Νέα

Γνωρίζει κάποιος για το μέλι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα charout
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 68
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sanguinetti

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2013
Μηνύματα
34
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
0
και Πώς το πέρνεις τυπε σκέτο μέσα σε γιαούρτι.μια φορά την μέρα για δωσε καμία πληροφορία!!!???

Η ουσια είναι στο μέλι με τα καρύδια...
Το γιαούρτι είναι θέμα γούστου, εγώ δεν το γουστάρω ιδιαίτερα.

Για καλύτερη απόδοση, 1 ώρα πρίν το γαμήσι 2-3 κουταλιες μέλι με 5-6 καρύδια.
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά νομίζω ότι βοηθάει και το σπέρμα να πιτσιλάει πιο δυνατα!
 

Λελέκος

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2013
Μηνύματα
401
Κριτικές
2
Like
295
Πόντοι
21
Προφανώς όσο λιγότερο βιομηχανοποιημένο ειναι ένα μέλι τοσο καλύτερα.
Τα κορυφαία μέλια κατα τη γνώμη μου ειναι Ολύμπου και Ικαρίας.
Επόμενα ειναι Κρήτης, Κυθήρων, Μάνης.

Απο τα super market τα καλύτερα που έχω βρει είναι Μούσες και Μελιρίτο.

Αποφύγετε μέλια που φαίνονται "νερουλά".
 

afrolex

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2020
Μηνύματα
29
Like
8
Πόντοι
0
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το είδος του μελιού. Αυτό που έχει σημασία είναι ο τρόπος παρασκευής. Το καλύτερο είναι να βρείτε κάποιον παραγωγό που βγάζει περιορισμένες ποσότητες και δείχνει ότι αγαπάει αυτό που κάνει.
Μην ξεχνάτε ποτέ ότι η κρυστάλλωση του μελιού είναι μια φυσική ιδιότητα και αποδεικνύει την αγνότητά του. Κοινώς, το μέλι πρέπει να παγώνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
Θυμάμαι ως φοιτητής πήγαινα στη λαϊκή και έβλεπα παραγωγό μελιού και το πρώτο πράγμα που ρωτούσα είναι αν παγώνει το μέλι του. Μου έλεγε ότι δεν παγώνει και ενώ θεωρούσε ότι η απάντηση του θα με έκανε να το αγοράσω τότε του έλεγα πως το μέλι πρέπει να παγώνει και μετά μου τα γύριζε. Όσοι μου έλεγαν ότι παγώνει τότε αγόραζα.
Επίσης, το μέλι από τα σούπερ μάρκετ δεν τα εμπιστεύομαι γιατί ξέρω ότι φτιάχνουν μεγάλες ποσότητες και κυρίως δεν θα τα δεις ποτέ να παγώνουν.
Τέλος, δύο τρόποι για να διαπιστώσεις από μόνος σου ότι το μέλι που αγόρασες είναι καλό είναι:
1. Παίρνεις μια γεμάτη κουταλιά μέλι και την αφήνεις να πέσει πάνω από ένα ποτήρι γεμάτο με νερό. Αν το μέλι πέσει στον πάτο του ποτηριού είναι καλό.
2. Παίρνεις επίσης μια γεμάτη κουταλιά μέλι και την υψώνεις πάνω από ένα ποτήρι άδειο (ή γεμάτο με νερό δεν έχει σημασία). Αν όσο την υψώνεις όλο και περισσότερο το μέλι συνεχίζει να πέφτει με συνεχή ροή (σαν μια λεπτή κλωστή) χωρίς να διακόπτεται τότε είναι καλό. Φυσικά το μέλι σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μην έχει φτάσει ακόμα στην κρυστάλλωση.
 

rosos88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2021
Μηνύματα
49
Like
33
Πόντοι
0
Ένα από τα καλύτερα που έχω φάει είναι το μέλι βελανιδιάς
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
342
Like
855
Πόντοι
81
σχετικα με το μελι και τις απατες με νοθευμενα μελια....ντοκιμαντερ στο νετφλιξ τιτλος ''ασε τα σαπια'' στη σεζον 1 δειτε το επεισοδιο ''δικηγοροι οπλα και μελι''
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2021
Μηνύματα
3
Like
1
Πόντοι
0
Εμαθα απο καποιον φιλο για το μελι,ηξερα βεβαια οτι ειναι σπουδαια τροφη,αλλα μου μιλησε για βαμβακομελο,μελι κουμαριας, ερεικης κ.τ.λ γνωριζει καποιος ποιο ειναι το ισχυροτερο μελι,με τα περισσοτερα αντιοξειδωτικα ??η δεν εχει σημασια??
Πιστεύω ότι με περισσότερα αντιοξειδωτικά είναι το θυμαρίσιο.
 

Akamatos

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2018
Μηνύματα
119
Like
271
Πόντοι
21
Το καλύτερο μέλι είναι αυτό που βγαίνει από την κυψέλη
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.462
Κριτικές
62
Like
39.742
Πόντοι
8.530
Μακρυά από σούπερ μάρκετ θα βρείτε σωστό μέλι.
Γενικά όσο πιο σκούρο είναι τόσο πιο πολλα θρεπτικά συστατικά έχει...πάντως πολλοί έχουν σταθερή προτίμηση σε συγκεκριμένο χρώμα και γεύση.
 

Demos35

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2022
Μηνύματα
6
Like
6
Πόντοι
0
Για όποιον βαστάει η τσέπη του μελι Υεμένης... σε ανεβάζει ψηλά!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom