Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
935
Like
2.984
Πόντοι
446
Πραγματικά, κοιτάω το μπουρδέλο που'χουν δημιουργήσει οι boomers κι οι πολυτεχνήτες εδώ αντίστοιχα, και λυπάμαι τους σημερινούς 20άρηδες και τα μικρά που θ'ακολουθήσουν πίσω τους.
Στα 90s έπιανες δουλειά κάπου μετά από μια χειραψία. Μετά έκαναν εισαγωγή παντού τριτοκοσμικούς που είναι πρόθυμοι να κάνουν τις ίδιες δουλειές με το 1/3 και κάτω.
Αυτό πρακτικά έσπασε σε όλους τους νεότερους τα γόνατα και τους αφαίρεσε την οποιαδήποτε ικανότητα να διαπραγματεύονται αμοιβές.
Ειδικά από τα πράγματα που βλέπω εδώ στην Ελλάδα που πχ κάποιος πολυτεχνίτης που'χει βγάλει δημοτικό και πρόλαβε να στήσει με ρουσφέτια την εποχή που'ταν παχιές οι αγελάδες κάποια επιχείρηση και σήμερα ζητάει υπάλληλο αποθήκης με 700 ευρώ που να'χει proficiency, 5 χρόνια προϋπηρεσία και πτυχίο πανεπιστημίου με ξεπερνούν.

:hi::hi:

Δεν υπάρχει πιο γαμημενη γενιά απτούς μπουμερς που ζήσανε τις χρυσές εποχές και Ρα γαμησαν όλα σε βάρος των επόμενων. Και σου κουνάνε το δάχτυλο ότι εμείς οι νέοι είμαστε τεμπέληδες και αρχιδια
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
935
Like
2.984
Πόντοι
446
βεβαια σε μάυρα παντα υπάρχουν ευκολα φράγκα. εγω πήγαινα σε μιά γριά και την ξεσκάτιζα να το πω ετσι , βοηθούσα την κόρη της. με εδιναν 200 ευρω το μηνα για 10-20 λεπτά ημερησίως. αρκεί βεβαια να μην σιχαινεσαι. η θέση μας τωρα εξαρτάται σε πολύ μεγαλο βαθμό απο τι καναμε την εποχή των παχιων αγελαδων. γνωριζω ζευγαρι ΔΥ που ουτε σπίτι δεν κατάφεραν να πάρουν. ξερω πολλους που πέρασαν λεφτά απ τα χέρια τους και τώρα με λένε "τυχερο" γιατι εχω δικό μου σπίτι. γιατί κακά τα ψεματα αν έχεις δικό σου σπίτι ειναι τελείως διαφορετικά. γιαυτό οταν καθαρίζαμε με την γυναίκα μου 2000 το μήνα κάποτε κάναμε οικονιμίες και δεν τα τρώγαμε σε λούσα και μπουζούκια. μα την παναγία αυτά τα μπουζούκια στο στομάχι μου κάθονται. τελειως πέταμα χρημάτων. και δεν τα μαζευω να πάω ενα ταξίδι καλύτερα. τωρα κάνω οτι βρω μπροστά μου. ακόμα και τώρα εχει ανθρωπους που θέλουν κάθε μέρα το πρωινό τυροπιτα καφε απ εξω 4-5 καφεδες απ έξω και μιά χαρα. γιαυτό τα καφε take-away εχουν αυξηθει ραγδαια. εδω που μένω που είμαστε 10000 μονιμοι εχει γυρω στα 15 τετοια μαγαζακια. που αθήνα θεσσαλονικη.

Τύπε έχεις καμία γριά να ξεσκατιζω και εγώ; Αμα χρειαστεί την πηδάω κιόλας
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
36 χρονια δημοσιος υπαλληλος , χαραμοφαης επειδη ετσι με θελει το συστημα . Δεν ειχα τ αρχιδια να φυγω .. Μισθος σημερα 1130 καθαρα μετα απο 36 χρονια . Χρωσταγα 35 χρονια ! ( πηγα και παντρευτηκα .. ) τωρα οχι . Πως ομως ? Κανοντας παραλληλες δουλειες , ποτε μαυρες , ποτε ασπρες . Τα τελευταια χρονια απο το 2014 , ας ειναι καλα η airbnb και ενα σπιτακι που εχω και με ξελασπωσε τελικα . Πουλησα πριν ενα χρονο κι ενα αγροτεμαχιο , κι ετσι τα σβησα ολα τα χρεη .
Ποτε δεν πηγα μπουζουκια . Φακες ετρωγα και τρωω 4 μερες συνεχεια . ΚΑφε φτιαχνω μονος μου . Ξεσκατιζω τους βρωμιαρηδες επισκεπτες της airbnb .
Αν δεν βρεξεις κωλο , ψαρι δε τρως παιδακια !
Συμβουλη προς νεους ...
Φυγετε απο Ελλαδα οσο προλαβαινετε . Βρειτε ενα μερος οπου το κρατος σεβεται τους πολιτες του και καντε την με οποιοδηποτε κοστος .
Η Ελλαδα εχει πεθανει και στρουθοκαμηλιζουμε ..
- Έχετε δίκιο, τόσο εσύ, όσο και ο φίλος Καλόγερο, και όλοι όσοι λέτε να φύγουν οι νέοι στο εξωτερικό. Ωστόσο θα πρέπει πρωτίστως να το θέλουν οι ίδιοι οι νέοι.

-Οι εποχές όμως που πήγαινες εξωτερικό κ α"κμάζες" σαν άνθρωπος οικονομικα έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Τώρα όλη η Ευρώπη κατακλύζεται από λαθρομετανάστες - η δε Γερμανία κ η Γαλλία έχουν γίνει να μην πω... Όσοι μένετε ξέρετε τι γίνεται. Να σας πουν τι γίνεται.

Εννοείται ότι εκεί υπάρχουν πολύ περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες. Για να μην μιλήσω για τη νοοτροπία τους που είναι πολύ πιο σύγχρονη από της κλασσικής ελληνικής οικογενειας... Επίσης εκεί μπορείς κ να φλερτάρεις ενώ εδώ τελειωμένος είσαι από μια ηλικία κ επειτα. Χαχα

Είναι οργανωμένα κράτη κ όχι μπαχαλα όπως Ελλάδα. Ωστόσο δεν είναι για κάθε νέο. Ξέρω αμέτρητους νέους κ μη που νυχθημερόν κλαίνε που βρίσκονται στο εξωτερικό κ όλο την Ελλάδα αναπολούν.

Αν κάποιος αποφασίσει να πάει έξω θα πρέπει να "θάψει" την Ελλάδα - αλλιώς μια ζωή θα κοιτάει πίσω - όπως έκανε ένας ξάδερφος μου που πήγε σε λυκειακή ηλικία Λονδίνο και αν και έμεινε 15 χρόνια Αγγλία κ απέκτησε μέχρι κ σπίτι - πάντα κλαιγοταν κ ήθελε να έρθει Ελλάδα - κ τελικά ήρθε πριν 3 χρόνια...

Γενικά ναι. Αν μια οικογένεια έχει τη δυνατότητα θα ΠΡΕΠΕΙ να στείλει το παιδί έξω κ ΜΑΚΑΡΙ να το πείσει να μείνει εκεί και όχι να γυρίσει πίσω.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
:hi::hi:

Δεν υπάρχει πιο γαμημενη γενιά απτούς μπουμερς που ζήσανε τις χρυσές εποχές και Ρα γαμησαν όλα σε βάρος των επόμενων. Και σου κουνάνε το δάχτυλο ότι εμείς οι νέοι είμαστε τεμπέληδες και αρχιδια
Τα είπες όλα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.560
Πόντοι
5.577
Τύπε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω..
Αλλά είτε νοικιάζεις bnb είτε σε κάποιον που μπορεί όταν φύγει να στο αφήσει αχουρι, τα έσοδα σου φορολογούνται ακριβώς το ίδιο
Η μόνη διαφορά είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να παραδοσουν ένα αχουρι και μερικά χρωστούμενα ενοίκια ή και λογαριασμούς
Ενώ στην πρώτη (bnb) η πληρωμή είναι δεδομένη μέχρι cent και στην περίπτωση ζημιάς σε αποζημιώνουν κιόλας...
Καληνοτσες και συγνώμη αν σου χάλασα το όνειρο...
Τυπε δεν συγκρίνω με τον φόρο για τα ενοίκια, αλλά με τους φόρους επαγγελματικής δραστηριότητας
Είναι γνωστό ότι σε όλες, τις πολυ, η λιγότερο τουριστικές πολεις της χώρας μετατρέπονται απλά ενοικιοστασια σε rbnp, αυτό έχει πιεσει τις τιμές σε αβάσταχτο βαθμο
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.328
Πόντοι
3.936
Η οικονομικη μας κατασταση σαν χωρα ειναι απο τις χειροτερες στατιστικα αφου βρισκομαστε 4(τεσσερις) θεσεις στη λιστα πιο πισω απο τη Ρουμανια (ποια ; την Ρουμανια) και φιγουραρουμε στον πινακα μαζι με τους βουλγαρους στην τελευταια θεση των χωρων ευρωπης. Κατα τα αλλα συμφωνα με τα Μητσοκαναλα πεταει η οικονομια. Αλλα το παμε για φουντο σιγα σιγα οπως εγινε και με τον Καραμαν(Α)λή το '09 που εγκατελειψαν το πλοιο σαν τα ποντικια. Εε, οι ιδιοι σημερα που την ειχαν κανει με ελαφρα τοτε ειναι που επανηλθαν κ παλι στο τιμονι και μας σωζουν υποτιθεται τωρα. :confused:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.067
Κριτικές
10
Like
5.371
Πόντοι
2.816
Τυπε δεν συγκρίνω με τον φόρο για τα ενοίκια, αλλά με τους φόρους επαγγελματικής δραστηριότητας
Είναι γνωστό ότι σε όλες, τις πολυ, η λιγότερο τουριστικές πολεις της χώρας μετατρέπονται απλά ενοικιοστασια σε rbnp, αυτό έχει πιεσει τις τιμές σε αβάσταχτο βαθμο
Από πότε τύπε οι ιδιοκτήτες που ξύπνησαν και δεν θέλουν να τους γαμανε την περιουσία είναι επαγγελματίες ξενοδόχοι; ξενοδόχος με ένα ή δύο σπίτια.. το ακούσαμε κι αυτό...
Και δες και τι έσοδα έχει το κράτος από το bnb... Μάλλον θα εκπλαγείς.. κ με το νέο νόμο μη νομίζεις ότι τους άγγιξε γιατί ξέρει ότι προσφέρουν όχι μόνο οικονομικά αλλά και στην κοινωνία
Σαν μέγεθος τα κλειστά σπίτια είναι πολύ περισσότερα. Τα bnb επιρρεαζουν απειροελάχιστα σε αυτό που λες αφού πολλά bnb ειναι ενοικιαζόμενα δωμάτια ή και σε περιοχές που το χειμώνα δεν έχουν καθόλου κόσμο. Ποιός θα πάει να νοικιάσει σε τέτοια χωριά αν ελευθερωθούν;
Τώρα σε μια περιοχή που τα ξενοδοχεία έχουν 400.000 κλίνες και τα bnb προσφέρουν 500.000 κλίνες και είναι όλοι ανταγωνιστικοί μη νομίζει ότι προβληματίζει να επιστρέψουν κάποιες "κλίνες" σε μακροχρόνια μίσθωση, αλλά πράγματα πρέπει να προβληματίσουν
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.201
Like
1.863
Πόντοι
216
Μηπως εννοεις 3000 ευρω; Υπερβολικο το νουμερο που λες
Όχι φίλε, 30k λέω.
Το να γράφεις κώδικα για βιομηχανίες, να φτιάχνεις αυτοματισμούς, να ξέρεις από plc κλπ είναι ακριβοπληρωμένη δουλειά.
Βέβαια ο άνθρωπος καθόταν από το πρωί στις 8 ως το βράδυ στις 10 για να τελειώσει σε 3 ημέρες και επίσης ταξιδεύει συχνά εκτός πόλης που μένει και κάθεται μέρες μέχρι να τελειώσει το έργο, αλλά και πάλι 30 είναι ποσό που ελάχιστοι παίρνουν για έργο.
Θυμάμαι ένα γνωστό που πριν 20 χρόνια πέρασε στη Χαλκίδα σε ΤΕΙ αυτοματισμού και το απέρριψε...χαχαχα...Και τώρα είναι αναπληρωτής για 750 ευρώ.
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
588
Κριτικές
28
Like
1.970
Πόντοι
1.196
Τύπε αποφάσισε τι θες να συγκρίνεις
Εσύ ξεκίνησες σαν μέσο μισθό το 1300 για ένα άτομο .. μετά το πας στα 800...
Τώρα με τόσο κόσμο που παίρνει 1500 κ 2000 πως είναι 800 εσύ το ξέρεις... Μάλλον υπάρχουν και κάποιοι που παίρνουν 8ωρο 300 ευρώ όπως τα λες.. εγώ δεν ξέρω κανέναν πάντως...
Ίδιο ρεύμα πληρώνει ένας εργένης και ίδιο μια οικογένεια;; προφανής η απάντηση, για όλο το λογικό κόσμο.. εσένα σε βολεύει να το μετράς αλλιώς.
Κάποιος που παίρνει 800 και είναι εργένης μένει στη μάνα του .. εσύ κάνεις γούστα με 450... Κ δεν μας λες πόσα παίρνεις.
Άντε αφού τα σχολίασα όλα ας σχολιάσω και αυτό... 100 ευρώ ρεύμα είναι τα πάγια του εργένη.. τώρα πως καίει ένας εργένης 500 kWh το μήνα πάλι εσύ το ξέρεις.. (για μια οικογένεια περίπου εκεί είναι 1200€ το έτος ΔΕΗ)
Καλά νταξει τι να λέμε....
Τόσες μαλακίες γραμμένες σε ένα σχόλιο είχα καιρό να δω.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.067
Κριτικές
10
Like
5.371
Πόντοι
2.816

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
6.955
πηγαινετε να μαθετε να βαζετε γυψοσανιδες να χεστειτε στο χρημα, τεμπεληδες του 2ευρου
αλλα που κουραγια...
Η ιδέα σου είναι φανταστική και το να γίνω τεχνίτης γυψοσανίδας το είχα σκεφτεί κι εγώ. Δεν σου μαθαίνει κανείς την τέχνη διότι ξέρει ότι αργά η γρηγορα θα γίνεις ανταγωνιστής του. Επιπλέον μια γνωστή εταιρεία που παράγει γυψοσανίδες και κάνει σεμινάρια τοποθέτησης τους, ζητά να έχεις προυπηρεσία ως εργάτης οικοδομής (με ενσημα) για να αξιολογήσει την αίτηση σου.
Οποιος πάντως ξέρει την τέχνη αυτή κερδίζει πολλά λεφτά.
 

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
137
Like
420
Πόντοι
21
Φίλε υπάρχουν επαγγέλματα που παίρνουν τόσα και δεν παίρνεις χαμπάρι καν, τον βλέπεις σαν το φτωχό της γειτονιάς.
Γνωστός μου, ηλεκτρολόγος από ΤΕΕ λοιπόν, με 20 χρόνια υπηρεσία, δουλεύει για ξένη εταιρία που πουλάει βιομηχανικό εξοπλισμό. Αυτός έχει γνώσεις αυτοματισμών και κάνει την εγκατάσταση, όπως και σέρβις.
Μισθός 2200, 15 μέρες τον Αύγουστο άδεια, 15 το Πάσχα, 15 τα Χριστούγεννα και άλλες 2 εβδομάδες έξτρα.
Εταιρικό αυτοκίνητο και όλα τα καύσιμα πληρωμένα.
Άλλος αυτοματιστής, ήρθε για έργο στην εταιρεία που είμαι.
30000 ευρώ για 3 μέρες δουλειά.
Κι εμείς λέμε στα παιδιά μας, να κάνουν μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, μπας και "σωθούν" στο Δημόσιο με 750.
Είπες κάτι;
Πολύ σωστός φίλε, κι έχω παράδειγμα φίλου που βγάζει τα ίδια όπως τα λες και με τις άδειες κτλ, και τον έχουν στην εταιρεία σαν πραγματικό asset (δεν ξέρω πόσο παραπάνω έπρεπε να πληρώνεται αλλά "μεγαλώνει μαζί με την εταιρεία" και δε θα βγει χαμένος).

Ο συγκεκριμένος φίλος μεγάλωσε με τους γονείς του να του λένε σε σπουδάσαμε τόσο καλά, πτυχίο Οικονομικού Αθήνας και μεταπτυχιακό στην Διοίκηση, πρέπει να βρεις μια καλή δουλειά σε μεγάλη επιχείρηση, έστω ένα λογιστήριο μεγάλης εταιρείας. Στα χρόνια της κρίσης έκανε δουλειές του πεντακοσάρικου, μάρκετινγκ, logistics κλπ, μέχρι που μπήκε σαν λογιστής σε εταιρεία αυτοματισμών για θερμοκήπια και κτηνοτροφικές μονάδες. Από εκεί τον πήγαν στη διαχείριση των παραγγελιών, τις εισαγωγές των μηχανημάτων κτλ, και σιγά-σιγά άρχισε να μαθαίνει τα μηχανολογικά και τους αυτοματισμούς, το πως στήνονται και τι κάνουν. Τελείως άγνωστο πεδίο για έναν του Οικονομικού.

Και φυσικά πολλή επαφή με αγρότες, κτηνοτρόφους, ζώα, λάσπες. Ξενέρωναν οι δικοί του που δεν τον έβλεπαν με πουκάμισο και καθαρά παπούτσια. Τώρα τον καμαρώνουν, που πηγαίνει κάθε τόσο σε άλλη χώρα για να στήσει μονάδες, χώρια που'χει γυρίσει όλη την Ελλάδα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.738
Κριτικές
15
Like
11.392
Πόντοι
3.846
1.31 η 95αρα βενζίνη στην Κύπρο.
Βάλτε κάτω πόσα σωζει κάποιος τον μήνα ανάλογα με τα χλμ που κάνει.
Και στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι αρκετά χαμηλά, αλλά στην Ελλάδα η κυβέρνηση το παίζει ότι τρώει κουτοχορτο και την πληρώνει ο κόσμος.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
231
Like
525
Πόντοι
81
Είσαι μάλλον μικρός για να θυμάσαι τι γινόταν με τους πασοκους(νυν συριζαιους) το 90.
Το ΄80 να δει
Η ιδέα σου είναι φανταστική και το να γίνω τεχνίτης γυψοσανίδας το είχα σκεφτεί κι εγώ. Δεν σου μαθαίνει κανείς την τέχνη διότι ξέρει ότι αργά η γρηγορα θα γίνεις ανταγωνιστής του. Επιπλέον μια γνωστή εταιρεία που παράγει γυψοσανίδες και κάνει σεμινάρια τοποθέτησης τους, ζητά να έχεις προυπηρεσία ως εργάτης οικοδομής (με ενσημα) για να αξιολογήσει την αίτηση σου.
Οποιος πάντως ξέρει την τέχνη αυτή κερδίζει πολλά λεφτά.
Οι γυψοσανιδαδες εχουν ζητηση και στη Γερμανια, οπως και οι καλοι υδραυλικοι και ηλεκτρολογοι. Και βγαζουν καλα λεφτα. Εγω θα συμβουλευα τους νεους να μαθουν μια απο αυτες τις τεχνες. Και με υπομονη και καλη δουλεια να χτισουν ενα καλο ονομα. Δεν μπορει να γινουν ολοι γιατροι, κομπιουτεραδες ή λογιστες. Η αγορα χρειαζεται και χειρονακτες .
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
9
Like
2.165
Πόντοι
736
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
Εννοω δουλειές ΤΕΧΝΙΚΕΣ. Αυτές ζητάνε στην Ελλαδα
Δε νομίζω ότι ακριβοπληρωνουν αυτές οι δουλειές αντίθετα ένα μίζερο μισθό σου δίνουν.Εγω ως κηπουρός που δούλευα βοηθητικες δουλειές δε είδα να έχει τρελή ζήτηση πάντως ούτε πολλούς πελάτες είχε το μαγαζί μέτρια πράγματα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.201
Like
1.863
Πόντοι
216
Δε νομίζω ότι ακριβοπληρωνουν αυτές οι δουλειές αντίθετα ένα μίζερο μισθό σου δίνουν.Εγω ως κηπουρός που δούλευα βοηθητικες δουλειές δε είδα να έχει τρελή ζήτηση πάντως ούτε πολλούς πελάτες είχε το μαγαζί μέτρια πράγματα.
Από το μυαλό σου τα βγάζεις;
Χάλασε το κλιματιστικό μου και δε μπορούσα να βρω ψυκτικό, το καλοκαίρι.
Ξέρεις τι μου έλεγαν; "Φίλε δεν ασχολούμαστε με βλάβες το καλοκαίρι...Μόνο πέρασμα". Ο βοηθός την τρύπα στον τοίχο, πέρασμα σε 1 ώρα το πολύ και τα 80 τσέπη.
Τι λες τώρα;
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
Από το μυαλό σου τα βγάζεις;
Χάλασε το κλιματιστικό μου και δε μπορούσα να βρω ψυκτικό, το καλοκαίρι.
Ξέρεις τι μου έλεγαν; "Φίλε δεν ασχολούμαστε με βλάβες το καλοκαίρι...Μόνο πέρασμα". Ο βοηθός την τρύπα στον τοίχο, πέρασμα σε 1 ώρα το πολύ και τα 80 τσέπη.
Τι λες τώρα;
Μπορεί αλλά αυτές οι δουλειές απαιτούν προϋπηρεσία που δε την έχω,θέλει να πας σε κάνα ΙΕΚ ή να κάνεις μαθητεία από ΕΠΑΛ κλπ εγώ δε πήγα καν ΕΠΑΛ αλλά γενικο πήγα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.738
Κριτικές
15
Like
11.392
Πόντοι
3.846
Άμα κάποιοι είναι εκτός πραγματικότητας ή δεν έχουν τις ικανότητες να αμειφθουν με περισσότερα από το βασικό δεν φταίω εγώ
Υπάρχουν και αρκετοί που παίρνουν 3,000€ το μήνα, διάβασε το σιγά σιγά όμως μην πάθεις τίποτα.
Κάθεσαι τώρα να απαντήσεις στον Αλβανό που δεν καταλα΄βαίνει τι γίνεται καν στην αγορά;
Εδώ σε άλλο θέμα του έλεγα ότι ξέρω παιδιά οδηγούς σε μεταφορικές με 1200ευρώ και έλεγε ότι αποκλείεται και άλλα τρελά.
Επειδή ο κακομοίρης παλεύει να βγάλει 4ευρώ την ώρα, νομίζει ότι όλοι ζούνε σαν αυτόν.
Και αμα του πεις ότι κάποιοι κατάφεραν να βγάζουν παραπάνω μισθό αρχίζει τα ηλίθια πολιτικά για ΝΔ και αηδίες, λες και όλοι όσοι κατάφεραν να φτιάξουν μι ακαλή δουλειά το έκαναν με πολιτικό μέσο.
Αλλά οκ, αν είσαι καθυστερημένος, βλέπεις παντού φαντάσματα. :headbang::jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom