Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 203K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
1. Ενω αμα κανεις τον κατασκευαστη δουλευεις.....τον κοσμο
2. Εσυ θεωρεις οτι το 6% δεν ανταποκρινεται στα πραγματικα δεδομενα, ποσο ακριβως νομιζεις οτι ειναι για πες μας να γελασουμε?
3. Αντε θα σου πω και κατι υπερ σου! Οι τιμες που μπαινουν στα συμβολαια ειναι οι πραγματικες γιατι αλλιως δεν μορει να παρει τα λεφτα απο την τραπεζα για το δανειο που πηρε ο αγοραστης.

Αντε παλι πεταχτηκε η κουραδα........
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΣ ΤΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ γραπτα μου κ μη μου απαντας συνεχεια με ερωτησεις...οκ?
Ειναι πολυ ευκολο να σε ρωτησω κ γω για το 2. για να γελασουμε ,εσυ τι λες ???Τεσπα εγω δεν ξερω καμμια τραπεζα να δινει 6% εγγυημενα.Αν μου βρεις τα ξαναλεμε.
 

Επισκέπτης
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ρε λαμογια που ειναι και της μοδας γιατι δε μιλατε? Εκει ποσο κερδος βγαζετε πουλωντας αερα? Απατεωνες!


Ρε μαλλάκα δεν ξέρεις οτι αυτοι που πουλάνε οικοπεδο εχουν "συνυπολογίσει" στην τιμή την αξία των Η/Υ που ΘΑ κατασκευάσει ο κατασκευαστης???????????????

Πόσο άσχετος μπορει να είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Μα βρε φιλε μου το κερδος των κατασκευαστων απο που βγαινει ?
(το δηλωθεν)

απο τα συμβολαια ........

δηλαδη θες να μας πεις τωρα οτι οι κατασκευαστες δηλωνουν τα υπερκερδη τους (μαγκια τους δεν το σχολιαζω αυτο αφου υπαρχουν τα κοροιδα) βαση εμπορικης αξιας ?


μην μας κανεις και πλακα τωρα.......

Με απογοητευεις......ΔΕΝ συζηταμε για το δηλωθεν λεμεεεεεεεεεεεε
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ρε λαμογια που ειναι και της μοδας γιατι δε μιλατε? Εκει ποσο κερδος βγαζετε πουλωντας αερα? Απατεωνες!

Ρε κακομοιρη αναρχοκαθυστερημενε κοιτα μπας και δουλεψεις λιγο γιατι δε σε βλεπω καλα.....
ΠΩΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ??ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ.
Θελεις να σου κανω 3-5 ερωτησεις σχετικες? Αν μου απαντησεις σωστα θα γραψω με μεγαλα γραμματα κεφαλαια οτι ειμαι παπαρας, αλλιως το αναποδο???????ΤΙ ΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ Κ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠ ΟΤΙ ΛΕΣ?????????
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Εγώ δεν θέλω να πούμε εάν βγάζει ή όχι κέρδος....άλλωστε είμαι υπέρ της άποψης ότι ΚΑΙ οι εργολάβοι το έχουν ξεσκίσει το θέμα. Έχω πει και παλαιότερα....
που ΔΕΝ σε ξεσκίζουν στην Ελλάδα για να μην σε ξεσκίσει ο εργολάβος?

Θέλω να δω όμως...έναν από όλους τους πανεπιστήμονες εδώ μέσα να μου πει ποιο είναι το εύλογο, τίμιο, δίκαιο ποσοστό αντιπαροχής για την περίπτωση που περιγράφω. Με τα νούμερα όπως τα αναφέρω.

Το αν είναι σωστά ή όχι τα νούμερα...ας το συζητήσουμε μία άλλη φορά, ας πούμε ότι θα το συζητήσουμε όταν καταλήξουμε στο ποιος μπορεί ή όχι να καταλάβει τι σημαίνει αντιπαροχή.

Απλά πραγματάκια....εμείς οι μηχανικοί βλέπετε...μας αρέσει το μολυβάκι και το χαρτάκι....χαρτί και καλαμάρι ένα πράγμα.

Όχι..κάνε την άσκηση όπως θέλεις...το θέμα είναι να καταλήξεις...ότι τόσα βάζει ο ένας τόσα ο άλλος...ή τόσα κερδίζει ο ένας...τόσα ο άλλος....οπότε το ποσοστό πρέπει να είναι ίσο με τόσο...
Δεν ψάχνουμε την σωστή τιμή...να δούμε πως υπολογίζεται το ποσοστό προσπαθούμε, να δούμε εάν καταλαβαίνουμε τι σημαίνει Χ% αντιπαροχής, όσο και να είναι αυτό.

Τσου

Πεστα ρε γιωργο με τους ασχετους...Δεν καταλαβαν καν την ερωτηση...........
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Ασκησούλα
Οικόπεδο 300τ.μ.
Συντελεστής δόμησης 0.8
Ποσοστό κάλυψης 40%
Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Κόστος κατασκευής [ανά τ.μ] [μικτά δλδ μελέτες, ΙΚΑ, ΟΚΩ κλπ κλπ όχι Φ.Π.Α.] [δικές μου παραδοχές]:
χώροι κύριας χρήσης = 1200€
βοηθητικοί χώροι υπογείων = 800€
κοινόχρηστοι χώροι ανωδομής = 700€
περιβάλλων χώρος = 150€
[παραδοχές είναι...μην πλακωθούμε για αυτά τα νούμερα]
Πωλήσεις [τιμή ανά τ.μ. χώρων κύριας χρήσης] = 4.000€
Ξεχάστε τον Φ.Π.Α και τους φόρους. Κάντε μία ανάλυση πως βγαίνει το ποσοστό αντιπαροχής.

Λοιπόν...ένας πρώτος υπολογισμός...στα γρήγορα....

300τμ οικόπεδο...με 0.8 συντελεστή....δίνουν 240 τ.μ. δόμηση + 20% Η/Υ 48 τ.μ. + 20% εξώστες 48 τ.μ.

220 τ.μ. x 1200€ =  264.000€ (οι χώροι κύριας χρήσης)
48 τ.μ. x 1200€ =   57.600€ (θα τους κλείσουμε τους Η/Υ εννοείται)
48 τ.μ. x 200€ =   9.600€ (Oh yes...και οι εξώστες έχουν κόστος)
20 τ.μ. x 700€ =  14.000€ (οι κοινόχρηστοι χώροι που λέγαμε)
20 τ.μ. x 700€ =  14.000€ (ουπς! η απόληξη του κλιμακοστασίου ρεεεεεε)

300τμ οικόπεδο...με 40% κάλυψη...δίνουν κάλυψη 120 τ.μ....δλδ τόσο υπόγειο (ας μην πάμε στο 25% επέκταση)...ας βάλουμε και μία ραμπίτσα για να μπαίνει το Jeep του κύριου οικοπεδούχου....ραμπίτσα= 20 τ.μ. επειδή είναι σε κλίση...να την βάλουμε τα μισά στον υπολογισμό...οπότε έχουμε

120 τ.μ. + (20 τ.μ. / 2 ) = 120 τ.μ. + 10 τ.μ. = 130 τ.μ.
130 τ.μ. x 800€ =   104.000€ (κόστος υπογείου)

300τμ οικόπεδο...με 40% κάλυψη...δίνουν κάλυψη 120 τ.μ...βάλε και την ραμπίτσα άλλα 20 τ.μ....δλδ μας μένουν 160 τ.μ. περιβάλλων χώρος
160 τ.μ. x 150 € = 24.000€

Συνολικό κόστος κατασκευής = 487.200€
Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Συνολικό κόστος του ακινήτου (οικόπεδο+κτήριο)= 787.200€

Πωλήσεις....
220 τ.μ. + 48 τ.μ. = 268 τ.μ.  x 4000 € = 1.072.000€

Κέρδη:
1.072.000€ - 787.200€ = 284.800€

Ο εργολάβος έβαλε τα 487.200€
Ο οικοπεδούχος έβαλε 300.000€

Πόσο πρέπει να είναι το ποσοστό αντιπαροχής?

(σας αφήνω τώρα...γιατί με περιμένουν κάτι κούκλες και plz...συγχωρέστε μου τίποτα μικρολαθάκια)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μεμοσαν,

θα μπορούσα ενδεχομένως να δεχθώ ότι υπάρχουν κάποια ψήγματα αλήθειας σε αυτά που γράφεις...

Από τη στιγμή όμως που βρίσκεις απόλυτα φυσιολογικό το 100% (που σε πολλές περιπτώσεις γίνεται και 1000%) του λιανεμπορίου επειδή οι μαγαζάτορες "έχουν έξοδα" και σε χαλάει το 50% των κατασκευαστών, επειδή σε απόλυτα νούμερα σου φαίνεται μεγάλο, δεν θα το κάνω...

Διότι το πρόβλημά σου δεν είναι "ποιοτικό" αλλά "ποσοτικό"...

Το πόσα βγάζουν οι εργολάβοι- κατασκευαστές σε απόλυτα νούμερα....
Και επαναλαμβάνω...
Ιδού η Ρόδος, ιδιού και το πήδημα: Γίνε και εσύ εργολάβος αν θεωρείς ότι είναι τόσο εύκολα λεφτά...
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Η απατη και η κλοπη ειναι χειροτερα! Ασε που ειναι και ποινικα αδικηματα!

ΠΡΟΣ ΜΕΜΟΣΑΝ (το πολυ 14-15 ετων κατα τη γνωμη μου΅::

Αν τυχον κανω λαθος στην ηλικια, σου εχω γραψει συγκεκριμενες ερωτησεις.Θελεις να απαντησεις σε αυτες η πρεπει να τις ξαναγραψω????ΔΕΝ νομιζω οτι θα σου ειναι δυσκολο.Απλως απαντησε...
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Η απατη και η κλοπη ειναι χειροτερα! Ασε που ειναι και ποινικα αδικηματα!

Και ο φονος και η παιδεραστια επισης........Το μονο που ειναι δυσκολα αντιμετωπισιμο ειναι η βλακεια και το κομπλεξ.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
επιδη εγω ειμαι ασχετος και το παραδεχομαι θελω μια βοηθεια
εχω ενα ακινητο που εχει εξαντλησει τον ΣΔ αλλα θελω να επεκτεινω το ενα μπαλκονι κατα 10 τ.μ. ετσι ωστε απο κατω να γινει ενας ακομη αποθηκευτικος χωρος
γινεται;
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Μεμοσαν,

θα μπορούσα ενδεχομένως να δεχθώ ότι υπάρχουν κάποια ψήγματα αλήθειας σε αυτά που γράφεις...

Από τη στιγμή όμως που βρίσκεις απόλυτα φυσιολογικό το 100% (που σε πολλές περιπτώσεις γίνεται και 1000%) του λιανεμπορίου επειδή οι μαγαζάτορες "έχουν έξοδα" και σε χαλάει το 50% των κατασκευαστών, επειδή σε απόλυτα νούμερα σου φαίνεται μεγάλο, δεν θα το κάνω...

Διότι το πρόβλημά σου δεν είναι "ποιοτικό" αλλά "ποσοτικό"...

Το πόσα βγάζουν οι εργολάβοι- κατασκευαστές σε απόλυτα νούμερα....
Και επαναλαμβάνω...
Ιδού η Ρόδος, ιδιού και το πήδημα: Γίνε και εσύ εργολάβος αν θεωρείς ότι είναι τόσο εύκολα λεφτά...

Ρε συ αυτα προσπαθω να του εξηγησω αλλα.......ΑΣΤΟ...........ειδα την απαντηση του....
Σε προηγουμενες σελιδες νομιζε οτι η ανωτατη αντιπαροχη ειναι 35%.....το επιτοκιο αυτη τη στιγμη ειναι 6,5% εγγυημενο,
οτι πρεπει να καταρευσουν ολα και αν ξαναγινει η μοιρασια του πλουτου για να παμε μπροστα, και μιλαει για οικοδομες οταν δεν ξερει τι ειναι ο ΣΔ και ο ΣΚ .Τι λεμε τωρα...........ΔΕΣ τα προηγουμενα ποστ......
ΜΗΠΩΣ Ο MEMOSUN καιει τα μαγαζια, αστ. τμηματα, τραπεζες, κλπ.. ?????????
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Κατα τη γνωμη σου οι κατασκευαστες ειναι και αγιοι ανθρωποι! Αρα η γνωμη σου ειναι ηλιθια! Εγω παντως αν και 14-15 που με κανεις δεν λεω τη γνωμη μου αλλα επιχειρηματα, εσυ απαντας στα επιχειρηματα με τη γνωμη σου! ΜΙΑ απαντηση παντως ως τωρα δεν μου εχεις δωσει!

Θελεις να με ρωτας κατι και να σου απαντω σα παιδακια σχετικα με το θεμα???1 ο 1 1 ο αλλος??????????ΑΛΛΑ ΘΑ απαντας.Γιατι ως τωρα ρωτας.ΘΕΛΕΙΣ?????????
 

indigo

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Λοιπόν...ένας πρώτος υπολογισμός...στα γρήγορα....

300τμ οικόπεδο...με 0.8 συντελεστή....δίνουν 240 τ.μ. δόμηση + 20% Η/Υ 48 τ.μ. + 20% εξώστες 48 τ.μ.

220 τ.μ. x 1200€ =  264.000€ (οι χώροι κύριας χρήσης)
48 τ.μ. x 1200€ =   57.600€ (θα τους κλείσουμε τους Η/Υ εννοείται)
48 τ.μ. x 200€ =   9.600€ (Oh yes...και οι εξώστες έχουν κόστος)
20 τ.μ. x 700€ =  14.000€ (οι κοινόχρηστοι χώροι που λέγαμε)
20 τ.μ. x 700€ =  14.000€ (ουπς! η απόληξη του κλιμακοστασίου ρεεεεεε)

300τμ οικόπεδο...με 40% κάλυψη...δίνουν κάλυψη 120 τ.μ....δλδ τόσο υπόγειο (ας μην πάμε στο 25% επέκταση)...ας βάλουμε και μία ραμπίτσα για να μπαίνει το Jeep του κύριου οικοπεδούχου....ραμπίτσα= 20 τ.μ. επειδή είναι σε κλίση...να την βάλουμε τα μισά στον υπολογισμό...οπότε έχουμε

120 τ.μ. + (20 τ.μ. / 2 ) = 120 τ.μ. + 10 τ.μ. = 130 τ.μ.
130 τ.μ. x 800€ =   104.000€ (κόστος υπογείου)

300τμ οικόπεδο...με 40% κάλυψη...δίνουν κάλυψη 120 τ.μ...βάλε και την ραμπίτσα άλλα 20 τ.μ....δλδ μας μένουν 160 τ.μ. περιβάλλων χώρος
160 τ.μ. x 150 € = 24.000€

Συνολικό κόστος κατασκευής = 487.200€
Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Συνολικό κόστος του ακινήτου (οικόπεδο+κτήριο)= 787.200€

Πωλήσεις....
220 τ.μ. + 48 τ.μ. = 268 τ.μ.  x 4000 € = 1.072.000€

Κέρδη:
1.072.000€ - 787.200€ = 284.800€

Ο εργολάβος έβαλε τα 487.200€
Ο οικοπεδούχος έβαλε 300.000€

Πόσο πρέπει να είναι το ποσοστό αντιπαροχής?

(σας αφήνω τώρα...γιατί με περιμένουν κάτι κούκλες και plz...συγχωρέστε μου τίποτα μικρολαθάκια)
Τα 300 χαρτιά κόστος οικοπέδου είναι εκτίμηση.
Αν το αγόραζες τόσο, με 787.000 έβγαζες σε ένα 5μηνό 300 χιλιαρικάκια.
όχι και άσχημα.
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
επιδη εγω ειμαι ασχετος και το παραδεχομαι θελω μια βοηθεια
εχω ενα ακινητο που εχει εξαντλησει τον ΣΔ αλλα θελω να επεκτεινω το ενα μπαλκονι κατα 10 τ.μ. ετσι ωστε απο κατω να γινει ενας ακομη αποθηκευτικος χωρος
γινεται;

Θα πρεπει να αποταθεις σε 1 μηχ/κο να σου πει γιατι εξαρταται απο διαφορα.Χρειαζονται κ αλλα στοιχεια.
Π.χ. Δεν μπορεις να το επεκτεινεις προς οπου θες, ασχετα με τον Σ.Δ. κλπ....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
1. Η λογικη γινε και συ εργολαβος για να βγαζεις λεφτα ειναι χαζη! Γινε εσυ εμπορος ναρκωτικων να βγαζεις περισσοτερα!
2. Το 100% κερδους της λιανικης αμα αφαιρεσεις τα "εξοδα" που λες σαν καθαρο κερδος γινεται 10-15%, Οι κατασκευαστες αντιθετα εχουν 50% ΚΑΘΑΡΟ κερδος! Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα?
Να σου πω ενα παραδειγμα για να καταλαβουν και οι αλλοι,
Αν εγω ειχα ενα τυροπιταδικο ας πουμε σε κεντρικο σημειο, και πουλαγα 500 τυροπιτες την ημερα μ.ο., για να μπορω να βγαζω ΚΑΘΑΡΟ κερδος 50% θα επρεπε να πουλαω 4 ευρω την τυροπιτα! Θα την αγοραζες τοτε η θα φωναζες στο ΥΠ Αναπτυξης να βαλει πλαφον στην τυροπιτα γιατι αισχροκερδω?? Αλλα σπιτι πας και αγοραζεις με τετοιες τιμες και λες και ενα τραγουδι!

1. Η εξίσωση εργολάβος= έμπορος ναρκωτικών είναι τουλάχιστον αστεία και αφαιρεί ακόμη περισσότερο από την ούτως ή άλλως αδύναμη επιχειρηματολογία σου...

2. Το πραγματικό καθαρό κέρδος στο λιανικό εμπόριο εξαρτάται από τον όγκο πωλήσεων και φυσικά δεν μπορεί να υπολογιστεί με βεβαιότητα... Άσε που το περιθώριο 100% είναι όλως ενδεικτικό, ειδικά στην επώνυμη ένδυση όπου παίζουν ποσοστά άνω του 150%, χώρια οι μαϊμούδες, τα ελλατωματικά και άλλα πολλά...
Άσε που είναι αστείο να συγκρίνουμε ακίνητα, ρούχα και τυρόπιττες...
Την τυρόπιτα την αγοράζεις σήμερα, την πουλάς σήμερα, άντε αύριο...
Το ακίνητο θα σου αποφέρει το όποιο κέρδος σε ορίζοντα διετίας, ίσως και περισσότερο και όλη αυτήν την περίοδο δεσμεύεις κεφάλαια και πόρους...
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Μαλλον με εχεις μπερδεψει με καποιον αλλο! Για κανε copy paste αυτα που λες οτι εχω πει! Αν δεν ξερεις να διαβαζεις καλυτερα να πας σχολειο πρωτα!
Οποιος δεν υποστηριζει τους κλεφτες δηλαδη εσενα ειναι κουκουλοφορος?
Αφου θες να κανουμε το παιχνιδι των ερωτησεων ξεκινα να δουμε ποιος θα γινει ρομπα στο τελος!
κοπυ απο μεμοσαν::
1. Εσυ θεωρεις οτι το 6% δεν ανταποκρινεται στα πραγματικα δεδομενα, ποσο ακριβως νομιζεις οτι ειναι για πες μας να γελασουμε?

ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ?????????ΕΓΩ?????????????


1. Για κανε εσυ αλλη μια ασκηση΄
για 500.000 ευρω
Κερδος τραπεζας 6%κερδος τοκογλυφου 12-24%
κερδος κατασκευαστη 20-35%

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom