Νέα

Μπορώ να εξαιρεθώ από τα κοινόχρηστα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα oustgr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 122
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

freemastrupation

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2011
Μηνύματα
252
Κριτικές
7
Like
3
Πόντοι
1
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας έχει φτιαχτεί από το δικηγόρο του εργολάβου όταν έγινε η σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας, ακολουθώντας φυσικά την κείμενη νομοθεσία.

Όπως σου είπα παραπάνω είναι - το πάγιο θα πληρώνεις το οποίο δεν είναι κάτι τραγικό. Έκανα κι εγώ διαχειριστής στην πολυκατοικία και έπρεπε να πείσω για όλα αυτά την τσιγγούνα την Αμερικάνα βλέπεις. :2funny:

Αλλά δόξα τον Αλλάχ, το πάω καλά το Αγγλικό. :grin:

Ποια Αμερικάνα ρε φίλε δεν υπάρχουν αυτά....Σας έπιασε κότσο η Αμερικάνα μου φαίνεται....σε πέρασε για Αμερικανάκι....Εξαιρείσαι μόνο από την θέρμανση με μια έκπτωση 30% ! από πουθενά αλλού ....ποια πάγια και ιστορίες....όλα τα καινούργια καταστατικά αυτό γράφουν ....και στις πολυκατικίες που δεν έχουν καταστατικό αυτό λέει και ο νόμος....τώρα άμα εσείς είστε πονόψυχοι και βοηθάτε την Αμερικάνα άλλο αυτό...

 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ναι, είμαστε πονόψυχοι. :2funny:
 

freemastrupation

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2011
Μηνύματα
252
Κριτικές
7
Like
3
Πόντοι
1
Σαν το ΠΑΣΟΚ βοηθάτε τους Αμερικανούς.... :2funny:
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Πήγαινε στον διαχειριστή, εξήγησε του το θέμα σου, και ζήτησε του τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Είναι υποχρεωμένος να τον έχει, αν σου πει ότι δεν, βάλτε δικηγόρο (με δαπάνη της πολυκατοικίας) να πάρει αντίγραφο από το Υ/Θ. Διάβασε τον προσεκτικά και κύτταξε αν έχει ξεχωριστές διατάξεις για τα άδεια διαμερίσματα ή γράφει τίποτα στις δαπάνες της πολυκατοικίας.

Αυτό που γράφει ο κανονισμός ισχύει, διότι αυτός υπερισχύει του νόμου που είναι σε αυτά ενδοτικό δίκαιο. Αν λέει ότι δεν πληρώνεις τίποτα, δεν πληρώνεις τίποτα. Συνήθως βέβαια γράφει για μείωση στα κοινόχρηστα και τις σχετικές προϋποθέσεις. Δες αν σε συμφέρει και προχώρα.
 

cocos30

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
854
Κριτικές
15
Like
1.797
Πόντοι
1.710
Εμενα που θελουν να με κανουν διαχειριστη και εγω δεν γουσταρω καθολου τι θα μου κανουν?
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Εμενα που θελουν να με κανουν διαχειριστη και εγω δεν γουσταρω καθολου τι θα μου κανουν?
το ιδιο που θα κανει και ο τυπος που δεν θελει να πληρωσει
θα πας στην συνελευση και θα τους πεις δεν γουσταρω και μην με ξαναενοχλησετε
οτι και να σου πουν μην ψαρωσεις τυπε
δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
για ξηγησε το παραπανω αυτο παιχτη

Ενδοτικό δίκαιο (jus dispositivum) = ο νόμος προσδιορίζει κάποια ρύθμιση, αλλά οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να επιλέξουν κάποια άλλη.
Σε περίπτωση που δεν επιλέξουν, τότε μόνον ισχύει ο νόμος.
 

cocos30

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
854
Κριτικές
15
Like
1.797
Πόντοι
1.710
το ιδιο που θα κανει και ο τυπος που δεν θελει να πληρωσει
θα πας στην συνελευση και θα τους πεις δεν γουσταρω και μην με ξαναενοχλησετε
οτι και να σου πουν μην ψαρωσεις τυπε
δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα

ναι το εκανα!ετσι τους ειπα και μου ελεγαν βαλε χρημα απο την τσεπη σου και παρε μια ιδιωτικη εταιρεια να στα κανει!
κατοικω σε ιδιοκτητο διαμερισμα εδω και 15 χρονια!και τωρα με θυμηθηκαν τα λαμογια!που δεν μπορουν να φανε αλλο και αυτοι και δεν θελουν να εχουν ευθυνες με το πετρελαιο και ολα τα υπολοιπα....τωρα που θα αρχισουν απεργιες και λενε ποιον να "χωσουμε"
αχαχαχ!!
γελαω!
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Ενδοτικό δίκαιο (jus dispositivum) = ο νόμος προσδιορίζει κάποια ρύθμιση, αλλά οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να επιλέξουν κάποια άλλη.
Σε περίπτωση που δεν επιλέξουν, τότε μόνον ισχύει ο νόμος.
βασικά ο κανονισμός της πολυκατοικίας κατισχύει ως ειδικότερη ρύθμιση και οι όποιοι σχετικοί νόμοι λειτουργούν συμπληρωματικά προς αυτόν (σε περιπτώσεις δηλαδή που τυχόν δεν προβλέπονται από τον κανονισμό)
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
ναι το εκανα!ετσι τους ειπα και μου ελεγαν βαλε χρημα απο την τσεπη σου και παρε μια ιδιωτικη εταιρεια να στα κανει!
κατοικω σε ιδιοκτητο διαμερισμα εδω και 15 χρονια!και τωρα με θυμηθηκαν τα λαμογια!που δεν μπορουν να φανε αλλο και αυτοι και δεν θελουν να εχουν ευθυνες με το πετρελαιο και ολα τα υπολοιπα....τωρα που θα αρχισουν απεργιες και λενε ποιον να "χωσουμε"
αχαχαχ!!
γελαω!
το ξερω τυπε
στην αρχη τετοια σου λενε
προσπαθουν να βρουν την αδυναμια σου
αν εισαι εβραιος σου λενε να βαλεις λεφτα απτην τσεπα σου για γραφειο
αν εισαι <<νομοταγης>> πολιτης σε φοβεριζουν με μυνησεις δικαστηρια και δικηγορους
η απαντηση σου πρεπει να ειναι μια
να πατε να γαμηθειτε
αν τους δειξεις αποφασιστικοτητα θα σε αφησουν στην ησυχια σου
εννοειται ομως οτι δεν θα πηγαινεις στις συγκεντρωσεις και να λες την γνωμη σου :grin:
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
βασικά ο κανονισμός της πολυκατοικίας κατισχύει ως ειδικότερη ρύθμιση και οι όποιοι σχετικοί νόμοι λειτουργούν συμπληρωματικά προς αυτόν (σε περιπτώσεις δηλαδή που τυχόν δεν προβλέπονται από τον κανονισμό)

Όχι πάντα. Υπάρχουν και διατάξεις αναγκαστικού δικαίου.
 

cocos30

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
854
Κριτικές
15
Like
1.797
Πόντοι
1.710
το ξερω τυπε
στην αρχη τετοια σου λενε
προσπαθουν να βρουν την αδυναμια σου
αν εισαι εβραιος σου λενε να βαλεις λεφτα απτην τσεπα σου για γραφειο
αν εισαι <<νομοταγης>> πολιτης σε φοβεριζουν με μυνησεις δικαστηρια και δικηγορους
η απαντηση σου πρεπει να ειναι μια
να πατε να γαμηθειτε
αν τους δειξεις αποφασιστικοτητα θα σε αφησουν στην ησυχια σου
εννοειται ομως οτι δεν θα πηγαινεις στις συγκεντρωσεις και να λες την γνωμη σου :grin:

ετσι ακριβως!ουτε και θα πατησω ξανα στις συνελευσεις τους!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom