Νέα

Μπορώ να εξαιρεθώ από τα κοινόχρηστα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα oustgr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 122
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

oustgr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2009
Μηνύματα
27
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
280
Σκέφτομαι να φύγω απο το σπίτι στην Αθήνα και να γυρίσω στο χωριό μου. Το σπίτι εδώ είναι ιδιόκτητο και δεν θέλω να το νοικιάσω. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα κοινόχρηστα; Μπορώ να εξαιρεθώ από την πληρωμή τους εξ ολοκλήρου ή από ένα μέρος αυτών; Ας πούμε, θέρμανση.

Δεν ξέρω μήπως αυτά ορίζονται στον κανονισμό της πολυκατοικίας. Φυσικά οι υπόλοιποι ένοικοι- ιδιοκτήτες είναι αντίθετοι σε κάτι τέτοιο.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Υπάρχει το πάγιο που δε γίνεται να μην το πληρώσεις... ακόμη και αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Είναι στον κανονισμό κάθε πολυκατοικίας.
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Νομίζω μόνο από τη θέρμανση, κατά ένα ποσοστό, που θα πρέπει να αναγράφεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας.
Συνήθως είναι 50% του πετρελαίου....αλλά θα πρέπει να έχεις τα σώματα κλειστά (και το σπίτι εννοείται).
Όλα τα άλλα θα τα πληρώνεις κανονικά.
 

d3m

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2011
Μηνύματα
553
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
6
Εγω δουλευω σε γραφειο κοινοχρηστων.
Πρεπει να διαβασεις το καταστατικο τις πολυκατοικιας σου που το εχει κανει ο εργολαδος συνηθως και σε αλλες φορες το κανει η πολυκατοικια σε συνελεφσει.
Το καταστατικο θα γραφει μεσα αν δικαιουσαι εκπτωσει στη θερμαση το 30% εφοσον το διαμερισμα θα ειναι κλειστο και δεν θα εχει τιποτα μεσα επιπλα κλπ κλπ αυτο το λεει και ο νομος.
Σε σπανιες περιπτωσεις υπαρχουν καταστατικα που γινανε μετα απο συνελευσεις και ορισανε οποιο σπιτι ειναι κλειστο να μην πληρωνει τιποτα αλλα αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιο.
Ο νομος λεει οτι δικαιουσαι εκπτυσει στην κοινοχρηστη θερμαση 30% στα αλλα ΔΕΗ,ΕΥΑΘ,συνεργειο καθαρισμου και λοιπες δαπανες πληρωνεις κανονικα.
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
Πρακτικά μιλώντας,

αν κάποιος δεν πληρώνει (με το έτσι θέλω), τα κοινόχρηστα, τι του κάνον οι υπόλοιποι ?


Ντε κλανέ ντε αρχιδέ ???? :cheesy:
 

d3m

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2011
Μηνύματα
553
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
6
Δικαστηριο.
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Ο κανονισμός μιας πολυκατοικίας τα προβλέπει αυτά. Ακόμα και να μη θέλουν οι άλλοι ενοικιαστές δε μπορούν να κάνουν τίποτα (εκτός ίσως να αλλάξουν τον κανονισμό) και πρέπει ο διαχειρηστής να δεχτεί τι λέει ο κανονισμός. Πάντως κάποιο πάγιο θα το πληρώνεις (πχ κάποιο ποσοστό από φώτα ή το νερό ή τη θέρμανση - δε ξέρω τι γίνεται αν έχεις αυτόνομη θέρμανση). Πχ εγώ που είμαι 3 χρόνια στο εξωτερικό πληρώνω το μήνα κάποιο πάγιο γι όλα αυτα (όχι μεγάλο και προβλέπεται πως καθορίζεται αυτό από τον κανονισμό της πολυκατοικίας). Όταν έφυγα από την ελλάδα το μόνο που έκανα ήταν να κλείσω τα καλοριφέρ παρουσία του διαχειριστή και με την παρουσία υδραυλικού. Όποτε είναι να γυρίσω ειδοποιώ τους δικούς μου και αυτοί ΠΑΛΙ παρουσία του διαχειριστή ανοίγουν το καλοριφερ.
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616

Θα τον πληρώσουν κι απο πάνω !

Και θα γίνει το δικαστήριο σε 1000 χρόνια και θα βγάλει απόφαση, να πληρώσει ! Και αυτός και πάλι δεν θα πληρώσει ! Ακι άμα θέλουν να τονε βάλουν στη στενή, θα πρέπει να πληρώνουν τη διατροφή και τη διαμονή του ! Αχαχαχαχαχαχαχαχαα. !


Κοινώς μπουρδέλο ! :2funny:
 

d3m

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2011
Μηνύματα
553
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
6
Το δικαστηριο θελει καιρο να γινει αλλα αν το χασει αυτος που εχει το σπιτι βγαινει εντολη πληρωμης αν δεν εχει λεφτα κατασχεση.
 
OP
OP
O

oustgr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2009
Μηνύματα
27
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
280
Εγω δουλευω σε γραφειο κοινοχρηστων.
Πρεπει να διαβασεις το καταστατικο τις πολυκατοικιας σου που το εχει κανει ο εργολαδος συνηθως και σε αλλες φορες το κανει η πολυκατοικια σε συνελεφσει.
Το καταστατικο θα γραφει μεσα αν δικαιουσαι εκπτωσει στη θερμαση το 30% εφοσον το διαμερισμα θα ειναι κλειστο και δεν θα εχει τιποτα μεσα επιπλα κλπ κλπ αυτο το λεει και ο νομος.
Σε σπανιες περιπτωσεις υπαρχουν καταστατικα που γινανε μετα απο συνελευσεις και ορισανε οποιο σπιτι ειναι κλειστο να μην πληρωνει τιποτα αλλα αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιο.
Ο νομος λεει οτι δικαιουσαι εκπτυσει στην κοινοχρηστη θερμαση 30% στα αλλα ΔΕΗ,ΕΥΑΘ,συνεργειο καθαρισμου και λοιπες δαπανες πληρωνεις κανονικα.

Ποιο υπερισχυει? Ο νόμος ή ο κανονισμός?

Ευχαριστώ πάντως. Θα ψαξω τον κανονισμό για να δω τι προβλέπεται
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
Το δικαστηριο θελει καιρο να γινει αλλα αν το χασει αυτος που εχει το σπιτι βγαινει εντολη πληρωμης αν δεν εχει λεφτα κατασχεση.

κι άμα ο έτσι, είναι ενοικιαστής ? Πάει "χάψη" , ο ιδιοκτήτης ???? Αν είναι έτσι δεν ξαναπληρώνω κοινόχρηστα  ! ΝΑ πάει μέσα η καριόλα που μου το νοικιάζει ! :2funny:

Καταλαβαίνεις οτι δεν γίνονται αυτά ! Καλά θα ήταν , αλλά δεν,... ! :grin:
 

freemastrupation

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2011
Μηνύματα
252
Κριτικές
7
Like
3
Πόντοι
1
Φίλε για να πάρεις αυτή την έκπτωση στην θέρμανση συνήθως αυτά που λένε ότι πρέπει να κάνεις τα περισσότερα καταστατικά είναι τρελά, δηλαδή να τσεκάρει ο διαχειριστής ότι δεν υπάρχουν έπιπλά να αποσυνδεθείς από το την ΔΕΗ,ΕΥΑΘ κτλ. Συνήθως τέτοια έκπτωση παίρνουν κάποιοι στην αρχή πριν μπουν σε μία καινούργια πολυκατοικία όταν αγοράζουν ένα διαμέρισμα και καθυστερήσουν να το κατοικήσουν και δεν έχουν συνδεθεί με τίποτα ακόμη.
Άσε φίλε υπάρχουν ένα σωρό διαμερίσματα και γκαρσονιέρες που πατάνε οι ιδιοκτήτες μία φορά τον χρόνο....άσε μην το ψάχνεις ή πούλα το σπίτι ή πλήρωνε κανονικά τα κοινόχρηστα. Αυτά είναι τα μείον της πολυκατοικίας vs μονοκατοικίας....

Θέλατε όλοι σπίτια πολλά νεόπλουτοι και τώρα δεν μπορείτε να τα συντηρήσετε....
Νεοέλληνες σαν τα καγιέν τρέξατε πήρατε όλοι οι βλάχοι καγιέν και δεν έχετε τώρα λεφτά για βενζινά και τώρα τα πουλάτε 15.000 και δεν βρίσκετε αγοραστή....


Μην ανοίγετε τέτοια τοπικ ....μου θυμίζετε πόσο ζώα είναι οι Έλληνες....
 

d3m

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2011
Μηνύματα
553
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
6
Ποιο υπερισχυει? Ο νόμος ή ο κανονισμός?

Ευχαριστώ πάντως. Θα ψαξω τον κανονισμό για να δω τι προβλέπεται

Ο νομος λεει εκπτωσει μονο στη θερμανση 30% εφοσον ειναι κλειστο.
Αμα η πολυκατοικια εχει κανει συνελευσει και αποφασισαν και κλειστο να ειναι το διαμερισμα πληρωνεις παντου κανονικα τοτε δεν μπορεις να κανεις αλλιως θα πληρωσεις κανονικα αυτες φυσικα οι αποφασεις θα πρεπει να εχουν γραφτει στον κανονισμο και να εχουν τζιφρες απο το 51% τις πολυκατοικιας...Φυσικα αυτο ειναι σπανιο σχεδον σε ολες τι πολυκατοικιες οποιος το εχει κλειστο πληρωνει 30% μονο στη θερμανση τα αλλα κανονικα.
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Θέλατε όλοι σπίτια πολλά νεόπλουτοι και τώρα δεν μπορείτε να τα συντηρήσετε....
Νεοέλληνες σαν τα καγιέν τρέξατε πήρατε όλοι οι βλάχοι καγιέν και δεν έχετε τώρα λεφτά για βενζινά και τώρα τα πουλάτε 15.000 και δεν βρίσκετε αγοραστή....


Μην ανοίγετε τέτοια τοπικ ....μου θυμίζετε πόσο ζώα είναι οι Έλληνες....

Ηρέμησε τύπε...
Μπορεί να 'ναι κι απο κληρονομιά το σπίτι....
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Πρακτικά μιλώντας,

αν κάποιος δεν πληρώνει (με το έτσι θέλω), τα κοινόχρηστα, τι του κάνον οι υπόλοιποι ?


Ντε κλανέ ντε αρχιδέ ???? :cheesy:
τιποτα τυπε
αν δεν γουσταρεις μην πληρωνεις τιποτα
 

orbgr

Μέγας
Εγγρ.
2 Μαΐ 2006
Μηνύματα
572
Κριτικές
10
Like
10
Πόντοι
3.597
Φίλε για να πάρεις αυτή την έκπτωση στην θέρμανση συνήθως αυτά που λένε ότι πρέπει να κάνεις τα περισσότερα καταστατικά είναι τρελά, δηλαδή να τσεκάρει ο διαχειριστής ότι δεν υπάρχουν έπιπλά να αποσυνδεθείς από το την ΔΕΗ,ΕΥΑΘ κτλ. Συνήθως τέτοια έκπτωση παίρνουν κάποιοι στην αρχή πριν μπουν σε μία καινούργια πολυκατοικία όταν αγοράζουν ένα διαμέρισμα και καθυστερήσουν να το κατοικήσουν και δεν έχουν συνδεθεί με τίποτα ακόμη.
Άσε φίλε υπάρχουν ένα σωρό διαμερίσματα και γκαρσονιέρες που πατάνε οι ιδιοκτήτες μία φορά τον χρόνο....άσε μην το ψάχνεις ή πούλα το σπίτι ή πλήρωνε κανονικά τα κοινόχρηστα. Αυτά είναι τα μείον της πολυκατοικίας vs μονοκατοικίας....

Θέλατε όλοι σπίτια πολλά νεόπλουτοι και τώρα δεν μπορείτε να τα συντηρήσετε....
Νεοέλληνες σαν τα καγιέν τρέξατε πήρατε όλοι οι βλάχοι καγιέν και δεν έχετε τώρα λεφτά για βενζινά και τώρα τα πουλάτε 15.000 και δεν βρίσκετε αγοραστή....


Μην ανοίγετε τέτοια τοπικ ....μου θυμίζετε πόσο ζώα είναι οι Έλληνες....

Σάλτα και γαμήσου ρε βλάκα...εσύ είσαι ποιο Ελληναρας με τις γενικοποιησεις που κάνεις....οοουυυρτ ρε!!!!
 

freemastrupation

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2011
Μηνύματα
252
Κριτικές
7
Like
3
Πόντοι
1
Ηρέμησε τύπε...
Μπορεί να 'ναι κι απο κληρονομιά το σπίτι....

Τι κληρώνομιa ρε φίλε....το άτομο το γράφει πιο πάνω: «είμαι βλαχοΑθηνέος και θέλω να γυρίσω στο χωριό μου να βόσκω πρόβατα και ανοίγει τόπικ και ρωτάει πως θα γίνει να φεσώσει τους υπόλοιπους στην πολυκατικία»
Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι το άτομο αυτό είναι Νεοέλληνας και ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ/ΝΔ?
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ποιο υπερισχυει? Ο νόμος ή ο κανονισμός?

Ευχαριστώ πάντως. Θα ψαξω τον κανονισμό για να δω τι προβλέπεται
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας έχει φτιαχτεί από το δικηγόρο του εργολάβου όταν έγινε η σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας, ακολουθώντας φυσικά την κείμενη νομοθεσία.

Όπως σου είπα παραπάνω είναι - το πάγιο θα πληρώνεις το οποίο δεν είναι κάτι τραγικό. Έκανα κι εγώ διαχειριστής στην πολυκατοικία και έπρεπε να πείσω για όλα αυτά την τσιγγούνα την Αμερικάνα βλέπεις. :2funny:

Αλλά δόξα τον Αλλάχ, το πάω καλά το Αγγλικό. :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom