Νέα
  • Μέλος που άνοιξε το νήμα P_a_u_l_i_n_a{24}.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 81K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Ετεροφυλικές ερωτικές ιστορίες.

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
για την ώρα 2ης γενιάς i5, με 8 GB RAM. Αλλά, είναι το γεγονός οτι κάνω GPU Rendering, που με κρατάει. Χρειάζομαι, ή μια 1080 Ti, ή μία RTX, με τουλάχιστον 8 GB VRAM, και πάνω απο χίλιους Cuda Cores, για να μπορώ να παίξω καλή μπάλα. Αλλιώς, unbiashed rendering, σε CPU mode, θέλω περίπου 28 ώρες ανα καρέ. Με την 750Τi, το ίδο καρέ, μου παίρνει περίπου μία ώρα σε GPU Rendering. Πρέπει όμως κα μειώσω ανάλυση ανα texture, ή να κάνω procedural shader nodes, αλλιώς γεμίζει η VRAM, κρεμάνε οι drivers της Nvidia, και φτου κι αοπ την αρχή.
είναι οντως μικρος 64αρι ετσι?
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.148
Κριτικές
1
Like
1.652
Πόντοι
216
είναι οντως μικρος 64αρι ετσι?
πάντοτε 64αρι... με 32αρι θα έβλεπε μόνο 3.4 απο τη RAM. Αλλά, η βασική του χρηστικότητα, και η φιλοσοφία πάνω στην οποία χτίστηκε είναι αλλού, το rendering είναι απλά το χόμπι μου.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
πάντοτε 64αρι... με 32αρι θα έβλεπε μόνο 3.4 απο τη RAM. Αλλά, η βασική του χρηστικότητα, και η φιλοσοφία πάνω στην οποία χτίστηκε είναι αλλού, το rendering είναι απλά το χόμπι μου.
θα σου προτινα να βαλεις επιπλέον ραμ σαν υποβοηθηση δεν ξερω αν θα την δει ολοκληρη δεν θα δεις θαυματα αλλα θα παρει μια ανασα
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.148
Κριτικές
1
Like
1.652
Πόντοι
216
θα σου προτινα να βαλεις επιπλέον ραμ σαν υποβοηθηση δεν ξερω αν θα την δει ολοκληρη δεν θα δεις θαυματα αλλα θα παρει μια ανασα
Μια χαρά θα τη δεί, αλλά, δεν αξίζει τον κόπο... DDR3 παίρνει η μητρική, εαν πρόκειται να πάρω 2 8άρες dual channel, καλύτερα να πάρω ένα refurbished 4ης γενιάς i5-i7, που να παίρνει DDR4, και να το κάνω κατευθείαν 32 GB RAM, να βάλω και καμία used 1080, που λογικά θα αρχίσουν να πέφτουν σε τιμή σιγά σιγά, και να κρατήσει μια δεκαετία για τη χρήση που το θέλω... εξ'άλλου, για gaming έχω PS4
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Μια χαρά θα τη δεί, αλλά, δεν αξίζει τον κόπο... DDR3 παίρνει η μητρική, εαν πρόκειται να πάρω 2 8άρες dual channel, καλύτερα να πάρω ένα refurbished 4ης γενιάς i5-i7, που να παίρνει DDR4, και να το κάνω κατευθείαν 32 GB RAM, να βάλω και καμία used 1080, που λογικά θα αρχίσουν να πέφτουν σε τιμή σιγά σιγά, και να κρατήσει μια δεκαετία για τη χρήση που το θέλω... εξ'άλλου, για gaming έχω PS4
καλα μην τρελαίνεσαι 2 πραγματα θες καλα για την συγκεκριμενη δουλεια καλη καρτα γραφικων  κ ραμ αν κ ξερεις καλα
ειχα έναν που εκοψε από επεξεργαστη κ την καρτα γραφικων για να εχει ssd στο μηχανημα που εφτιαχνε κοντεψα να τον βαρεσω
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
182
Like
23.947
Πόντοι
33.598
Όλα αυτά για να κάνετε rendering το νταλικέρη ρε μάγκες; :think:
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.148
Κριτικές
1
Like
1.652
Πόντοι
216
Όλα αυτά για να κάνετε rendering το νταλικέρη ρε μάγκες; :think:
Όχι ρε τύπε, αυτό ήταν φιλική εισφορά. Νά, πάρε ένα δείγμα γραφής εκτός 5ιο...
d77e6f621af0f1004d83c1f2258fed71.jpg
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Όλα αυτά για να κάνετε rendering το νταλικέρη ρε μάγκες; :think:

Εχει πολλα πολυγωνα τυπε, οι δε "καμπυλες" δημιουργουν τοσες αντανακλασεις που γονατιζει μεχρι και η cpu... φημες λενε οτι δε μπορει να τη rendαρει ουτε το google cloud :S :S :S
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.148
Κριτικές
1
Like
1.652
Πόντοι
216
Εχει πολλα πολυγωνα τιποτα, οι δε "καμπυλες" δημιουργουν τοσες αντανακλασεις που γονατιζει μεχρι και η cpu... φημες λενε οτι δε μπορει να τη rendαρει ουτε το google cloud :S :S :S
Πέρα απο την πλάκα, ναι και όχι. Έχεις ένα δίκιο, αν και δεν ξέρεις πως το έχεις.
Η απομίμηση ανθρωπίνου δέρματος, ή γενικότερα ζωντανού ιστού, είναι ΠΟΛΥ περίπλοκη μέθοδος, και οι λεπτές ισσοροπίες μεταξύ γυαλάδας, διάθλασης, αντανάκλασης και σκίασης, πρέπει να είναι πάντοτε σε απόλυτη αρμονία, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να βγεί.... ξέρασμα αντί για όμορφο.
Και, η γεωμετρία παίζει μείζονα ρόλο. Σε αντίθεση με ένα παιχνίδι, που τα πάντα κινούνται, και οι ατέλειες ενός low poly model απλά κρύβονται, σε στατική εικόνα, τα πάντα βγαίνουν μπροστά. Οπότε θέλεις και υψηλό density και αρκετά καλό memory efficiency, για να έχεις επιτυχημένο τελικό αποτέλεσμα... στην περίπτωση της 5ιο, η ισσοροπία ήταν οριακή, γιατί, sculpting και morphing σε βασικό μοντέλο, αυξάνουν το density.

Αυτό είναι δική σου δημιουργία στο Poser τύπε;
Nαι. Πλέον παίζω κυρίως σε blender/cycles και Daz/Iray
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Πέρα απο την πλάκα, ναι και όχι. Έχεις ένα δίκιο, αν και δεν ξέρεις πως το έχεις.

Ξερω αν και κανω πλακα... γενικα αν θες φωτορεαλιστικο αποτελεσμα αυξανονται δραματικα οι υπολογισμοι. Πρωτη φορα ασχοληθηκα με 3d studio εκδοση 2.0 ...πληροφοριακα αυτο ετρεχε σε DOS (~1994-1995).
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.148
Κριτικές
1
Like
1.652
Πόντοι
216
Ξερω αν και κανω πλακα... γενικα αν θες φωτορεαλιστικο αποτελεσμα αυξανονται δραματικα οι υπολογισμοι. Πρωτη φορα ασχοληθηκα με 3d studio εκδοση 2.0 ...πληροφοριακα αυτο ετρεχε σε DOS (~1994-1995).
Τι μου θυμισες ρε τύπε....
εποχές κι αυτές...
πάω να πάρω τα χάπια μου... μόλις συνηδειτοποίησα οτι γερνάω...
 

Επισκέπτης
Δεν τους απελασαν με πλοία κ αεροπλάνα όπως κάνει ο σύντροφος σαλβινι, όταν οι Αλβανοι ήταν μισή μερίδα άνθρωποι από την πείνα και βρωμουσαν τα χνωτα τους, μέρα τη μέρα πήραν θάρρος, φτιάξανε μαφιες, γέμισαν της φυλακές,
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.148
Κριτικές
1
Like
1.652
Πόντοι
216
Ενίσταμαι! Ήταν πρόχειρο το render! ΠΟΛΥΣ ο κόκκος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom