Νέα

Κούβα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sincity
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 403K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πως προτιμάτε να λέγεται το thread?

  • Κούβα

    Ψήφοι: 37 12,4%
  • Κούβα sex trip

    Ψήφοι: 73 24,4%
  • Κούβα και ξερό ψωμί!

    Ψήφοι: 36 12,0%
  • Δεν με νοιάζει το όνομα... να πάω κι εγώ στην Κούβα θέλω!

    Ψήφοι: 153 51,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
Παίδες, πάω το καλοκαίρι και θα ήθελα πληροφορίες.
Έχω αποφασίσει να μείνω σε casa, αλλά θα ήθελα πληροφορίες από κάποιον που την έχει επισκευθεί να μου πει σε ποια περιοχή να μείνω. Προτειμώ να πληρώσω λίγο παραπάνω και να είμαι κάπου βολικά, παρά να χρειάζεται να παίρνω όλη την ώρα ταξί. 
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
taou αμα διαβασεις το ποστ θα καταληξεις η κεντρικα(χαβανα βιεχα) η βεντατο...στο κεντρο αμα εισαι θα βγαινεις με τα ποδια ολα ειναι κοντα,στο βενταντο θες για το κεντρο 5 λεπτα με αμαξι παντα(γινετε και περπατητο κατα μηκος της μαλεκον αλλα θα σου παρει κανα μισαωρο)
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Παίδες, πάω το καλοκαίρι και θα ήθελα πληροφορίες.
Έχω αποφασίσει να μείνω σε casa, αλλά θα ήθελα πληροφορίες από κάποιον που την έχει επισκευθεί να μου πει σε ποια περιοχή να μείνω. Προτειμώ να πληρώσω λίγο παραπάνω και να είμαι κάπου βολικά, παρά να χρειάζεται να παίρνω όλη την ώρα ταξί. 
habana vieja. Αλλά μην φοβάσαι τα (πειρατικά) ταξί: με λιγότερο από ευρώ σε πάνε στις περισσότερες περιοχές του κέντρου. Αν θες, πες μου, μπορώ να σου στείλω και συγκεκριμένα κάζα για να μείνεις. Αλλά γενικά ψάξε και μόνο στο Tripadvisor, κατά προτίμηση σε κατάταξη πιο πάνω του 30...
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
taou αμα διαβασεις το ποστ θα καταληξεις η κεντρικα(χαβανα βιεχα) η βεντατο...στο κεντρο αμα εισαι θα βγαινεις με τα ποδια ολα ειναι κοντα,στο βενταντο θες για το κεντρο 5 λεπτα με αμαξι παντα(γινετε και περπατητο κατα μηκος της μαλεκον αλλα θα σου παρει κανα μισαωρο)

Βιέχα είναι η παλιά πόλη που λένε; επειδή θα πάω σε δύσκολη εποχή με πολλές ζέστες και υγρασία, δε νομίζω να μπορώ να το κάνω περπατητό.

habana vieja. Αλλά μην φοβάσαι τα (πειρατικά) ταξί: με λιγότερο από ευρώ σε πάνε στις περισσότερες περιοχές του κέντρου. Αν θες, πες μου, μπορώ να σου στείλω και συγκεκριμένα κάζα για να μείνεις. Αλλά γενικά ψάξε και μόνο στο Tripadvisor, κατά προτίμηση σε κατάταξη πιο πάνω του 30...

στο tripadvisor ψάχνω. στείλε μου κι εσύ αν θες αυτά που έχεις.
θα είμαστε δύο άτομα. να πάρω ένα με δύο δωμάτια ή να πάρουμε δύο ξεχωριστά δωμάτια;
λέω να κλείσω ένα ξενοδοχείο για 2 μέρες και μετά να δω εκεί αυτοπροσώπως τι θα κλείσω...

 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Βιέχα είναι η παλιά πόλη που λένε; επειδή θα πάω σε δύσκολη εποχή με πολλές ζέστες και υγρασία, δε νομίζω να μπορώ να το κάνω περπατητό.

στο tripadvisor ψάχνω. στείλε μου κι εσύ αν θες αυτά που έχεις.
θα είμαστε δύο άτομα. να πάρω ένα με δύο δωμάτια ή να πάρουμε δύο ξεχωριστά δωμάτια;
λέω να κλείσω ένα ξενοδοχείο για 2 μέρες και μετά να δω εκεί αυτοπροσώπως τι θα κλείσω...
Θα σου στείλω αύριο που θα έχω χρόνο... ΜΗΝ κλείσεις ξενοδοχείο: όσα φας εκεί σε 2 μέρες θα σε βγάλουν 1 εβδομάδα ή και παραπάνω σε κάζα. Και πίστεψε με δεν υστερούν σε ποιότητα. Σημειωτέον μερικά - καλά - κάζα δεν επιτρέπουν να φέρεις κοπέλα στο δωμάτιο... Συνήθως η τιμή ανώ δωμάτιο είναι 20-25 πέσος (15 ευρώ χοντρικά) με το πρωινό ή μέσα στην τιμή ή πολύ φτηνό και σούπερ... Δεν έχει ζέστη, καλά είναι... Πάρε οπωσδήποτε αντιηλικά με δείκτη >50 (κι ας μην καίγεσαι και ιδιαίτερα)... τα υπόλοιπα αύριο... ;-)
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
ποιος εχει παει τελευταιος κουβα ρε τυποι? κανενας δεν πηγε το 2013?
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
τρώω ήδη τα νύχια μου! εγώ θα πάω Ιούνιο, όχι τώρα!

 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
το ξέρω ότι δεν είναι καλή εποχή, αλλά δεν μπορώ να πάω άλλη εποχή.
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
ektor lopez το ψήνεις να πας;
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
Εντυπώσεις από Κούβα, από διαμονή μου διάρκειας 2 εβδομάδων και περιήγησή μου Νοέμβριο 2013:
1) πήγα Αβάνα (τη γύρισα λίγο-πολύ όλη), στα νησάκια τα κάγιο (Κάγιο Σάντα Μαρία κλπ) και ηπειρωτικά στη Σάντα Κλάρα. Γενικά (για να μην παρεξηγηθώ), ο σκοπός του ταξιδιού μου αυτού ήταν περισσότερο να δω τι σημαίνει Κούβα, παρά ο (σεξο)τουρισμός. Ωστόσο, θα πω τη γνώμη μου και γι'αυτό...
2) Η Κούβα είναι τζάμπα! μοχίτο (το πιο ακριβό, στο καλύτερο ξενοδοχείο της Αβάνας, το Νασιονάλ) όχι πάνω από 3 ευρώ! Γενικά, προσοχή ιατί παίζουν πολλοί άσχετοι που νερώνουν ή κάνουν χάλια τα κοκτέηλ... Για ρούμι κρυφαία ό,τι κι αν δοκιμάσετε, προτείνω να δοκιμάσετε διάφορα που εμεις δεν εχουμε εδω (π.χ. Santiago, λευκό). Από πούρα, παρομοίως, τα κλασικά Cohiba, Romeo Y Julieta κλπ, αλλά αυτά τα έχουμε κι εμείς και μάλιστα οι τιμές στην Κούβα ελάχιστα διαφέρουν από τις δικές μας. Μόνο αν βρείτε γνωστό και σας τα δώσει μαύρη αγορά σε καλύτερη τιμή (όπως έκανα κι εγώ). Οπωσδήποτε με χαρτί-βεβαίωση αγοράς και γνησιότητας, όχι πάνω από 25 πούρα κι όχι πανω από 2 λίτρα νομίζω αλκοόλ. Ενώ μπορεί να φύγετε από κούβα, θα σας κάνουν σκηνικό σε ανταποκρίσεις (κυρίως Γερμανία, που οι μαλάκες τα γλυκοκοιτάνε...). Για πούρα προτείνω να βρείτε παραγωγό (εκτός Αβάνας) από όπου θα πάρετε χειροποίητα, 3 ευρώ το ένα το πολύ (εδώ κάτω από 10 δεν βρίσκεις) και είναι τούρμπο!  :grin:
3) Γυναίκες: όλη η Κούβα είναι ένα μπουρδέλο! Κι αυτό το λένε και οι ντόπιοι. Δε θα βρει κανείς εκεί το τυπικό μπουρδέλο και πιάτσα (όχι πως δεν έχει, κυρίως το 2ο), αλλά εκεί (λόγω φτώχιας) όλες και όλοι (!) ψάχνονται όχι για το πήδημα αλλά για σπόνσορα και γαμπρό. Οπότε: α) προσοχή γιατί οι Κουβανές περιποιούνται πολύ τον εαυτό τους και σε συνδυασμό με κωλάρες  :kissass:, βυζάρες  :tits: και περιποιημένη φάτσα, νύχια, μαλλί κλπ, τριγυρνούν πάντα έτοιμες για όλα. β) δεδομένης της φτώχειας, για να χτυπήσεις γκόμενα-πήδημα-σύζυγο (γούστα είναι αυτά) αρκεί να φαίνεσαι τουρίστας. Μπείτε σε ένα σούπερ μάρκετ, ψωνίστε πράγματα (που για αυτούς είναι ακριβά): εγγυημένα, θα σας πλησιάσουν γυναίκες να σας ρωτήσουν από που είστε, αν μένετε εκεί κοντά και θα σας φορτώσουν για ξενοδοχείο ή σπίτι...
Προσοχή όμως μην το παρακάνετε και σας παρουν χαμπάρι και οι υπόλοιποι Κουβανοί, γιατί τα βράδια κλέβουν κιόλας.
4) Ασφάλεια: ποτέ δεν κινδυνεύσεις στην Αβάνα μέχρι τις 23:00 οπότε και αποσύρονται οι μπάτσοι. Τους τουρίστες τους σέβονται γιατί φέρνουν λεφτά. Αλλά μετά τις 11 πάτε μόνο από κεντρικούς δρόμους. Οχι πως έπαθα κάτι που πήγα κι από στενάκια, αλλά ντόπιοι με συμβούλεψαν να το αποφεύγω... Επίσης, υπάρχουν πολλοί 'απατεώνες' (και γυναίκες) που μπορεί να σας τάζουν φτηνά τσιγάρα, χορό σάλσα με φτηνα ποτά κλπ, είναι όλοι απατεώνες που είτε θα σας πάνε σε απομονωμένο μέρος και θα σας ληστέψουν είτε θα ζητάνε εκτ ων υστέρων φιλοδώρημα.
5) Φιλοδωρήματα: επειδή θα σας πρήξουν, δίνετε ή 1 πέσο, άντε 2 αν το αξίζει κάποιος ή - κατά προτίμηση - σε είδος: στιλό, σαπούνια, σαμπουάν, τσίχλες κλπ κλπ. Πολλοί κουβαλάνε τέτοια από την πατρίδα, αφενός γιατί λόγω φτώχιας δε έχουν οι Κουβανοί να τα αγοράσουν, αφετέρου γιατί εξαιτίας του κομμουνιστικού τους καθεστώτος απλά πολλά από αυτά δεν υπάρχουν, ακόμη κι αν είχαν λεφτά να αγοράσουν...
6) Διαμονή: κάζα και μόνο κάζα. Εκτός κι αν κάποιον δεν τον πειράζει να δώσει όσα θα έδινε κι οπουδήποτε αλλού στον κόσμο για να μείνει σε ξενοδοχείο που στην κούβα θα έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον μισή τιμή. Τα κάζα κοστίζουν κατά κανόνα 25 πέσος η βραδιά + 2-5 πέσος το πρωινό άνα άτομο. Οπωσδήποτε πάρτε και πρωινό, είναι σούπερ ποιότητα και σούπερ ποσότητα. Αν θέλετε να ζήσετε εμπειρία Κούβας, συστήνω καζα, κατά προτίμηση στην παλιά πόλη. Το μόνο κακό των κάζα είναι ότι στα καλά - επειδή μένουν οικογένειες μέσα - δεν επιτρέπουν να φέρνεις κοπέλες στο δωμάτιο, σε αντίθεση με ξενοδοχεία, που μπορούν να σου βρουν κιόλας...
7) Μεταφορά: παντού πόδια. αλλιώς πειρατικά ταξί που για φυσιολογικές σε εμάς αποστάσεις παίρνουν το πολύ 1-2 ευρώ! Από αεροδρόμιο αν βρείτε πειρατικό θα πάρει 5-10 ευρώ και πολυ ίσως λέω...
8) θάλασσες: οι περισσότεροι προτιμούν Βαραδέρο, το οποίο δεν προτίμησα, γιατί είναι πολύ τουριστικό. για πιο παρθένες παραλίες, αλλά επίσης με ριζόρτ για όποιον του αρέσουν τα all inclusive, προτείνω τα νησάκια Cayos (Cayo Santa Maria κλπ), όπου ή πας με μινι βαν σε 5-6 ώρες ή και αεροπορικώς. Αν το 2ο είναι οικονομικό, το προτείνω. Το βαν είναι τζάμπα, αλλά πολλές ώρες. Απέραντες λευκές αμμουδιές οι παραλίες, καταπληκτική πράσινη θάλασσα, πεντακάθαρη... Απλά αν έχει κύμα, απλά δεν μπαίνεις. Καλύτερη περίοδος για θάλασσα, αλλά και γενικά, οποτεδήποτε εκτός rainy season, δηλαδή περιόδου τυφώνων, δηλαδή όχι Ιούνιο-Νοέμβριο. Αν και έχει 3-4 χρόνια να εμφανιστεί τυφώνας, γενικά τότε έχει βροχές και αέρα, τα οποία δεν είναι κάτι τραγικό, όπως κι εδώ κι εκεί εξακολουθεί έτσι κι αλλιώς να έχει ζεστό καιρό, απλά δεν μπορείς να μπεις στη θάλασσα από το κύμα.

μπορώ να γράψω πολλά ακόμη για την Κούβα. Ο,τι θελει και όποιος θέλει είμαι στη διάθεσή του... Συνολικά, μοναδική εμπειρία, γλυκόπικρη εμπειρία, αν τους ζήσεις από μέσα, γιατί είναι θύματα του εαυτού τους και εξαπατημένοι-φυλακισμένοι στην ίδια τους την (όμορφη) χώρα. Πολλή φτώχεια, ζουν σε τρώγλες, με μάξιμουμ μισθό το μήνα 25 ευρώ (οι μπάτσοι) και συντάξεις της τάξης των 2-5 ευρώ το μήνα. αθώοι τελικά γιατί δεν ξέρουν ότι εκει εξω υπάρχει κι ενας άλλος κόσμος...
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
είσαι πρώτος, δεν προλαβαίνω να το διαβάσω γιατί φεύγω, αλλά θα το διαβάσω σίγουρα το βράδυ
κάτι ακόμα, ισχύει ότι δεν μπορείς να βάλεις γυναίκα σε ξενοδοχείο;
αν μπορείς στείλε μου τα casa που έλεγες

thanks
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
dthanos ωραια τα εγραψες..βεβαια διαφωνω λιγο οτι ειναι δικαιολογημενοι για αυτα που κανουν και οτι εξω υπαρχει ενας αλλος κοσμος...γιατι μη ξεχνας ουκ ολιγοι την πατησαν με κουβανες..και μερικες με κουβανους κιολας...και επενδυσαν ονειρα και σχεδια επανω τους χωρια τον χρονο και το χρημα που χρειαστηκε για να τους βγαλουν απο κει..
 

dthanos

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2006
Μηνύματα
460
Like
8
Πόντοι
1
dthanos ωραια τα εγραψες..βεβαια διαφωνω λιγο οτι ειναι δικαιολογημενοι για αυτα που κανουν και οτι εξω υπαρχει ενας αλλος κοσμος...γιατι μη ξεχνας ουκ ολιγοι την πατησαν με κουβανες..και μερικες με κουβανους κιολας...και επενδυσαν ονειρα και σχεδια επανω τους χωρια τον χρονο και το χρημα που χρειαστηκε για να τους βγαλουν απο κει..
προφανως δεν ήξεραν: μην κατηγορούμε τους άλλους για τη δική μας αφέλεια...
 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
307
Like
304
Πόντοι
21
Φιλε Θανο πες μας και σε ποιο νησακι εμεινες και ποσο σου κοστισε.
Να γραψω κ'εγω καποια πραματα για τον φιλο μας τον Ταου.
1)Αστυνομια ενοειται οτι υπαρχει ολο το βραδυ και σε πολλα μαγαζια που εχει τουριστες υπαρχουν αστυνομικοι με πολιτικα.Γενικα δεν θα νιωσεις ανασφαλης αλλα ειδικα για Αβανα ισχυει το "φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα".
2)Για μενα η "ροδα" στην Κουβα ειναι απαραιτητη,ειναι το πρωτο πραμα που κανω οταν φτανω.Οταν ειμαι με φιλο νοικιαζουμε αμαξι και οταν ειμαι μονος μηχανακι.Τον Ιουνιο που θα πατε θα εχει περιπου 40Ε την μερα,δηλαδη με 20Ε την μερα ο καθενας θα εχετε την ανεση σας να πατε οπου θελετε,οτι ωρα θελετε χωρις να χρειαζεται να μπλεξετε με τον καθε ταξιτζη.Ασε που κατα την διαρκεια της μερας ειναι ειναι πολυ ευκολο να το γεμισετε με chicas.... :boobies:
3)Η Αβανα δεν ειναι και τοσο φτηνη για καποιον που θελει να εξασκησει πολυ το "σπορ"...25 δολαρια η casa +15 για φαγητο +10 στην παραλια +10(?) η εισοδο στην disco το βραδυ + τι θα πιεις μεσα + 60(?) αν θελεις να παρεις καποιο απο τα "δηλητηρια" που κυκλοφορουν εκει μεσα.Αν βαλεις και τις μετακινησεις,10(?) αν γυρνας με ταξι ή 20 αν παρετε αυτοκινητο.Για μενα η Αβανα αξιζει μονο για 3-4 μερες εκτος αν εχεις πολλα λεφτα.
4)Στο θεμα καιρου παιζει ρολο και η τυχη,αυτον τον Νοεμβριο ειχε πολυ καλο καιρο και ζεστη.Περισυ τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο ειχε κρυο,ουτε με μπουφανακι δεν μπορουσες να σταθεις εξω το βραδυ.Περισυ Ιουνιο-Ιουλιο ειχε πολυ ζεστη και σχεδον καθε απογευμα εβρεχε,προπερσι σχεδον ολο τον Ιουλιο εριξε 2-3 βροχες.Για μας απο θεμα υποφερτης ζεστης και σχεδον καθολου βροχη η καλυτερη εποχη ειναι Μαρτιος-Απριλιος.Απλως δεν εχειπολλους Κουβανους στις παραλιες.
5)Οποιος Κουβανος σε πλησιαζει ή τον διωχνεις ή τον αγνοεις..dale nino...
6)Για την διαμονη τα ειπε ολα ο Θανος.
7)Ενοειται νερο παντα εμφιαλομενο,παρτε μαζι σας και κανενα depon,imodium.
Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο,εδω ειμαστε(Αρκει να το γνωριζουμε)Αν διαβασεις και τις προηγουμενες σελιδες σιγουρα θα σου λυθουν πολλες αποριες.

ΥΓ1:Θανο αν πας πολλες φορες και συναναστραφεις με τους Κουβανους σιγουρα θ'αλλαξεις γνωμη γι'αυτους... :S
ΥΓ2:Τα χειροπιοητα πουρα 3 ευρω;;;Σας εγδαραν οι αληταραδες... :grin:
ΥΓ3:Στην Αβανα στην Μαλεκον και στο δρομο βρισκεις γκομενακια με 20-30 δολαρια.
ΥΓ4:ΣΠΥΡΟ ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ.... :rockon:
 

Επισκέπτης
Mάγκες, εκλεισα εισιτηρια για το Μαιο! Θα επιστρεψω με ντοκουμεντα και ρεπορταζ! :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom