Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.413
Πόντοι
206
βεβαια σε μάυρα παντα υπάρχουν ευκολα φράγκα. εγω πήγαινα σε μιά γριά και την ξεσκάτιζα να το πω ετσι , βοηθούσα την κόρη της. με εδιναν 200 ευρω το μηνα για 10-20 λεπτά ημερησίως. αρκεί βεβαια να μην σιχαινεσαι. η θέση μας τωρα εξαρτάται σε πολύ μεγαλο βαθμό απο τι καναμε την εποχή των παχιων αγελαδων. γνωριζω ζευγαρι ΔΥ που ουτε σπίτι δεν κατάφεραν να πάρουν. ξερω πολλους που πέρασαν λεφτά απ τα χέρια τους και τώρα με λένε "τυχερο" γιατι εχω δικό μου σπίτι. γιατί κακά τα ψεματα αν έχεις δικό σου σπίτι ειναι τελείως διαφορετικά. γιαυτό οταν καθαρίζαμε με την γυναίκα μου 2000 το μήνα κάποτε κάναμε οικονιμίες και δεν τα τρώγαμε σε λούσα και μπουζούκια. μα την παναγία αυτά τα μπουζούκια στο στομάχι μου κάθονται. τελειως πέταμα χρημάτων. και δεν τα μαζευω να πάω ενα ταξίδι καλύτερα. τωρα κάνω οτι βρω μπροστά μου. ακόμα και τώρα εχει ανθρωπους που θέλουν κάθε μέρα το πρωινό τυροπιτα καφε απ εξω 4-5 καφεδες απ έξω και μιά χαρα. γιαυτό τα καφε take-away εχουν αυξηθει ραγδαια. εδω που μένω που είμαστε 10000 μονιμοι εχει γυρω στα 15 τετοια μαγαζακια. που αθήνα θεσσαλονικη.
 

Ahortagoslikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2023
Μηνύματα
112
Κριτικές
8
Like
683
Πόντοι
281
βεβαια σε μάυρα παντα υπάρχουν ευκολα φράγκα. εγω πήγαινα σε μιά γριά και την ξεσκάτιζα να το πω ετσι , βοηθούσα την κόρη της. με εδιναν 200 ευρω το μηνα για 10-20 λεπτά ημερησίως. αρκεί βεβαια να μην σιχαινεσαι. η θέση μας τωρα εξαρτάται σε πολύ μεγαλο βαθμό απο τι καναμε την εποχή των παχιων αγελαδων. γνωριζω ζευγαρι ΔΥ που ουτε σπίτι δεν κατάφεραν να πάρουν. ξερω πολλους που πέρασαν λεφτά απ τα χέρια τους και τώρα με λένε "τυχερο" γιατι εχω δικό μου σπίτι. γιατί κακά τα ψεματα αν έχεις δικό σου σπίτι ειναι τελείως διαφορετικά. γιαυτό οταν καθαρίζαμε με την γυναίκα μου 2000 το μήνα κάποτε κάναμε οικονιμίες και δεν τα τρώγαμε σε λούσα και μπουζούκια. μα την παναγία αυτά τα μπουζούκια στο στομάχι μου κάθονται. τελειως πέταμα χρημάτων. και δεν τα μαζευω να πάω ενα ταξίδι καλύτερα. τωρα κάνω οτι βρω μπροστά μου. ακόμα και τώρα εχει ανθρωπους που θέλουν κάθε μέρα το πρωινό τυροπιτα καφε απ εξω 4-5 καφεδες απ έξω και μιά χαρα. γιαυτό τα καφε take-away εχουν αυξηθει ραγδαια. εδω που μένω που είμαστε 10000 μονιμοι εχει γυρω στα 15 τετοια μαγαζακια. που αθήνα θεσσαλονικη.
Θα συμφωνήσω μαζί σου και καλημέρα, πλέον δεν μπορεί κανείς να υπολογίζει στα νόμιμα λεφτά λόγω ενσημων η εξασφάλισης γιατί και γι αυτό να τα υπολογίσει κάποιος ίσως κι αν στα βαθιά γεράματα. Αλλά αν είσαι στις μεγαλουπολεις για να δουλέψεις μαύρα ανάλογα βέβαια και τη δουλειά, αλλά και πάλι δεν φτάνουν. Όταν ο άλλος ζητάει νοίκι 500 ευρώ και δεν μιλάμε για σπιταρονα, τότε πως ν ανταπεξέλθεις. Γάμα και τα μπουζούκια γαμα και τις εξόδους γαμα και τις βίζιτες μιας και είμαστε εδώ μέσα, αλλά δεν πρέπει να ζήσεις και λίγο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.552
Πόντοι
8.846
Σαφέστατα έχουμε ευθύνες.
Αν και ο λαός έφαγε ίσως λιγότερο από το 1% των πακέτων, το ότι αποδέχθηκε με την ψήφο του όλο αυτό το αλισβερίσι, τον κάνει συνυπεύθυνο. Αν και οι περισσότεροι δεν καταλάβαιναν τι γινόταν.
Αλλά εγώ απάντησα στο θέμα του νήματος και μόνο...Ποιά οι οικονομική κατάσταση, δηλαδή.
Έλα τώρα, ποιό 1%...
Μισθοί δημοσίου παχυλότατοι (και χωρίς αντίκρυσμα), συντάξεις ακόμα μεγαλύτερες με κριτήριο μισθό (συμπεριλαμβανομένων των "υπερωριών) του τελευταίου χρόνου, εφάπαξ που έπαιρνες σπίτι (με αντίστοιχες κρατήσεις του κώλου), σύνταξη στα 35 χρόνια το πολύ (άπειροι/άπειρες πολύ νωρίτερα), αναπηρικές στη μισή ελλάδα, επιδόματα ικανά να θρέψουν τη μισή αφρική (τελικά τάισαν ουκρανία), και και και...
ΓΑΜΑΤΑ
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.041
Κριτικές
1
Like
4.759
Πόντοι
456
βεβαια σε μάυρα παντα υπάρχουν ευκολα φράγκα. εγω πήγαινα σε μιά γριά και την ξεσκάτιζα να το πω ετσι , βοηθούσα την κόρη της. με εδιναν 200 ευρω το μηνα για 10-20 λεπτά ημερησίως. αρκεί βεβαια να μην σιχαινεσαι. η θέση μας τωρα εξαρτάται σε πολύ μεγαλο βαθμό απο τι καναμε την εποχή των παχιων αγελαδων. γνωριζω ζευγαρι ΔΥ που ουτε σπίτι δεν κατάφεραν να πάρουν. ξερω πολλους που πέρασαν λεφτά απ τα χέρια τους και τώρα με λένε "τυχερο" γιατι εχω δικό μου σπίτι. γιατί κακά τα ψεματα αν έχεις δικό σου σπίτι ειναι τελείως διαφορετικά. γιαυτό οταν καθαρίζαμε με την γυναίκα μου 2000 το μήνα κάποτε κάναμε οικονιμίες και δεν τα τρώγαμε σε λούσα και μπουζούκια. μα την παναγία αυτά τα μπουζούκια στο στομάχι μου κάθονται. τελειως πέταμα χρημάτων. και δεν τα μαζευω να πάω ενα ταξίδι καλύτερα. τωρα κάνω οτι βρω μπροστά μου. ακόμα και τώρα εχει ανθρωπους που θέλουν κάθε μέρα το πρωινό τυροπιτα καφε απ εξω 4-5 καφεδες απ έξω και μιά χαρα. γιαυτό τα καφε take-away εχουν αυξηθει ραγδαια. εδω που μένω που είμαστε 10000 μονιμοι εχει γυρω στα 15 τετοια μαγαζακια. που αθήνα θεσσαλονικη.
Της κορης,της τον φερμαρες;Και ας τα υπολοιπα
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.972
Πόντοι
216
Έλα τώρα, ποιό 1%...
Μισθοί δημοσίου παχυλότατοι (και χωρίς αντίκρυσμα), συντάξεις ακόμα μεγαλύτερες με κριτήριο μισθό (συμπεριλαμβανομένων των "υπερωριών) του τελευταίου χρόνου, εφάπαξ που έπαιρνες σπίτι (με αντίστοιχες κρατήσεις του κώλου), σύνταξη στα 35 χρόνια το πολύ (άπειροι/άπειρες πολύ νωρίτερα), αναπηρικές στη μισή ελλάδα, επιδόματα ικανά να θρέψουν τη μισή αφρική (τελικά τάισαν ουκρανία), και και και...
ΓΑΜΑΤΑ
Δηλαδή πιστεύεις ότι τα πολλά λεφτά πήγαιναν σε ΔΥ και συνταξιούχους;
Τα πολλά λεφτά πήγαιναν σε έργα, όπως Καλατράβες, Ολυμπιακοί αγώνες, δρόμους κλπ.
Εκεί που τάιζαν ημετέρους.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.972
Πόντοι
216
Άλλος είναι ο λόγος, τώρα οι Αλβανοί πανε πιο ευκολα Ιταλία, Γερμανία οπου τα μεροκάματα και καλυτερα
Και πριν καλύτερα ήταν, αλλά δεν έφευγαν.
Τώρα βλέπουν ότι δεν έχει προκοπή εδώ και όσοι από αυτούς δεν αγόρασαν ένα σπίτι τον καλό καιρό, φεύγουν.
Και καλά κάνουν, εδώ που τα λέμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.041
Κριτικές
1
Like
4.759
Πόντοι
456
Οσον αφορα την δικη μου κατασταση,ημουν εξωτερικο καμμια πενταετια,επεστρεψα ελλαδα,ειμαι τεχνιτης,δεν κονομαω οπως λετε κονομαν οι τεχνιτες ή ειναι (ειμαι) δυσευρετοι,συντηρουμαι,εχω χαμηλα τον πηχυ,δεν χρωσταω πουθενα και απο "καυλες" εχω ταξιδακια κ κανα μουνι.

Απλα εχω κληρονομια ενα σπιτι και κοιταω να το ανακαινισω,με ιδια χερια και εξοδα ωστε να παρω κανα 500€ το μηνα.Ομως θα αργησει γιατι θελω να κανω καλη δουλιτσα μιας π τα κανω ολα μονος
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.552
Πόντοι
8.846
Δηλαδή πιστεύεις ότι τα πολλά λεφτά πήγαιναν σε ΔΥ και συνταξιούχους;
Τα πολλά λεφτά πήγαιναν σε έργα, όπως Καλατράβες, Ολυμπιακοί αγώνες, δρόμους κλπ.
Εκεί που τάιζαν ημετέρους.
Ναι σιγα...
Πώς έβγαινε 20 χρονια ο αντρίκος? Απ'τον καλατράβα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.041
Κριτικές
1
Like
4.759
Πόντοι
456
Ναι σιγα...
Πώς έβγαινε 20 χρονια ο αντρίκος? Απ'τον καλατράβα?
Εεε...γκουχου γκουχου...εχεις αντιληφθει πως κυβερναει το κομμα σου απ το 2004 την ελλαδα με δυο θητειες χαμενες;

Παρ ολα αυτα εσυ το 2024 θυμηθηκες τον Αντρικο π πεθανε το 2000,πως κυβερναει η σαπιονεοδημοκρατια αβαβα!

Το πουστοπασοκ αν θες,πληρωσε βαζοντας φυλακη μεχρι που πεθανε μεσα σ αυτη το μεγαλυτερο στελεχος του ο Τσοχατζοπουλος.

Πες μου σε παρακαλω εναν ΝΔ μοκρατη που εκανε κατι αντιστοιχο
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.438
Κριτικές
10
Like
2.970
Πόντοι
3.385
βεβαια σε μάυρα παντα υπάρχουν ευκολα φράγκα. εγω πήγαινα σε μιά γριά και την ξεσκάτιζα να το πω ετσι , βοηθούσα την κόρη της. με εδιναν 200 ευρω το μηνα για 10-20 λεπτά ημερησίως. αρκεί βεβαια να μην σιχαινεσαι. η θέση μας τωρα εξαρτάται σε πολύ μεγαλο βαθμό απο τι καναμε την εποχή των παχιων αγελαδων. γνωριζω ζευγαρι ΔΥ που ουτε σπίτι δεν κατάφεραν να πάρουν. ξερω πολλους που πέρασαν λεφτά απ τα χέρια τους και τώρα με λένε "τυχερο" γιατι εχω δικό μου σπίτι. γιατί κακά τα ψεματα αν έχεις δικό σου σπίτι ειναι τελείως διαφορετικά. γιαυτό οταν καθαρίζαμε με την γυναίκα μου 2000 το μήνα κάποτε κάναμε οικονιμίες και δεν τα τρώγαμε σε λούσα και μπουζούκια. μα την παναγία αυτά τα μπουζούκια στο στομάχι μου κάθονται. τελειως πέταμα χρημάτων. και δεν τα μαζευω να πάω ενα ταξίδι καλύτερα. τωρα κάνω οτι βρω μπροστά μου. ακόμα και τώρα εχει ανθρωπους που θέλουν κάθε μέρα το πρωινό τυροπιτα καφε απ εξω 4-5 καφεδες απ έξω και μιά χαρα. γιαυτό τα καφε take-away εχουν αυξηθει ραγδαια. εδω που μένω που είμαστε 10000 μονιμοι εχει γυρω στα 15 τετοια μαγαζακια. που αθήνα θεσσαλονικη.

Συμφωνώ γενικώς με το σχόλιο, προσυπογράφω μέχρι τελείας όσα έχω κοκκινίσει και τα βλέπω και στον περίγυρό μου.
Αυτούς που βλέπω να υποφέρουν περισσότερο σήμερα είναι κατά βάση οικογένειες που πέρασαν από τα χέρια τους τσουβάλια με χρήμα (και εύκολα κατά βάση) στις καλές εποχές.
Επίσης, όταν ακούς κάποιον να ''μη βγαίνει'' στις υποχρεώσεις του πολλές φορές ότι κάνει ό,τι μπορεί για την καλοπέρασή του, και αυτό συνεπάγεται να μην μπορεί να καλύψει τις άλλες υποχρεώσεις του. Βλέπεις ανθρώπους με το τσιγαράκι τους, τα take away τους όλη μέρα, τους καφέδες μετά στην καφετέρια, και κρύβονται από το διαχειριστή της πολυκατοικίας τους.
 

trelomounakias

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2009
Μηνύματα
205
Κριτικές
2
Like
7
Πόντοι
1
36 χρονια δημοσιος υπαλληλος , χαραμοφαης επειδη ετσι με θελει το συστημα . Δεν ειχα τ αρχιδια να φυγω .. Μισθος σημερα 1130 καθαρα μετα απο 36 χρονια . Χρωσταγα 35 χρονια ! ( πηγα και παντρευτηκα .. ) τωρα οχι . Πως ομως ? Κανοντας παραλληλες δουλειες , ποτε μαυρες , ποτε ασπρες . Τα τελευταια χρονια απο το 2014 , ας ειναι καλα η airbnb και ενα σπιτακι που εχω και με ξελασπωσε τελικα . Πουλησα πριν ενα χρονο κι ενα αγροτεμαχιο , κι ετσι τα σβησα ολα τα χρεη .
Ποτε δεν πηγα μπουζουκια . Φακες ετρωγα και τρωω 4 μερες συνεχεια . ΚΑφε φτιαχνω μονος μου . Ξεσκατιζω τους βρωμιαρηδες επισκεπτες της airbnb .
Αν δεν βρεξεις κωλο , ψαρι δε τρως παιδακια !
Συμβουλη προς νεους ...
Φυγετε απο Ελλαδα οσο προλαβαινετε . Βρειτε ενα μερος οπου το κρατος σεβεται τους πολιτες του και καντε την με οποιοδηποτε κοστος .
Η Ελλαδα εχει πεθανει και στρουθοκαμηλιζουμε ..
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.413
Πόντοι
206
Της κορης,της τον φερμαρες;Και ας τα υπολοιπα
με ρωτας αν είχα σεξ επαφή με την γυναίκα μου; φυσικά και είχα. και πολύ καλες μαλιστα. αν εσυ στη ζωή , ή στην σχέση, σου το μόνο που μετράς είναι να χώσεις το πουλί σου κάπου οκ, δεν είναι όλοι ετσι.
 

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
140
Like
429
Πόντοι
21
Το να συγκρίνουμε την οικονομική μας κατάσταση με την περίοδο μιας εκ των χειρότερων οικονομικών κρίσεων (εκτός πολέμων) είναι κάπως χμ... αδόκιμο.

Προσωπικά, προφανώς είμαι καλύτερα από την περίοδο της κρίσης. Μεγαλώνουμε κιόλας, παίρνουν τα χέρια μας παραπάνω δουλειά, λογικά πράγματα. Πάντως να πω ότι πριν 2 χρόνια έκλεισε ο πιο άμεσος ανταγωνιστής μου στη "γειτονιά" και περίμενα να δω σημαντική αύξηση του τζίρου. Προφανώς -για να κλείσει- δεν είχε και τρελά κέρδη, αλλά και πάλι έλεγα ότι θα έβλεπα αρκετή διαφορά. Δεν την είδα. Που σημαίνει ότι, αν είχε μείνει ανοιχτός κι αυτός και συνεχίζαμε να μοιραζόμαστε (έστω 60-40 ή 70-30 υπερ μου) την κίνηση, αθροιστικά μπορεί να ήμασταν και οι δυο χειρότερα σήμερα απ'ό,τι πριν 3-4 χρόνια.

Τελευταία λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων τριγυρνάω αρκετά οδηγώντας το βράδυ μετά τις 23:00. Ερημιές λες και είναι δεκαπενταύγουστος. Και δεν έκανε ιδιαίτερο κρύο. Καλές "πιάτσες" για ποτό και φαγητό, πλέον συντηρούν δύο, τρία μαγαζιά με ικανοποιητικό κόσμο στις καθημερινές. Δηλαδή επί κρίσης χάσαμε την τεράστια διασπορά περιοχών που δούλευαν καλά (ένα απ'τα ωραία που είχε η Θεσσαλονίκη, Κορδελιό, Εύοσμος, Επτάλοφος, Ηλιούπολη, Πολίχνη, Νεάπολη είχαν μαγαζιά που γάζωναν ως τις αρχές των 00's, έφτανες Κέντρο και είχες να διαλέξεις από Παραλία, Λαδάδικα, Αριστοτέλους, Άθωνος, Μητροπόλεως, Αγίας Σοφίας, Μπιτ Παζάρ, Ροτόντα, φοιτητάδικα, πήγαινες πιο ανατολικά είχες την περιοχή γύρω απ'το Μέγαρο Μουσικής, είχες Διογένους στη Τούμπα, πλατεία Χαριλάου και Παπαναστασίου, Δελφών, για να καταλήξεις Πλατεία Καλαμαριάς και Κρήνη), και τώρα φτάσαμε στο σημείο να φυτοζωούν όλα εκτός από το Κέντρο. Μέχρι κι ο Εύοσμος που φάνηκε για μια δεκαετία να μαζεύει το χαρτί και τον κόσμο απ'όλα τα δυτικά που μαράζωσαν, τώρα έχει 7/10 κλειστά μαγαζιά.

Τριήμερα, ρεβεγιόν, μεγάλες γιορτές και ΣΚ, από όλον τον πληθυσμό που δεν βγαίνει και μαζεύει λεφτά χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο (ταξίδια, καθημερινή διασκέδαση, χόμπυ, επενδύσεις), προφανώς θα βρεθούν μερικές χιλιάδες να γεμίσουν τα προφανώς λιγότερα καταλύματα, φαγάδικα και καφέ-μπαρ.

Δείτε και την πιτσιρικαρία, που εμείς στην ηλικία τους "ανταγωνιζόμασταν" να πηγαίνουμε σε καλά μαγαζιά, να γυρνάμε πολλά μέρη, να παίρνουμε σέηκερ κλπ, ενώ τώρα μπαστακώνονται σε κάποιο κατάστημα αλυσίδας καφέ με τις ώρες με 2€ τον φρέντο.

Παρόμοια εξήγηση και για τους μάστορες, έφυγαν τόσοι πολλοί καλοί μάστορες στο εξωτερικό, χάσαμε μια ολόκληρη γενιά νέων που δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον (δεν τους αδικώ) ή αντικείμενο ή "δασκάλους" για να εκπαιδευτούν σαν μάστορες, που το εργατικό δυναμικό μειώθηκε τρομερά. Σταμάτησαν για τόσα χρόνια οι οικοδομές και οι ανακαινίσεις, κόσμος άφηνε τα σπίτια να ρημάζουν και επιπλέον 1)πήρε τα πάνω του το air bnb, 2)ξεπεράστηκε η βαριά κρίση, 3)ξεπεράστηκε ο φόβος ότι θα φαληρίσουν οι τράπεζες άρα έπαψε να υπάρχει άμεσος λόγος να κρατούν ρευστό όσοι είχαν λεφτά, 4)συσσωρεύτηκαν οι στεγαστικές ανάγκες του κοινού μετά από μια δεκαετία που όλο το ανέβαλλαν, 5)μπούκαραν οι ισραηλινοί, ρώσοι, έως και βαλκάνιοι που ξαφνικά έγιναν πιο ισχυροί από εμάς οικονομικά και άρχισαν να ανεβάζουν την ζήτηση και τις τιμές, 6) το Κέντρο έγινε απλησίαστο οικονομικά και απέκτησαν νόημα οι νεόδμητες οικοδομές περιφερειακά.

Για όλους αυτούς τους λόγους, ενώ πριν 20 χρόνια ο εργολάβος έκανε μια βόλτα μέχρι τον Βαρδάρη και έβρισκε πέντε μάστορες, τώρα παίρνει 10 τηλέφωνα και δεν βρίσκει διαθέσιμο χτίστη.

Γενικά ως χώρα είμαστε άσχημα. Όχι όπως στην κρίση, που ήμασταν σε κωματώδη κατάσταση, τώρα απλά χεζόμαστε πάνω μας και μερικοί περνούν καλές ημέρες όταν δε χέζονται. Προσωπικά είμαι καλούτσικα αλλά δεν βλέπω αντίκρυσμα για τη δουλειά που ρίχνω και αυτά που θα έπρεπε να βγάζει το μαγαζί. Α, πληρώνω αρκετά καλά την εφορία, τους παρόχους και το super market αν σας ενδιαφέρει. Αυτοί καλά πρέπει να περνάνε.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.342
Πόντοι
506
Δεν με λες τον πιο αισιόδοξο αλλά; σε αυτό έχεις λάθος. Αν το παλέψεις σκληρά και εκπαιδευτείς σε κάποιο κλάδο πάντα υπάρχουν δουλειές.Ας μη λέμε ότι θέλουμε. Την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε μια 12 ετία μέχρι το 2019. Μετά τα πράγματα άλλαξαν.
Τα πράγματα δε άλλαξαν ποτέ μη λέμε μαλακίες για να πούμε.Δουλειες ζητάνε προϋπηρεσία ακόμα και σε γυφτικες δουλειές απλές της πλάκας δυστιχως,θέλει πολύ ψάξιμο και να φας πολλά άκυρα ώστε να βρεις δουλειά και μπορεί να σε πετάξουν από τη δουλειά που θα βρεις πολυ εύκολα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.404
Κριτικές
2
Like
5.584
Πόντοι
2.356
Τα πράγματα δε άλλαξαν ποτέ μη λέμε μαλακίες για να πούμε.Δουλειες ζητάνε προϋπηρεσία ακόμα και σε γυφτικες δουλειές απλές της πλάκας δυστιχως,θέλει πολύ ψάξιμο και να φας πολλά άκυρα ώστε να βρεις δουλειά και μπορεί να σε πετάξουν από τη δουλειά που θα βρεις πολυ εύκολα.
Μα πχ αν θες να πας ηλεκτροσυγκόλλησης ή χειριστής CNC - την επόμενη μέρα μετά την εκπαίδευση θα σε πάρουν. Φυσικά πρέπει να κάνεις αρχή.
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
612
Κριτικές
28
Like
2.032
Πόντοι
1.196
Οι ιδιοκτήτες η η κυβέρνηση που άφησε σχεδόν αφορολόγητο το rbnb?
Οι ιδιοκτήτες γιατί είναι σκατοψυχοι..
Αν πω για την κυβέρνηση παίζει να φάω Μπαν και μήνυση μαζί.....:buck2::buck2:
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.342
Πόντοι
506
Μα πχ αν θες να πας ηλεκτροσυγκόλλησης ή χειριστής CNC - την επόμενη μέρα μετά την εκπαίδευση θα σε πάρουν. Φυσικά πρέπει να κάνεις αρχή.
Τι δουλειές είναι αυτές? Πρώτη φορά τις ακούω
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.160
Like
3.348
Πόντοι
1.706
Συμβουλη προς νεους ...
Φυγετε απο Ελλαδα οσο προλαβαινετε . Βρειτε ενα μερος οπου το κρατος σεβεται τους πολιτες του και καντε την με οποιοδηποτε κοστος .
Η Ελλαδα εχει πεθανει και στρουθοκαμηλιζουμε ..
Σα να το είχα γράψει εγώ. Και το bold θα έβαζα κι εγώ ως πρώτο κριτήριο.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.160
Like
3.348
Πόντοι
1.706
Για να μιλήσουμε καλύτερα για τις πρωτεύουσες, όπου 99% εκεί θα πάει κάποιος, η Βιέννη πρέπει να είναι από τις πιο ξενέρωτες πόλεις τις Ευρώπης. Το Παρίσι δεν παίζεται από κόστος ζωής, απίστευτα υψηλό, και αν συνδυαστεί με την εγκληματικότητα, την βρώμα και την γενικότερη παρακμή, φεύγεις μακριά με την μία.
Όπου βρει δουλειά θα πάει κάποιος και δεν είναι πάντα στην πρωτεύουσα. Δεν έχει νόημα να μιλάμε αποκλειστικά για Παρίσι και Βιέννη. Υπάρχουν εκατοντάδες ευρωπαικές πόλεις. Εγώ απαντούσα στον @gamechanger, που λέει ότι ενδέχεται να βγει έξω, για το τι παίζει σε κάποια θέματα στη Γαλλία όπου μένω και την ξέρω καθώς και για το ενδιαφέρον μου για την Αυστρία. Ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια και θα επιλέξει με βάση τα δικά του, αλλά και με τις ευκαιρίες που θα του παρουσιαστούν.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
10
Like
1.378
Πόντοι
506
Να κανω μια επισημανση για οσους χαιρεστε και καλα κανεται, Ι3 ευτυχια, αλλα το δημοσιο χρεως αυξανεται επειδη ΔΑΝΙΖΟΜΑΣΤΑΙ!

Για οσους απο εσας δεν ξερεται, αδιαφοροι, εαν συνηθισατε τα καροτα σας το γραφω οτι ερχονται καρπουζια!

Για το τωρα, ο μισθος ειναι μονο ενα κομματι "ευημεριας". Τι γινεται με την υγεια εαν χρειαστει να πατε σε δημοσιο νοσοκομειο; Οταν θα γερασουμε τι συνταξη θα παρουμε;

Πραγματικα με ανησυχει που ενηλικες και ανθρωποι της εργασιας, λενε, οτι τωρα πανε καλλητερα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom