Νέα

Ίμια 1996-2011

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα COMMANDER
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 133K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Μ' αρέσει που λένε αθάνατοι και τέτοια.

Ναι, αλλά ποια είναι η επίσημη απάντηση;

Έπεσε λόγω μηχανικής βλάβης; :jerking:
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
27
Like
4.242
Πόντοι
1.446
Όλοι αυτοί που στέκονταν κλαρίνο χθες στην επέτειο για τους Εβραίους που είναι σήμερα,ξέχασαν τι έγινε το '96;Καλώς καταδίκασαν το Ολοκαύτωμα όμως σαν σήμερα η χώρα μας δέχθηκε επίθεση και είχαμε τρεις νεκρούς υπερασπιστές της...κράτησε τα προσχήματα ο Πρόεδρος της Βουλής όμως ( όσο απίθανο και αν είναι) περιμένω η Πρόεδρος της Δημοκρατίας που σιώπησε πέρυσι να μιλήσει έστω ΤΩΡΑ.
Κοιτα εδω τι γραφουν οι αλλοι https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiom...gkentrosi-oyte-sti-rigillis-oyte-kai-poythena
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.612
Κριτικές
1
Like
5.923
Πόντοι
2.306
Ωραία πράγματα,το οτι γίνεται εισβολή δεν είναι σημαντικό για τους πολιτικάντηδες
απολυτα λογικη η απαντηση των πολιτικων.
οταν ξέρεις πρέπει να κανεις και κατι γι ‘ αυτο , ενω οταν δεν ξερεις εχεις το πλεονεκτημα της αγνοιας και ετσι δεν φερεις ευθύνη.
απ’ οσες αναφορες εχω διαβασει για το θεμα ειναι φανερο οτι οι πολιτικοι βρεθηκαν σε μια θεση που δεν ηθελαν ποτε να βρεθουν: να παρουν αποφαση αν πρεπει να προστατεψουν εθνικο εδαφος ή οχι.
ειμαι βεβαιος οτι σιχτιριζαν την ωρα και τη στιγμη που ο Αρσενης εβαλε κομαντος επανω στο νησί, περα απο οποιοδηποτε θεμα εθνικης κυριαρχιας.
Εντελει και στ’ @ρχιδια τους για ενα ξερονησι που ζουν 10 κατσικες.
Φαντασου να γινεται μια χωρα παραναλωμα πυρος για ενα ξερονησι στο οποιο δεν κατοικει κανενας απο καταβολης κοσμου.
αν ομως δεν το κανεις εισαι εθνικος προδοτης γιατι παρεδωσες εθνικο εδαφος στον αντίπαλο.
και το χειροτερο : εδειξες οτι «μπαζεις νερα». Πραγμα το οποιο ετσι κι αλλιώς εγινε εκεινη τη βραδια.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.127
Πόντοι
8.530
Μα να υποστηρίζουν τους ροζουλι τα μέλη της Ένωσης Ναυτικών Εμπορικού Ναυτικού;Δεν το περίμενα...
Αξιοσημείωτη η ονομασία μιας ένωσης υποστηρικτών:"Ροσιναντε"...από το άλογο το Δον Κιχώτη...Πολυ ΓΕΛ(Ο)ΙΟ....
 

nick9x

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.402
Κριτικές
14
Like
3.369
Πόντοι
4.895
Ηρθαν στην κατοχή μου σημερα καποιες φωτο,φαινεται οτι σαν αποστρατος εχεις αλλη πληροφορηση και δεν κωλύεσαι από τις αγκυλώσεις του συστηματος...
Τις δημοσιεύω με καθε επιφυλαξη,δεν τις ειχα δει και δεν ξερω κατα πόσο ανταποκρινονται στην αλήθεια.Αν όμως αληθεύουν,θα πρέπει να στηθούν καποια στιγμη τα Ειδικα Δικαστηρια που πρέπει και να επιβάλλουν τις ποινες που αναλογούν στους υπαιτιους της ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ που συνετελέστηκε τότε...
Συμφωνώ.
Αυτές είναι.
Είναι και άλλες που δείχνουν το θόλο του ελικοπτέρου διάτρητο από σφαίρες από τουφέκι.
Αυτές τραβήχτηκαν όταν ανασύρθηκε το ελικόπτερο από τον Θοκταριδη (δωρεάν ανέλκυση).
Αυτές που έχεις τραβήχτηκαν 2 μέρες μετά στο υπόστεγο.
Άσε φίλε μου καλύτερα γιατί πολλοί που μίλησαν τότε έχασαν τη θέση τους.
Μόνο κρίμα..
Αθάνατοι
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.286
Κριτικές
3
Like
6.881
Πόντοι
1.486
Συμφωνώ.
Αυτές είναι.
Είναι και άλλες που δείχνουν το θόλο του ελικοπτέρου διάτρητο από σφαίρες από τουφέκι.
Αυτές τραβήχτηκαν όταν ανασύρθηκε το ελικόπτερο από τον Θοκταριδη (δωρεάν ανέλκυση).
Αυτές που έχεις τραβήχτηκαν 2 μέρες μετά στο υπόστεγο.
Άσε φίλε μου καλύτερα γιατί πολλοί που μίλησαν τότε έχασαν τη θέση τους.
Μόνο κρίμα..
Αθάνατοι
Δεν εχω να χασω καμια θεση φιλε,αποστρατευτηκα Αρχιπλοίαρχος.Αλλά εχω επιφυλαξεις για τη γνησιότητά τους:
-Γιατι τωρα μετα απο 25 χρόνια?
-Γιατι δεν υπαρχουν τα ρουχα των συναδέλφων να δούμε αν εχουν σημαδια?
-Γιατι μεχρι τωρα ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλησε με στοιχεία,αφου υπαρχουν,αν υπάρχουν?
Απο την άλλη πο΄τε δεν ειναι αργά,αλλα να αρχισει ερευνα και να φτασει στο τελος.Για να πληρώσουν τα τομαρια που μας πούλησαν.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.360
Κριτικές
16
Like
13.471
Πόντοι
5.577
Τζάμπα έφυγαν απ τη ζωή 3 νέοι άνθρωποι για μια χώρα που είναι πουλημενη
Σημίτης Πάγκαλος κλπ εγκληματίες ☹️
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Ωραία, κάνω copy & paste από το παραπάνω url:

Η εθνική ήττα στοιχειώνει μέχρι σήμερα την ελληνική εξωτερική πολιτική όσον αφορά τις επιλογές και τις κατευθύνσεις της και τα τραγικά γεγονότα που έλαβαν χώρα κατέδειξαν με τον πιο οδυνηρό τρόπο την παντελή απουσία ενός εθνικού συστήματος διαχείρισης κρίσεων, την ελλιπή προετοιμασία το χειρότερο την ολοκληρωτική απουσία συνεννόησης μεταξύ πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας.

Είμαστε στο 2022. Μήπως έχουμε τώρα ένα εθνικό σύστημα διαχείρισης κρίσεων; Μήπως έχουμε τώρα επαρκή συνεννόηση μεταξύ πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας;

Υeah, I didn't think so. :jerking: :jerking:
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Δεν ξέρω τίποτα περισσότερο από όσα έχουν βγει κατά καιρούς στο φως

'Οσο αφορά "τα τομάρια που μας πούλησαν",μήπως εννοείς,μεταξύ άλλων, τον νεοεκλεγέντα πρωθυπουργό;
Που στη συνέχεια αποτέλεσε τον πρωθυπουργό με τη μακροβιότερη συνεχή πρωθυπουργία;

Tιμώρησε ο ελληνικός λαός, έστω ΕΝΑΝ από αυτούς με την ψήφο του ή μήπως στην επέτειο για τα Ίμια κατέκλυζε το άγαλμα του Κολοκοτρώνη;
Γιατί εγώ θυμάμαι να καλεί η Χ.Α. και κάποιες εποχές να μαζεύονται ούτε 50 άτομα και απέναντί τους να αντιδιαδηλώνουν μερικές χιλιάδες...

Δηλαδή αν κατέβαιναν μερικές χιλιάδες πολιτών,έστω στο Σύνταγμα,θα τολμούσαν τα μπολσεβίκικα τσιμπούκια να κάνουν αντιδιαδήλωση;
Όχι φυσικά...

Έχει γίνει η παραμικρή αναφορά σε κάποιο σχολείο για αυτούς τους ΗΡΩΕΣ;
Όχι φυσικά..

Ο ελληνικός λαός έχει τρυπηθεί από την ιδεολογική λαίλαπα της αριστεράς
και διαδηλώνει μόνο για πρεζάκηδες,τρομοκράτες και κατά συρροήν δολοφόνους.

Το ότι η Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες έχει χάσει μόνο τη μισή Κύπρο και έχει γκριζάρει τα Ίμια,
είναι ένα θαύμα...
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Σημίτης Πάγκαλος κλπ εγκληματίες ☹️
σημιτης,παγκαλος κλπ, το σοβαρο πασοκ να διαχειριστει κρίση,το οτι χασαμε μονο 3 ηταν θαυμα,στην επομενη κριση θα εχουμε το πασοκ του κουλη που εχει αποδειξει οτι ειναι παντελως ανικανο και με χιονια και με ζεστες οπότε οι απωλειες θα ειναι σιγουρα περισσοτερες
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Ου να μου χαθείς μωρή χρυσαυγίτικη κουρούνα, που έτσι και δεις Τούρκο θα κατεβάσεις τα βρακιά και θα του ζητήσεις να σου μάθει το οθωμανικό δίκαιο.
δε χρειαζεται,θα ρωτησω εσενα που το ξερεις απεξω μωρη ισλαμικη καταπιόλα
Ο ελληνικός λαός έχει τρυπηθεί εξαγοραστει από την ιδεολογική λαίλαπα της αριστεράς
και διαδηλώνει μόνο για πρεζάκηδες,τρομοκράτες και κατά συρροήν δολοφόνους.
στο διορθωσα λίγο γιατι η αληθεια ειναι οτι εχει πεσει πολυ χρημα στη πασοκοαριστερα στην ελλαδα ειδικα στους επαγγελματιες αριστερους διαδηλωτές,η γερμανια εννοειται απο τους βασικους χορηγούς
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.127
Πόντοι
8.530
Δεν εχω να χασω καμια θεση φιλε,αποστρατευτηκα Αρχιπλοίαρχος.Αλλά εχω επιφυλαξεις για τη γνησιότητά τους:
-Γιατι τωρα μετα απο 25 χρόνια?
-Γιατι δεν υπαρχουν τα ρουχα των συναδέλφων να δούμε αν εχουν σημαδια?
-Γιατι μεχρι τωρα ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλησε με στοιχεία,αφου υπαρχουν,αν υπάρχουν?
Απο την άλλη πο΄τε δεν ειναι αργά,αλλα να αρχισει ερευνα και να φτασει στο τελος.Για να πληρώσουν τα τομαρια που μας πούλησαν.
Έχω την εντύπωση ότι οι σωροί των Ηρώων μας ΜΕ τα ρούχα ετάφησαν υπό πέπλο σιωπής για τα ευρήματα που υπήρχαν πάνω τους...ίσως ούτε οι οικείοι να μην τα ξέρουν όλα.Καποιοι που ξέρουν ίσως δεν μιλήσουν ποτέ....
 
  • Like
Αντιδράσεις: saeh12

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Ο ελληνικός λαός έχει τρυπηθεί από την ιδεολογική λαίλαπα της αριστεράς
και διαδηλώνει μόνο για πρεζάκηδες,τρομοκράτες και κατά συρροήν δολοφόνους.
Ισχύει.

Πιστεύω ένα μεγάλο ποσοστό 60-70% που δηλώνει άλλωστε αριστερά-κεντροαριστερά.

Αλλά και πέρα από την ιδεολογία της πουτάνας της αριστεράς, απλά είναι αδιάφοροι και στ' @@ τους όλοι. Φιλοτομαριστές και ωχαδερφιστές.

Τρανταχτό παράδειγμα τα ποσοστά του Σύριζα στη Μακεδονία τον Ιούλιο του '19. Πραγματικά στ' @@ τους όμως για τις Πρέσπες.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.828
Πόντοι
1.496
Εβλεπα βιντεακι στο youtube οπου Τουρκος αποστρατος λεει στη τουρκικη τηλεοραση σε εκπομπη <Μην υποτιμουμε την Ελλαδα. Η τουρκικη αεροπορια το 1974 ηταν απειρως δυνατοτερη απο την ελληνικη. Σημερα ομως οπως ολοι γνωριζουν, η ελληνικη πολεμικη αεροπορια διαθετει ικανοτητα να επιτεθει και να πληξει στοχους στην τουρκικη ενδοχωρα.>

Σε εκπομπες πριν χρονια εχει ειπωθει οτι το 1974 δεν αντεδρασε στρατιωτικα η Ελλαδα με γενικευμενο πολεμο απο τον Εβρο μεχρι τα νησια και την Κυπρο, υπο τον φοβο μεγαλυτερης απωλειας εθνικων εδαφων. Ροδος, Κως.
Πιστευω ετσι η πολιτικη ηγεσια σκεφτηκε και το 1996 με τα Ιμια. Επικρατουσε στην (πολιτικη τουλαχιστον) ηγεσια του τοπου η πεποιθηση οτι η Ελλαδα σε ενδεχομενο πολεμο ηταν απροετοιμαστη. Με χαμηλες προσδοκιες. Γι αυτο τα ευχαριστω μεσα στη Βουλη στους Αμερικανους για αποκλιμακωση. Δειχνει ακριβως αυτο. Οτι πιστευαν Παλι καλα, σωθηκε οτι μπορουσε περισσοτερο. Με το ελικοπτερο και τους 3 νεκρους να ειναι μια δυστυχης απωλεια, αλλα που δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση να παρασυρει τη χωρα σε μεγαλυτερες περιπετειες.
Αυτα απο την ηγεσια, που επαιρνε και τις αποφασεις. Στο στρατιωτικο πεδιο ποιος θα επικρατουσε, πολλα μπορουν να ειπωθουν.

Αρα δεν μου φαινεται απιθανο το ελικοπτερο οντως να βληθηκε απο εχθρικα πυρα, και να το απεκρυψαν για να πετυχουν τον μεγαλυτερο στοχο. Ειρηνη πασει θυσια.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.774
Κριτικές
62
Like
40.127
Πόντοι
8.530
Ισχύει.

Πιστεύω ένα μεγάλο ποσοστό 60-70% που δηλώνει άλλωστε αριστερά-κεντροαριστερά.

Αλλά και πέρα από την ιδεολογία της πουτάνας της αριστεράς, απλά είναι αδιάφοροι και στ' @@ τους όλοι. Φιλοτομαριστές και ωχαδερφιστές.

Τρανταχτό παράδειγμα τα ποσοστά του Σύριζα στη Μακεδονία τον Ιούλιο του '19. Πραγματικά στ' @@ τους όμως για τις Πρέσπες.
Τρεις με τέσσερις Νόμοι έχουν ροζουλι χρώμα στον εκλογικό χάρτη...η Μακεδονία είναι όλη μπλε.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Δεν εχω να χασω καμια θεση φιλε,αποστρατευτηκα Αρχιπλοίαρχος.Αλλά εχω επιφυλαξεις για τη γνησιότητά τους:
-Γιατι τωρα μετα απο 25 χρόνια?
-Γιατι δεν υπαρχουν τα ρουχα των συναδέλφων να δούμε αν εχουν σημαδια?
-Γιατι μεχρι τωρα ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλησε με στοιχεία,αφου υπαρχουν,αν υπάρχουν?
Απο την άλλη πο΄τε δεν ειναι αργά,αλλα να αρχισει ερευνα και να φτασει στο τελος.Για να πληρώσουν τα τομαρια που μας πούλησαν.
Έχω μιλήσει επί μακρόν με πιλότους και της ΠΑ και του ΣΞ για το θέμα. Η βασική ιδέα όσων μου είπαν ειναι πως είναι αδύνατον να δεχθείς πυρά από τέτοια απόσταση, να μην το καταλάβεις και να μην το αναφέρεις στη γέφυρα και να συνεχίζεις ατάραχος την πτήση επιστροφής στη Φρεγάτα. Στην ουσία υποτιμούν τη θυσία των πιλότων όσοι το ισχυρίζονται. Αυτά από τους επαγγελματίες. Το θέμα είναι αυτές οι τρύπες που όντως δείχνουν να έχουν δημιουργηθεί από βολίδες. Αλλά δε νομίζω ότι όλοι αυτοί που ενεπλάκησαν στις έρευνες να είναι τόσο ενταγμένοι σε μια συνωμοσία σιωπής. Κάποιος θα μιλούσε. Δε μιλάμε για ένα δύο άτομα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Ισχύει.

Πιστεύω ένα μεγάλο ποσοστό 60-70% που δηλώνει άλλωστε αριστερά-κεντροαριστερά.

Αλλά και πέρα από την ιδεολογία της πουτάνας της αριστεράς, απλά είναι αδιάφοροι και στ' @@ τους όλοι. Φιλοτομαριστές και ωχαδερφιστές.

Τρανταχτό παράδειγμα τα ποσοστά του Σύριζα στη Μακεδονία τον Ιούλιο του '19. Πραγματικά στ' @@ τους όμως για τις Πρέσπες.
Aυτό που διαπιστώνω τα τελευταία χρόνια, είναι ότι τουλάχιστον μετά το ξεβράκωμα της αριστεράς από το σύριζα,
αρκετοί πιτσιρικάδες έχουν καταλάβει τι εστί αριστερά και δεν ψήνονται..

Όμως η αριστερίλα είναι τόσο βαθιά χαραγμένη στην ελληνική κοινωνία,που και η νδ είναι αριστερά και δεν το ξέρει..

Το πρόβλημα είναι ότι το κομμάτι της κοινωνίας που συνεχίζει να αγαπά την πατρίδα του,
δεν τυγχάνει εκπροσώπισης...
Γιατί ούτε ψυχασθενείς με σβάστικες,ούτε κλόουν που πουλάνε αλοιφές για την καράφλα,ούτε χούφταλα 80 χρονών μπορούν να το σηκώσουν στις πλάτες τους..
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.623
Like
14.595
Πόντοι
3.656
Έχω μιλήσει επί μακρόν με πιλότους και της ΠΑ και του ΣΞ για το θέμα. Η βασική ιδέα όσων μου είπαν ειναι πως είναι αδύνατον να δεχθείς πυρά από τέτοια απόσταση, να μην το καταλάβεις και να μην το αναφέρεις στη γέφυρα και να συνεχίζεις ατάραχος την πτήση επιστροφής στη Φρεγάτα. Στην ουσία υποτιμούν τη θυσία των πιλότων όσοι το ισχυρίζονται. Αυτά από τους επαγγελματίες. Το θέμα είναι αυτές οι τρύπες που όντως δείχνουν να έχουν δημιουργηθεί από βολίδες. Αλλά δε νομίζω ότι όλοι αυτοί που ενεπλάκησαν στις έρευνες να είναι τόσο ενταγμένοι σε μια συνωμοσία σιωπής. Κάποιος θα μιλούσε. Δε μιλάμε για ένα δύο άτομα.


αρα τυπε τοτε τι ηταν; :think: :confused: :confused: :confused:
βολη απο αλλο μεσο,εναεριο,πλωτο; :dunno::confused::confused::confused:
και κατι αλλο.ακομα και να μιλουσε καποιος,κανενας ειδικα τοτε δεν θα του εδινε το βημα να ακουστει.νομιζω ολοι οι τυποι συμφωνουμε σε αυτο :eyebrows::confused::confused::confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom