Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
Κάθεσαι τώρα να απαντήσεις στον Αλβανό που δεν καταλα΄βαίνει τι γίνεται καν στην αγορά;
Εδώ σε άλλο θέμα του έλεγα ότι ξέρω παιδιά οδηγούς σε μεταφορικές με 1200ευρώ και έλεγε ότι αποκλείεται και άλλα τρελά.
Επειδή ο κακομοίρης παλεύει να βγάλει 4ευρώ την ώρα, νομίζει ότι όλοι ζούνε σαν αυτόν.
Και αμα του πεις ότι κάποιοι κατάφεραν να βγάζουν παραπάνω μισθό αρχίζει τα ηλίθια πολιτικά για ΝΔ και αηδίες, λες και όλοι όσοι κατάφεραν να φτιάξουν μι ακαλή δουλειά το έκαναν με πολιτικό μέσο.
Αλλά οκ, αν είσαι καθυστερημένος, βλέπεις παντού φαντάσματα. :headbang::jerking:
Οδηγός σε μεταφορική 1200 λίγο πολλά λες νομίζω αλλά ναι γενικά συγουρα κάποιοι πληρώνονται καλύτερα από κάποιος άλλους.Κοιτα προσωπικά ο λιντερ με υποστηρίζει πάντα παρότι δε συμπαθώ καθόλου τους Αλβανούς σα ανθρώπους ο λιντερ μου είναι συμπαθής αλλά δε ξέρει πολλά πράγματα για τη ζωή.Αυτος λέει συνέχεια ότι όλες οι Ελληνίδες πάνε με μαύρους εντάξει ρε λιντερ όχι και όλες ένα 4 στα 10 μπορεί αλλά όχι όλες.Δουλειες στη Ελλάδα υπάρχουν αλλά ζητάνε προϋπηρεσίες και αυτό είναι το τέρμα σπαστικό της υπόθεσης αλλά όχι και όλοι στη Ελλάδα παίρνουν 400 ευρώ όπως ο λιντερ είπαμε.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.895
Κριτικές
15
Like
11.663
Πόντοι
3.846
Οδηγός σε μεταφορική 1200 λίγο πολλά λες νομίζω αλλά ναι γενικά συγουρα κάποιοι πληρώνονται καλύτερα από κάποιος άλλους.Κοιτα προσωπικά ο λιντερ με υποστηρίζει πάντα παρότι δε συμπαθώ καθόλου τους Αλβανούς σα ανθρώπους ο λιντερ μου είναι συμπαθής αλλά δε ξέρει πολλά πράγματα για τη ζωή.Αυτος λέει συνέχεια ότι όλες οι Ελληνίδες πάνε με μαύρους εντάξει ρε λιντερ όχι και όλες ένα 4 στα 10 μπορεί αλλά όχι όλες.Δουλειες στη Ελλάδα υπάρχουν αλλά ζητάνε προϋπηρεσίες και αυτό είναι το τέρμα σπαστικό της υπόθεσης αλλά όχι και όλοι στη Ελλάδα παίρνουν 400 ευρώ όπως ο λιντερ είπαμε.
Μα δεν λέμε αερολογίες κάποιοι και αυτό δεν καταλαβαίνει ο μικρός του εγκέφαλος.
Είπα συγκεκριμένα παραδε΄ίγματα φίλου με εταιρείες, πώς και τι. Δεν τα φαντάζομαι όπως εκείνος.
Όπως έχω πει και για άλλο παράδειγμα από σκλαβενίτη με άλλο φίλο που δουλεύει εκεί.

Μην ψάχνεις άκρη τώρα με τον καθυστερημένο. Εδώ έλεγε ότι στο Μενίδι βλέπει Ρωσίδες. Ώρες ώρες, νομίζεις ότι βγήκε από καμιά σπηλιά και ζει σε άλλο πλανήτη.
Που να του πεις ότι κάποιοι στο εξωτερικό καθαρίζουν 4-5-6 χιλιάδες τον μήνα. Επειδή δεν βλέπει τέτοια λεφτά ούτε στο 10μηνο, του φαίνονται όλα ψέματα και παράλληλη πραγματικότητα. :jerking:
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
Μα δεν λέμε αερολογίες κάποιοι και αυτό δεν καταλαβαίνει ο μικρός του εγκέφαλος.
Είπα συγκεκριμένα παραδε΄ίγματα φίλου με εταιρείες, πώς και τι. Δεν τα φαντάζομαι όπως εκείνος.
Όπως έχω πει και για άλλο παράδειγμα από σκλαβενίτη με άλλο φίλο που δουλεύει εκεί.

Μην ψάχνεις άκρη τώρα με τον καθυστερημένο. Εδώ έλεγε ότι στο Μενίδι βλέπει Ρωσίδες. Ώρες ώρες, νομίζεις ότι βγήκε από καμιά σπηλιά και ζει σε άλλο πλανήτη.
Που να του πεις ότι κάποιοι στο εξωτερικό καθαρίζουν 4-5-6 χιλιάδες τον μήνα. Επειδή δεν βλέπει τέτοια λεφτά ούτε στο 10μηνο, του φαίνονται όλα ψέματα και παράλληλη πραγματικότητα. :jerking:
Ναι το έχει αυτό και στις γκόμενες επειδή δε γαμαει αυτός στη Ελλάδα δε γαμαει και κανείς.Προσπαθει να παρουσιάσει τα πράγματα με βάση αυτόν ότι όλοι είναι έτσι σα και κείνον και επαγγελματικά και σχεσιακα.
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.418
Κριτικές
8
Like
3.053
Πόντοι
456
  • Χαχα
Αντιδράσεις: riding

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.205
Πόντοι
2.406
Του χρόνου το ένα παιδί φεύγει, για όποια σχολή πετύχει.
700 * 12 = 8400
Το άλλο Γ Λυκείου, θέλει 3000 ευρώ φροντιστήριο.
11400 ευρώ παραπάνω έξοδα, στη χώρα που η παιδεία είναι δήθεν δημόσια . γιατί 700 επί 12 κι όχι επί 9?
1400 φροντιστήρια το μήνα είναι μάλλον στουρνος οπότε δεν χρειάζεται με το ζόρι να γίνει άνεργος πτυχιούχος ας πάει να μάθει βοηθός ηλεκτρολόγος η τεχνικός φυσικού αερίου και κλιματισμού ναχει κ δουλειά μετά
Είναι θέμα οπτικής
Οι γονείς των παιδιών αυτών είναι κλασικοί Έλληνες μαλακες

Υγ 700 χ 9 μήνες είναι ο φοιτητής
Όχι επί 12
Συν αλλά 3 χ 250 το ενοίκιο τους άλλους μήνες
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.683
Κριτικές
25
Like
9.981
Πόντοι
4.746
Αρνείται την εγκατάσταση POS και δέχεται μόνο αν έχει ποσοστά από τον τζίρο της τράπεζας!
Άναυδοι έμειναν χθες οι υπάλληλοι της εφορίας στην Καλαμάτα, όταν ένας ελεύθερος επαγγελματίας της περιοχής τούς παρέδωσε με κάθε επισημότητα «Εξώδικη δήλωση πρόσκληση συμμορφώσεως» για τους λόγους που δεν αποδέχεται να εγκαταστήσει στην επιχείρησή του ΡΟS.
Εξηγεί τους λόγους και τα άρθρα του Συντάγματος με τα οποία θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να αρνηθεί, ενώ κάνει μια μικρή υποχώρηση να δεχτεί την εγκατάσταση του μηχανήματος, αν και η τράπεζα δεχτεί να του δίνει το… αντίστοιχο ποσοστό του τζίρου της.
Το εξώδικο πρωτοκολλήθηκε και παρελήφθη κανονικά από την Οικονομική Υπηρεσία της Καλαμάτας.
Εξώδικη δήλωση
Η εξώδικη δήλωση του ελεύθερου επαγγελματία που κατατέθηκε στην εφορία έχει ως εξής:
«Με την παρούσα δήλωση σας κάνω γνωστό ότι στην επιχείρησή μου δεν πρόκειται να τοποθετήσω μηχάνημα ΡΟS για τους κάτωθι λόγους:
1) Με την τοποθέτηση του μηχανήματος ΡΟS αυτόματα γίνεται συνέταιρος και δικαιούχος στις εισπράξεις μου ένα τρίτο πρόσωπο, η τράπεζα, η οποία αρπάζει μέρος του τζίρου μου, δηλαδή με απλά λόγια μέρος της εργασίας και των κόπων μου, χωρίς να έχει συμβάλει καθόλου στα έξοδα λειτουργίας της επιχειρήσεώς μου. Ουσιαστικά εξαναγκάζεται ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, εν μέσω της τεράστιας οικονομικής ύφεσης που διανύει η χώρα εξαιτίας της απάτης εις βάρος μας από τους κυβερνώντες και τους τραπεζίτες, να προσθέσει ένα επιπλέον έξοδο στην επιχείρησή του, αφού τα μηχανήματα POS ενοικιάζονται από τις τράπεζες, με αποτέλεσμα να μειώνεται ακόμα περισσότερο ο τζίρος της κάθε επιχείρησης, καθώς υπάρχουν προμήθειες για κάθε συναλλαγή που διενεργείται.
Όλα αυτά υποχρεωτικά, αποστερώντας μου οιανδήποτε οικονομική πρωτοβουλία.
Ποσοστά από την τράπεζα
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποδεχτώ αυτό, καθώς υπάρχει ευθεία προσβολή του άρθρου 5 παρ. 1 του Συντάγματος, όσον αφορά στην οικονομική μου ελευθερία, η οποία περιορίζεται. Όποιος με υποχρεώσει, συμμετέχει σε εκβίαση και υπεξαίρεση εις βάρος μου. Αδικήματα κακουργηματικού χαρακτήρα που αντιμετωπίζονται και με την αυτόφωρη διαδικασία.
2) Με την υποχρεωτική χρησιμοποίηση των καρτών και του μηχανήματος ΡΟS, αυτόματα γνωρίζει ένα τρίτο πρόσωπο (η τράπεζα), δηλαδή ένας ιδιώτης, τις καταναλωτικές και όχι μόνο συνήθειες του χρήστη των καρτών, αποστερώντας του την οποιαδήποτε ιδιωτικότητα στην προσωπική του ζωή, προσβάλλοντας το δικαίωμα της ελευθερίας του σαν οικονομική και κοινωνική οντότητα. Ευθεία παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του Συντάγματος και των νόμων που είναι σύμφωνοι με αυτό.
3) Η αναφερόμενη εις το ΦΕΚ 1445/2017 τεύχος δεύτερο Α.Α.Δ.Ε., σύμφωνα με το Φ.ΕΚ. Ιδρύσεώς της [Φ.Ε.Κ. 94/27-05-2016. ν.4389], στερείται νομικής προσωπικότητας και, επομένως, δεν είναι νομικό πρόσωπο. Δε δικαιούται να πραγματοποιήσει ουδεμία οικονομική ή συμβολαιογραφική πράξη, ούτε να παραστεί σε δικαστήριο, λόγω ελλείψεως νομικής προσωπικότητάς της.
Επίσης, το ότι δε δίνει λογαριασμό σε καμία δημόσια κρατική υπηρεσία, τι κάνει τα χρήματα που εισπράττει και πού τα διαθέτει, είναι απόδειξη της υπεξαιρέσεως δημοσίου χρήματος και αρνούμαι να γίνω συνεργός στη διαρκή αυτή απάτη.
Παρ' όλα αυτά, δείχνοντας καλή θέληση, δύναμαι να αποδεχτώ την τοποθέτηση του μηχανήματος POS εις την επιχείρησή μου, μόνο με την προϋπόθεση ότι και η τράπεζα θα μου δίνει το αντίστοιχο ποσοστό του τζίρου της.
Και αυτό δεν το λέω απλά εγώ. Το επιβάλλει το άρθρο 4 του Συντάγματος».
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.975
Κριτικές
1
Like
4.575
Πόντοι
456
Αρνείται την εγκατάσταση POS και δέχεται μόνο αν έχει ποσοστά από τον τζίρο της τράπεζας!
Άναυδοι έμειναν χθες οι υπάλληλοι της εφορίας στην Καλαμάτα, όταν ένας ελεύθερος επαγγελματίας της περιοχής τούς παρέδωσε με κάθε επισημότητα «Εξώδικη δήλωση πρόσκληση συμμορφώσεως» για τους λόγους που δεν αποδέχεται να εγκαταστήσει στην επιχείρησή του ΡΟS.
Εξηγεί τους λόγους και τα άρθρα του Συντάγματος με τα οποία θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να αρνηθεί, ενώ κάνει μια μικρή υποχώρηση να δεχτεί την εγκατάσταση του μηχανήματος, αν και η τράπεζα δεχτεί να του δίνει το… αντίστοιχο ποσοστό του τζίρου της.
Το εξώδικο πρωτοκολλήθηκε και παρελήφθη κανονικά από την Οικονομική Υπηρεσία της Καλαμάτας.
Εξώδικη δήλωση
Η εξώδικη δήλωση του ελεύθερου επαγγελματία που κατατέθηκε στην εφορία έχει ως εξής:
«Με την παρούσα δήλωση σας κάνω γνωστό ότι στην επιχείρησή μου δεν πρόκειται να τοποθετήσω μηχάνημα ΡΟS για τους κάτωθι λόγους:
1) Με την τοποθέτηση του μηχανήματος ΡΟS αυτόματα γίνεται συνέταιρος και δικαιούχος στις εισπράξεις μου ένα τρίτο πρόσωπο, η τράπεζα, η οποία αρπάζει μέρος του τζίρου μου, δηλαδή με απλά λόγια μέρος της εργασίας και των κόπων μου, χωρίς να έχει συμβάλει καθόλου στα έξοδα λειτουργίας της επιχειρήσεώς μου. Ουσιαστικά εξαναγκάζεται ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, εν μέσω της τεράστιας οικονομικής ύφεσης που διανύει η χώρα εξαιτίας της απάτης εις βάρος μας από τους κυβερνώντες και τους τραπεζίτες, να προσθέσει ένα επιπλέον έξοδο στην επιχείρησή του, αφού τα μηχανήματα POS ενοικιάζονται από τις τράπεζες, με αποτέλεσμα να μειώνεται ακόμα περισσότερο ο τζίρος της κάθε επιχείρησης, καθώς υπάρχουν προμήθειες για κάθε συναλλαγή που διενεργείται.
Όλα αυτά υποχρεωτικά, αποστερώντας μου οιανδήποτε οικονομική πρωτοβουλία.
Ποσοστά από την τράπεζα
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποδεχτώ αυτό, καθώς υπάρχει ευθεία προσβολή του άρθρου 5 παρ. 1 του Συντάγματος, όσον αφορά στην οικονομική μου ελευθερία, η οποία περιορίζεται. Όποιος με υποχρεώσει, συμμετέχει σε εκβίαση και υπεξαίρεση εις βάρος μου. Αδικήματα κακουργηματικού χαρακτήρα που αντιμετωπίζονται και με την αυτόφωρη διαδικασία.
2) Με την υποχρεωτική χρησιμοποίηση των καρτών και του μηχανήματος ΡΟS, αυτόματα γνωρίζει ένα τρίτο πρόσωπο (η τράπεζα), δηλαδή ένας ιδιώτης, τις καταναλωτικές και όχι μόνο συνήθειες του χρήστη των καρτών, αποστερώντας του την οποιαδήποτε ιδιωτικότητα στην προσωπική του ζωή, προσβάλλοντας το δικαίωμα της ελευθερίας του σαν οικονομική και κοινωνική οντότητα. Ευθεία παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του Συντάγματος και των νόμων που είναι σύμφωνοι με αυτό.
3) Η αναφερόμενη εις το ΦΕΚ 1445/2017 τεύχος δεύτερο Α.Α.Δ.Ε., σύμφωνα με το Φ.ΕΚ. Ιδρύσεώς της [Φ.Ε.Κ. 94/27-05-2016. ν.4389], στερείται νομικής προσωπικότητας και, επομένως, δεν είναι νομικό πρόσωπο. Δε δικαιούται να πραγματοποιήσει ουδεμία οικονομική ή συμβολαιογραφική πράξη, ούτε να παραστεί σε δικαστήριο, λόγω ελλείψεως νομικής προσωπικότητάς της.
Επίσης, το ότι δε δίνει λογαριασμό σε καμία δημόσια κρατική υπηρεσία, τι κάνει τα χρήματα που εισπράττει και πού τα διαθέτει, είναι απόδειξη της υπεξαιρέσεως δημοσίου χρήματος και αρνούμαι να γίνω συνεργός στη διαρκή αυτή απάτη.
Παρ' όλα αυτά, δείχνοντας καλή θέληση, δύναμαι να αποδεχτώ την τοποθέτηση του μηχανήματος POS εις την επιχείρησή μου, μόνο με την προϋπόθεση ότι και η τράπεζα θα μου δίνει το αντίστοιχο ποσοστό του τζίρου της.
Και αυτό δεν το λέω απλά εγώ. Το επιβάλλει το άρθρο 4 του Συντάγματος».
Τωρα,το να λεν ολοι εδω πως εχουμε απιστευτη οικ αναπτυξη και ο τυπος πως η χωρα εχει οικ υφεση...δεν μας πειθει
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.428
Like
10.981
Πόντοι
3.556
Αρνείται την εγκατάσταση POS και δέχεται μόνο αν έχει ποσοστά από τον τζίρο της τράπεζας!
Άναυδοι έμειναν χθες οι υπάλληλοι της εφορίας στην Καλαμάτα, όταν ένας ελεύθερος επαγγελματίας της περιοχής τούς παρέδωσε με κάθε επισημότητα «Εξώδικη δήλωση πρόσκληση συμμορφώσεως» για τους λόγους που δεν αποδέχεται να εγκαταστήσει στην επιχείρησή του ΡΟS.
Εξηγεί τους λόγους και τα άρθρα του Συντάγματος με τα οποία θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να αρνηθεί, ενώ κάνει μια μικρή υποχώρηση να δεχτεί την εγκατάσταση του μηχανήματος, αν και η τράπεζα δεχτεί να του δίνει το… αντίστοιχο ποσοστό του τζίρου της.
Το εξώδικο πρωτοκολλήθηκε και παρελήφθη κανονικά από την Οικονομική Υπηρεσία της Καλαμάτας.
Εξώδικη δήλωση
Η εξώδικη δήλωση του ελεύθερου επαγγελματία που κατατέθηκε στην εφορία έχει ως εξής:
«Με την παρούσα δήλωση σας κάνω γνωστό ότι στην επιχείρησή μου δεν πρόκειται να τοποθετήσω μηχάνημα ΡΟS για τους κάτωθι λόγους:
1) Με την τοποθέτηση του μηχανήματος ΡΟS αυτόματα γίνεται συνέταιρος και δικαιούχος στις εισπράξεις μου ένα τρίτο πρόσωπο, η τράπεζα, η οποία αρπάζει μέρος του τζίρου μου, δηλαδή με απλά λόγια μέρος της εργασίας και των κόπων μου, χωρίς να έχει συμβάλει καθόλου στα έξοδα λειτουργίας της επιχειρήσεώς μου. Ουσιαστικά εξαναγκάζεται ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, εν μέσω της τεράστιας οικονομικής ύφεσης που διανύει η χώρα εξαιτίας της απάτης εις βάρος μας από τους κυβερνώντες και τους τραπεζίτες, να προσθέσει ένα επιπλέον έξοδο στην επιχείρησή του, αφού τα μηχανήματα POS ενοικιάζονται από τις τράπεζες, με αποτέλεσμα να μειώνεται ακόμα περισσότερο ο τζίρος της κάθε επιχείρησης, καθώς υπάρχουν προμήθειες για κάθε συναλλαγή που διενεργείται.
Όλα αυτά υποχρεωτικά, αποστερώντας μου οιανδήποτε οικονομική πρωτοβουλία.
Ποσοστά από την τράπεζα
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποδεχτώ αυτό, καθώς υπάρχει ευθεία προσβολή του άρθρου 5 παρ. 1 του Συντάγματος, όσον αφορά στην οικονομική μου ελευθερία, η οποία περιορίζεται. Όποιος με υποχρεώσει, συμμετέχει σε εκβίαση και υπεξαίρεση εις βάρος μου. Αδικήματα κακουργηματικού χαρακτήρα που αντιμετωπίζονται και με την αυτόφωρη διαδικασία.
2) Με την υποχρεωτική χρησιμοποίηση των καρτών και του μηχανήματος ΡΟS, αυτόματα γνωρίζει ένα τρίτο πρόσωπο (η τράπεζα), δηλαδή ένας ιδιώτης, τις καταναλωτικές και όχι μόνο συνήθειες του χρήστη των καρτών, αποστερώντας του την οποιαδήποτε ιδιωτικότητα στην προσωπική του ζωή, προσβάλλοντας το δικαίωμα της ελευθερίας του σαν οικονομική και κοινωνική οντότητα. Ευθεία παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του Συντάγματος και των νόμων που είναι σύμφωνοι με αυτό.
3) Η αναφερόμενη εις το ΦΕΚ 1445/2017 τεύχος δεύτερο Α.Α.Δ.Ε., σύμφωνα με το Φ.ΕΚ. Ιδρύσεώς της [Φ.Ε.Κ. 94/27-05-2016. ν.4389], στερείται νομικής προσωπικότητας και, επομένως, δεν είναι νομικό πρόσωπο. Δε δικαιούται να πραγματοποιήσει ουδεμία οικονομική ή συμβολαιογραφική πράξη, ούτε να παραστεί σε δικαστήριο, λόγω ελλείψεως νομικής προσωπικότητάς της.
Επίσης, το ότι δε δίνει λογαριασμό σε καμία δημόσια κρατική υπηρεσία, τι κάνει τα χρήματα που εισπράττει και πού τα διαθέτει, είναι απόδειξη της υπεξαιρέσεως δημοσίου χρήματος και αρνούμαι να γίνω συνεργός στη διαρκή αυτή απάτη.
Παρ' όλα αυτά, δείχνοντας καλή θέληση, δύναμαι να αποδεχτώ την τοποθέτηση του μηχανήματος POS εις την επιχείρησή μου, μόνο με την προϋπόθεση ότι και η τράπεζα θα μου δίνει το αντίστοιχο ποσοστό του τζίρου της.
Και αυτό δεν το λέω απλά εγώ. Το επιβάλλει το άρθρο 4 του Συντάγματος».

Θα κερδισει σιγουρα ο τυπος, το... 41% απο τα κερδη της τραπεζας :headbaning1:
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
601
Κριτικές
28
Like
1.995
Πόντοι
1.196
Εγώ πάλι τις είδα στα δικά σου σχόλια...
Κάνε τον Κινέζο αφού δεν έχεις τι να πεις
Το κατάλαβες ρε τυπε Ε εκδηλώθηκα...
Όταν ένας άνθρωπος σου λέει ότι 1+1 δεν κάνουν 2 αλλά 11 τι να πω...
Ναι όντως δεν έχω τι να πω να αντικρούσω τις βλακείες σου,μιας και η βλακεία είναι αήττητη ....
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.691
Like
1.443
Πόντοι
216
Το ΄80 να δει

Οι γυψοσανιδαδες εχουν ζητηση και στη Γερμανια, οπως και οι καλοι υδραυλικοι και ηλεκτρολογοι. Και βγαζουν καλα λεφτα. Εγω θα συμβουλευα τους νεους να μαθουν μια απο αυτες τις τεχνες. Και με υπομονη και καλη δουλεια να χτισουν ενα καλο ονομα. Δεν μπορει να γινουν ολοι γιατροι, κομπιουτεραδες ή λογιστες. Η αγορα χρειαζεται και χειρονακτες .
ουτε γιατροι , ουτε λογιστες, ουτε οικοδομοι ουτε γυψοσανιδαδες θελουν γινουν. Τιποτα δε θελουν να γινουν, μονο και να καθονται και να τους πληρωνουν. ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.085
Κριτικές
10
Like
5.392
Πόντοι
2.816
Το κατάλαβες ρε τυπε Ε εκδηλώθηκα...
Όταν ένας άνθρωπος σου λέει ότι 1+1 δεν κάνουν 2 αλλά 11 τι να πω...
Ναι όντως δεν έχω τι να πω να αντικρούσω τις βλακείες σου,μιας και η βλακεία είναι αήττητη ....
Ξέρω και γω αποφθέγματα τύπε αλλά δεν θα χάσω άλλο τον χρόνο μου.. συνέχισε τα greek statistics σου και την δημιουργική ασάφεια...
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.237
Like
1.911
Πόντοι
216
1400 φροντιστήρια το μήνα είναι μάλλον στουρνος οπότε δεν χρειάζεται με το ζόρι να γίνει άνεργος πτυχιούχος ας πάει να μάθει βοηθός ηλεκτρολόγος η τεχνικός φυσικού αερίου και κλιματισμού ναχει κ δουλειά μετά
Είναι θέμα οπτικής
Οι γονείς των παιδιών αυτών είναι κλασικοί Έλληνες μαλακες

Υγ 700 χ 9 μήνες είναι ο φοιτητής
Όχι επί 12
Συν αλλά 3 χ 250 το ενοίκιο τους άλλους μήνες
Σωστά, γλιτώνεις το καλοκαίρι περίπου 1500 ευρώ (500*3).
Άρα θες 7000 το χρόνο για ένα φοιτητή.
Το φροντιστήριο της Γ Λυκείου είναι στα 3000 ευρώ το χρόνο.
Δεν είπα κάπου 1400 το μήνα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.277
Κριτικές
62
Like
40.940
Πόντοι
8.530
Η οικονομικη μας κατασταση σαν χωρα ειναι απο τις χειροτερες στατιστικα αφου βρισκομαστε 4(τεσσερις) θεσεις στη λιστα πιο πισω απο τη Ρουμανια (ποια ; την Ρουμανια) και φιγουραρουμε στον πινακα μαζι με τους βουλγαρους στην τελευταια θεση των χωρων ευρωπης. Κατα τα αλλα συμφωνα με τα Μητσοκαναλα πεταει η οικονομια. Αλλα το παμε για φουντο σιγα σιγα οπως εγινε και με τον Καραμαν(Α)λή το '09 που εγκατελειψαν το πλοιο σαν τα ποντικια. Εε, οι ιδιοι σημερα που την ειχαν κανει με ελαφρα τοτε ειναι που επανηλθαν κ παλι στο τιμονι και μας σωζουν υποτιθεται τωρα. :confused:
Έχουν παρει αυξήσεις σχεδόν όλοι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.
Δυστυχώς υπάρχει ακρίβεια αλλά γίνονται προσπάθειες που ελπίζουμε να έχουν και άλλα αποτελέσματα θετικά για την τσέπη μας.
Το ότι ανακτησαμε την επενδυτική βαθμίδα δεν σημαίνει πολλά για τους νέους γονείς που βλέπουν τα μωρουδιακα είδη στα ύψη αλλά αυτό είναι κάτι που δεν το είχαμε προ δεκαετίας.
Μην είμαστε μίζεροι..πρέπει να γίνουν κι άλλα αλλά ήδη πετύχαμε κάτι.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.340
Κριτικές
6
Like
10.409
Πόντοι
3.936
Μην είμαστε μίζεροι..πρέπει να γίνουν κι άλλα αλλά ήδη πετύχαμε κάτι.
Μακαρι να πετυχαιναμε η στατιστικη ομως μιλα απο μονη της, αρα δεν ειναι θεμα μιζεριας ουτε και κομματος τοσο -αλλα ηγετη, αφου το παιδι δεν τραβαει-απο υφαλο σε υφαλο το παει- μην ωραιοποιουμε τα πραγματα εχοντας κομματικες παρωπιδες. Αν ηταν καποιος απο τη λαικη δξ. οπως ο Μειμαρ ψημενος απο το στιβο μαχης της ζωης προερχομενος απο τη βαση δηλαδη και (οχι δελφινος με δαχτυλιδι της διαδοχης περιτριγυρισμενος απο αυλοκολακες) ισως να τα πηγαινε καλυτερα γιατι θα καταλαβαινε τι συμβαινει γυρω του, ο αλλος δυστυχως δε νιωθει.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.277
Κριτικές
62
Like
40.940
Πόντοι
8.530
Σωστά, γλιτώνεις το καλοκαίρι περίπου 1500 ευρώ (500*3).
Άρα θες 7000 το χρόνο για ένα φοιτητή.
Το φροντιστήριο της Γ Λυκείου είναι στα 3000 ευρώ το χρόνο.
Δεν είπα κάπου 1400 το μήνα.
Σε δραχμές ήταν 450.000 λίγο πριν μπούμε στο €.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom