Νέα

Κονδυλώματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 360K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

chrysargos_666

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2007
Μηνύματα
36
Like
1
Πόντοι
0
Παντού όλοι μιλούν για το σεξ, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι γίνεται σοβαρή συζήτηση ή ότι μπορούμε να μιλήσουμε ανοιχτά για τα προβλήματα που μας απασχολούν. Δυστυχώς, παρά την επιφανειακή ελευθεριότητα, τα ανέκδοτα, τις προκλητικές διαφημίσεις, τα «προχωρημένα» φιλμ, το σεξ παραμένει ταμπού και δύσκολα ανοιγόμαστε, ακόμα και σε στενούς φίλους για να τους ρωτήσουμε πληροφορίες που μας καίνε. Τις περισσότερες φορές κάνουμε τον σταυρό μας μη μας τύχει τίποτε ή βασιζόμαστε σε φήμες και τυχαίες κουβέντες.

Σεξουαλική υγεία σημαίνει: «κάνω σεξ με τρόπο που να μη με βάζει σε (μεγάλο) κίνδυνο». Το να εξαλείψουμε εντελώς τον κίνδυνο, είναι ανέφικτο ? η ίδια η ζωή από μόνη της είναι ένας μεγάλος κίνδυνος για την υγεία. Ωστόσο υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για να προφυλαχτούμε και να μην πάμε γυρεύοντας προβλήματα.

Σεξουαλική υγεία σημαίνει ότι πληροφορούμαι για τις ασθένειες που μεταδίδονται με το σεξ, μαθαίνω πώς μεταδίδονται (και πως όχι, για να μην γίνομαι υστερικός) και πώς μπορώ να μειώσω τις πιθανότητες να τις κολλήσω. Επίσης σημαίνει να μάθω τι να κάνω σε περίπτωση που κολλήσω.

Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουμε ότι τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στην υγεία μας όταν τα αφήσουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα αθεράπευτα. Πολλά από αυτά, μάλιστα, αφήνουν σοβαρά, μόνιμα προβλήματα, ενώ μερικά μπορεί να είναι και θανατηφόρα. Αντίθετα, εάν τα προλάβουμε στην αρχή, σχεδόν όλα θεραπεύονται χωρίς πρόβλημα!

Κονδυλώματα / HPV
Τι είναι; Τα κονδυλώματα είναι μια από τις πιο συχνές σεξουαλικώς μεταδιδόμενες παθήσεις. Οφείλονται σε διάφορους ιούς της οικογενείας των Ιών των Ανθρωπίνων Θηλωμάτων (Human Papilloma Viruses HPV), η οποία περιλαμβάνει πάνω από 100 στελέχη.

Πού εντοπίζονται; Προσβάλλουν το δέρμα γύρω και πάνω στα γεννητικά όργανα, τον πρωκτό, αλλά και τον βλεννογόνο (δηλαδή την εσωτερική επίστρωση) του κόλπου, του ορθού και του στόματος.

Πώς είναι; Σχηματίζουν μικρές, μυτερές προεξοχές που αρχικά είναι μεμονωμένες, ανώδυνες, στο χρώμα του δέρματος και δεν παρουσιάζουν πρήξιμο ή κοκκινίλα. Με την πάροδο του χρόνου όμως διογκώνονται και μπορεί να ματώσουν και γίνουν επώδυνα (ιδίως αν βρίσκονται στον πρωκτό).

ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Δεδομένου ότι μπορούν να εντοπίζονται σε τόσο μεγάλη περιοχή, είναι πιθανόν το προφυλακτικό, το οποίο καλύπτει μόνον το πέος, να μην προσφέρει απόλυτη ασφάλεια. Μεταδίδονται με απευθείας επαφή με την προσβεβλημένη περιοχή και εμφανίζονται λίγες εβδομάδες έως λίγους μήνες μετά την επαφή. Είναι πιθανόν κάποιος να μολυνθεί από τον ιό, αλλά να μην εμφανίσει κονδυλώματα, όπως είναι επίσης πιθανόν κάποιος που δεν έχει συμπτώματα μολύνσεως από τον HPV να μεταδίδει την μόλυνση.

Μερικοί τύποι του HPV μπορούν να προκαλέσουν ανώμαλη κυτταρική ανάπτυξη στις μεμβράνες που καλύπτουν τα γεννητικά όργανα και τον πρωκτό, η οποία ονομάζεται δυσπλασία. Η δυσπλασία μπορεί να εξελιχθεί σε καρκίνο του πέους ή του πρωκτού στους άνδρες, ή του τραχήλου της μήτρας ή του πρωκτού στις γυναίκες.

ΔΙΑΓΝΩΣΗ
Για τη διάγνωση του HPV οι γιατροί ψάχνουν τις εκδηλώσεις του: κονδυλώματα και δυσπλασία.

Η δυσπλασία διαγιγνώσκεται με τεστ Παπ, τόσο για τον κόλπο, όσο και για το ορθό. Μερικοί ερευνητές πιστεύουν ότι αυτή την εξέταση είναι απαραίτητο να την κάνουν κάθε χρόνο τα άτομα που διατρέχουν ψηλό κίνδυνο:

ʼτομα που έχουν (παθητική) σεξουαλική επαφή από τον πρωκτό
Γυναίκες που έχουν διαγνωσμένη νεοπλασία στον τράχηλο της μήτρας
Όλοι όσοι έχουν λιγότερα από 500 Τ λεμφοκύτταρα
Ωστόσο άλλοι ερευνητές πιστεύουν ότι μια καλή εξέταση μπορεί να αντικαταστήσει το τεστ Παπ.

Η εξέταση για τα κονδυλώματα είναι απλή, ανώδυνη και ο γιατρός μπορεί να τα διαγνώσει με γυμνό μάτι ή με μεγεθυντικό φακό. Για κονδυλώματα που βρίσκονται στον πρωκτό ή στον κόλπο χρειάζεται να γίνει μια πιο ειδική εξέταση (πρωκτοσκόπηση ή κολποσκόπηση). Όταν βρίσκονται κονδυλώματα στα εξωτερικά γεννητικά όργανα είναι καλό να γίνεται επίσης εξέταση του πρωκτού και του κόλπου (στις γυναίκες).

Τα κονδυλώματα δεν προκαλούνται από τους ίδιους τύπους του HPV που προκαλούν δυσπλασία και καρκίνους. Όμως αν έχετε κολλήσει κονδυλώματα, είναι πιθανόν να έχετε εκτεθεί και στους καρκινογόνους τύπους του ιού.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Ο ιός δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τον οργανισμό. Όμως οι δυσπλασίες και τα κονδυλώματα μπορούν να αφαιρεθούν. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι:

Κάψιμο με βελόνα ή με λέιζερ.
Πάγωμα με υγρό άζωτο
Χειρουργική αφαίρεση
Θεραπεία με χημικές ουσίες (π.χ. ποδοφυλλοτοξίνη)
Παρά τη θεραπεία, η δυσπλασία και τα κονδυλώματα μπορούν να ξαναεμφανιστούν. Αν θεραπευτούν το συντομότερο, ελαττώνονται οι πιθανότητες να εξαπλωθούν περισσότερο. Δεν υπάρχει εμβόλιο για τους ιούς της ομάδας HPV.

Με λίγα λόγια
Προκαλούνται από ιό που προσβάλλει το δέρμα και τους βλεννογόνους του στόματος, του εντέρου και του κόλπου (δηλαδή την εσωτερική επένδυση των κοιλοτήτων του σώματος).

Μεταδίδονται με απευθείας επαφή με κονδυλώματα.

Συμπτώματα: Σκληρά και μυτερά εξογκώματα (σαν μυρμηγκιές), συνήθως πολλά μαζί στα γεννητικά όργανα και γύρω από τον πρωκτό. Αρχικά είναι ανώδυνα, στο χρώμα του δέρματος και δεν παρουσιάζουν πρήξιμο ή κοκκινίλα.

Εξέλιξη: Κακή. Με τη πάροδο του χρόνου διογκώνονται και μπορεί να ματώνουν. Τα κονδυλώματα προδιαθέτουν για την εμφάνιση καρκίνου σε άνδρες (ορθό έντερο) και σε γυναίκες (τράχηλος της μήτρας). Ο ιός μένει για πάντα στο σώμα, αλλά το ανοσοποιητικό σύστημα καταφέρνει να τον κρατήσει υπό έλεγχο.

Θεραπεία: Είναι απαραίτητο να αφαιρεθούν με καυτηριασμό, με επάλειψη με ειδικές ουσίες ή χειρουργικά. Η θεραπεία πρέπει να γίνει το συντομότερο δυνατό, γιατί έτσι εξασφαλίζονται περισσότερες πιθανότητες γρήγορης και πλήρους θεραπείας.

Προφύλαξη: Δεν υπάρχει εμβόλιο. Το προφυλακτικό προσφέρει ικανοποιητική προστασία.

Επειδή τα κονδυλώματα δεν πονάνε, εύκολα διαφεύγουν της προσοχής. Εάν δείτε «μπιμπίκια» που σας παραξενεύουν, αμέσως μιλήστε στο γιατρό σας.


 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
το προφυλακτικό προστατέυει ΜΟΝΟ το πεος...
ΦΥΣΙΚΑ αν ενας άντρας εχει hPV δεν θα τα έχει μόνο στο πέος καθώς η  δερματικη πάθηση αφροδίσιων δεν παραμένει σε 1 μόνο μέρος..
Αρα προστατευει αλλα όχι πάντα..πχ αν τα υγρά της κοπέλας πέσουν στα @@ τότε κολάς Hpv...
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
το προφυλακτικό προστατέυει ΜΟΝΟ το πεος...
ΦΥΣΙΚΑ αν ενας άντρας εχει hPV δεν θα τα έχει μόνο στο πέος καθώς η  δερματικη πάθηση αφροδίσιων δεν παραμένει σε 1 μόνο μέρος..
Αρα προστατευει αλλα όχι πάντα..πχ αν τα υγρά της κοπέλας πέσουν στα @@ τότε κολάς Hpv...
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
148
Like
2.717
Πόντοι
6.925
Η εμφάνιση των κονδυλωμάτων - ως αναφέρθηκε - δεν είναι υποχρεωτική στην περίπτωση που ένας άντρας είναι φορέας του HPV , κάτι το οποίο δεν μπορεί να διαγνωσθεί νομίζω (δεν είμαι γιατρός μόνο παθός) εφ'όσον δεν υπάρχουν εμφανή τα συμπτώματα.
 

prekass

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2005
Μηνύματα
9
Like
2
Πόντοι
0
ρε παιδια με είχε πιάσει φαγούρα στον πρωκτό εδώ και ΄΄ενα μήνα και δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία.  έχτες το πρωί όμως έβαλα το χέρι μου γιατί αισθανόμουν κάτι σαν ελιά και όντως ψηλάφησα κάτι τ΄τετοιο. Ηδη τηλεφωνησα στο Συγγρος και έχω κλεισει ραντεβου για την αλλη εβδομάδα και τερμα οι πουτανες. Εχω τρελλαθει. Δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιηουμε προφυλακτικο με μεγάλη ευλάβεια και να παθαίνουμε τετοια πραγματα από τις καριόλες. Απ΄οτι διαβασα στο post αυτές οι μαλακίες προδιαθέτουν και για καρκίνο? αληθεύει?
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.102
Like
139
Πόντοι
16
Απ΄οτι διαβασα στο post αυτές οι μαλακίες προδιαθέτουν και για καρκίνο? αληθεύει?
Σπανιο στους ανδρες. Αυτο ισχυει πιο πολυ στις γυναικες (γι αυτο βγηκε και το εμβολιο για τον καρκινο της μητρας και του τραχηλου)
Σου ευχομαι παντως να μην ειναι κονδυλωμα... γιατι θα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια στο σημειο που το βγαλες.
 

deepthroat

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2005
Μηνύματα
196
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
το προφυλακτικό προστατέυει ΜΟΝΟ το πεος...
ΦΥΣΙΚΑ αν ενας άντρας εχει hPV δεν θα τα έχει μόνο στο πέος καθώς η  δερματικη πάθηση αφροδίσιων δεν παραμένει σε 1 μόνο μέρος..

Swsta ως εδώ.

Αρα προστατευει αλλα όχι πάντα..πχ αν τα υγρά της κοπέλας πέσουν στα @@ τότε κολάς Hpv...

O HPV (aka  κονδυλώματα) μεταδίδεται με την επαφή (δέρμα με δέρμα) με τη μολυσμένη περιοχή. Όχι με τα υγρά.
 

raston

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2007
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
προσφατα αρχισα να εχω σεξουαλικη ζωη(πριν λιγες μερες δηλαδη), ομως εδω και χρονια εχω παρατηρησει 4-5 ασπρα(οταν δεν ειμαι σε στυση εχουν περιπου το ιδιο χρωμα με το δερμα της περιοχης αυτης) σπυρακια γυρω απο το χαλινο, τα οποια δε σπανε βεβαια, και λιγο χαμηλοτερα υπαρχει μια μικρη συσταδα απο πολυ μικρα σπυρακια στο χρωμα του δερματος. Νομιζω οτι εχουν μειωθει απο παλιοτερα. Είναι κονδυλωματα ή μηπως κατι αλλο και εχουν δημιουργηθει λογω αγχους ή εξαιτιας του γεγονοτος οτι εχω βραχυ χαλινο(πλενομαι στην περιοχη αυτη καθημερινα)?
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
ρε παιδια με είχε πιάσει φαγούρα στον πρωκτό εδώ και ΄΄ενα μήνα και δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία.  έχτες το πρωί όμως έβαλα το χέρι μου γιατί αισθανόμουν κάτι σαν ελιά και όντως ψηλάφησα κάτι τ΄τετοιο. Ηδη τηλεφωνησα στο Συγγρος και έχω κλεισει ραντεβου για την αλλη εβδομάδα και τερμα οι πουτανες. Εχω τρελλαθει. Δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιηουμε προφυλακτικο με μεγάλη ευλάβεια και να παθαίνουμε τετοια πραγματα από τις καριόλες. Απ΄οτι διαβασα στο post αυτές οι μαλακίες προδιαθέτουν και για καρκίνο? αληθεύει?
μην τρελαινεσαι μπορει να ειναι και αιμοροιδες.αν τρως πολλα καυτερα η εισαι δυσκοιλιος ειναι πιθανον να ειναι και αιμοροιδες. δεν εχει σχεση με σεξουαλικο μεταδιδομενο νοσημα.
 

andregib

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2007
Μηνύματα
5
Like
1
Πόντοι
0
γεια σας
δυο χρόνια κάνω θεραπεία αλλά δε λέει να φύγουν...έχω κάνει 3 καυτηριάσεις με λέιζερ και εδώ και 3 μήνες με καυστικό φάρμακο. Φεύγουν για λίγο καιρό και μετά εμφανίζονται πάλι σε άλλο σημεί συνήθως. Δεν είναι πολλά...3-4 σημαδάκια την κάθε φορά..αλλά η ψυχολογία στο μηδέν.
Μια βοήθεια.
Πρώτον. Ξέρετε κάποιον που έφτασε στο σημείο να μην εμφανίζονται μετά από θεραπεία. Και λέω εμφανίζονται γιατί ξέρω ότι δεν πεθαίνει ο ιος.
Δεύτερον. Υπάρχει κάποιος γιατρός συγκεκριμένα [και όχι στο ταδε νοσοκομείο] που θεωρείται ο καλύτερος σε αυτή την ασθένεια;
Θα εκτιμήσω κάθε σοβαρή βοήθεια.
ευχαριστώ
 

forbadwomen

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2007
Μηνύματα
155
Like
6
Πόντοι
1
ειχα ακουσει για ενα εμβολιο το οποιο καταπολεμα τετοια νοσηματα (κονδυλωματα).εγω θα σου ελεγα να αρχισεις να ρωτας για αυτο.ηδη στο εξωτερικο εχει χρησιμοποιηθει με μεγαλη επιτυχια.μαλιστα υπηρξε και θεμα καποια στιγμη για καποιες παρενεργειες αλλα ρωτα καποιο δερματολογο και θα μαθεις σχετικα για το θεμα αυτο.
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
ένα χρήσιμο site το έχω βάλει κι αλλού με δυνατότητα search σε αρχείο δερματολογικών φωτογραφιών συμπτωμάτων.

 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
Ψάξε λίγο αν δέχεσαι εναλλακτικά στην Ομοιοπαθητική, ίσως βρεις ιαση που δε βρίσκεις αλλού

Και για όλους:
Αρχείο φωτογραφιών με δερματικά

 

gangstaXZ

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.642
Κριτικές
5
Like
27
Πόντοι
1.516
Γιατί δεν το συγχωνεύετε με το thread 'κονδυλώματα' να μην τα γράφουμε 2 φορές....
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.565
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.076
Πόντοι
14.565
Συγχωνεύτηκε.  ;)
 

andregib

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2007
Μηνύματα
5
Like
1
Πόντοι
0
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά από ότι ξέρω το εμβόλιο είναι για όσους δεν έχουν σεξουαλική επαφή και δρα προληπτικά . Αν έχει υπάρξει κάποια νεότερη εξέλιξη παρακαλώ πείτε μου.
Φίλε Nefilim τα συμπτώματα τα γνωρίζω δυστυχώς. Τη θεραπεία ψάχνω.
Τώρα όσον αφορά αυτό με την ομοιοπαθητική αν θες εξήγησέ το γιατί δεν  το κατάλαβα. Έχεις ακούσει ότι μπορεί να θεραπευτεί ομοιοπαθητικά δλδ;

ότι άλλο παρακαλώ μπορεί να βοηθήσει..πείτε μου
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
ενημερώσου, φίλε μου εδώ και πάρε και τηλέφωνο για πληροφορίες στο θέμα σου.

Πάντως να ξέρεις ότι το σκεπτικό τους είναι ότι κυττάνε τα συμπτώματα κι αποφασίζουν, όχι τον τίτλο της ασθένειας.

Δεν είναι όλα τα φάρμακα της κλασικής ιατρικής συμβατά με τον καθένα. Οι κλασικοί βασίζονται περισσότερο στο στατιστικό αποτέλεσμα ξεχνόντας ότι η βιολογική μηχανή του καθενός είναι custom κι αντιδρά διαφορετικά.

 

Επισκέπτης
παντως παιδια μην τρελενομαστε....ηρεμια....
να πω την αληθεια και εγω με το που ακουσα για σπυρακια πχ γυρω απο το κεφαλακι του πεους στο κατω μερος του τρομαξα γιατι έχω και εγω καποια...έσπαγα το κεφαλι μου(το πανω  :grin:) να αναλογιστω αν ειναι κονδυλωματα και που τα κολλησα(παντα προσεχα-παντα καποτα με -τανες κλπ κλπ αλλα ειπα "λες???")...αλλα τπτ δε με οδηγουσε στο ναχω κολλησει...
ρωτησα και father μου κλπ κλπ και του ...εδειξα και μου λεγε ξεκολλα...δεν εχεις τιποτα...

πηγα λοιπον σε ουρολογο κλπ κλπ,τα βλεπει και μου λεει "σηκω και φυγε παιδακι μου!μια χαρα...εισαι!ειναι αδενες πουχουν πολλοι ανδρες" και με το περασμα των χρονων εξασθενουν....μουπε και μια ονομασια συγκεκριμενη αλλα δε την συγκρατησα...
οποτε χαλαρωστε!και εννοειται παντα προφυλακτικο!!αυτα για καποιους που ρωτησαν για σπυρακια κλπ κλπ σαν συσταδα...

επισης και αλλη μια συμβουλη!το "κεφαλακι" το κατω...παντα πλησιμο με σκετο καθαρο νερακι!ολα ταλλα (σαπουνια,σαμπουαν,αφρολουτρα κλπ κλπ) χαλαν το ph του δερματος και ειναι πολυ κακο!!!εννοειται πως το υπολοιπο μερος (κορμος,και ορχεις) με οτι θελετε....
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
ένα άλλο πολύ πιο συχνό ερέθισμα λέγεται βαλανοποσθήτις και το κολλάμε από το γυναικείο κόλπο και τα υγρά του ειδικότερα αν υπάρχει ορμονική έξαρση κυρίως κατά την περίοδο πριν αδιαθετήσει η γυναίκα και όταν βέβαια η επαφή είναι άνευ καπότας. Εγώ την έπαθα προ καιρού αλλά με Betadine σαπούνι και φυσιολογικό ορό πέρασε πατ κιουτ.
Είναι μια σχετικά ενοχλητική κατάσταση, αλλά περνάει και δεν είναι για σοβαρή ανησυχία.

Ο φίλος openmind έχει απόλυτο δίκιο ως προς τη χρήση αντιμικροβιακών. Χαλάνε πέραν του ph τη χλωρίδα/ πανίδα του πέους που είναι απαραίτητη και κολλάς πιο εύκολα μαλακίες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom