Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
855
Πόντοι
81
Πραγματικά, κοιτάω το μπουρδέλο που'χουν δημιουργήσει οι boomers κι οι πολυτεχνήτες εδώ αντίστοιχα, και λυπάμαι τους σημερινούς 20άρηδες και τα μικρά που θ'ακολουθήσουν πίσω τους.
Στα 90s έπιανες δουλειά κάπου μετά από μια χειραψία. Μετά έκαναν εισαγωγή παντού τριτοκοσμικούς που είναι πρόθυμοι να κάνουν τις ίδιες δουλειές με το 1/3 και κάτω.
Αυτό πρακτικά έσπασε σε όλους τους νεότερους τα γόνατα και τους αφαίρεσε την οποιαδήποτε ικανότητα να διαπραγματεύονται αμοιβές.
Ειδικά από τα πράγματα που βλέπω εδώ στην Ελλάδα που πχ κάποιος πολυτεχνίτης που'χει βγάλει δημοτικό και πρόλαβε να στήσει με ρουσφέτια την εποχή που'ταν παχιές οι αγελάδες κάποια επιχείρηση και σήμερα ζητάει υπάλληλο αποθήκης με 700 ευρώ που να'χει proficiency, 5 χρόνια προϋπηρεσία και πτυχίο πανεπιστημίου με ξεπερνούν.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.880
Like
2.949
Πόντοι
456
Όλα αυτά για Αθήνα.
Θεσσαλονίκη είναι πιο χαμηλά τα ενοίκια και πάλι όμως 300-350€ θα φύγουν για ενοίκιο.
Θεσσαλονίκη 300 Έβρο κάνει κάμια γκαρσονιέρα στο Κορδελιό και στα διαβατα. Σκεχψουντ τωρα ότι δεν χει δουλειές στη πολη και αυτές που έχει είναι χαμαλικι των 700 Έβρο. Επίσης Θεσσαλονίκη θες πολλά λεφτά για θέρμανση. Θεσσαλονίκη παίζει πολλή φτωχεια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τύπε βάζεις έξοδα οικογένειας με μισθό εργένη...
Αποφάσισε τι θα συγκρίνεις θα βάλεις 250 ο καθένας συνεισφορά ενοίκιο ή ενοίκιο 300.. 500 ευρώ ενοίκιο τι να το κάνει ο εργένης τέτοιο σπίτι
Και όλα τα άλλα αντίστοιχα
250 νοίκι? Που ζεις?μονο επί εποχής σύριζα είχε τόσο φτηνά νοικια
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.493
Κριτικές
62
Like
41.246
Πόντοι
8.530
Θεσσαλονίκη 300 Έβρο κάνει κάμια γκαρσονιέρα στο Κορδελιό και στα διαβατα. Σκεχψουντ τωρα ότι δεν χει δουλειές στη πολη και αυτές που έχει είναι χαμαλικι των 700 Έβρο. Επίσης Θεσσαλονίκη θες πολλά λεφτά για θέρμανση. Θεσσαλονίκη παίζει πολλή φτωχεια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


250 νοίκι? Που ζεις?μονο επί εποχής σύριζα είχε τόσο φτηνά νοικια
Για αυτές τις περιοχές μιλάω...όποιος θέλει να λέει καλημέρα τον Λευκό Πύργο μόλις ξυπνήσει θα σκάσει και 500€ ενοίκιο .
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
770
Like
1.724
Πόντοι
206
Για αυτές τις περιοχές μιλάω...όποιος θέλει να λέει καλημέρα τον Λευκό Πύργο μόλις ξυπνήσει θα σκάσει και 500€ ενοίκιο .
Στο κέντρο ξέφυγαν τα νοίκια. Γνωστός μεσίτης με βιντεάκια, νοικιάζει διαμέρισμα ναυαρίνου με 3 δωμάτια 2,5 χιλ. χαχα. Ρε θα θελα να ξερα σε ποιους απευθύνεται!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.493
Κριτικές
62
Like
41.246
Πόντοι
8.530
Στο κέντρο ξέφυγαν τα νοίκια. Γνωστός μεσίτης με βιντεάκια, νοικιάζει διαμέρισμα ναυαρίνου με 3 δωμάτια 2,5 χιλ. χαχα. Ρε θα θελα να ξερα σε ποιους απευθύνεται!
Μήπως μιλάμε για RBNB;
 

SailorGr

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Αυγ 2013
Μηνύματα
1.242
Κριτικές
26
Like
10.993
Πόντοι
3.246
Ολοι εσεις εδω μεσα δινετε απλοχερα 100αρια, 150αρια, 200αρια και βαλε και κλαιγεστε για την ακριβη ζωη?

Εχουμε πλακα τελικα....
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Iso14

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
10
Like
1.378
Πόντοι
506
Ολοι εσεις εδω μεσα δινετε απλοχερα 100αρια, 150αρια, 200αρια και βαλε και κλαιγεστε για την ακριβη ζωη?

Εχουμε πλακα τελικα....
Aπο το χιλιαρικο να τους περισσευουν 200ε, οποτε πες οτι στο τελος του χρονου μαζευτικαν 2400. Με αυτα τα χρηματα τι μπορεις να δημιουργησεις;
Ισος θελουςν να στρογγυλεψουν το ποσο στα 2Κ.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.438
Κριτικές
10
Like
2.970
Πόντοι
3.385
Στο κέντρο ξέφυγαν τα νοίκια. Γνωστός μεσίτης με βιντεάκια, νοικιάζει διαμέρισμα ναυαρίνου με 3 δωμάτια 2,5 χιλ. χαχα. Ρε θα θελα να ξερα σε ποιους απευθύνεται!
Είναι εύλογη η απορία σου, έχω την ίδια προσωπικά, πλην όμως αυτό σημαίνει ελεύθερη αγορά: εάν το νοικιάσει σε αυτή την τιμή, έχει ζήτηση άρα οκ. Αν δεν έχει ζήτηση σε αυτή την τιμή, είτε θα του μείνει αδιάθετο είτε θα αναγκαστεί να ρίξει το μίσθωμα στην τιμή που θα βρει αντίστοιχη προσφορά.
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Αν έχεις σκοπό να μείνεις μόνιμα έξω, να κάνεις οικογένεια κλπ δηλ να ριζώσεις, δες και την περίπτωση της Αυστρίας. Εγώ μετανιώνω που έμεινα τόσα χρόνια Γαλλία, γιατί έχει επιδεινωθεί η κατάσταση σε θέματα εγκληματικότητας, αλλά και ζορίζομαι να την εγκαταλείψω γιατί έμαθα σε αυτό το οικοσύστημα και είμαι και μεγάλος τώρα πια (60+).
Στη γερμανία έχει πιο πολλά λεφτά ρε μορτη!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.692
Like
1.444
Πόντοι
216
πηγαινετε να μαθετε να βαζετε γυψοσανιδες να χεστειτε στο χρημα, τεμπεληδες του 2ευρου
αλλα που κουραγια...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.493
Κριτικές
62
Like
41.246
Πόντοι
8.530
Ολοι εσεις εδω μεσα δινετε απλοχερα 100αρια, 150αρια, 200αρια και βαλε και κλαιγεστε για την ακριβη ζωη?

Εχουμε πλακα τελικα....
Αυτα που δίνουν σε μια ώρα τα μαζεύουν για εβδομάδες η και για μηνες...τα γούστα βγαίνουν με αγώνα διαρκείας
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
10
Like
5.425
Πόντοι
2.816
Αδερφέ μου μισθός εργένη είναι τα 1300??
Ο μέσος μισθός είναι στα 800.
Νέα Σμύρνη γκαρσονιέρα 450€(εργένης)
(Η λύση είναι να πάω στην Ομόνοια,θέλει και νέα σμυρνη ο κωλος μου)
Όλα τα άλλα από πού κι ως που είναι έξοδα οικογενειάρχη θες να μου εξηγήσεις?
Δεν πληρώνει ο εργένης φως νερό τηλέφωνο ιντερνετ κοινόχρηστα?
Γιατί αν δεις πάγια απλά έβαλα κι όχι φουσκωμένους λογαριασμούς και ζημιές.
Τύπε αποφάσισε τι θες να συγκρίνεις
Εσύ ξεκίνησες σαν μέσο μισθό το 1300 για ένα άτομο .. μετά το πας στα 800...
Τώρα με τόσο κόσμο που παίρνει 1500 κ 2000 πως είναι 800 εσύ το ξέρεις... Μάλλον υπάρχουν και κάποιοι που παίρνουν 8ωρο 300 ευρώ όπως τα λες.. εγώ δεν ξέρω κανέναν πάντως...
Ίδιο ρεύμα πληρώνει ένας εργένης και ίδιο μια οικογένεια;; προφανής η απάντηση, για όλο το λογικό κόσμο.. εσένα σε βολεύει να το μετράς αλλιώς.
Κάποιος που παίρνει 800 και είναι εργένης μένει στη μάνα του .. εσύ κάνεις γούστα με 450... Κ δεν μας λες πόσα παίρνεις.
Άντε αφού τα σχολίασα όλα ας σχολιάσω και αυτό... 100 ευρώ ρεύμα είναι τα πάγια του εργένη.. τώρα πως καίει ένας εργένης 500 kWh το μήνα πάλι εσύ το ξέρεις.. (για μια οικογένεια περίπου εκεί είναι 1200€ το έτος ΔΕΗ)
 
Τελευταία τροποποίηση:

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
10
Like
5.425
Πόντοι
2.816
Οι ιδιοκτήτες η η κυβέρνηση που άφησε σχεδόν αφορολόγητο το rbnb?
Τύπε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω..
Αλλά είτε νοικιάζεις bnb είτε σε κάποιον που μπορεί όταν φύγει να στο αφήσει αχουρι, τα έσοδα σου φορολογούνται ακριβώς το ίδιο
Η μόνη διαφορά είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να παραδοσουν ένα αχουρι και μερικά χρωστούμενα ενοίκια ή και λογαριασμούς
Ενώ στην πρώτη (bnb) η πληρωμή είναι δεδομένη μέχρι cent και στην περίπτωση ζημιάς σε αποζημιώνουν κιόλας...
Καληνοτσες και συγνώμη αν σου χάλασα το όνειρο...
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.248
Like
1.116
Πόντοι
216
βεβαια σε μάυρα παντα υπάρχουν ευκολα φράγκα. εγω πήγαινα σε μιά γριά και την ξεσκάτιζα να το πω ετσι , βοηθούσα την κόρη της. με εδιναν 200 ευρω το μηνα για 10-20 λεπτά ημερησίως. αρκεί βεβαια να μην σιχαινεσαι. η θέση μας τωρα εξαρτάται σε πολύ μεγαλο βαθμό απο τι καναμε την εποχή των παχιων αγελαδων. γνωριζω ζευγαρι ΔΥ που ουτε σπίτι δεν κατάφεραν να πάρουν. ξερω πολλους που πέρασαν λεφτά απ τα χέρια τους και τώρα με λένε "τυχερο" γιατι εχω δικό μου σπίτι. γιατί κακά τα ψεματα αν έχεις δικό σου σπίτι ειναι τελείως διαφορετικά. γιαυτό οταν καθαρίζαμε με την γυναίκα μου 2000 το μήνα κάποτε κάναμε οικονιμίες και δεν τα τρώγαμε σε λούσα και μπουζούκια. μα την παναγία αυτά τα μπουζούκια στο στομάχι μου κάθονται. τελειως πέταμα χρημάτων. και δεν τα μαζευω να πάω ενα ταξίδι καλύτερα. τωρα κάνω οτι βρω μπροστά μου. ακόμα και τώρα εχει ανθρωπους που θέλουν κάθε μέρα το πρωινό τυροπιτα καφε απ εξω 4-5 καφεδες απ έξω και μιά χαρα. γιαυτό τα καφε take-away εχουν αυξηθει ραγδαια. εδω που μένω που είμαστε 10000 μονιμοι εχει γυρω στα 15 τετοια μαγαζακια. που αθήνα θεσσαλονικη.
Λοιπόν εσένα πολύ σε πάω.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.880
Like
2.949
Πόντοι
456
Τύπε αποφάσισε τι θες να συγκρίνεις
Εσύ ξεκίνησες σαν μέσο μισθό το 1300 για ένα άτομο .. μετά το πας στα 800...
Τώρα με τόσο κόσμο που παίρνει 1500 κ 2000 πως είναι 800 εσύ το ξέρεις... Μάλλον υπάρχουν και κάποιοι που παίρνουν 8ωρο 300 ευρώ όπως τα λες.. εγώ δεν ξέρω κανέναν πάντως...
Ίδιο ρεύμα πληρώνει ένας εργένης και ίδιο μια οικογένεια;; προφανής η απάντηση, για όλο το λογικό κόσμο.. εσένα σε βολεύει να το μετράς αλλιώς.
Κάποιος που παίρνει 800 και είναι εργένης μένει στη μάνα του .. εσύ κάνεις γούστα με 450... Κ δεν μας λες πόσα παίρνεις.
Άντε αφού τα σχολίασα όλα ας σχολιάσω και αυτό... 100 ευρώ ρεύμα είναι τα πάγια του εργένη.. τώρα πως καίει ένας εργένης 500 kWh το μήνα πάλι εσύ το ξέρεις.. (για μια οικογένεια περίπου εκεί είναι 1200€ το έτος ΔΕΗ)
Έκλαψα που λες με τόσο κόσμο που παίρνει 2000ευρω το μήνα. Πραγματικά μήπως ζεις σε καμία άλλη χώρα?Η νοικιάζεις σε φουκαράδες και εσύ τίποτα υπογες στα. Πατήσια για 800το μήνα? Και βλεπεις παντού ρεκόρ ανάπτυξης.. Και μεγάλους μισθούς!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
10
Like
5.425
Πόντοι
2.816
Έκλαψα που λες με τόσο κόσμο που παίρνει 2000ευρω το μήνα. Πραγματικά μήπως ζεις σε καμία άλλη χώρα?Η νοικιάζεις σε φουκαράδες και εσύ τίποτα υπογες στα. Πατήσια για 800το μήνα? Και βλεπεις παντού ρεκόρ ανάπτυξης.. Και μεγάλους μισθούς!!
Άμα κάποιοι είναι εκτός πραγματικότητας ή δεν έχουν τις ικανότητες να αμειφθουν με περισσότερα από το βασικό δεν φταίω εγώ
Υπάρχουν και αρκετοί που παίρνουν 3,000€ το μήνα, διάβασε το σιγά σιγά όμως μην πάθεις τίποτα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.279
Like
1.970
Πόντοι
216
Τι δουλειές είναι αυτές? Πρώτη φορά τις ακούω
Μάθε χειρισμό CNC και θα χεστείς στο χρήμα.
Φιλικά στο λέω και δεν κάνω πλάκα. Ζήτηση μεγάλη και σε πολλές χώρες, αν θες να φύγεις.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.279
Like
1.970
Πόντοι
216
Έκλαψα που λες με τόσο κόσμο που παίρνει 2000ευρω το μήνα. Πραγματικά μήπως ζεις σε καμία άλλη χώρα?Η νοικιάζεις σε φουκαράδες και εσύ τίποτα υπογες στα. Πατήσια για 800το μήνα? Και βλεπεις παντού ρεκόρ ανάπτυξης.. Και μεγάλους μισθούς!!
Φίλε υπάρχουν επαγγέλματα που παίρνουν τόσα και δεν παίρνεις χαμπάρι καν, τον βλέπεις σαν το φτωχό της γειτονιάς.
Γνωστός μου, ηλεκτρολόγος από ΤΕΕ λοιπόν, με 20 χρόνια υπηρεσία, δουλεύει για ξένη εταιρία που πουλάει βιομηχανικό εξοπλισμό. Αυτός έχει γνώσεις αυτοματισμών και κάνει την εγκατάσταση, όπως και σέρβις.
Μισθός 2200, 15 μέρες τον Αύγουστο άδεια, 15 το Πάσχα, 15 τα Χριστούγεννα και άλλες 2 εβδομάδες έξτρα.
Εταιρικό αυτοκίνητο και όλα τα καύσιμα πληρωμένα.
Άλλος αυτοματιστής, ήρθε για έργο στην εταιρεία που είμαι.
30000 ευρώ για 3 μέρες δουλειά.
Κι εμείς λέμε στα παιδιά μας, να κάνουν μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, μπας και "σωθούν" στο Δημόσιο με 750.
Είπες κάτι;
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.342
Πόντοι
506
Μάθε χειρισμό CNC και θα χεστείς στο χρήμα.
Φιλικά στο λέω και δεν κάνω πλάκα. Ζήτηση μεγάλη και σε πολλές χώρες, αν θες να φύγεις.
Αυτό όμως θέλει προϋπηρεσία και δε την έχω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom