Νέα

Γνωρίζει κάποιος για το μέλι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα charout
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 68
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.518
Πόντοι
3.656
Εμαθα απο καποιον  φιλο για το μελι,ηξερα βεβαια οτι ειναι σπουδαια τροφη,αλλα μου μιλησε για βαμβακομελο,μελι κουμαριας, ερεικης κ.τ.λ γνωριζει καποιος ποιο ειναι το ισχυροτερο μελι,με τα περισσοτερα αντιοξειδωτικα ??η δεν εχει σημασια??



τυπε απο μελι δεν ξερουμε και πολλα πραγματα αλλα οι σκληροι χυστες του μπου εχουν μεγαλη εμπειρια στη μερεντα    :S :S :S
 
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.363
Like
279
Πόντοι
36
τυπε απο μελι δεν ξερουμε και πολλα πραγματα αλλα οι σκληροι χυστες του μπου εχουν μεγαλη εμπειρια στη μερεντα    :S :S :S

Τύπε στις κρεπερι γιατί τόση φλωριά και βαζουνε ολοι νουτελα;
 

Rapturee

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2012
Μηνύματα
446
Like
254
Πόντοι
21
ΠΡΕΠΕΙ νά τρώμε ΜΟΝΟ τοπικό μέλι όπου καί άν βρισκόμαστε γιά τήν σωστή καταπολέμηση άλλεργιών καί ένδυνάμωση τού άνοσοποιητικού μας συστήματος.
Γιατι τυπε πρεπει να ειναι απο την ιδια περιοχη? Για αναλυσε το λιγο :think:
 

nick9x

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.392
Κριτικές
14
Like
3.357
Πόντοι
4.895
Επίσης βοηθάει στη μαλακία...
Συνταγή :
Αλοίφεις τις παλάμες των χεριών σου με μέλι
Τις ακουμπάς σε ένα πιάτο με στραγάλια
Τον βγάζεις έξω και τον παίζεις με τις παλάμες σου .
Εγγυημένο και γρήγορό τελείωμα.

Η συνταγή συχνά αναφέρεται στη σχετική βιβλιογραφία ως "ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΥΠΟΥ ΡΟΥΛΕΜΑΝ"

:jerking: :jerking: :jerking:
:rockon: :rockon: :rockon:
:2funny: :2funny: :2funny:


 
 

harry273

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2014
Μηνύματα
74
Κριτικές
7
Like
129
Πόντοι
280
To καλύτερο και πιο οφέλιμο πιστεύετε πως δεν ειναι το μέλι αλλά ο βασιλικος πολτός σαφώς υστερα η γύρη αν δεν εισαι αλεργικός
ειναι το καλυτερο διεγερτηκό μαζί σε συνδυασμό με τον βασιλικο πολτό και μετα το μέλι,σαν ερασιτέχνης μελισσοκομος καταλαβαινεις οτι τα εχω ψαξει αρκετα και εχω καταλειξει εκει.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.569
Κριτικές
61
Like
39.310
Πόντοι
21.555
.......

...... άψογος παραγωγός μελιού.... χρόνια παίρνω μέλι άπό τήν συγκεκριμένη εταιρεία... προτίμηση στό μέλι βελανιδιάς....  :hi:

 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Για αυτα που εχει το s.market  bazar με 2 ευρω τι παιζει? :huh:
 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
84
Πόντοι
6
τα μελια των δυο και πεντε ευρω δεν ειναι μελια καθαρα,μελι μονο απο παραγωγο και καλυτερα απο αυτον που  εχει λιγες κυψελες
 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Εμαθα απο καποιον  φιλο για το μελι,ηξερα βεβαια οτι ειναι σπουδαια τροφη,αλλα μου μιλησε για βαμβακομελο,μελι κουμαριας, ερεικης κ.τ.λ γνωριζει καποιος ποιο ειναι το ισχυροτερο μελι,με τα περισσοτερα αντιοξειδωτικα ??η δεν εχει σημασια??
το ισχυρότερο μέλι σε αντιοξειδωτικά είναι το σκουρόχρωμο μέλι Βελανιδιάς.

Επίσης πολύ υγιεινά μέλια, θεωρητικά με λιγότερα σάκχαρα, και σίγουρα όχι τοσο γλυκά όσο το (αηδιαστικά γλυκό) ανθόμελο, είναι το μέλι Ρείκης (ερείκης), η βανίλια ελάτης ( δυσευρετη) και το Κουμαρίσιο μέλι, που είναι εξαιρετικά υγιεινό καθώς περιέχει μια ουσία την αρμπουτρίνη που έχει αντιγηραντικές ιδιότητες.

Έχω παραγωγούς να προτείνω με εξαιρετικά μέλια, σε επόμενο όμως πόστ μου...
 
OP
OP
C

charout

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2015
Μηνύματα
564
Like
37
Πόντοι
6
το ισχυρότερο μέλι σε αντιοξειδωτικά είναι το σκουρόχρωμο μέλι Βελανιδιάς.

Επίσης πολύ υγιεινά μέλια, θεωρητικά με λιγότερα σάκχαρα, και σίγουρα όχι τοσο γλυκά όσο το (αηδιαστικά γλυκό) ανθόμελο, είναι το μέλι Ρείκης (ερείκης), η βανίλια ελάτης ( δυσευρετη) και το Κουμαρίσιο μέλι, που είναι εξαιρετικά υγιεινό καθώς περιέχει μια ουσία την αρμπουτρίνη που έχει αντιγηραντικές ιδιότητες.

Έχω παραγωγούς να προτείνω με εξαιρετικά μέλια, σε επόμενο όμως πόστ μου...
Ναι φιλε ,ευχαριστω ,δωσε ινφο
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.518
Πόντοι
3.656
Τύπε στις κρεπερι γιατί τόση φλωριά και βαζουνε ολοι νουτελα;


τυπε στις κρεπερι πρεπει να ειναι πιρφοροι οι τυποι,μαλλον γιαυτο      :S :S :S
πρεπει οι σκληροι χυστες να τους διδαξουμε να βαζουν φαντα και τον καφε του ερωτιαρη στις κρεπες    :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
σουσούρα απο χαλκιδική, άπαιχτο σε γεύση  :headbaning1:  
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Ξέρει κανείς πότε ξεκινάει φέτος η παραγωγή μελιού ελάτης; Είναι το αγαπημένο μου , αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω.Και όπου βρίσκω κοπανάνε στο κεφάλι στην τιμή.
 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
84
Πόντοι
6
ειδος μελιου,γευστικοτατο και πολυ Θρεπτικο
 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Ναι φιλε ,ευχαριστω ,δωσε ινφο

Λοιπόν σημείωνε :

1. 'SUPER BEE"- Μέλι Κουμαριάς με 3% βασιλικό πολτό , μή παστεριωμένο και βιολογικό. Το βρίσκεις και στον Α/Β ( στην πατησίων στον μεγάλο το έχει) , αλλά ακριβούτσικο. ( )

2. "Αχλάδανο" από μελισσοκόμο Αριστείδη Σαρηγιάννη, πιστοποιημένο, παράγεται μετά από έρευνα στο Πήλιο, και σε συνεργασία με ΑΠΘ. Το καλύτερό του είναι Μέλι Βελανιδιάς και Μέλι Καστανου με Αγράμπελη, και τα 2 σκουρόχρωμα και πιο πικρά στη γεύση.

3. Εξαιρετικά ποιοτικό μέλι από τα ορεινά Καλαβρύτων : Το βρίσκεις και σε καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας.

Προτέινω και τους 3 παραγωγούς ανεπιφύλακτα, τον Σαρηγιάννη τόν έχω γνωρίσει και προσωπικά, και είναι σοβαρός άνθρωπος και μερακλής του είδους....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom