Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 203K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Βεβαιως υπαρχει θυμα που ειναι ο καταναλωτης!!!! Οι θυτες ειστε το συναφι σου οι οικοπεδουχοι, οι συμβολαιογραφοι και οι τραπεζες! Ακου 20-35% στους 18 μηνες σε ΤΕΤΟΙΑ ποσα!!!! Ουτε στις καλυτερες μερες του χρηματηστηριου δεν βγαινανε τοσα λεφτα ρε κοπανε!!!
Και για πες μας αφτη η διαφορα στο κερδος μεταξυ 20-35% που οφειλεται? κανατε σκοντα απο την καλη σας την καρδια??? Βεβαια για τα αλλα θεματα, τις τιμες των υλικων και τα ρισκα μουγκα λαμογιο! Εκει δεν σε παιενει να πεις τιποτα!

Πες μου σε παρακαλω ποσο χρονων εισαι, γιατι δεν βγαζουν ακρη αυτα που λες..Ετσι να ξερω πως να μιλησω...
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Βεβαιως υπαρχει θυμα που ειναι ο καταναλωτης!!!! Οι θυτες ειστε το συναφι σου οι οικοπεδουχοι, οι συμβολαιογραφοι και οι τραπεζες! Ακου 20-35% στους 18 μηνες σε ΤΕΤΟΙΑ ποσα!!!! Ουτε στις καλυτερες μερες του χρηματηστηριου δεν βγαινανε τοσα λεφτα ρε κοπανε!!!
Και για πες μας αφτη η διαφορα στο κερδος μεταξυ 20-35% που οφειλεται? κανατε σκοντα απο την καλη σας την καρδια??? Βεβαια για τα αλλα θεματα, τις τιμες των υλικων και τα ρισκα μουγκα λαμογιο! Εκει δεν σε παιενει να πεις τιποτα!

"Το συναφι σου " που γραφεις επειδη δεν εχει κομμα με την επομενη λεξη, τι εννοεις??
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Βεβαιως υπαρχει θυμα που ειναι ο καταναλωτης!!!! Οι θυτες ειστε το συναφι σου οι οικοπεδουχοι, οι συμβολαιογραφοι και οι τραπεζες! Ακου 20-35% στους 18 μηνες σε ΤΕΤΟΙΑ ποσα!!!! Ουτε στις καλυτερες μερες του χρηματηστηριου δεν βγαινανε τοσα λεφτα ρε κοπανε!!!
Και για πες μας αφτη η διαφορα στο κερδος μεταξυ 20-35% που οφειλεται? κανατε σκοντα απο την καλη σας την καρδια??? Βεβαια για τα αλλα θεματα, τις τιμες των υλικων και τα ρισκα μουγκα λαμογιο! Εκει δεν σε παιενει να πεις τιποτα!

Κανεις κεφαλαια το σε ΤΕΤΟΙΑ ποσα...ΓΙΑΤΙ???????
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
αν ειχες μυαλο θα καταλαβαινες οτι ειμαι τουλαχιστο 18 για να ειμαι εδω, παντως ειμαι σιγουρα μεγαλυτερος απο σενα!!! Δεν εχω κανενα προβλημα να βρισεις και να πεις οτι παπαρια θελεις!!! Στο δια ταυτα ομως τοσα ποστ εχεις κανει και δεν εχεις πει κουβεντα!!!!!! Τι ακριβως προσπαθεις να αποφυγεις?

ΓΙΑΤΙ σιγουρα μεγαλυτερος??
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
γιατι σε τετοια ποσα αν τα βαλεις στην τραπεζα το πολυ να παρεις ενα επιτοκιο της ταξεως του 5-6,5% και αυτο σε δυσκολες περιοδους


ενω απο την οικοδομικη δραστηριοτητα εχεις ενα ποσοστο ''νομιμα'' τουλαχιστον απο 20-35%

και το νομιμα εννοω την τιμη αντικειμενικης που μπαινει στα συμβολαια

αρα το πραγματικο κερδος μαλλον ξεκιναει απο 40-55% (ΝΟΜΙΖΩ)
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
Καλα εισαι απιστευτος! απο ολα οσα σου εχω ζητησει εξηγησεις εσυ κολλησες στο ορθογραφικο λαθος?? Τι να σου πω παληκαρι μου, τετοια ελλεινη φαρα υπανθρωπων δεν εχω ξανασυναντησει!
δικηγοροι και γιατροι ειναι σαφως ποιο ελλεινη φαρα απο το κυκλωμα της οικοδομης
οχι οτι αυτοι ειναι αγιοι
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Ασκησούλα

Οικόπεδο 300τ.μ.
Συντελεστής δόμησης 0.8
Ποσοστό κάλυψης 40%


Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Κόστος κατασκευής [ανά τ.μ] [μικτά δλδ μελέτες, ΙΚΑ, ΟΚΩ κλπ κλπ όχι Φ.Π.Α.] [δικές μου παραδοχές]:
χώροι κύριας χρήσης = 1200€
βοηθητικοί χώροι υπογείων = 800€
κοινόχρηστοι χώροι ανωδομής = 700€
περιβάλλων χώρος = 150€
[παραδοχές είναι...μην πλακωθούμε για αυτά τα νούμερα]

Πωλήσεις [τιμή ανά τ.μ. χώρων κύριας χρήσης] = 4.000€

Ξεχάστε τον Φ.Π.Α και τους φόρους. Κάντε μία ανάλυση πως βγαίνει το ποσοστό αντιπαροχής.

 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Μαλλον εννοει τους μεσιτες ΟΛΟΙ ξερουμε τι λαμογια ειναι αυτη η κλικα

Αν εννοει τους μεσιτες εμενα δεν με πιανει η κατηγορια........αλλα εννοει τους κατασκευαστες
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ασκησούλα

Οικόπεδο 300τ.μ.
Συντελεστής δόμησης 0.8
Ποσοστό κάλυψης 40%


Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Κόστος κατασκευής [ανά τ.μ] [μικτά δλδ μελέτες, ΙΚΑ, ΟΚΩ κλπ κλπ όχι Φ.Π.Α.] [δικές μου παραδοχές]:
χώροι κύριας χρήσης = 1200€
βοηθητικοί χώροι υπογείων = 800€
κοινόχρηστοι χώροι ανωδομής = 700€
περιβάλλων χώρος = 150€
[παραδοχές είναι...μην πλακωθούμε για αυτά τα νούμερα]

Πωλήσεις [τιμή ανά τ.μ. χώρων κύριας χρήσης] = 4.000€

Ξεχάστε τον Φ.Π.Α και τους φόρους. Κάντε μία ανάλυση πως βγαίνει το ποσοστό αντιπαροχής.

Αν τα προσθεσεις ολα μαζι βγαινει το 4.000 που λες ομως ειναι πολυ φουσκωμενες οι τιμες αυτες αφου οι περισσοτεροι εργατες δουλευουν μαλλον με μεροκαματα πεινας και μαλλον ανασφαλιστοι .................
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
γιατι σε τετοια ποσα αν τα βαλεις στην τραπεζα το πολυ να παρεις ενα επιτοκιο της ταξεως του 5-6,5% και αυτο σε δυσκολες περιοδους


ενω απο την οικοδομικη δραστηριοτητα εχεις ενα ποσοστο ''νομιμα'' τουλαχιστον απο 20-35%

και το νομιμα εννοω την τιμη αντικειμενικης που μπαινει στα συμβολαια

αρα το πραγματικο κερδος μαλλον ξεκιναει απο 40-55% (ΝΟΜΙΖΩ)

Κε προεδρε κανετε λαθος...
1. Αν το βαλεις στην τραπεζα καθεσαι και δε δουλευεις αρα αστοχο το παραδειγμα.Τωρα το επιτοκιο θεωρω οτι δεν ανταποκρινεται στα σημερινα δεδομενα οποτε δε το σχολιαζω.
2. Αν προσεξες συζηταμε για πραγματικα κερδη.ΛΑΘΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.Μην μπλεκεις τις αντικειμενικες αξιες.Ειναι αλλη συζητηση.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ρε μαγκα ΑΜΑ ΔΕ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΗΝ ΤΟ ΧΤΙΣΕΙΣ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ! Ασε να το χτισει ο οικοπεδουχος μονος του! [glow=red,2,300]Τι κολλημα ειναι αυτο ρε πουστη μου! πρεπει να χτιζετε τα παντα και να βγαζετε υπερκερδη απο ολα?[/glow]

βρε φιλε μηπως εχεις μπερδευτει ? :think:

εγω δηλαδη τι λεω ? :think:


που βλεπεις εσυ το λαθος ? :think:

το ιδιο πραγμα λεμε βρε φιλε ........  :dancing:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Ασκησούλα

Οικόπεδο 300τ.μ.
Συντελεστής δόμησης 0.8
Ποσοστό κάλυψης 40%


Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Κόστος κατασκευής [ανά τ.μ] [μικτά δλδ μελέτες, ΙΚΑ, ΟΚΩ κλπ κλπ όχι Φ.Π.Α.] [δικές μου παραδοχές]:
χώροι κύριας χρήσης = 1200€
βοηθητικοί χώροι υπογείων = 800€
κοινόχρηστοι χώροι ανωδομής = 700€
περιβάλλων χώρος = 150€
[παραδοχές είναι...μην πλακωθούμε για αυτά τα νούμερα]

Πωλήσεις [τιμή ανά τ.μ. χώρων κύριας χρήσης] = 4.000€

Ξεχάστε τον Φ.Π.Α και τους φόρους. Κάντε μία ανάλυση πως βγαίνει το ποσοστό αντιπαροχής.

Μία βοήθεια Κύριε Στέα.....

Οι βοηθητικοί χώροι υπογείων μετράνε στον συντελεστή δόμησης;;;;
 

indigo

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Ασκησούλα

Οικόπεδο 300τ.μ.
Συντελεστής δόμησης 0.8
Ποσοστό κάλυψης 40%


Κόστος οικοπέδου = 300.000€
Κόστος κατασκευής [ανά τ.μ] [μικτά δλδ μελέτες, ΙΚΑ, ΟΚΩ κλπ κλπ όχι Φ.Π.Α.] [δικές μου παραδοχές]:
χώροι κύριας χρήσης = 1200€
βοηθητικοί χώροι υπογείων = 800€
κοινόχρηστοι χώροι ανωδομής = 700€
περιβάλλων χώρος = 150€
[παραδοχές είναι...μην πλακωθούμε για αυτά τα νούμερα]

Πωλήσεις [τιμή ανά τ.μ. χώρων κύριας χρήσης] = 4.000€

Ξεχάστε τον Φ.Π.Α και τους φόρους. Κάντε μία ανάλυση πως βγαίνει το ποσοστό αντιπαροχής.

Να υποθέσουμε ότι τα υπόγεια είναι χωρίς πατώματα, ρεύματα κτλ.
Επίσης να υποθέσουμε ότι δεν μεγαλώνει μαγικά ο ΣΔ στο τέλος.
Θα έπρεπε να είναι γύρω στο 40%
Για τέτοιες τιμές πώλησης όμως μέχρι πέρυσι ζήταγαν ακατέβατα 50%
Το οποίο δεν αντιστοιχεί σε τέτοια αξία οικοπέδου.
Κάνω κάπου λάθος ?

 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Αν τα προσθεσεις ολα μαζι βγαινει το 4.000 που λες ομως ειναι πολυ φουσκωμενες οι τιμες αυτες αφου οι περισσοτεροι εργατες δουλευουν μαλλον με μεροκαματα πεινας και μαλλον ανασφαλιστοι .................

Η απαντηση τελειως μα τελειως ασχετη........Σορρυ
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Κε προεδρε κανετε λαθος...
1. Αν το βαλεις στην τραπεζα καθεσαι και δε δουλευεις αρα αστοχο το παραδειγμα.Τωρα το επιτοκιο θεωρω οτι δεν ανταποκρινεται στα σημερινα δεδομενα οποτε δε το σχολιαζω.
2. Αν προσεξες συζηταμε για πραγματικα κερδη.ΛΑΘΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.Μην μπλεκεις τις αντικειμενικες αξιες.Ειναι αλλη συζητηση.

Μα βρε φιλε μου το κερδος των κατασκευαστων απο που βγαινει ?
(το δηλωθεν)

απο τα συμβολαια ........

δηλαδη θες να μας πεις τωρα οτι οι κατασκευαστες δηλωνουν τα υπερκερδη τους (μαγκια τους δεν το σχολιαζω αυτο αφου υπαρχουν τα κοροιδα) βαση εμπορικης αξιας ?


μην μας κανεις και πλακα τωρα.......
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σορρυ κατα λαθος εκανα το σχολιο σε σενα , ηθελα να σχολιασω αυτο που σχολιασεες χαχαχα
μου εχει ανεβασει την πιεση ο παπαρας!

ιδιο στρατοπεδο ειμαστε και σε παω τα μαλα .....

μην μασας σε λιγο καιρο θα τα δινουν με επιδοτηση και δωρο αλλο ενα ......
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Εγώ δεν θέλω να πούμε εάν βγάζει ή όχι κέρδος....άλλωστε είμαι υπέρ της άποψης ότι ΚΑΙ οι εργολάβοι το έχουν ξεσκίσει το θέμα. Έχω πει και παλαιότερα....
που ΔΕΝ σε ξεσκίζουν στην Ελλάδα για να μην σε ξεσκίσει ο εργολάβος?

Θέλω να δω όμως...έναν από όλους τους πανεπιστήμονες εδώ μέσα να μου πει ποιο είναι το εύλογο, τίμιο, δίκαιο ποσοστό αντιπαροχής για την περίπτωση που περιγράφω. Με τα νούμερα όπως τα αναφέρω.

Το αν είναι σωστά ή όχι τα νούμερα...ας το συζητήσουμε μία άλλη φορά, ας πούμε ότι θα το συζητήσουμε όταν καταλήξουμε στο ποιος μπορεί ή όχι να καταλάβει τι σημαίνει αντιπαροχή.

Απλά πραγματάκια....εμείς οι μηχανικοί βλέπετε...μας αρέσει το μολυβάκι και το χαρτάκι....χαρτί και καλαμάρι ένα πράγμα.

Να υποθέσουμε ότι τα υπόγεια είναι χωρίς πατώματα, ρεύματα κτλ.
Επίσης να υποθέσουμε ότι δεν μεγαλώνει μαγικά ο ΣΔ στο τέλος.
Θα έπρεπε να είναι γύρω στο 40%
Για τέτοιες τιμές πώλησης όμως μέχρι πέρυσι ζήταγαν ακατέβατα 50%
Το οποίο δεν αντιστοιχεί σε τέτοια αξία οικοπέδου.
Κάνω κάπου λάθος ?

Όχι..κάνε την άσκηση όπως θέλεις...το θέμα είναι να καταλήξεις...ότι τόσα βάζει ο ένας τόσα ο άλλος...ή τόσα κερδίζει ο ένας...τόσα ο άλλος....οπότε το ποσοστό πρέπει να είναι ίσο με τόσο...
Δεν ψάχνουμε την σωστή τιμή...να δούμε πως υπολογίζεται το ποσοστό προσπαθούμε, να δούμε εάν καταλαβαίνουμε τι σημαίνει Χ% αντιπαροχής, όσο και να είναι αυτό.

Μία βοήθεια Κύριε Στέα.....
Οι βοηθητικοί χώροι υπογείων μετράνε στον συντελεστή δόμησης;;;;

Τσου
 

Επισκέπτης
3. Αντε θα σου πω και κατι υπερ σου! Οι τιμες που μπαινουν στα συμβολαια ειναι οι πραγματικες γιατι αλλιως δεν μορει να παρει τα λεφτα απο την τραπεζα για το δανειο που πηρε ο αγοραστης.


Πάλι μαλακία είπες!!!!!!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom