Νέα

Κούβα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sincity
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 404K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πως προτιμάτε να λέγεται το thread?

  • Κούβα

    Ψήφοι: 37 12,4%
  • Κούβα sex trip

    Ψήφοι: 73 24,4%
  • Κούβα και ξερό ψωμί!

    Ψήφοι: 36 12,0%
  • Δεν με νοιάζει το όνομα... να πάω κι εγώ στην Κούβα θέλω!

    Ψήφοι: 153 51,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
6
Πόντοι
16
οι καλυτερες τιμες για κουβα ειναι μεσω γερμανικων κ ολλανδικων γραφειων  k αγγλικων
THOMAS COOK.NL ,D-RAISEN.NL η  D-REISEN.NL μιση τιμη απο μονογραμ κτλ.....
 

theoducati

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2007
Μηνύματα
7
Like
2
Πόντοι
0
είμαι στη φάση να κλείσω εισιτήρια για κούβα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.

1)από αυτά που διάβασα εδώ προτιμότερο είναι να κλείσω casa particular παρα ξενοδοχείο.να κλείσω μέσω ιντερνετ η μπορεί να βρούμε ευκολα εκει.τι τιμές παίζουν?
2)αμερικάνικά δολλάρια μπορούμε να χρησιμοποίησουμε η μόνο τα cuc?
3)σε ποιά περιοχή της αβάνας να μείνουμε ώστε να είμαστε κοντά στη δράση(bars,clubs)
4)σε ποια άλλη πόλη εκτός από αβάνα αξίζει να πάμε να μείνουμε για κανά δυό μέρες?

 

vagabond

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2005
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
101
Πόντοι
1
αμερικάνικα δολλάρια δεν παίζουν πια, σαν τουρίστας μόνο cuc,
εγώ θα σου πω σε ποιά πόλη να ΜΗΝ πας αν ψάχνεις μόνο γυναίκες: Trinidad...
τα κλαμπ της πόλης δεν είναι όλα σε μία περιοχή, οπότε...

είμαι στη φάση να κλείσω εισιτήρια για κούβα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.

1)από αυτά που διάβασα εδώ προτιμότερο είναι να κλείσω casa particular παρα ξενοδοχείο.να κλείσω μέσω ιντερνετ η μπορεί να βρούμε ευκολα εκει.τι τιμές παίζουν?
2)αμερικάνικά δολλάρια μπορούμε να χρησιμοποίησουμε η μόνο τα cuc?
3)σε ποιά περιοχή της αβάνας να μείνουμε ώστε να είμαστε κοντά στη δράση(bars,clubs)
4)σε ποια άλλη πόλη εκτός από αβάνα αξίζει να πάμε να μείνουμε για κανά δυό μέρες?
 

taras1

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
19
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Αχ τη μου θυμησατε.......Κουβα ειναι ακριβως οπως τα λεη ο vagabond.Παιζουνε απιστευτες γυναικες, οχι ομως στα χρηματα που αναφερωνται.Δηαλαδη μια γκομενα α' εθνικης και πανω παιζει στα 100€, βεβαιως υπαρχουν και με 40€ οπου της βρισκεις στα σοκακια της παλιας πολης, σε βαζει στο σπιτι της σε γνωριζει στους δικους της, και μετα σε παη στο δωματιο και της σκιζης.Αυτες ομως ειναι απλα καλες γκομενες οταν δης τη παιζει εκει.Γενικα ειναι ενας λαος υπεροχος, φιλοξενος, και ειδικα εμας τους ελληνες μας γουσταρουν παρα πολυ.Τη κανει η ξεναγος vegabond? Την ξερω η Μ... Ε....
δεν ειναι.Ειμαστε φιλη και μαλιστα πολυ καλη, την ξερω πριν φυγει για κουβα, και γενικα εχουμε συχνη επικοινωνια.Γενικα η ζωη στην κουβα θ αλλαξει και μαλιστα πολυ συντομα, θα γινει κατι σε ukraine, δηλαδη θα αναγκαστουν να φυγουν οι γκομενες απο εκει, θα παισουν οι τυχερες σε καπιοα καλα γραφεια, ακι καποιες αλλες σε σωματεμπορια ασχημη.Οσοι προγραματιζεται να πατε κουβα καντετο γρηγορα γιατι θα ερθει ο καπιταλισμος ακι η μεγαλη πεινα στην κουβα.
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
6
Πόντοι
16
είμαι στη φάση να κλείσω εισιτήρια για κούβα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.

1)από αυτά που διάβασα εδώ προτιμότερο είναι να κλείσω casa particular παρα ξενοδοχείο.να κλείσω μέσω ιντερνετ η μπορεί να βρούμε ευκολα εκει.τι τιμές παίζουν?
2)αμερικάνικά δολλάρια μπορούμε να χρησιμοποίησουμε η μόνο τα cuc?
3)σε ποιά περιοχή της αβάνας να μείνουμε ώστε να είμαστε κοντά στη δράση(bars,clubs)
4)σε ποια άλλη πόλη εκτός από αβάνα αξίζει να πάμε να μείνουμε για κανά δυό μέρες?


  1)να κλεισεις ξενοδοχειο γιατι ειναι πιο ασφαλες για τα πραματα σου κ τα λεφτα
2) αν πας τωρα συμφερει δολαριο (ειναι αναλογως ποτε θα πας
  3)κεντρο,παλια πολη,habana vieja, παραλια malecon
  4) δεν ξερω / δεν απαντω
........5) αφηστε τις μαλακιες,πανω απο 30 δολαρια μην δινετε,χαλατε την πιατσα
 

epixirimatias24_

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2007
Μηνύματα
331
Like
1
Πόντοι
1
απο αρρωστιες και απο ασφαλεια τι λεει η κουβα?δηλαδη οι γκομενες ειναι ασφαλεις?επισης γυρνας μονος σου ανετα? η θα σε φανε για να σε κλεψουν?
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
απο αρρωστιες και απο ασφαλεια τι λεει η κουβα?δηλαδη οι γκομενες ειναι ασφαλεις?επισης γυρνας μονος σου ανετα? η θα σε φανε για να σε κλεψουν?
Eγω ειχα παει πριν 5 χρονια και πραγματικα αισθανομουν πολυ ασφαλης οσο για τα παραπανω που λεει ο φιλος ισχυουν ειχα παει με ενα φιλο και περασαμε υπεροχα ,οταν ομως μας πηγαν σε ενα σπιτι για να τις πηδηξουμε καπου αισθανθηκαμε αβολα.....να καθονται η γιαγια ο παππους και οι γονεις στο σαλονι του σπιτιου και εμεις να πηδαμε μεσα δεν  μας πηγαινε τις πηραμε και πηγαμε στο ξενοδοχειο αλλα εκει πληρωνεις νταβατζηλικη τον σεκιουριτα για να τις βαλεις μεσα
 

epixirimatias24_

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2007
Μηνύματα
331
Like
1
Πόντοι
1
ok φιλε απο αποψη υγειας τι λεει? επισης αυτα τα φθηνα απο ολλανδια πως τα κλεινεις απο ελλαδα?
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
ok φιλε απο αποψη υγειας τι λεει? επισης αυτα τα φθηνα απο ολλανδια πως τα κλεινεις απο ελλαδα?
Εμεις βεβαια χρησιμοποιουσαμε παντα προφυλακτικα και αυτο το εχω σαν αρχη ποτε ξεσκουφωτο αλλα ηταν πολυ καθαρες και μην ξεχναμε οτι η Κουβα εχει απο τα καλυτερα συστηματα υγειας μπορει να πασει σε παρα πολλα αλλα εχει παρα πολυ καλο συστημα υγειας και πολυ καλους γιατρους ,αλλα στο θεμα μας τωρα....καλα ειναι παντα να παιρνουμε τις προφυλαξεις μας  Οσο για τα φτηνα που λες δεν ξερω γιατι εμεις πηγαμε μονοι μας μιας και ειχα ξαναπαει εγω και ηξερα πως θα κινηθουμε
 

legalos

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
65
Like
0
Πόντοι
0
είμαι στη φάση να κλείσω εισιτήρια για κούβα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.

1)από αυτά που διάβασα εδώ προτιμότερο είναι να κλείσω casa particular παρα ξενοδοχείο.να κλείσω μέσω ιντερνετ η μπορεί να βρούμε ευκολα εκει.τι τιμές παίζουν?
2)αμερικάνικά δολλάρια μπορούμε να χρησιμοποίησουμε η μόνο τα cuc?
3)σε ποιά περιοχή της αβάνας να μείνουμε ώστε να είμαστε κοντά στη δράση(bars,clubs)
4)σε ποια άλλη πόλη εκτός από αβάνα αξίζει να πάμε να μείνουμε για κανά δυό μέρες?
1) casa particular 30 πεσος (25 ευρω). Φερνεις οποια θελεις οποτε θελεις. Παρε τον rough guide για Κουβα και κλεισε στο Vedado απεναντι απο το Havana Libre η πολυ κοντα. Αν χρειαστει καποιος νομιζω μπορω να βρω το τηλεφωνο της Μαριας που ειναι πολυ καλα δωματια.
2) Παρε απο εδω δολλαρια ειναι καλυτερα, αλλα ρωτα πριν το κανεις τις ισοτιμιες. Εκει που θα αλλαξεις ψαξε το λιγο. Καλο ανταλλακτηριο στο ξενοδοχειο Vedado, ΠΟΤΕ μην αλλαξεις χρηματα στο Havana Libre, σε σκιζουνε.
3) VEDADO
4) SANTIAGO DE CUBA

 

legalos

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
65
Like
0
Πόντοι
0
Αγαπητοι φιλοι πηγα και εγω στη Κουβα τον Απριλιο και το εψαξα πολυ το θεμα, χαλωντας πολυ χρημα, αλλα τωρα εμαθα και σας μεταφερω.
Χορευω καλα το χορο τους (salsa, rhumba και son) και οργωνα τα μαγαζια απο το μεσημερι μεχρι το ξημερωμα.
Ολες οι διανυκτερευσεις μου ηταν στην Αβανα και μονο. Μην πατε Βαραδερο και μαλακιες αυτα ειναι για χαζο τουριστες.
Κλειστε μονος σας οπως και εγω ενα εισιτηριο απο AirFrance, Iberia η Cubana και δωματιο (casa particular) απαραιτητα στο Vedado κοντα στο ξενοδοχειο Havana Libre
Λοιπον καταρχην οι γυναικες εκει δεν παιζονται στο κρεβατι. Αυτο που κανουν το γουσταρουν τρελλα.
Μην πατε σε τουριστικα μαγαζια, οπως Bodeguita kai Floredita, θα βρειτε μονο τουριστες. Να πατε ομως στα casa de la musica και τα συναφη, εκει εχει τα καλυτερα μωρα,
Να τρωτε το πρωι παρα πολλα απο τα απιστευτα φρουτα τους και αν εχουν φρεσκια λεμοναδα η αλλο φρεσκο χυμο και το βραδυ θα βγαζετε τουβλα.
Μην φοβαστε δεν σας πειραζει κανεις, αλλα και μην προκαλειτε, παρατωντας τσαντακια, κινητα η καμερες οπουδηποτε.
Μην πατε Αυγουστο με τιποτα.
Αν βαριεστε να περπατησετε, παρτε το βραδυ ενα ταξιτζη (απο το vedado που θα μενετε απαραιτητα) και πειτε του chicas. Θα σας γυρισει μια καλη βολτα και θα διαλεξετε.
Ταξι θα παιρνετε μονο Lada και θα του λετε να βαζει ταξιμετρο. Αμα σας πει χαλασμενο, παρτε αλλον, οπως επισης αμα τον δειτε να το πασπατευει την ωρα της κουρσας προσεχτε τον. Προτιματε τους πιο μεγαλους σε ηλικια ταριφες, ειναι πιο τιμιοι.
Μην εμπιστευτειτε ΠΟΤΕ Κουβανο, ολα τα κανει για τα χρηματα.
Γι αυτο ψαξτε τη με τις γκομενες μονος σας και οχι με Κουβανο μεσαζοντα.
Οταν σας πλησιαζει Κουβανος παντα θα θελει χρηματα απο εσας εμμεσα η αμεσα.
Ενα βραδυ με πλησιασε ο ιδιοκτητης του cafecantante (στο υπογειο του κτιριου που εχει το Delirio Habanero, πλατεια επαναστασης) που εχει απο τα καλυτερα και πιο ακριβα μωρα.
Μο ειπε αν θελω καμμια γκομενα και μου εδειξε μια στο δρομο, η οποια μου ειπε 70. Του λεω πολλα ειναι και αμεσως μου ειπε παμε να βρουμε πιο φτηνη.
Μπηκαμε σε ενα κοκκινο Ρωσικο ΙΧ, οπου οδηγουσε ο μπραβος το μαγαζιου, η γκομενα του διπλα, και πισω εγω, ο ιδιοκτητης και ο πορτιερης. Πηγαμε μια καλη νυχτερινη βολτα, οπου σε καποια φαση κατεβηκε αυτος και σε μισο λεπτο μου εφερε 5 να διαλεξω με 30 πεσος εκαστη. Δεν ηταν ομως τιποτα φοβερα μωρα.
Αυτος ειχε το συμφερον γιατι πηρε 20 πεσο για το σπιτι που μου εδωσε για λιγη ωρα, ο μπραβος πηρε 10 πεσο για τα μεταφορικα, και ο πορτιερης που μου ζητησε και αυτος πηρε τ'αρχιδια μου@!

Μην ρωτησετε κατευθειαν καποια αγνωστη που σας αρεσει για κρεβατι (και η οποια φαινεται οτι δεν ειναι πουτανα). Προτεινετε της να πατε για φαγητο, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα δεχθει.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΚΟΥΒΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΑΜΗΣΙ!
ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ, μαθε τι ωρες δουλευει η σπουδαζει και οταν αυτη δεν μπορει εσυ γυρνοβολα με τις υπολοιπες. Οταν την βαριεσαι πηγαινε τη σπιτι και σε λιγο εισαι με αλλη.
Για να εισαι ομως ειτε με μια που δεν ειναι πουτανα ειτε με μια που ειναι πρεπει να πληρωνεις συνεχεια. Δηλαδη για φαγητο, ποτα, μπαρ κ.λ.π. Αυτα ειναι πολυ φτηνα ομως.
Οι πουτανες ειναι ακριβες. Οι τιμες ειναι απο 30-100 πεσο.
Τα καλα μωρα εχουν πανω απο 70.
Στο diablo tumtum (στο Miramar διπλα απο το casa de la musica) οπωσδηποτε να πατε, για πρωτη φορα σε μια διαδρομη μπαρ-τουαλετα μου την πεσανε τρεις! η μια χουφτωνε, η αλλη εβγαζε γλωσσα η αλλη εκανε νοηματα, χαμος.
Παιδια εκει που εισα χαλαρος στο κρεβατι και μολις εχεις γδυθει σου κανουν ενα μουνταρισμα απιστευτο και χανεις τη μπαλα και τα μπαλακια μαζι.
Α και οτι τους πεις συνηθως το κανουν.
Προσοχη μην εχετε πορτοφολι, εχετε χρηματα σε διαφορετικα μερη πανω σας και λιγα και σε καποια καλτσα.
Ποτε μην βγαλετε χρηματα απο καπου μεσα στο δωματιο μπροστα σε Κουβανη, παρα μονο απο πανω σας.
Αστο διαολο καβλωσα που τα σκεπτομαι παλι, παω να  :jerking: γιατι Σαββατο σημερα χαμος στις πιατσες απο κοσμο δεν λεει!
Adios!
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
6
Πόντοι
16
Δέν ξέρω ακόμη.Έτσι γενικά κοιταω για να πάρω μία ιδέα για τις τιμές.

η εποχη με τις καλυτερες τιμες ειναι ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!
περιπου 1700 ευρω πηγαινε ελα (απο αμστερνταμ) 25 μερες σε luxury hotel.Einai ενας φιλος τωρα εκει μ αυτες τις τιμες
 

legalos

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
65
Like
0
Πόντοι
0
Ρε σεις αμα μεινετε σε ξενοδοχειο θα πληρωνετε 10-30 πεσο καθε μερα νταβατζιλικι για να μαμησετε λιγη ωρα σε σπιτι. Νοικιαστε το λοιπον απο πριν και αφηστε τα ξενερωτα ξενοδοχεια που μαζευπυν πουρογριες και οχι μονο, που πηδιουνται με Κουβανους.
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
6
Πόντοι
16
αφηστε τις μαλακιες και πατε κουβα να γαματε κατσε καλα καυτα μουνακια 19 -22 χρονων με 40-45 ευρω ολη την ημερα
    οδηγια προς κουβαρνταδες < μακριααααααααα μην χαλασετε κι αυτην την πιατσα....αφηστε εμας τους φτωχομπινεδες να περναμε τελεια..............κι αν ξερεις κ την γλωσσα..........τοτε.............
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
6
Πόντοι
16
Ποτε θα ρθει ο καιρος να παω να μεινω μονιμα στον παραδεισο και να αφησω εσας να γαματε 100 200 500 ευρω.Ενα σπιτακι αξιοπρεπεςαλλα θα ναι παντα γεματο.......
 

cubasalsa

Νέο Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Καλή χρονιά.

Την σελίδα αυτή μου την έστειλε ένας φίλος, για να διαβάσω τι γράφονται για αυτή την υπέροχη χώρα.

Ειλικρινά λυπάμαι που κάποιοι από εσάς το μόνο που βλέπετε σε αυτόν τον προορισμό είναι το πήδημα και έχετε ταυτίσει την κουλτούρα την παράδοση και την υπερηφάνεια αυτού του λαού που ζει σε συνθήκες τριτοκοσμικές λόγω του εμπάρκου από τους αμερικάνους.

Ο κόσμος εκεί έχει περάσει καταστάσεις πείνας και φτώχειας σε τέτοιο βαθμό που δύσκολα θα μπορέσει να ξεφύγει από την αυτή την βάναυση εκμετάλλευση του βλαχοτουρισμού των ευρωπαίων που την έχουν καταντήσει ένα 24ωρο μπουρδέλο εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη του για επιβίωση.

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά…..

Στην χώρα αυτή σε επιλέγουν, δεν τις επιλέγεις.
Δεν έρχονται μαζί σου επειδή έχεις μόνο τα λεφτά,……
Έρχονται για τα λεφτά που έχουν τόσο ανάγκη, αλλά με την διαφορά ότι τις περισσότερες φορές επιλέγουν και κάποιον που τους αρέσει και όχι απλά επειδή θα πάρουν κάποια πέσος.

Θεωρώ ότι το επίπεδό μας ως χώρα δεν είναι αυτό που φαίνεται σε αυτό εδώ το πόστ που αναφέρεται σε αυτή την μοναδική χώρα ανά τον κόσμο με ιστορία, κουλτούρα, εξαιρετική μουσική και υπερηφάνεια…….όπως δηλαδή και η Ελλάδα….(θέλω να ελπίζω)!!!!

Ήθελα να ήξερα άραγε το δικό μας το μπουρδέλο σε ποια βαθμολογική κλίμακα βρίσκεται….???

Πραγματικά λυπάμαι…….
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Για ποιο πράγμα λυπάσαι κουβανέζικη σάλσα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom