Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 203K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
ξερει κανείς περιοχές με καλές τιμές για σπιτια έως 65-70 τετρ. Σκεφτομαι για μεσοπροθεσμα.
Προς το παρον ψαχνω να ενοικιασω ενα μπουρδελοσπιτο εως 500 ευρω με παρκιν για το καρο. Παιρνω καποια τηλεφωνα για σπιτια μου λενε να τουσ ξαναπαρω και δεν το σηκωνουν. Ρε τους καριοληδες τους δινω λεφτα και δεν θενε να σηκωσουν τηλ. Μιλαμε για πολλα νευρα :uzi: :uzi: :uzi:
 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
6
Like
389
Πόντοι
316
ξερει κανείς περιοχές με καλές τιμές για σπιτια έως 65-70 τετρ. Σκεφτομαι για μεσοπροθεσμα.
Προς το παρον ψαχνω να ενοικιασω ενα μπουρδελοσπιτο εως 500 ευρω με παρκιν για το καρο. Παιρνω καποια τηλεφωνα για σπιτια μου λενε να τουσ ξαναπαρω και δεν το σηκωνουν. Ρε τους καριοληδες τους δινω λεφτα και δεν θενε να σηκωσουν τηλ. Μιλαμε για πολλα νευρα :uzi: :uzi: :uzi:
Ως κάτοχος τέτοιας ερωτικής φωλιάς. Ο σωστός όρος είναι "γαμώσπιτο" :rockon: :rockon: Συνήθως αυτά που έχουν παρκιν είναι νεόδμητα οπότε χρεώνουν ακριβά. Κατά την γνώμη μου προτίμησε φοιτητογειτονιές που είναι νορμαλ τα ενοίκια. Επίσης να είναι σε στρατηγικό σημείο, δηλαδή να μπορείς να την κάνεις γρήγορα...π.χ. κοντά στον κηφφισό, αττική οδό...Ξεφύλλισε μια χρυσή ευκαιρία..Δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 300.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ως κάτοχος τέτοιας ερωτικής φωλιάς. Ο σωστός όρος είναι "γαμώσπιτο" :rockon: :rockon: Συνήθως αυτά που έχουν παρκιν είναι νεόδμητα οπότε χρεώνουν ακριβά. Κατά την γνώμη μου προτίμησε φοιτητογειτονιές που είναι νορμαλ τα ενοίκια. Επίσης να είναι σε στρατηγικό σημείο, δηλαδή να μπορείς να την κάνεις γρήγορα...π.χ. κοντά στον κηφφισό, αττική οδό...Ξεφύλλισε μια χρυσή ευκαιρία..Δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 300.
Φίλε μακριά απο φοιτητογειτονιές ζητάνε τα αντερά τους για μια γκαρσονιέρα.ΕΛΕΟΣ έψαχνα και εγω προς αιγάλεω μεριά.ΜΑΚΡΙΑ φίλε κανένα χαιδάρι κοίτα περιστέρι.Εχει καλό....κόσμο και νέα σπίτια.
 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
6
Like
389
Πόντοι
316
Φίλε μακριά απο φοιτητογειτονιές ζητάνε τα αντερά τους για μια γκαρσονιέρα.ΕΛΕΟΣ έψαχνα και εγω προς αιγάλεω μεριά.ΜΑΚΡΙΑ φίλε κανένα χαιδάρι κοίτα περιστέρι.Εχει καλό....κόσμο και νέα σπίτια.
Κοίταξε..σχετικά είναι όλα. Αν δεν ψάξεις δεν βρίσκεις. Εγώ βρήκα ένα νεόδμητο 50 τετραγωνικών που έχει διάταξη μεζονέτας με εσωτερική ξύλινη σκάλα(βγαλμένη από γερμανική τσόντα) σε έναν πεζόδρομο του αιγάλεω πίσω από τον κηφισσό με 300€, Σε πολυκατοικία 3 ορόφων. 
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Πού είναι να πάω και εγω???????????
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Μακρια απο φοιτητογειτονιες ειναι πανακριβες,βρες σε κατι πιο 'υποβαθμισμενο' πχ Ταυρο,Πετραλωνα,Αγιους Αναργυρους ετσι και αλλιως για γαμησι πας και οχι να μεγαλωσεις παιδια...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Θες να αγοράσεις η να νοικιασεις?
 
OP
OP
bordelman

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
να νοικιασω
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Υπάρχει ένα στο καματερό.Νεοδόμητο καινουργιο.Αν σε ενδιαφερει στειλε μου ενα pm να σου απαντησω.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλημερα σας

Ειμαι εντελως απειρος σε παζαρια
(οτι εχω αγορασει ειναι χωρις παζαρι στην τιμη αλλα πολυ ψαξιμο)

Ειμαι σε φαση ερευνας για αγορα καινουργιου διαμερισματος

Ακουω ομως πως τα νεα σπιτια μενουν απουλητα και ετσι ψαχνω να δω τι παζαρι θα μπορουσα να κανω με κατασκευαστη και πως

Για να γινω πιο συγκεκριμενος θα ηθελα να μαθω κατα ποσον % μειωση στην τιμη αγορας θα μπορουσα να πετυχω χωρις βεβαια να ''σφαξω'' τον επιχειρηματια κατασκευαστη και με ποιον τροπο .

Π.χ.
Ενα διαμερισμα που το δινει 185.000 μεχρι ποσο % θα μπορουσα να του ριξω την τιμη ?

Και αν παιζει ρολο αν τα λεφτα τα δωσω μετρητα η δανειο ?

Θα ηταν πολυ σημαντικο αν καποιος εχει εμπειρια
αγορας καινουργιου διαμερισματος να μου πει ''κατι''

Με ενδιαφερει να μαθω και κατι σχετικα με τα τεκμηρια σχετικα με αποθηκη + παρκιγκ

Ενδεικτικα να αναφερω πως ενδιαφερομαι για διαμερισμα 85-95 τμ με παρκιγκ + αποθηκη

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υγ. Τις οποιες συμβουλες - απαντησεις θα τις δω το μεσημερι αργα αν προλαβω η το βραδακι
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.119
Κριτικές
148
Like
2.744
Πόντοι
6.925
Νομίζω ότι δεν μπορεί να υπολογιστεί το ποσοστό έκπτωσης. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Εξαρτάται από το πόσο ανάγκη θα έχει τα μετρητά την "Χ" στιγμή που τον πλησιάζεις, την ποιότητα των υλικών, του πότε το έκτισε (με τι τιμές γατί καλπάζουν τα οικοδομικά υλικα) γενικά όπως σου/του κάτσει, δεδομένου ότι αν πέσεις στην περίπτωση προεκιμένου να ζοριστεί οικονομικά θα το δώσει με μικρό κέρδος για τον ίδιο.

Αν είναι ανυποχώρητος κοίτα να ζητήσεις εξτρά για να σου'ρθει καλύτερα π.χ. σίτες στα παράθυρα ή αλλαγή χρώματος σε κάποια δωμάτια αν θές ή νασου αλλάξει κάποιες παροχές όπως σε βολεύουν και γενικά ότι ψιλομετατροπε΄ς θα ήθελες.

Εάν είναι 1η κατοικία δεν έχεις τεκμήριο ούτε Μ.Α.Μ. (Μετά Αλογοσκουφη Μετρα)
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
όντως το ποσοστο είναι σχετικό.αν δώσεις ρευστό πάντως λογικα ένα 4-5% μπορείς άνετα να το παζαρεψεις.ακόμη μπορείς να γλυτώσεις χρήματα αν αγοράσεις διαμέρισμα στα αρχικά στάδια της κατασκευής.αυτό σε οφελεί δίπλα γιατί θα μπορέσεις να το διαμορφώσεις πολύ πιο εύκολα σύμφωνα μέ τις δικές σου ανάγκες
 

hounik

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
614
Κριτικές
25
Like
87
Πόντοι
5.765
ακουγεται οτι σε καποιες περιπτωσεις,επειδη υπαρχει ανταγωνισμος και μεγαλη προσφορα σε σπιτια,καποιοι κατασκευαστες δινουν τους βοηθητικους χωρους σχεδον μεσα στην τιμη.Παντως καθε περιπτωση ειναι μοναδικη οποτε θελει και ψαξιμο και προσπαθεια (παζαρι).
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
στην Ελλαδα υπαρχουν παντα λογοι ,για να ακριβαινουν τα σπιτια και ποτε για να πεσουν.
παραλογο αλλα ετσι ειναι .
 

cptn_mac

Μέγας
Εγγρ.
2 Μαΐ 2006
Μηνύματα
2.440
Κριτικές
37
Like
113
Πόντοι
4.837
Οι παράγοντες που επηρεάζουν την τιμή ενός διαμερίσματος είναι πολλοί. Πρώτα από όλα φτηνότερα αγοράζεις όσο νωρίτερα από την ολοκλήρωσή του το κλείσεις. επίσης αν ο κατασκευαστής έχει ανοιχτεί πολύ και του έχουν μείνει απούλητα μπορεί να κάνει σκόντο. Η περιοχή παίζει σαφώς ρόλο, στις ακριβές είναι πιό δύσκολα τα παζάρια, το αν θα πληρώσεις μετρητά και τι διακανονισμό θα κάνεις παίζει πολύ επίσης. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι μοναδική, οπότε μονο γενικές συμβουλές ισχύουν.
 

HeIISex

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2008
Μηνύματα
976
Like
7
Πόντοι
6
πλεον 10% ειναι κατορθωτο ειδικα αν ειναι σε περιοχη με πολλα απουλητα και το χτυπας στην αρχη της κατασκευης!! οπωσδηποτε να παζαρεψεις το παρκιν και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ μην δειξεις οτι καιγεσαι οσο και να νιωθεις ετσι εσυ η η συντροφος σου!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
στην Αθηνα υπαρχουν λεει 400.000 απουλητα διαμερισματα.αν εχεις τα λεφτα σε μετρητα ειναι στην αρχη της κατασκευης και δεν το βιαζεσαι μπορεις να του κανεις καλο παζαρι.καλητερα κανε αυτο που λενε και τα παιδια μην διξεις οτι καιγεσαι.κανε τον αδιαφορο!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
Ενα διαμερισμα που το δινει 185.000 μεχρι ποσο % θα μπορουσα να του ριξω την τιμη ?
πιστευω οτι αν εχεις 150.000 μετρητα και τα δει να σπαρταρανε.και του πεις αυτα εχω αν τα θες το παιρνω πρεπει να συνφωνισει!στην αρχη μπορει να λεει οτι χανει δεν τον συμφερει...αλλα πιστευω με την κριση που υπαρχει θα προτιμισει 150.000 απο 185.000 σε 2-3 χρονια!οσο πιο μεγαλο διαμερισμα τοσο μεγαλητερο παζαρι γινεται!
 

ari1973

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.879
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
16
πιστευω οτι αν εχεις 150.000 μετρητα και τα δει να σπαρταρανε.και του πεις αυτα εχω αν τα θες το παιρνω πρεπει να συνφωνισει!στην αρχη μπορει να λεει οτι χανει δεν τον συμφερει...αλλα πιστευω με την κριση που υπαρχει θα προτιμισει 150.000 απο 185.000 σε 2-3 χρονια!οσο πιο μεγαλο διαμερισμα τοσο μεγαλητερο παζαρι γινεται!
καταρχας ισχυει αυτο με βοηθητικους χωρους...αλλα οι καλοι κατασκευαστες παντα τους προβλεπουν να ξερεις, οποτε ειναι και λιγο παραμυθι...μην δειξεις οτι καιγεσαι.σε τρια χρονια αν το χει απουλητο δεν θα κανει τα ιδια λεφτα θα χει λιγοτερα.και θα πληρωνει και εφορια πακετα...και τελος ναι πολλοι κατασκευαστες εχουν απουλητα χιλιαδες διαμερισματα.αλλα αυτοι ειναι αυτοι που εγιναν κατασκευαστες σε μια νυχτα και πηγαν να ωφεληθουν απ το μπραφ που εγινε πριν λιγα χρονια.η ποιοτητα κατασκευης σε αυτους κατ εμε ειναι απο συζητισιμη εως αμφιβολη.παραδοξως οι μεγαλοι κατασκευαστες αν και εκοψαν κατα 30 με 40% τον ρυθμο χτισιματος τους και χωρις να ριξουν την τιμη που πουλανε ,πριν καν χτισουν πουλανε...και αυτοι συνηθως κανουν καλη δουλεια και εχουν πελατεια μεσω τριτων....θελει παντως ψαξιμο η ιστορια πολυ...
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
... θα ηθελα να μαθω κατα ποσον % μειωση στην τιμη αγορας θα μπορουσα να πετυχω χωρις βεβαια να ''σφαξω'' τον επιχειρηματια κατασκευαστη ...

1) αν μπορέσεις γιαί να μην τον "σφάξεις" ???  :rockon:

2) επειδή οι κατασκευαστές έχουν εμπειρία ... δεν θα κάτσει κανένας να τον σφάξεις ...δυστηχώς ...

Πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να πάρεις τα έξτρα (καλή θέση πάρκιν, μεγάλη αποθήκη) από το να προσπαθήσεις να ρίξεις πολύ την τιμή ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom