Νέα

Μια βραδιά στη Μπογκοτά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 160
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Κάποιοι συναγωνιστές ξεκινούν την πορνοκαριέρα τους μετά από μια τέτοια κατάσταση με άσχημο και οξύ τελείωμα, με κραυγές του τύπου ''Όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες''.

Ξεχνάνε όμως ότι καμιά πουτάνα ούτε τους απέρριψε, ούτε τους εκμεταλλεύτηκε.

Η πρώην τους πιθανόνα να το έκανε και ίσως φέρουν και ένα μέρος ευθύνης για αυτό που πάθανε, σε κάθε όμως περίπτωση δεν τους φταίνε σε τίποτα οι πουτάνες.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Σε κάποιες άλλες όμως περιπτώσεις η παραπάνω κατάσταση μετατρέπεται σε ψυχολογική  εμμονική διαταραχή με απρόβλεπτες εξελίξεις. Αλλη μια απόδειξη τη παθογενούς δύναμης που εγγενώς κουβαλάει. 

Η ελληνική αλλά και η διεθνής δικογραφία βρίθει από περιπτώσεις εγκλημάτων ''ερωτικού πάθους''. Φόνοι, αυτοκτονίες, απειλές, εκβιασμοί κλπ.

Στην Αμερική το ''stalking'' έχει γίνει στα δικαστήρια μια από τις πλέον συχνά εκδικαζόμενες υποθέσεις και είναι απότοκο τέτοιων καταστάσεων όπου ο ερωτευμένος απορρίπτεται από μια γυναίκα, η και σπανίως βέβαια το αντίστροφο.

Το σινεμά  διεθνώς έχει πολλές φορές αντλήσει έμπνευση από αυτή τη κατάσταση. Για να μείνουμε στα δικά μας η Στέλλα του Κακογιάννη μια παλιά κλασική πλέον ελληνική ταινία με τον Φούντα και τη Μερκούρη αναφέρεται στη παραπάνω κατάσταση στην ακραία της βέβαια εκδοχή.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
19  χρόνια αργότερα η Aurora επικοινώνησε μαζί μου για να μου δώσει άλλο ένα ταράκουλο το οποίο όμως δεν αφορά κάποιον άλλο εκτός από εμένα.
Mόνον υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, σενάριο ελληνικής ταινίας μου έρχεται στο μυαλό, αλλά ίσως αυτό να δείχνει ότι το αίσθημα ήταν μονόπλευρο και ίσως να μην το άξιζε τόσο δώσιμο του εαυτού σου για χάρη της.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Για να μην γράφω μόνο τα αρνητικά της παραπάνω κατάστασης θα αναφερθώ λίγο και στα θετικά.

Η παραπάνω κατάσταση, ιδίως όταν υπάρχει το στοιχείο της αμοιβαιότητας, ενεργοποιεί σε πολλές περιπτώσεις τεράστιες θετικές ψυχικές δυνάμεις μέσα σε ένα άνθρωπο.

Ποιητικές αναφορές δίνουν στον ερωτευμένο τη δύναμη να κινήσει βουνά. Ένα από τα μεγαλύτερα αριστουργήματα στο κόσμο το Ταζ  Μαχάλ στην Ινδία δημιουργήθηκε από ένα βαθιά ερωτευμένο βασιλιά που έχασε την γυναίκα του.  

Αριστουργήματα έχουν δημιουργηθεί σε όλες τις μορφές τέχνης αντλώντας έμπνευση και δύναμη από αυτή τη κατάσταση. Επιπλέον προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος  μπορεί μέσα από αυτή τη διαδικασία πραγματικά να αλλάξει και να αυτοβελτιωθεί αν τη διαχειριστεί σωστά.

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Mόνον υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, σενάριο ελληνικής ταινίας μου έρχεται στο μυαλό, αλλά ίσως αυτό να δείχνει ότι το αίσθημα ήταν μονόπλευρο και ίσως να μην το άξιζε τόσο δώσιμο του εαυτού σου για χάρη της.

Νομίζω ότι όσο διήρκησε δεν ήταν μονόπλευρο. Απλά έκανε το κύκλο του και σε κάποια στιγμή τελείωσε. Πάντα βέβαια υπάρχει και η τελική αφορμή για αυτό και προέκυψε σε εκείνη.

Δεν μπορώ να το δώ απολογιστικά με σαφή κριτήρια.Πιστεύω ότι έιναι μέσα στη ζωή. Αν σου κάτσει το ζείς.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Τελος για να μην παρεξηγηθώ, δεν συμβουλεύω κανένα ούτε να πέσει ούτε να μην πέσει σε αυτη την ''ωραία αρρώστια''.

Πολλοί συναγωνιστές θα πούν δεν το έχω ανάγκη αυτο το πράγμα, σιγά τα αυγά, μια χαρά ζώ.

Μαγκιά τους και πολύ σωστά, ο καθένας επιλέγει το πως  θέλει να ζεί.

Απλά ισχυρίζομαι ότι η γνώση και ακόμη περισσότερο η αυτογνωσία είναι δύναμη.

Αν ξέρεις τι σου γίνεται μπορείς τέτοιες καταστάσεις να τις  διαχειριστείς καλύτερα.

Για αυτό και περιέγραψα εδώ τη προσωπική μου εμπειρία.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Ελπίζω κάποιους να βοήθησα.  :grin: :grin: :grin:

Καλή τύχη σε όλους !! :hi: :hi:

Αν βρεθειτε ποτέ σε τέτοια κατάσταση θα τη χρειαστείτε !!! :grin: :grin:
 

Eraser..

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.202
Like
8.697
Πόντοι
1.406
Κάτι τέτοιες ιστορίες και ο τρόπος περιγραφής είναι που δίνουν το κάτι παραπάνω στο σάιτ.
Μέχρι ένα σημείο καταλαβαίνω, έχω επιλέξει να μην ξαναβρεθώ σε κάτι τέτοιο, αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

Φοβερή ιστορία.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Ισως δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος να γράφω, καθώς ερωτεύτηκα και αγάπησα την πρώτη μου μεγάλη καψούρα.  Έζησα μαζί της πολλά ευτυχισμένα χρόνια και θα ζήσω σίγουρα κι άλλα τόσα, δημιουργήσαμε μια υπέροχη οικογένεια. Έχασα για χατήρι της πολλά και κέρδισα άλλα τόσα. Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με αυτή. Υπήρξε αμοιβαίο. Απλώς κάποια πράγματα δεν επιτρέπεται να σου τα στερήσει κανείς χωρίς να σου δώσει το δικαίωμα κιόλας να δράσεις γιαυτά.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
Συμβολίζει όμως και κάτι άλλο επίσης σημαντικό ( που πολλοί το αγνοούν )  ότι ό έρωτας παραμένει μωρό, δεν μεγαλώνει, άρα δεν υπάρχει για πολύ χρόνο, για να δείξει ότι αυτή η κατάσταση δεν έχει διάρκεια, και αυτό είναι και το αδύνατό της σημείο.
Η Κικη Δημουλα ερωτωμενη καποτε για το ποσο διαρκει ο ερωτας(και για τους δυο φυσικα) εδωσε την εξης απαντηση:
«Ενα μηνα οταν ειναι μαζι και τρεις μηνες το πολυ οταν ειναι σε αποσταση.
Μετα ο ενας σταματαει να ειναι ερωτευμενος και ο αλλος παραμενει γιατι ετσι πρεπει να γινει και αυτη ειναι η οικονομια του ερωτα».

Ακουγοντας το σχετικα προσφατα κυριολεκτικα σοκαριστηκα , το ειχα ζησει ακριβως στον χρονικο περιορισμο που το εθεσε.

Μια μικρη παρενθεση λοιπον και απο μενα φιλε mind στο αριστουργημα που εγραψες. Να εισαι καλα!
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
εχω διαβασει πολλα ποσταρισματα σου και πρεπει να ομολογησω οτι εισαι οαση.ειδικα οταν πιανεις λατινικη αμερικη(εχω και την αδυναμια σε κολομβια-βενεζουελα),σε διαβαζω μεχρι την τελευταια λεξη.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Η Κικη Δημουλα ερωτωμενη καποτε για το ποσο διαρκει ο ερωτας(και για τους δυο φυσικα) εδωσε την εξης απαντηση:
«Ενα μηνα οταν ειναι μαζι και τρεις μηνες το πολυ οταν ειναι σε αποσταση.
Μετα ο ενας σταματαει να ειναι ερωτευμενος και ο αλλος παραμενει γιατι ετσι πρεπει να γινει και αυτη ειναι η οικονομια του ερωτα».

Ακουγοντας το σχετικα προσφατα κυριολεκτικα σοκαριστηκα , το ειχα ζησει ακριβως στον χρονικο περιορισμο που το εθεσε.

Μια μικρη παρενθεση λοιπον και απο μενα φιλε mind στο αριστουργημα που εγραψες. Να εισαι καλα!

Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη της Δημουλά !!
Η οικονομία του Ερωτα λοιπόν !!

Ευχαριστώ πολύ φίλε Τάσο. Να είσαι πάντα καλά !! :hi:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Κάτι τέτοιες ιστορίες και ο τρόπος περιγραφής είναι που δίνουν το κάτι παραπάνω στο σάιτ.
Μέχρι ένα σημείο καταλαβαίνω, έχω επιλέξει να μην ξαναβρεθώ σε κάτι τέτοιο, αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

Φοβερή ιστορία.

:hi: :hi: :hi:

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
εχω διαβασει πολλα ποσταρισματα σου και πρεπει να ομολογησω οτι εισαι οαση.ειδικα οταν πιανεις λατινικη αμερικη(εχω και την αδυναμια σε κολομβια-βενεζουελα),σε διαβαζω μεχρι την τελευταια λεξη.

Να είσαι καλά φίλε !!! :hi: :hi:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Ίσως ο Κολομβιανος να τον γάμησε τον πούστη.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Αν και καταλαβαίνω ότι πολλοί φίλοι ρουφούν τα κείμενα του Mind για λόγους που σχετίζονται με τη θεματολογία του site, εγώ τα απολαμβάνω ως ταξιδιωτικό οδηγό. Το ότι ταξίδεψε σε 74 χώρες είναι αρκετό ως κίνητρο για να διαβάζω τα κείμενά του. Πάντα ένας ταξιδιώτης έχει να αφηγηθεί....
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Αν και καταλαβαίνω ότι πολλοί φίλοι ρουφούν τα κείμενα του Mind για λόγους που σχετίζονται με τη θεματολογία του site, εγώ τα απολαμβάνω ως ταξιδιωτικό οδηγό. Το ότι ταξίδεψε σε 74 χώρες είναι αρκετό ως κίνητρο για να διαβάζω τα κείμενά του. Πάντα ένας ταξιδιώτης έχει να αφηγηθεί....

Να είσαι καλά φίλε !!! :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom