Νέα

Γνωρίζει κάποιος για το μέλι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα charout
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 68
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
τέλος βανίλια Ελάτης, που παράγεται ΜΟΝΟ στην ορεινή Αρκαδία και στον Χελμό μπορέιτε να βρείτε και από εδώ :

Είναι ακριβούτσικη γιατί είναι σε έλλειψη. Εναλλακτικά αν ποτέ πάς στην Βυτίνα ή στα Καλάβρυτα αγοράζεις.

Ο παραπάνω έχει και ένα αρκετά καλό στη γεύση, και φαίνεται ποιοτικό, μέλι Κουμαριας, που εχει μια παχύρευστη σκουροκίτρινη υφή και ωραία γεύση, πάλι οχι γλυκιά . Θεωρείται το υγιενότερο.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Η Ελλάδα είναι η χώρα του μελιού. Παλι καλά που έχουμε και κάτι να υπερηφανευόμαστε σχετικά.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • untitled58.jpg
    untitled58.jpg
    30 KB · Εμφανίσεις: 91

speedo 17

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2017
Μηνύματα
70
Like
80
Πόντοι
0
Το πρωτο σε αντιοξειδωτικά ειναι το ελατης αλλα πολυ κοντα, ομως πρωτο με διαφορα σε γευση ειναι το κρητ ι κο θυμαρίσιο υπαρχει σε πολλα σημεια της Αθήνας.Δοκιμάστε και θα δειτε .Προσοχη στα φθηνά προϊόντα γενικα.Η νομοθεσια οριζει ως γνησιο μελι οτι εχει πρόσμιξη τουλαχιστον 4% γνήσιου προϊόντος
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.310
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
τυπε στις κρεπερι πρεπει να ειναι πιρφοροι οι τυποι,μαλλον γιαυτο      :S :S :S
πρεπει οι σκληροι χυστες να τους διδαξουμε να βαζουν φαντα και τον καφε του ερωτιαρη στις κρεπες    :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
Μήπως να την ονομάσουν και ως "παράνομη κρέπα", ονομασία προερχόμενη από τα παράνομα εξτράκια;;;
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.310
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
Καλό είναι το μέλι,αλλά ακόμα πιο υγιεινός (και σαφώς πιο ακριβός) είναι ο βασιλικός πολτός και ειδικά αυτός που πωλείται από μελισσοκόμους και όχι από τα φαρμακεία.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
493
Like
60.796
Πόντοι
39.662
Εμαθα απο καποιον  φιλο για το μελι,ηξερα βεβαια οτι ειναι σπουδαια τροφη,αλλα μου μιλησε για βαμβακομελο,μελι κουμαριας, ερεικης κ.τ.λ γνωριζει καποιος ποιο ειναι το ισχυροτερο μελι,με τα περισσοτερα αντιοξειδωτικα ??η δεν εχει σημασια??




τυπε αμα θελεις αντιοξειδωτικα βιταμινες μεταλλα ιχνοστοιχεια πρωτεινες και ενισχυση ανασοποιητικου πας για ενεση με μουνοζουμα καθημερινα για μια εβδομαδα.
 

loafer

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2017
Μηνύματα
481
Κριτικές
6
Like
99
Πόντοι
1
Μελι ελατου γνησιο αν βρεις, κανει πολυ καλο στην λιμπιντο..μονο απο παραγωγο ομως οχι απο σουπερ μαρκετ, αυτα ολα ειναι σκετη γλυκοζη..
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Μην ξοδεύεστε με βασιλικό πολτό. Κάνει καλό αν είσαι μέλισσα.
Απειρα άρθρα τα περισσότερα εγκώμια λόγω συμφερόντων, αρκετά κατά.
Ενα από αυτά

Δείτε τι περιέχει από σοβαρές ιατρικές εγκυκλοπαίδιες.
Τίποτα το σπουδαίο

Το κάθε μέλι έχει τις εποχές του, άλλη εποχή από ρείκι, άλλη εποχή από θυμάρι

Ξεχάστε τα σούπερ μάρκετ, βρείτε άκρη με χωριά (υπάρχουν και συνεταιρισμοί όπου τον άχρηστο παραγωγό τον διώχνουν οι υπόλοιποι παραγωγοί) ή με καταστήματα στην αθήνα πχ Κρητικά προιόντα ή από Καλάβρυτα κλπ

Διαλέξτε μέλια που σας αρέσει η γεύση τους (για να τα τρώτε)
Εγώ πχ δεν μπορώ το θυμαρίσιο

Και ψάξτε λίγο την ιστορία με τα ματζούνια, κάνουν πολλά.
ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερκατανάλωση. Γίνονται ΤΟΞΙΚΑ

Πολλά από τα ματζούνια τα κάνουν κάψουλες και τα πουλάνε τα φαρμακεία πχ γαιδουράγκαθο για το συκώτι/χολή και με ιατρική συμβουλή.

Ανακαλύψτε τσάι του βουνού, μέντα, δίκταμο, λουίζα και πολλά άλλα, ψάξτε και διαβάστε στο ιντερνετ.

Για το χαμομήλι γνωρίζετε..

Κυκλοφορούν βραστήρες με ανοξείδωτα σουρωτήρια σαν αυτόν
φτιάχνεις ένα λίτρο,  βγάζει 4 ποτήρια βάζεις και λίγο λεμόνι.
και πάλι
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Για πολλά από τα μαντζούνια υπάρχουν κλινικές έρευνες και από νοσοκομεία του εξωτερικού.

Για το μόνο που δεν έχει αναφερθεί τοξικότητα στην υπερκατανάλωση είναι το τσάι του βουνού (που δεν είναι τσάι). Κάτι ξέρανε οι γιαγιάδες μας.
 

loafer

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2017
Μηνύματα
481
Κριτικές
6
Like
99
Πόντοι
1
Μην ξοδεύεστε με βασιλικό πολτό. Κάνει καλό αν είσαι μέλισσα.
Απειρα άρθρα τα περισσότερα εγκώμια λόγω συμφερόντων, αρκετά κατά.
Ενα από αυτά

Δείτε τι περιέχει από σοβαρές ιατρικές εγκυκλοπαίδιες.
Τίποτα το σπουδαίο

Το κάθε μέλι έχει τις εποχές του, άλλη εποχή από ρείκι, άλλη εποχή από θυμάρι

Ξεχάστε τα σούπερ μάρκετ, βρείτε άκρη με χωριά (υπάρχουν και συνεταιρισμοί όπου τον άχρηστο παραγωγό τον διώχνουν οι υπόλοιποι παραγωγοί) ή με καταστήματα στην αθήνα πχ Κρητικά προιόντα ή από Καλάβρυτα κλπ

Διαλέξτε μέλια που σας αρέσει η γεύση τους (για να τα τρώτε)
Εγώ πχ δεν μπορώ το θυμαρίσιο

Και ψάξτε λίγο την ιστορία με τα ματζούνια, κάνουν πολλά.
ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερκατανάλωση. Γίνονται ΤΟΞΙΚΑ

Πολλά από τα ματζούνια τα κάνουν κάψουλες και τα πουλάνε τα φαρμακεία πχ γαιδουράγκαθο για το συκώτι/χολή και με ιατρική συμβουλή.

Ανακαλύψτε τσάι του βουνού, μέντα, δίκταμο, λουίζα και πολλά άλλα, ψάξτε και διαβάστε στο ιντερνετ

Κυκλοφορούν βραστήρες με ανοξείδωτα σουρωτήρια σαν αυτόν
φτιάχνεις ένα λίτρο,  βγάζει 4 ποτήρια βάζεις και λίγο λεμόνι.
και πάλι
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
Αυτο με την υπερκαταναλωση ισχυει πιο πολυ για τον βασιλικο πολτο..για μελι δεν το εχω ακουσει ξανα..
 
OP
OP
C

charout

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2015
Μηνύματα
564
Like
37
Πόντοι
6
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,οποιος θελει ας γραψει και καποιο μαγαζι Αθηνα κεντρο.Αυτο με τον βασιλικο πολτο το εχω ακουσει οτι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο ,ενω το καλο  μελι αντιθετα βοηθαει πολυ
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
Για αυτα που εχει το s.market  bazar με 2 ευρω τι παιζει? :huh:

Το συγκεκριμένο δεν ξέρω, αλλά όταν κάτι είναι φθηνό πιθανό να έχει και λίγη βαλβολίνη μέσα.
Δεν πειράζει, δεν θα σκουριάσεις κιόλας.
:2funny: :2funny:
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,οποιος θελει ας γραψει και καποιο μαγαζι Αθηνα κεντρο.Αυτο με τον βασιλικο πολτο το εχω ακουσει οτι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο ,ενω το καλο  μελι αντιθετα βοηθαει πολυ

Δεν έχω κάποιο να προτείνω, αλλά αν κάνεις μια βόλτα Ευρυπίδου, εκεί που έχουν βότανα και μπαχάρια, κάτι καλό θα βρείς. Κουβέντιασέ το κιόλας.

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 36125

Επισκέπτης
Kαθε Οκτωβρη ενα 3ημερο,  σχεδον τα τελευταια χρονια στην θεσσαλονικη  στο παρκο απενατι απ την ΕΤ3 γινετε ΓΙΟΡΤΗ ΜΕΛΙΟΥ απο πολλους παραγωγους υπο την αιγιδα του ΑΠΘ.  Εκκει ολοι οι παραγωγοι που συμμετεχουν ειναι εγκριτοι  απο το ΑΠΘ. Βρισκεις οτι μελι και παραγωγο του θες  επισης καθηγητες απο το ΑΠΘ και παραγωγοι  δειχνουν  την διαδικασια παραγωγης μελιου. Απο εκει παιρνω το μελι με τους κουβαδες... που λενε,  οτι μαρεση το περνω σε 3κιλο  για να ειμαι καλυμενος ολη την χρονια    επισης  και απο ΝΙΚΗΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ εχω βρει παραγωγους με πολυ ωραια μελια.  Αυτον τον καιρο τρωω το καλυτερο καστανο που εχω δοκιμασει ποτε  απο εναν χαλκιδικιωτη μικροπαραγωγο που τα μελισια για το καστανο τα βαζει στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ  οποτε καταλαβαινετε την διαφορα!  Το μελι δεν ειναι μονο να το τρως  αλλα και να το αλοιφεις...επανω στα κοριτσια! ;)
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
42
Πόντοι
16
Γιατι τυπε πρεπει να ειναι απο την ιδια περιοχη? Για αναλυσε το λιγο :think:

Τό μέλι πρέπει νά είναι τοπικό γιατί ή γύρη περιέχει τοπικά συστατικά τά όποία ένδυναμώνουν τό άνοσοποιητικό σύστημα τού άνθρώπου καί τόν θωρακίζουν στίς πιθανές άλλεργίες πού μπορεί νά έχει...
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.816
Like
443
Ναί, είναι πραγματικά θαυματουργή τροφή τό μέλι, δέν χαλάει ποτέ άρκεί νά είναι συσκευασμένο καλά ΑΛΛΑ...

ΠΡΕΠΕΙ νά τρώμε ΜΟΝΟ τοπικό μέλι όπου καί άν βρισκόμαστε γιά τήν σωστή καταπολέμηση άλλεργιών καί ένδυνάμωση τού άνοσοποιητικού μας συστήματος.

Δηλαδή, είσαι Άθήνα; μόνο μέλι τής περιοχής. Είσαι Ήράκλειο; μόνο μέλι τής περιοχής.

Θά πάθεις τίποτα άν δέν τό κάνεις αύτο;

Όχι, άλλά δέν θά έχεις τίς εύεργετικές του ίδιότητες στό 100%.

αφου δεν εχεις ιδεα..μη γραφεις μαλακιες..ποιο συσκευασμενο μελι και τριχες κατσαρες..δηλαδη αν δεν ειναι συσκευασμενο δε διατηρειται?

και τι χαζομαρες ειν αυτες που γραφεις για τα μελια της περιοχης?δηλ αν σου στειλω εγω απο δω καστανομελο και μελι κουμαριας χαλκιδικιωτικο η αγιοριτικο και το φας στην Αθηνα δε θα σε βοηθησει?

το καλο μελι ειναι αυτο που
1...δεν εχει ταιστει κατα τη διαρκεια της ανθοφοριας
2 ...που δεν εχουν χρησιμοποιηθει απο τον παραγωγο μη εγκεκριμενα φαρμακα
3....ειναι αυτο που οταν σου το φερνουν στο βαζακι του γυαλιστερο και ρευστο δεν εχει θερμανθει πανω απο 40 βαθμους στο μπαιν μαρι γιατι καταστρεφονται τα ενζυμα του

ΚΑΛΑ ΜΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ομως..το μελι ερεικης η αλλιως σουσουρομελο εχει πιο θρεπτικους γυρεοκοκκους με περισσοτερα λιποσωματα που βοηθουν κυριως τη μελισσα στο ξεχειμωνιασμα της

το μελι καστανου και το μελι της κουμαριας εχουν κατι ιδιαιτερο δηλ την πικρη γευση τους...και οπως ολες οι πικρες τροφες..πχ βολβοι ραδικια κλπ ειναι πολυ ωφελιμα για το συκωτι μας γιατι δρουν αποτοξινωτικα..φυσικα αυτο προυποθετει οτι δε θα καπνιζεις και δε θα πινεις...γιατι τοτε οτι και να κανεις εισαι ουτως η αλλως αυτοχειρας

.....ΑΥΤΑ////μαζι με την αγαπη μου .....φιλουμπες
 

sanguinetti

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2013
Μηνύματα
34
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
0
Μέλι και γαμήσι! Τίποτα άλλο! χαχαχαχαχα!

Λοιπόν, επειδή είμαι κάποις ηλικίας, είχα ξεπαραδιαστεί στα σιαλις. Πριν κανα χρόνο μου είπε ένας κολλητός που είναι γιατρός να τρώω μέλι κουμαριάς και βελανιδιάς.
Σκέφτομαι εγω: Μαλακίες.....
Αμ δε! Κάτι ξέρουν αυτοί που λένε μέλι με καρύδια...

Λοιπόν, εγώ δοκίμασα τα 2 από τα 3 που πρότεινε ο συναγωνιστής s/milfakias και κατέληξα στο χελμό.
Αν αντέχετε να φάτε πικρό μέλι, βουρ για κουμαριά! Αλλιώς βελανιδιάς που γαμεί σε γεύση!
Εγώ μένω σε νησί και δεν τα βρίσκω αλλού, τα παίρνω από εδώ meliory.gr

 

ΝΤΟΎΣΑΝ ΜΠΑΣΚΕΒΙΤΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.433
Κριτικές
9
Like
1.503
Πόντοι
496
Μέλι και γαμήσι! Τίποτα άλλο! χαχαχαχαχα!

Λοιπόν, επειδή είμαι κάποις ηλικίας, είχα ξεπαραδιαστεί στα σιαλις. Πριν κανα χρόνο μου είπε ένας κολλητός που είναι γιατρός να τρώω μέλι κουμαριάς και βελανιδιάς.
Σκέφτομαι εγω: Μαλακίες.....
Αμ δε! Κάτι ξέρουν αυτοί που λένε μέλι με καρύδια...

Λοιπόν, εγώ δοκίμασα τα 2 από τα 3 που πρότεινε ο συναγωνιστής s/milfakias και κατέληξα στο χελμό.
Αν αντέχετε να φάτε πικρό μέλι, βουρ για κουμαριά! Αλλιώς βελανιδιάς που γαμεί σε γεύση!
Εγώ μένω σε νησί και δεν τα βρίσκω αλλού, τα παίρνω από εδώ meliory.gr
και Πώς το πέρνεις τυπε σκέτο μέσα σε γιαούρτι.μια φορά την μέρα για δωσε καμία πληροφορία!!!???
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Πριν καμια 20αρια χρονια πιασανε ενα τυπο στην Αθηνα που πουλουσε μελι στις λαϊκες ισχυριζομενος οτι ειναι παραγωγος. Αποδειχτηκε οτι το μελι που πουλουσε μονο μελι δεν ητανε.Ειχε μεν την χροια και την γευση του μελιου, αλλα μελι δεν ητανε. Ο τυπος ειχε βρει πατεντα και το παρασκευαζε με χημικες ενωσεις. Θυμαμαι την ανακοινωση της αστυνομιας που ελεγε ότι ο κοσμος που εχει προμηθευτει απο αυτον δεν πρεπει να ανησυχει, διοτι ναι μεν το "μελι" αυτο δεν περιεχει καμια απο τις θρεπτικες ουσιες του μελιου, αλλα δεν ειναι επικινδυνο για τον οργανισμο.
Ενα αλλο που πρεπει να προσεξει καποιος ειναι απο που αγοραζει. Τον χειμωνα που δεν μπορει η μελισσα να βγει εξω οι περισσοτεροι παραγωγοι τις "ταϊζουν" με ζαχαρη. Αυτο ειναι το χειροτερο ποιοτικα μελι και συνηθως το διαθετουνσε σε φτηνη τιμη για "βιομηχανικη" χρηση. (Ισως δεν εβαλα την καταλληλη λεξη, αλλα τωρα δεν μου ερχεται στο μυαλο). Καποιοι ασυνειδητοι ομως προσπαθουν να το σπρωξουν στην λιανικη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom