Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
Βγες μια βόλτα έξω μετα τις 23:00 καθημερινή.
Και ξαναρωτά ότι ρώτησες.
Τίποτα δεν πάει καλύτερο.
Βάλε έναν Χ μισθό 1300€ (που ο βασικός είναι 750 αλλά εγώ σε πάω σε αισιόδοξο σενάριο).
Κατά προσέγγιση μηνιαία έξοδα που πανω κάτω έχουμε όλοι.
500 ενοίκιο .
100 ρεύμα.
150€ βενζίνη να πηγαίνεις δουλειά.
30 ίντερνετ σπιτιού.
20 τηλέφωνο κινητό.
30 ευρώ κοινόχρηστα.
Σύνολο: 930€

Αν είσαι με βασικό δεν το συζητάμε.
Εστω ότι παίρνεις 1300€.
Σου έχουν μείνει 470 για να φας ολόκληρο τον μήνα.
Χωρίς να διασκεδάσεις χωρίς να πάρεις κάτι για τον εαυτό σου χωρίς να γαμησεις χωρίς τίποτα.
Βέβαια πάμε καλύτερα....

Μην μου απαντήσεις ότι αν δουλεύει και το άλλο μέλος βγαίνεις.
Άσε το άλλο μέλος εδώ μιλάμε για έξοδα που έχει ο κάθε μέσος άνθρωπος ανεξάρτητα από το αν έχει οικογένεια η όχι .
Βαλε και κανα 100ρικο σε ονλαιν συνδρομες. Ολο και κατι εχει ο καθενας απο Netflix, Youtube, Tinder, Skroutz, κλπ
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.493
Κριτικές
62
Like
41.255
Πόντοι
8.530
500 ενοίκιο να δίνεις, 150 για λογαριασμούς, 250 σούπερ και άλλα 200 το αμάξι. Και να δίνεις και 300 για εξόδους. Συνολο 1400. Βαλε 1500. Αυτά για να έχεις μια νορμάλ ζωή. Με τα 3000 απλά ζεις βασιλιάς.
Όλα αυτά για Αθήνα.
Θεσσαλονίκη είναι πιο χαμηλά τα ενοίκια και πάλι όμως 300-350€ θα φύγουν για ενοίκιο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.493
Κριτικές
62
Like
41.255
Πόντοι
8.530
είμαι μόνος μου σε ιδιοκτητο σπιτι γιατί οταν εβγαζα λεφτά εκανα οικονομία και το αγοράσαμε με την γυναίκα μου . αυτη την στιγμή ειμαι με 300 το μήνα κι αν βρώ κανένα μεροκάματο πάω. προσωπικά μου φτάνουν οσο κιαν ακούγεται απιστευτο. ε ναι αν θεωρούμε επίπεδο ζωής τα μουζούκια , το τσιγάρο , το γήπεδο, τα 15 ειδη κασεριων στο σπίτι , θερμοκρασια 25 βαθμων στο σαλονι ,και όλες τις "παπαριές" του συγχρονου πολιτισμού ασφαλώς και 1500 δεν φτάνουν με τίποτα. οι δουλειές παντως με την τόση απαξίωση των μισθών εχουν χάσει και την "αξια" τους πιστευω. οσοι φυσικά ειμαστε πάνω από 45 ετων το θέμα μόνιμης δουλειάς είναι όνειρο απατηλο.
Μόνιμη δουλειά μόνο μέσω Α.Σ.Ε.Π.
Στον ιδ.τομεα υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις όπου είναι πολλά χρόνια στην ίδια δουλειά...οι δύο που εχω πρόχειρες ,είναι γυναίκες που δουλεύουν σε γραφεία γιατρών.
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
791
Κριτικές
15
Like
3.554
Πόντοι
1.436
Υπάρχει κόσμος που τα φέρνει δύσκολα πέρα αλλά συνολικά δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι τόσο μαύρα όπως τα παρουσιάζουν κάποια ΜΜΕ. Τριήμερα, γιορτές, αργίες όλα γεμάτα. ΣΚ ταβέρνες δεν βρίσκεις να κάτσεις. Πολύς κόσμος κλαίγεται αλλά ταυτόχρονα υπάρχει ΠΟΛΥ μαύρο χρήμα εκεί έξω.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.342
Πόντοι
506
Για τα δεξιά λαμογια είναι παραδεισος το ελλαντα.. Κλέβουν από παντού. Δημόσια έργα.. Επίσης έχουν σπιτια και τα νοικιάζουν. Αφού οι τιμές έχουν φτάσει στο Θεό.. Οι δεξιοι κονομανε χοντρα λεφτά από νοίκια που παίρνουν από τους φουκαράδες. Άρα στο χαζό δεξιό μιαλο τους. Το ελλαντα έχει ρεκορ ανάπτυξης!
Χαχα εδώ έλεγαν μερικά ναυάγια εδώ ότι ο Μητσοτάκης έχει αυξήσει τη οικονομία της χώρας έχουμε ξεφύγει ρε μλκ τελείως επειδή τους δίνει επιδόματα ο Κούλης θα μου τον βγάλουν καλό πολιτικο τα ψυχανωμαλα δεξιά ζώα.
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.040
Κριτικές
1
Like
4.757
Πόντοι
456
Υπάρχει κόσμος που τα φέρνει δύσκολα πέρα αλλά συνολικά δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι τόσο μαύρα όπως τα παρουσιάζουν κάποια ΜΜΕ. Τριήμερα, γιορτές, αργίες όλα γεμάτα. ΣΚ ταβέρνες δεν βρίσκεις να κάτσεις. Πολύς κόσμος κλαίγεται αλλά ταυτόχρονα υπάρχει ΠΟΛΥ μαύρο χρήμα εκεί έξω.
Ενταξει τα ΜΜΕ τα παρουσιαζουν μαυρα για να "ξεπλυνουν" την κυβερνηση.

Α)απ την μερια πως "εμεις ως ΜΜΕ" τα λεμε
Β)δειχνοντας σου απογνωση,καθεσαι στ αυγα σου αναρωττομενος πως το προβλημα ειναι "γενικο".Τι μπορω να κανω εγω;
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
315
Like
844
Πόντοι
81
βλεπουμε νομιζω οτι απο το τοσο πολυ καλα που παει η οικονομια τα studio γεμισαν με τσικανες (οχι τσιγγανες) κολομβιανες κτλ κτλ κτλ και τα ρωσικα και ρουμανικα μουνετα πηραν τον οματιων τους (και τα κορμια τους μαζι) και φυγαν για αλλες παραλιες και οικους και κρεβατια σε λιγο θα μας φερνουν αφρικανες μαο μαο απο την φυλη του σακα ζουλου που θα κανουν <ξεσκουφωτο> με 1€ γιατι τοσο θα αντεχει ο ελληνας ο ψωλαρεος-ψωραλεος
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
315
Like
844
Πόντοι
81
φιλικο μου ζευγαρι που μενει στο κουκακι σε 55τ.μ ενοικο 650€ και τους ειπε χαριστικα γιατι μενουν μεσα τα τελευταια 3 χρονια και τους εχει συμπαθεια ο ιδιοκτητης
φυσικα τους εκανε αυξηση 100€ στο ενοικιο χωρις να τους ρωτησει ετσι νταιλιδικα
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
612
Κριτικές
28
Like
2.032
Πόντοι
1.196
Και πάλι δεν έβαλες και άλλα έξοδα. Πχ αν έχεις αμάξι.. Θες λεφτά για ασφάλειες τέλει.. Συνεργεία αν ειναι παλιό. Που οι πιο πολλοί Ελλάδα σαράβαλα έχουνε. Κτεο Λαστιχα.επισης το ρεύμα 100 ευρώ είναι πολύ λίγο που εβαλες
Εκτός αν μένεις καμία Κρήτη που δε κάνει κρύο και δεν ανάβεις σόμπα. Αν μένεις Σαλονίκη η βόρεια προάστια που εχοε κρύο.. Θες τρελά λεφτά για ρεύμα.
Έβαλα 100 ευρώ για να μην αναλωθουμε σε συζητήσεις ότι ΣΙΓΑ ΡΕ ΠΌΣΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙΣ ΚΛΠ και καταλήξουμε να ψάχνουμε να λέμε τι πάροχο έχεις α εγώ με αυτόν τον πάροχο κλπ ...
Όλοι οι πάροχοι κωλοδάχτυλο μας βάζουν με τις ευλογίες των κυβερνώντων μας.
Αυτή την στιγμή είναι ο χρυσογιος.
Και δεν μπορώ να ακούω γιατί ο άλλος θα τα έκανε καλύτερα??
Για αυτό δεν κυβερνάει "ο άλλος" γιατί το μεγαλύτερο κομμάτι του κόσμου πιστεύει ότι δεν θα τα έκανε καλύτερα .
Αλλά αυτόν έχουμε τώρα και τα κάνει το ίδιο σταθερά σκατα μαζί με άπλετα σκάνδαλα.
Btwμ εμένα μου ρθε 470 το τελευταίο ΕΝΑΝΤΙ.
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
612
Κριτικές
28
Like
2.032
Πόντοι
1.196
φιλικο μου ζευγαρι που μενει στο κουκακι σε 55τ.μ ενοικο 650€ και τους ειπε χαριστικα γιατι μενουν μεσα τα τελευταια 3 χρονια και τους εχει συμπαθεια ο ιδιοκτητης
φυσικα τους εκανε αυξηση 100€ στο ενοικιο χωρις να τους ρωτησει ετσι νταιλιδικα
Μεγάλη πληγή τα ενοίκια.....
Μεγάλα μουνοπανα οι ιδιοκτήτες......
 
  • Like
Αντιδράσεις: Bull81

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.269
Like
7.094
Πόντοι
1.056
Συμφωνω στα περισσοτερα ,οσο για τα μπουζουκια, περασα κανα δυο βολτες οσο ημουν Ελλαδα,με μαυρο χρημα κινουνται, 15 αμαξια παρακρισμενα εξω, τα περισσοτερα bentley, ferrari,τζιπαρες, χαμερ, δεν εχω δει εργαζομενο απλο να τα τρωει στα μπουζουκια πλεον,πανε αυτα αυτος που δουλευει στην Ελλαδα εκτος και αν ειναι μια καλη δουλεια,τα επιστρεφει πισω στο συστημα,ουτε προκοπη,ουτε αποταμιεσυη,ουτε επενδυση
Που είσαι τώρα άρχοντα ;

Ετοιμάζεσαι για Μπαχμουτ;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
10
Like
5.425
Πόντοι
2.816
Βγες μια βόλτα έξω μετα τις 23:00 καθημερινή.
Και ξαναρωτά ότι ρώτησες.
Τίποτα δεν πάει καλύτερο.
Βάλε έναν Χ μισθό 1300€ (που ο βασικός είναι 750 αλλά εγώ σε πάω σε αισιόδοξο σενάριο).
Κατά προσέγγιση μηνιαία έξοδα που πανω κάτω έχουμε όλοι.
500 ενοίκιο .
100 ρεύμα.
150€ βενζίνη να πηγαίνεις δουλειά.
30 ίντερνετ σπιτιού.
20 τηλέφωνο κινητό.
30 ευρώ κοινόχρηστα.
Σύνολο: 930€

Αν είσαι με βασικό δεν το συζητάμε.
Εστω ότι παίρνεις 1300€.
Σου έχουν μείνει 470 για να φας ολόκληρο τον μήνα.
Χωρίς να διασκεδάσεις χωρίς να πάρεις κάτι για τον εαυτό σου χωρίς να γαμησεις χωρίς τίποτα.
Βέβαια πάμε καλύτερα....

Μην μου απαντήσεις ότι αν δουλεύει και το άλλο μέλος βγαίνεις.
Άσε το άλλο μέλος εδώ μιλάμε για έξοδα που έχει ο κάθε μέσος άνθρωπος ανεξάρτητα από το αν έχει οικογένεια η όχι .
Τύπε βάζεις έξοδα οικογένειας με μισθό εργένη...
Αποφάσισε τι θα συγκρίνεις θα βάλεις 250 ο καθένας συνεισφορά ενοίκιο ή ενοίκιο 300.. 500 ευρώ ενοίκιο τι να το κάνει ο εργένης τέτοιο σπίτι
Και όλα τα άλλα αντίστοιχα
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.971
Πόντοι
216
Υπάρχει κόσμος που τα φέρνει δύσκολα πέρα αλλά συνολικά δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι τόσο μαύρα όπως τα παρουσιάζουν κάποια ΜΜΕ. Τριήμερα, γιορτές, αργίες όλα γεμάτα. ΣΚ ταβέρνες δεν βρίσκεις να κάτσεις. Πολύς κόσμος κλαίγεται αλλά ταυτόχρονα υπάρχει ΠΟΛΥ μαύρο χρήμα εκεί έξω.
Φίλε είναι όντως μαύρα κι άραχνα.
Γεμάτα είναι ΜΟΝΟ γιορτές και αργίες. Τον υπόλοιπο καιρό κλαίνε.
Επίσης σκέψου πόσα καταστήματα εστίασης έκλεισαν, με αποτέλεσμα όσα έμειναν, να γεμίζουν.
Λογικό δεν είναι;
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.971
Πόντοι
216
Και κάτι άλλο και ας με συγχωρέσουν οι φίλοι γείτονες βόρεια της Ηπείρου, απλή αναφορά θα κάνω για να δείξω κάποια πράγματα.
Αν πάτε στην επαρχία, έχει μειωθεί ο αριθμός των γειτόνων. Γιατί άραγε; Γιατί δεν έχει προκοπή, χρήμα δεν κινείται, δουλειές για ανειδίκευτους δεν υπάρχουν και όσοι είναι κτηματίες βάζουν και μόνοι τους πλάτη ή παίρνουν συγγενείς τους, σε μάζεμα φρούτων κλπ.
Γνωστή μου που την είχε φάει ο καναπές με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο, φέτος πήγε για αχλάδια.
Φίλος και συνάδελφος, πήγε για έξτρα μεροκάματο στις ελιές (που δεν έκανε ποτέ δεύτερη δουλειά).
Κακά τα ψέματα, τα πράγματα είναι άσχημα.
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
612
Κριτικές
28
Like
2.032
Πόντοι
1.196
Τύπε βάζεις έξοδα οικογένειας με μισθό εργένη...
Αποφάσισε τι θα συγκρίνεις θα βάλεις 250 ο καθένας συνεισφορά ενοίκιο ή ενοίκιο 300.. 500 ευρώ ενοίκιο τι να το κάνει ο εργένης τέτοιο σπίτι
Και όλα τα άλλα αντίστοιχα
Αδερφέ μου μισθός εργένη είναι τα 1300??
Ο μέσος μισθός είναι στα 800.
Νέα Σμύρνη γκαρσονιέρα 450€(εργένης)
(Η λύση είναι να πάω στην Ομόνοια,θέλει και νέα σμυρνη ο κωλος μου)
Όλα τα άλλα από πού κι ως που είναι έξοδα οικογενειάρχη θες να μου εξηγήσεις?
Δεν πληρώνει ο εργένης φως νερό τηλέφωνο ιντερνετ κοινόχρηστα?
Γιατί αν δεις πάγια απλά έβαλα κι όχι φουσκωμένους λογαριασμούς και ζημιές.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.190
Κριτικές
18
Like
16.190
Πόντοι
4.546
Αδερφέ μου μισθός εργένη είναι τα 1300??
Ο μέσος μισθός είναι στα 800.
Νέα Σμύρνη γκαρσονιέρα 450€(εργένης)
(Η λύση είναι να πάω στην Ομόνοια,θέλει και νέα σμυρνη ο κωλος μου)
Όλα τα άλλα από πού κι ως που είναι έξοδα οικογενειάρχη θες να μου εξηγήσεις?
Δεν πληρώνει ο εργένης φως νερό τηλέφωνο ιντερνετ κοινόχρηστα?
Γιατί αν δεις πάγια απλά έβαλα κι όχι φουσκωμένους λογαριασμούς και ζημιές.
Και εγώ πάνω κάτω τα ίδια με εσένα τα έχω υπολογίσει, βλέπω και πόσα ξοδεύω κάθε μήνα και ξέρω ακριβώς: θέλω 1000€ μόνο για ενοίκιο, λογαριασμούς και διατροφή(άλλο ένα ενοίκο μόνο πάει στο super market) κάθε μήνα. Μόνος μου. Από εκεί και πέρα να βγάλω γούστα με τα κορίτσια ή να ψωνίσω κάτι καμιά αγορά ή να βγω έξω.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.398
Κριτικές
2
Like
5.580
Πόντοι
2.356
Τώρα που βλέπεις ότι η οικονομία της χώρας έχει βελτιωθεί ο θεός και η ψυχή σου.Η οικονομία είναι τραγική φίλε δυστιχως.Δουλειες δε υπάρχουν εύκολα ακόμα και στις πιο γυφτικες δουλειές ζητάνε προϋπηρεσία αλλιώς δε σε παίρνουν ή σε παίρνουν για λίγο και μετά σε πετάνε.
Δεν με λες τον πιο αισιόδοξο αλλά; σε αυτό έχεις λάθος. Αν το παλέψεις σκληρά και εκπαιδευτείς σε κάποιο κλάδο πάντα υπάρχουν δουλειές.Ας μη λέμε ότι θέλουμε. Την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε μια 12 ετία μέχρι το 2019. Μετά τα πράγματα άλλαξαν.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.398
Κριτικές
2
Like
5.580
Πόντοι
2.356
Φίλε είναι όντως μαύρα κι άραχνα.
Γεμάτα είναι ΜΟΝΟ γιορτές και αργίες. Τον υπόλοιπο καιρό κλαίνε.
Επίσης σκέψου πόσα καταστήματα εστίασης έκλεισαν, με αποτέλεσμα όσα έμειναν, να γεμίζουν.
Λογικό δεν είναι;
Έχουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ καταστήματα εστίασης. Πρέπει να κλείσουν σχεδόν τα μισά ή να στραφούν σε τουρισμό. Δεν γίνεται πχ γύρω από το σταθμο ΗΣΑΠ ΚΑΛΛΙΘΕΑ να έχει 6-8 καφετέριες σε απόσταση μέτρων ελαχιστων μεταξύ τους. Λογικό είναι να μην δουλέψουν.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.457
Κριτικές
16
Like
13.661
Πόντοι
6.515

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.457
Κριτικές
16
Like
13.661
Πόντοι
6.515
Και κάτι άλλο και ας με συγχωρέσουν οι φίλοι γείτονες βόρεια της Ηπείρου, απλή αναφορά θα κάνω για να δείξω κάποια πράγματα.
Αν πάτε στην επαρχία, έχει μειωθεί ο αριθμός των γειτόνων. Γιατί άραγε; Γιατί δεν έχει προκοπή, χρήμα δεν κινείται, δουλειές για ανειδίκευτους δεν υπάρχουν και όσοι είναι κτηματίες βάζουν και μόνοι τους πλάτη ή παίρνουν συγγενείς τους, σε μάζεμα φρούτων κλπ.
Γνωστή μου που την είχε φάει ο καναπές με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο, φέτος πήγε για αχλάδια.
Φίλος και συνάδελφος, πήγε για έξτρα μεροκάματο στις ελιές (που δεν έκανε ποτέ δεύτερη δουλειά).
Κακά τα ψέματα, τα πράγματα είναι άσχημα.
Άλλος είναι ο λόγος, τώρα οι Αλβανοί πανε πιο ευκολα Ιταλία, Γερμανία οπου τα μεροκάματα και καλυτερα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom