Νέα

Κούβα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sincity
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 403K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πως προτιμάτε να λέγεται το thread?

  • Κούβα

    Ψήφοι: 37 12,4%
  • Κούβα sex trip

    Ψήφοι: 73 24,4%
  • Κούβα και ξερό ψωμί!

    Ψήφοι: 36 12,0%
  • Δεν με νοιάζει το όνομα... να πάω κι εγώ στην Κούβα θέλω!

    Ψήφοι: 153 51,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
Παιδες σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Ας ελπισουμε να εχει καλο καιρο τοτε που θα παω... θα παει και ο φιλος απο πανω τον Μαιο οποτε θα τα εχω φρεσκα τον Ιουνιο που θα παω...
Που αλλου προτεινεται να παω;
Δεν παω αποκλειστικα για σεξοτουρισμο αλλα θα βαλω το χερακι μου στο μελι σιγουρα...
Πρεπει να ξαναδιαβασω τα ποστ σας για να κανω μια ανακεφαλαιωση.
Στο μονο που εχω καταληξει ειναι οτι πρεπει να μεινω σε casa για ποιο οικονομικα..
Αληθεια ιντερνετ ειναι ευκολο να βρουμε;;
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Παιδες σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Ας ελπισουμε να εχει καλο καιρο τοτε που θα παω... θα παει και ο φιλος απο πανω τον Μαιο οποτε θα τα εχω φρεσκα τον Ιουνιο που θα παω...
Που αλλου προτεινεται να παω;
Δεν παω αποκλειστικα για σεξοτουρισμο αλλα θα βαλω το χερακι μου στο μελι σιγουρα...
Πρεπει να ξαναδιαβασω τα ποστ σας για να κανω μια ανακεφαλαιωση.
Στο μονο που εχω καταληξει ειναι οτι πρεπει να μεινω σε casa για ποιο οικονομικα..
Αληθεια ιντερνετ ειναι ευκολο να βρουμε;;
Ψάξε TripAdvisor τα καλύτερα 20. Ετσι κι αλλιώς λίγο πολύ όλα 25 πέσος κανουν. Ψάξε habana vieja. το κακό είναι ότι δε μπορείς να βρεις μέσω booking, και λοιπών αμερικάνικων σάιτς για κάζα, αλλά και με γκουγκλ θα τα καταφέρεις. Αν ζορίστεις, πες να δω κι εγω που βρήκα (δε θυμαμαι τώρα)  :grin:
Αν θες, για μπάνιο συστήνω Βαραδέρο και Κάγιο Σάντα Μαρία (έχει πολλά ριζόρτ και αρκετά οικονομικά). Επίσης, οπωσδήποτε Τρινιδαδ, που είναι τα πιο παλιά και πιο όμορφα αποικιοκρατικά σπίτια της Κούβας, είναι και μνημείο Ουνέσκο. Τέλος, αν σου αρέσει σνόρκελινγ και καταδύσεις, Cayo Guillermo, το εθνικό του πάρκο... προτείνω καλές φωτογραφικές μηχανές, η μία αδιάβροχη... ;)
Και μια που ανέφερες για ιντερνετ, έχε υπόψη σου ότι εκεί ΔΕΝ! μπορεί να μη βρεις ούτε καν σε μεγαλα ξενοδοχεία ή η τιμή του να είναι 10 πέσος την ώρα! + το ότι είναι αργό...
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Φιλε Θανο πες μας και σε ποιο νησακι εμεινες και ποσο σου κοστισε.
Cayo Santa Maria. Τιμή ακριβώς δε θυμάμαι, αλλά μου κοστισαν παραπάνω οι 5 μέρες εκεί (σε all inclusive resort όμως) από όσο οι υπόλοιπες 10 μέρες σε κάζα, μαζί με πρωινά κλπ :grin: τέλεια θάλασσα εκεί και πλούσιος κόσμος (που ψάχνεται...)
Να γραψω κ'εγω καποια πραματα για τον φιλο μας τον Ταου.
1)Αστυνομια ενοειται οτι υπαρχει ολο το βραδυ και σε πολλα μαγαζια που εχει τουριστες υπαρχουν αστυνομικοι με πολιτικα.Γενικα δεν θα νιωσεις ανασφαλης αλλα ειδικα για Αβανα ισχυει το "φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα".
[/quote]
Σωστός.Η συμβουλή που μου έδωσαν εμένα οι σπιτονοικοκύρηδές μου ήταν ότι μέχρι τις 11 το βράδυ κάνε ό,τι θες γιατί έχει μπάτσους παντού στους δρόμους. Μετά προτίμησε κεντρικές οδούς. Επίσης, γενικά προσοχή γιατί οι Κουβανοί/ές είναι πρήχτες: για να αγοράσεις πούρα, ρούμι, να πας σε φεστιβάλ σάλσα, να βγεις φωτογραφία μαζί τους κλπ. Πολλές φορές είναι απατεώνες και θέλουν να σε πάνε κάπου απόμερα να σε ληστέψουν. Αλλες απλά είναι κράχτες. Αλλες απλά είναι ζητιάνοι. Γενικά θα τύχετε δεκάδες τέτοιους καθώς περπατάτε. Οπως έχουν πει πολλοί, η Κούβα είναι μια χώρα ζητιάνων πλέον...
2)Για μενα η "ροδα" στην Κουβα ειναι απαραιτητη,ειναι το πρωτο πραμα που κανω οταν φτανω.Οταν ειμαι με φιλο νοικιαζουμε αμαξι και οταν ειμαι μονος μηχανακι.Τον Ιουνιο που θα πατε θα εχει περιπου 40Ε την μερα,δηλαδη με 20Ε την μερα ο καθενας θα εχετε την ανεση σας να πατε οπου θελετε,οτι ωρα θελετε χωρις να χρειαζεται να μπλεξετε με τον καθε ταξιτζη.Ασε που κατα την διαρκεια της μερας ειναι ειναι πολυ ευκολο να το γεμισετε με chicas.... :boobies:
3)Η Αβανα δεν ειναι και τοσο φτηνη για καποιον που θελει να εξασκησει πολυ το "σπορ"...25 δολαρια η casa +15 για φαγητο +10 στην παραλια +10(?) η εισοδο στην disco το βραδυ + τι θα πιεις μεσα + 60(?) αν θελεις να παρεις καποιο απο τα "δηλητηρια" που κυκλοφορουν εκει μεσα.Αν βαλεις και τις μετακινησεις,10(?) αν γυρνας με ταξι ή 20 αν παρετε αυτοκινητο.Για μενα η Αβανα αξιζει μονο για 3-4 μερες εκτος αν εχεις πολλα λεφτα.
[/quote]
όντως. + το οτι σε πιάνει ψυχοπλάκωμα με τη φτώχια, αλλά και την νοοτροπία τους (τεμπελιά, κακομοιριά κλπ κλπ)
4)Στο θεμα καιρου παιζει ρολο και η τυχη,αυτον τον Νοεμβριο ειχε πολυ καλο καιρο και ζεστη.Περισυ τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο ειχε κρυο,ουτε με μπουφανακι δεν μπορουσες να σταθεις εξω το βραδυ.Περισυ Ιουνιο-Ιουλιο ειχε πολυ ζεστη και σχεδον καθε απογευμα εβρεχε,προπερσι σχεδον ολο τον Ιουλιο εριξε 2-3 βροχες.Για μας απο θεμα υποφερτης ζεστης και σχεδον καθολου βροχη η καλυτερη εποχη ειναι Μαρτιος-Απριλιος.Απλως δεν εχειπολλους Κουβανους στις παραλιες.
[/quote]
Οι Κουβανοί απαγορεύεται να πάνε στις παραλίες, τουλάχιστον των τουριστικών ριζόρτ! μόνο ξένοι επιτρέπεται να μπουν. Καλό ε; Στην ίδια σου την χώρα να απαγορεύεται... Ακόμη και συνέδριο να γίνεται, ο καθηγητήςς πανεπιστημίου χρειάζεται ειδική άδεια και μόνο για τις μέρες του συνεδρίου (εκτός αν είσαι σούπερ διάσημος ή λεφτάς υποθέτω)
5)Οποιος Κουβανος σε πλησιαζει ή τον διωχνεις ή τον αγνοεις..dale nino...
[/quote]
σωστός: εκτός αν είναι γκόμενα, αλλά ποτέ για 'φεστιβάλ σάλσα', εκεί είναι ληστεία... καλό είναι να ξέρεις τα βασικά στα ισπανικά, καλημέρα, ευχαριστώ, παρακαλώ κλπ
6)Για την διαμονη τα ειπε ολα ο Θανος.
7)Ενοειται νερο παντα εμφιαλομενο,παρτε μαζι σας και κανενα depon,imodium.
[/quote]
γενικά, να θυμάστε ότι η Κούβα λόγω εμπάργκο μπορεί να μην έχει πολλά βασικά αγαθά. Οπότε, αν μείνετε σε κάζα, χρειάζεστε τα πάντα από καλλυντικά: αφρόλουτρα, σαμπουάν, ξυριστικά, προφυλακτικά, οδοντόκρεμες, αντιηλιακά κλπ κλπ. Συνήθως, αν δε μείνεις κα΄που πολύ ακριβά, μόνο ένα σαπούνι παρέχουν (και πετσέτες), εκτός από τα ριζόρτ που έχουν τα περισσότερα
Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο,εδω ειμαστε(Αρκει να το γνωριζουμε)Αν διαβασεις και τις προηγουμενες σελιδες σιγουρα θα σου λυθουν πολλες αποριες.

ΥΓ1:Θανο αν πας πολλες φορες και συναναστραφεις με τους Κουβανους σιγουρα θ'αλλαξεις γνωμη γι'αυτους... :S
[/quote]
Δε νομίζω: θύματα είναι: δε μπορούν να φύγουν από τη χωρα τους παρά μόνο αν παντρευτούν, ο κομμουνισμός τους έχει κάνει όλους ζητιάνους και τεμπέληδες, πολλές φορές λόγω φτώχιας πολλοί ακόμη πιστεύουν ότι ο Κάστρο (ο Ραούλ) είναι ο σωτήρας τους κλπ κλπ. Ζουν κυριολεκτικά με τις κατσαρίδες, 6 άτομα σε ένα δωμάτιο, και νιώθουν ευτυχισμένοι. Κι αυτοί που ξέρουν τι υπάρχει εκεί έξω, οι πατεράδες πλασάρουν τις κόρες και τους γιους τους σαν πόρνες μήπως και παντρευτούν κανέναν πλούσιο Καναδό/ή... Αυτό γενικά σηκώνει πολλή συζήτηση: είναι για λύπηση αλλά και φτύσιμο...
ΥΓ2:Τα χειροπιοητα πουρα 3 ευρω;;;Σας εγδαραν οι αληταραδες... :grin:
[/quote]
όντως. Αλλά γενικά, στα επίσημα μαγαζιά είναι πλέον ακριβοί. Καταλαβαν ότι έχει ψωμί η δουλειά και μαγκέψαν. φτηνά μόνο από παραγωγό, σε ποσότητα, ή από μαύρη αγορά, κυρίως το 2ο αλλά προσοχή σοτυς απατεώνες...
ΥΓ3:Στην Αβανα στην Μαλεκον και στο δρομο βρισκεις γκομενακια με 20-30 δολαρια.
ΥΓ4:ΣΠΥΡΟ ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ.... :rockon:
[/quote]
άντε με τρέλα!!!!!!!!!  :pipa1:  :boobies:  :kissass:  :rockon:
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
δηλαδή ακόμα και σε ξενοδοχείο να μείνουμε δεν μπορούμε να πάμε κοπέλα ε;
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
μπραβο θανο. τα καζα πως τα κλεινεις? τηλεφωνικα? επισης με τηλεφωνο για να επικοινωνεις εκει εντος και εκτος τι παιζει
 

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Αν πας Κουβα και φαινεται η βιζα στο διαβατηριο, μετα εχει προβλημα αν θες να πας Αμερικη? Και το αντιστροφο αν εχεις παει Αμερικη, μπορεις να βγαλεις βιζα για Κουβα?
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
μπραβο θανο. τα καζα πως τα κλεινεις? τηλεφωνικα? επισης με τηλεφωνο για να επικοινωνεις εκει εντος και εκτος τι παιζει
δεν ξέρω για να πω την αλήθεια, αλλά όπως κι οπουδήποτε αλλού στον κόσμο υποθέτω είναι πιο φτηνό να βρεις μια κάρτα και να την βάλεις στο κινητό σου. Το ζήτημα είναι: θα βρεις τέτοια κάρτα και θα είναι συμβατή με το κινητό σου; Από σταθερά σε κάζα, υποθέτω ότι αν πληρώνεις το αντίστοιχο αντίτιμο μπορείς να παίρνεις από εκεί... αλλά χωρίς ισπανικά γενικά είναι δύσκολο...
Γενικά όμως, οι σπιτονοικοκυρές στα κάζα είναι πολύ εξυπηρετικές: μπορούν να κανονίζουν αυτές ραντεβού, εκδρομές, μαγαζιά κλπ. Γι' αυτό και - πέρα από την τιμή - συστήνω ανεπιφύλακτα κάζα: σεκαβαντζώνουν σεόλατα επίπεδα. Σου λένε που να φας, τι να κάνεις και ι όχι, τι να προσεχεις, θα σε βοηθήσουν με τη γλώσσα κλπ κλπ
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Αν πας Κουβα και φαινεται η βιζα στο διαβατηριο, μετα εχει προβλημα αν θες να πας Αμερικη? Και το αντιστροφο αν εχεις παει Αμερικη, μπορεις να βγαλεις βιζα για Κουβα?
έχω γνωστό που μετά από Αμερική πήγε Κούβα καιδενείχεπρόβλημα. Ε΄χω φίλο που μετά από Κούβα πήγε Αμερική και πάλι δεν έχει πρόβλημα. Γιαέναν απλό λόγο: γιατί οι Κουβανοί πολύ έξυπνα δεν κολάνε το απόκομμα της βίζα στο διαβατήριο: απλά το πληρώνεις και τέλος. Οπότε - πέρα από ηλεκτρονικούς τρόπους - δε μπορεί κανείς να δει ότι πήγες Κούβα. Αλλά και να μπορούσαν, απλά στην Αμερική θα σε έπρηζαν να τους πεις που πήγες, γιατί κλπ. Από 2 ώρες αναμονή στον έλεγχο, μπορεί να γινόταν 3. Αλλά το θεωρώ απίθανο. Κι εγώ πήγα Νέα Υόρκη ενα μήνα μετά την Κούβα και κανένα πρόβλημα...
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Αν πας Κουβα και φαινεται η βιζα στο διαβατηριο, μετα εχει προβλημα αν θες να πας Αμερικη? Και το αντιστροφο αν εχεις παει Αμερικη, μπορεις να βγαλεις βιζα για Κουβα?
Σημειωτέον, για να πας Κούβα από Ελλάδα δεν έχεις και πολλές επιλογές: μέσω Γερμανίας-Καναδά, μέσω Παρισιού απευθείας, και μετά κανένα περίεργο μέσω Ντουμπάι, Τουρκίας ή κάτι τέτοιο. Το πιο φτηνό - αν κλείσεις εγκαίρως μεσω Γαλλίας, αλλά υπόψιν η Air France 'πέφτει'...
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
δηλαδή ακόμα και σε ξενοδοχείο να μείνουμε δεν μπορούμε να πάμε κοπέλα ε;
αναλόγως. Στα περισσότερα κάζα δεν επιτρέπουν γιατί ουσιαστικά μένεις με οικογένεια. Σε ξενοδοχείο πιθανόν - αν δεν είναι σούπερ ή αν είναι πολύ τουριστικό μπορεί να συνεργάζονται και οι ίδιοι. Αλλά οικονομικά νομίζω θα είναι πιο ακριβά έτσι. Δε μπορώ τώρα να θυμηθώ την ονομασία, αλλά υπάρχει κεντρικο ξενοδοχείο που είναι μπουρδελοξενοδοχείο και στη ρεσεψιον του περιμένουν συνεχως κοπέλες για φόρτωμα... Εχει δυτικού τύπου ονομασία. Αν το γκουγκλαρετε θα το βρείτε. Νομίζω ακόμη και στο Τριπ Αντβάισορ το έχει με σχετικά σχόλια...
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
μπραβο θανο. τα καζα πως τα κλεινεις? τηλεφωνικα? επισης με τηλεφωνο για να επικοινωνεις εκει εντος και εκτος τι παιζει
τα κάζα με μέιλ. Ενδεικτικά:
Πριν κλείσετε οτιδήποτε τσεκάρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ trip advisor, μερικά από αυτά μπορεί να είναι τρώγλες, όπως μερικά μπορεί να είναι καλύτερα από τα δικά μας σπίτια (που λέει ο λόγος)  :grin:
Αν ξέρεις και ισπανικα (μερικοί ξέρουν και αγγλικά) μπορείς και τηλεφωνικά....
ΠΡΟΣΟΧΗ: οι Κουβανοί, κυρίως ξενοδοχεία, 'κρεμάνε' συχνά τους πελάτες: έτυχε σε φίλο μου δίπλα μου, να έχει πληρώσει σε μεγάλο ξενοδοχείο στο βεδάδο 4 διανυκτερεύσεις και την τελευταία να του λένε ότι δε μπορείτε να μείνετε άλλο γιατί θα έρθει άλλος. Και μετά τον πήγαν σε άλλο, χειρότερο και χωρίς αποζημίωση. Στα κάζα δεν γίνεται αυτό, γιατί δίνουν μεγάλη σημασία στις κριτικές του Τριπ Αντβάισορ, γι' αυτό και προτείνω να πάτε σε κάζα σε καλύτερη θέση του 30 περίπου....  ;)
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Τι εννοείς ακριβώς; δεν πιστεύω να έχω κάποια επαφή με την οικογένεια Κουβανών;
όταν μένεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια σε ελληνικά νησιά σε κάποιον ανήκουν: κάποιος στα καθαρίζει και κάποιος σου ετοιμάζει πρωινό, σωστά; Το αν και πόσο πολύ θες να έρθεις σε επαφή με τον/την σπιτονοικοκύρη, εξαρτάται από εσένα και φυσικά ανάλογα με τη διαρρύθμιση του σπιτιού. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για colonial σπίτια, που σημαίνει τεράστια σπίτια παλιά και όμορφα, που χτίστηκαν επι αποικιοκραατίας Ισπανών, οπότε σε ένα μεγάλο οικημα υπάρχουν 2-3 διαμερίσματα/δωμάτια, αλλά συνήθως αυτόνομα, με δικό τους μπάνιο κλπ. Αλλά όπως ήδη είπα, θέλει ψάξιμο: υπάρχουν τρώγλες και με κοινόχρηστο μπάνιο και κουζίνα, αλλά και αυτά που είναι σαν γκαρσονιέρες...
 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
307
Like
304
Πόντοι
21
Φιλε ταου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην κλεισεις τιποτα απο εδω.Με το που φτασετε στο αεροδρομιο παρτε ενα ταξι και πατε Αβανα βιεχα ή βεδαδο(εγω μενω παντα βεδαδο).Εχει παρα πολλες casa,μπαινεις-βλεπεις-κανεις τα παζαρια σου και τις απαραιτητες διευκρηνησεις για τις γκομενες και μετα κλεινεις.Ευκολα πραματα...
Για το κινητο που ρωτησε καποιος μεγαλη προσοχη γιατι οι χρεωσεις ειναι "φωτια".6,20Ε το λεπτο αν παρεις Ελλαδα και 1.80Ε αν παρεις σε Κουβανεζικο,0,70 οταν σε παιρνουν απο Ελλαδα και 0,50 το μυνημα.Για να παρεις κουβανεζικο νουμερο θελει 40 δολαρια + τις καρτες που θα βαζεις(να παρεις Ελλαδα δεν συμφερει με τιποτα,μονο για Κουβανεζικα νουμερα και οι χρεωσεις ειναι αρκετα τσιμπημενες)

ΥΓ1:Θανο περασες και απο Σιενφυεγγος;Ολο τον Νοεμβριο εκει ημουν
ΥΓ2:Γραφεις οτι οι Κουβανοι ειναι για "λυπηση και για φτυσιμο",σου μιλαω εκ πειρας οτι μετα απο λιγες επισκεψεις θα φυγει η λυπηση και θα μεινει μονο το φτυσιμο.... :2funny: :2funny:
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
gambino βλεπω το ποστ πηρε παλι φωτια αλλα βλεπω μια διαμαχη για τους κουβανους οι μη γνωριζοντες τους δειχνουν μια συμπαθεια αυτοι που τους εζησαν απο κοντα ξερουν τι κουμασια ειναι....
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
όταν μένεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια σε ελληνικά νησιά σε κάποιον ανήκουν: κάποιος στα καθαρίζει και κάποιος σου ετοιμάζει πρωινό, σωστά; Το αν και πόσο πολύ θες να έρθεις σε επαφή με τον/την σπιτονοικοκύρη, εξαρτάται από εσένα και φυσικά ανάλογα με τη διαρρύθμιση του σπιτιού. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για colonial σπίτια, που σημαίνει τεράστια σπίτια παλιά και όμορφα, που χτίστηκαν επι αποικιοκραατίας Ισπανών, οπότε σε ένα μεγάλο οικημα υπάρχουν 2-3 διαμερίσματα/δωμάτια, αλλά συνήθως αυτόνομα, με δικό τους μπάνιο κλπ. Αλλά όπως ήδη είπα, θέλει ψάξιμο: υπάρχουν τρώγλες και με κοινόχρηστο μπάνιο και κουζίνα, αλλά και αυτά που είναι σαν γκαρσονιέρες...

άμα είναι όπως είναι εδώ τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, οκ. εγώ λέω μήπως έχουν κοινό μπάνιο, να γυρνάω στο δωμάτια πχ με κοπέλα και να τους βλέπω μπροστά μου... κτλ. για την κουζίνα δεν με πειράζει... θα προτιμούσα πάντως κάτι σε γκαρσονιέρα, να είναι τελείως αυτόνομο, δικό του μπάνιο κτλ.

Φιλε ταου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην κλεισεις τιποτα απο εδω.Με το που φτασετε στο αεροδρομιο παρτε ενα ταξι και πατε Αβανα βιεχα ή βεδαδο(εγω μενω παντα βεδαδο).Εχει παρα πολλες casa,μπαινεις-βλεπεις-κανεις τα παζαρια σου και τις απαραιτητες διευκρηνησεις για τις γκομενες και μετα κλεινεις.Ευκολα πραματα...

σε άλλες χώρες συνηθιζω να κλείνω ξενοδοχείο για τις 2-3 πρώτες ημέρες και μετά να ψάχνω αυτοπροσώπως.
δε νομίζω να έχω κουράγιο να κάνω κάτι τέτοιο. σκέψου φεύγω 2 ξημερώματα από Ελλάδα, 11 το πρωί από Κων/πολη και μετά από 17 ώρες μαζί με την αναμονή στο Τορόντο θα φτάσω Αβάνα. Σύνολο 26 ώρες...
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Δε διαφωνώ ότι μπορεί να είναι κουμάσια! Αλλά τελικά αυτό δεν ισχύει και για πολλούς άλλους φτωχούς λαούς; Οι Μεξικάνοι είναι καλύτεροι μήπως; Απλά εν μέρει δικαιολογώ τους Κουβανούς γιατί είναι μαντρωμενοι με μια ηλίθια 'ιδέα', σε ένα ηλίθιο καθεστώς με απατεώνες 'αφέντες'... Και όντως κάθε Νοέμβριο θα έχω την ευκαιρία να τους γνωρίσω καλά, μια που εδώ και ένα χρόνο συνεργάζομαι μαζί τους... Μπορεί να ήταν αυτή η 1η μου φορά, αλλά ξέρω αρκετούς ανθρώπους εκεί, επαγγελματίες, που δεν είναι καθόλου για φτύσιμο και σίγουρα αξίζουν λύπησης. Αλλωστε, δεν το επέλεξαν να γεννηθούν εκεί...
 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
307
Like
304
Πόντοι
21
Γεια σου Σπυρο γιγαντα!!!! :rockon:
Ενοειται οτι δεν υπαρχει καμια διαμαχη με τον φιλο Θανο,πληροφοριες και καποιες αποψεις ανταλλασουμε εδω μεσα.
Τωρα θυμηθηκα εναν Ελληνο-Καναδο γυρω στα 60 μολις ειχε βγει στην συνταξη και ειχε ερθει πρωτη φορα στην Κουβα.Αν θυμαμαι καλα ηταν καλοκαιρι του 2012.
Του αρεσε η Κουβα καιελεγε για τους Κουβανους οτι ειναι ενας περηφανος και φτωχος λαος,ειναι ο λαος της επαναστασης και διαφορα τετοια τρελα.... :think:
Κατι πηγα να του πω εγω και αρχισε να μου λεει"Εισαι μικρος, μην τα βλεπεις ετσι τα πραματα κτλπ".Εγω δεν ειπα τιποτα και τελειωσε η συζητηση.
Απο καλοκαιρι του 2012 και μετα κατεβηκε αλλες 4 φορες,τον Νοεμβριο που ημουνα κατω τον συναντησα τυχαια στον πεζοδρομο του Σιενφουεγγος,με το που με ειδε η πρωτη κουβεντα που ειπε "Ειχες δικαιο,αυτοι ειναι ολοι κοπριτες!!!"... :2funny: :2funny:
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
άμα είναι όπως είναι εδώ τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, οκ. εγώ λέω μήπως έχουν κοινό μπάνιο, να γυρνάω στο δωμάτια πχ με κοπέλα και να τους βλέπω μπροστά μου... κτλ. για την κουζίνα δεν με πειράζει... θα προτιμούσα πάντως κάτι σε γκαρσονιέρα, να είναι τελείως αυτόνομο, δικό του μπάνιο κτλ.

σε άλλες χώρες συνηθιζω να κλείνω ξενοδοχείο για τις 2-3 πρώτες ημέρες και μετά να ψάχνω αυτοπροσώπως.
δε νομίζω να έχω κουράγιο να κάνω κάτι τέτοιο. σκέψου φεύγω 2 ξημερώματα από Ελλάδα, 11 το πρωί από Κων/πολη και μετά από 17 ώρες μαζί με την αναμονή στο Τορόντο θα φτάσω Αβάνα. Σύνολο 26 ώρες...
Σε προειδοποιώ, το ταξίδι είναι κουραστικό. Κι εγώ έτσι πέταξα και φαντάσου ήμουν και κυριλέ γιατί ήμουν όλες τις ώρες στο gold lounge  :grin: ... Οπως είπα, θέλει ψάξιμο, όπως θα έψαχνες ξενοδοχείο. Μπες Trip Advisor, επέλεξε τα πρώτα 20-30, στείλε μέιλ σε όλους, δες φωτογραφίες και τιμές και αποφασίζεις. Απλά κάντο εγκαίρως, δεν απαντάνε όλοι αμέσως...
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Γεια σου Σπυρο γιγαντα!!!! :rockon:
Ενοειται οτι δεν υπαρχει καμια διαμαχη με τον φιλο Θανο,πληροφοριες και καποιες αποψεις ανταλλασουμε εδω μεσα.
Τωρα θυμηθηκα εναν Ελληνο-Καναδο γυρω στα 60 μολις ειχε βγει στην συνταξη και ειχε ερθει πρωτη φορα στην Κουβα.Αν θυμαμαι καλα ηταν καλοκαιρι του 2012.
Του αρεσε η Κουβα καιελεγε για τους Κουβανους οτι ειναι ενας περηφανος και φτωχος λαος,ειναι ο λαος της επαναστασης και διαφορα τετοια τρελα.... :think:
Κατι πηγα να του πω εγω και αρχισε να μου λεει"Εισαι μικρος, μην τα βλεπεις ετσι τα πραματα κτλπ".Εγω δεν ειπα τιποτα και τελειωσε η συζητηση.
Απο καλοκαιρι του 2012 και μετα κατεβηκε αλλες 4 φορες,τον Νοεμβριο που ημουνα κατω τον συναντησα τυχαια στον πεζοδρομο του Σιενφουεγγος,με το που με ειδε η πρωτη κουβεντα που ειπε "Ειχες δικαιο,αυτοι ειναι ολοι κοπριτες!!!"... :2funny: :2funny:
Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες. Αν θες τη γνώμη μου, είναι ένα εσκεμμένα εξαπατημένος λαός, για να μην αναγκαστούν να ομολογήσουν στον εαυτό τους ότι είναι τεμπέληδες και άχρηστοι!!! Αλλά, όπως ήδη είπα, πολλές φορές δεν επέλεξαν το που θα γεννηθούν. Πως μπορεί ο φοιτητής να ξεφύγει από αυτό; πως ο επαγγελματίας που απλά δουλεύει (π.χ. σε ένα κάζα) και θέλει νομιμα κι ωραία να ζήσει, να μεγαλώσει παιδιά κλπ; Αν σκεφτείς ότι δε μπορούν να εγκαταλείψουν τη χώρα και είναι υποχρεωμένοι 'εφ' όρου ζωής' να ανταμοίβουν το κράτος για τη 'δωρεάν' παιδεία και υγεία που τους δίνει το κράτος, απλά εγώ προσωπικά λυπάμαι μερικές κατηγορίες Κουβανών, που πολύ σωστά λέτε όμως ότι οι υπόλοιποι, πολλοί, άλλοι είναι για φτύσιμο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom