Νέα

Εμφύτευση μαλλιών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Σαββαςfirsttime
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 132
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
27 Οκτ 2018
Μηνύματα
165
Like
220
Πόντοι
21
Έχει κάνει κανείς εμφύτευση μαλλιων; Πόσο του στοίχισε; Αν άξιζε η διαδικασία κτλ κτλ .......
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.613
Πόντοι
4.546
Έχει κάνει κανείς εμφύτευση μαλλιων; Πόσο του στοίχισε; Αν άξιζε η διαδικασία κτλ κτλ .......

Έκανε φιλαράκι πριν 1.5 μήνα.. πρώτη εικόνα ικανοποιητική βέβαια χρειάζονται ακόμα 8-10 μήνες για να φανεί το ολοκληρωτικό αποτέλεσμα όπως του είπε ο γιατρός!
Τώρα όσον αφορά το οικονομικό σκέλος.. επειδή το έψαξε τα ποσά που σου αναγράφω είναι αληθινά!
Από 1500€ έως και 15.000€ ανάλογα βέβαια την δουλειά και την αποτελεσματικότητα του γιατρού κτλ.
* Συμβουλή ΜΗΝ βιαστείς εάν πάρεις την απόφαση ψάξτο καλά διότι κυκλοφορούν πολλοί χασάπηδες !!!!!
 

VaR22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2016
Μηνύματα
421
Κριτικές
1
Like
1.062
Πόντοι
201
Να γνωρίζεις πως είναι έως ακατόρθωτο να φτάσεις στην αρχική σου εικόνα. Δηλαδή αν πιστεύεις ότι με τη μεταμόσχευση θα έχεις μαλλιά όπως είχες όταν ήσουν 20χρ, είναι λάθος αντίληψη. Το πιο πιθανό είναι να γυρίσεις στην εικόνα που είχες 5-7 χρόνια πίσω.
Επίσης θα πρέπει να είσαι σε μια ηλικία που η τριχόπτωση σου να έχει σταθεροποιηθεί και όχι να συνεχίζεται.
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, θέλει πολύ ψάξιμο γιατί είτε δε θα πάρεις καλό αποτέλεσμα (και θα σου σκίσουν και τη δότρια), είτε δε θα πάρεις καθόλου αποτέλεσμα. Και προτίμησε κλινικές/γιατρούς του εξωτερικού (αν και υπάρχουν πλέον κάποιες λίγες αξιόπιστες Ελληνικές κλινικές).
Υπάρχει ελληνικό forum για τη τριχόπτωση. Με πολλά μέλη, με γνώσεις, που έχουν κάνει μεταμόσχευση. Μπορείς να δεις πολλά αποτελέσματα εκεί.
 

Micho00

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2019
Μηνύματα
185
Κριτικές
11
Like
941
Πόντοι
311
Έκανα εγώ πριν 15 μέρες.
Αν ειναι κάτι που θα τονώσει την ψυχολογία σου να πας να κανεις.

Το κόστος είναι στα 2.500-3.500 ευρώ ανεξαρτήτως το πρόβλημα που έχεις ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Παίζουν στάνταρ ταρίφες. Καποια ινστιτούτα το πάνε ανάλογα με τις τρίχες, οι γιατροί το πάνε ταρίφα 3.500 ευρω. Τα 15.000 ευρώ που γραφει ένας φιλος παραπάνω για μια μεταμόσχευση είναι αστείο. Ίσως εννοεί ότι αν θες να κανεις 2-3 μεταμοσχεύσεις. Τέτοιο ποσο για 1 μεταμόσχευση δεν υπάρχει και στο λέω με καθε βεβαιότητα. Με τέτοιο ποσο παίζει να κανεις ολικό lifting όχι να βάλει 10 τρίχες στο κεφάλι σου.

Αν θες να κανεις θα σου έλεγα κατηγορηματικά να ΜΗΝ πας σε κάποιο ινστιτούτο αλλά σε γιατρό. Μπορώ αν θες να σου δώσω και 3-4 ονόματα που πραγματικά είναι οι καλύτεροι.
Όσον αφορά την διαδικασία είναι μια επέμβαση που διαρκεί περίπου 8 ώρες και γίνεται με τοπική αναισθησία και εσένα ακίνητο. Αν δεν μπορείς να κάτσεις ακίνητος τότε θα σου χορηγηθεί καταστολή. Μετά πρέπει να ακολουθήσεις για 10 μέρες κάποιες απλές μετεγχειρητικές οδηγίες.

Όσον αφορά αν θα έχεις αποτέλεσμα αυτο εξαρτάται από την δότρια περιοχή σου. Αν έχεις πυκνό μαλλι, τότε θα μπορούν να εξαχθούν περισσότερα πολύτριχα τριχοθηλακια και να γεμίσεις πιο πολύ περιοχή.

Ο,τι άλλη απορία έχεις μου λες.
 

Micho00

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2019
Μηνύματα
185
Κριτικές
11
Like
941
Πόντοι
311
Να γνωρίζεις πως είναι έως ακατόρθωτο να φτάσεις στην αρχική σου εικόνα. Δηλαδή αν πιστεύεις ότι με τη μεταμόσχευση θα έχεις μαλλιά όπως είχες όταν ήσουν 20χρ, είναι λάθος αντίληψη. Το πιο πιθανό είναι να γυρίσεις στην εικόνα που είχες 5-7 χρόνια πίσω.
Επίσης θα πρέπει να είσαι σε μια ηλικία που η τριχόπτωση σου να έχει σταθεροποιηθεί και όχι να συνεχίζεται.
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, θέλει πολύ ψάξιμο γιατί είτε δε θα πάρεις καλό αποτέλεσμα (και θα σου σκίσουν και τη δότρια), είτε δε θα πάρεις καθόλου αποτέλεσμα. Και προτίμησε κλινικές/γιατρούς του εξωτερικού (αν και υπάρχουν πλέον κάποιες λίγες αξιόπιστες Ελληνικές κλινικές).
Υπάρχει ελληνικό forum για τη τριχόπτωση. Με πολλά μέλη, με γνώσεις, που έχουν κάνει μεταμόσχευση. Μπορείς να δεις πολλά αποτελέσματα εκεί.
Αδερφέ μου δεν ισχύει ότι πρέπει να σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση σου για να κανεις μεταμόσχευση. Αν έχεις δυνατή δότρια περιοχή μπορείς να κανεις και 2-3 μεταμοσχεύσεις σιγά σιγά και να διορθώνεις τα πρόβληματα όπου εμφανίζονται. Άλλωστε για να σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση στον άνδρα θα πρέπει να φτάσει περίπου 42-45 χρονων όταν σταθεροποιείται η τεστοστερόνη στον οργανισμό του και τότε αντιδρα λιγότερο με το ένζυμο της διυδροτεστοστερονης.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Αδερφέ, προχώρα... έχω φιλαράκι που κατέθεσε την εμπειρία του...να μια εικόνα του εγχειρήματος... έδωσε κάνα δεκαρι χιλιάρικα αλλά το αποτέλεσμα μιλά από μόνο του...:confused:

Screenshot_20220428-095450~2.png
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Ενας ξαδερφος μ. εβαλε καμια 1000-2000 τριχες στην μεση περιπου του κεφαλιου. ετρεξε αθηνα, δεν ξερω σε ποιο γιατρο, αρκετα λεφτα εδωσε..το αποτελεσμα μαπα..δεν εχει αλλα φραγκα για να βαλει περισσοτερες τριχες και το αφησε ετσι.
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.878
Like
23.217
Πόντοι
6.056
τυπε νηματοθετη δεν τα πατας μια ξουρα να ξεμπερδευεις?

οσους εχω δει εχουν κατι ξεψυχισμενες τριχες σαν συρματα ορθια σαν τις πορσελανινες κουκλες ψιλοαισχος :undecided:
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
τυπε νηματοθετη δεν τα πατας μια ξουρα να ξεμπερδευεις?

οσους εχω δει εχουν κατι ξεψυχισμενες τριχες σαν συρματα ορθια σαν τις πορσελανινες κουκλες ψιλοαισχος :undecided:
Ετσι ειναι ο ξα..:2funny:
Καλυτερα να παρεις μαυρο σπρει και να βαψεις το κεφαλι...ειναι και ποιο οικονομικο.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Και τι τα θες τα μαλλια νηματοθετη; φτιαξε σωμα αμα δεν εχεις.. τραβα και μια ξουρα συνεχεια, στυλ σαν τον καρατεκα ηθοποιο (δεν θυμαμαι ονομα) και ολα τα γκομενακια θα τρεχουν απο πισω σου.
 

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.542
Πόντοι
2.306
Καλησπέρα στην παρέα.

Υπάρχουν δυο κύριες κατηγορίες προβλήματος. Η μια είναι η ανδρογενετική αλωπεκία που συνήθως είναι και επιθετική. Η δεύτερη κατηγορία είναι η αραίωση στους κροτάφους όπου εκεί τσάμπα αγχώνεστε.

Η δεύτερη κατηγορία, με μια καλή μεταφύτευση, το τακτοποιεί το θέμα. Αν βέβαια το μαλλί κοντά στους κροτάφους είναι πυκνό, πυκνή θα πρέπει να είναι και η μεταφύτευση για να γίνει καλό «blending». Κατά την ταπεινή άποψη, δεν αξίζει να ασχοληθεί κανένας.

Η πρώτη κατηγορία όμως, αυτή της αλωπεκίας, είναι η σοβαρή. Έχει διάφορες υποκατηγορίες με την συνηθέστερη αυτούς που τα χάνουν στο άψε σβήσε από νεαρή ηλικία. Μετά αυτούς που τα χάνουν σιγά σιγά. Στην Ελλάδα υπάρχει τραγική παραπληροφόρηση και αρκετό ψέμα γύρω από την πικρή αλήθεια.

Αρχικά, δεν υφίσταται μεταφύτευση με νόημα χωρίς την απαραίτητη θεραπεία με αντιανδρογονα. Φιναστεριδη ή Ντουταστερίδη. Δεν υπάρχει περίπτωση άτομο με αλωπεκία να κάνει μεταφύτευση χωρίς αυτό το φάρμακο και τα τριχοθυλακια να μην πέσουν σε ελάχιστα χρόνια. Το φάρμακο αυτό όμως έρχεται με πολύ δυσάρεστες συνέπειες, και έρχεται σε όλους ανεξαιρέτως. Η προπαγάνδα της εταιρείας Pfizer βέβαια έχει καταφέρει να πείσει για το αντίθετο. Άρα για να μην μακρηγορώ, καμία τοπ κλινική του εξωτερικού δεν θα σας δεχτεί χωρίς πρώτα να κάνετε θεραπεία με φάρμακο για έναν τουλάχιστο χρόνο.

Τώρα, υπάρχουν κλινικές όπως του Λορετζο, του Κούτο, του Ερντογαν, του Μπιζάνια, του Ουμάρ και δυο-τρεις άλλες που θεωρούνται κορυφαίες. Οι τιμές φυσικά είναι στα ύψη. Δεν θα κουράσω με λεπτομέρειες αλλά η σωστή κλινική κάνει χαρτογράφηση της κεφαλής, σχεδιάζει και μελλοντικά να υπάρχουν αρκετά τριχοθυλακια για μετέπειτα μεταφυτεύσεις, δίνει σύμπλεγμα βιταμινών μετά την επέμβαση, ορισμένοι παίρνουν μαλλί από το μούσι, τα χέρια, τα πόδια και το στομάχι, με αμφιλεγόμενες κριτικές.

Το θέμα είναι να κατανοεί ο καθένας το μέγεθος της ζημιάς. Πετυχημένες μεταφυτευσεις σε άτομα με επιθετική αλωπεκία δεν υπάρχουν. Είμαστε πολύ νωρίς ακόμα. Πετυχημένες θεραπείες υπάρχουν, να γίνεις γυναίκα. Ουσιαστικά, είναι ο μόνος τρόπος να γίνεις από καράφλας ροκάς. Δηλαδή, αντιανδρογόνα, οιστρογόνα, άντε και ένα τοπικό και καθάρισες.

Η καλύτερη λύση για κάποιον με σχεδόν άδειο κεφάλι είναι μεταφύτευση αραιή σε τοπ κλινική, μαζί με τατουάζ. Μαζί και τα δυο. Το τατουάζ από μόνο του είναι τραγικό, επίσης θέλει ανανέωση κάθε 2-3 χρόνια και τοπ κλινική. Η αραιή μεταφύτευση σκοπεύει στο να καλύψει όσο περισσότερη περιοχή γίνεται και να έχεις το μαλλί κομμένο με μηχανή, με πρώτη σκάλα. Αυτό,μ κρύβει την πραγματική πυκνότητα και σε συνδυασμό με το τατουάζ, το κεφάλι φαίνεται γεμάτο (αν και σχεδόν ξυρισμένο). Δεν θα έχεις χαίτη αλλά δεν θα έχεις και κασίδα άδεια κατακόκκινη το καλοκαίρι.

Όταν σε πενήντα χρόνια από τώρα τουλάχιστον τα τζιμανια θα καταφέρουν να προχωρήσουν σε μι σωστή θεραπεία (δηλαδή τοπικά να μπλοκάρουν την DHT, όχι όπως τώρα με τα χαζόλαδα Φιναστεριδης) και κλωνοποίηση τριχοθυλακίων (δηλαδή να είναι παρελθόν η δότρια) τότε θα λυθεί το πρόβλημα. Εμείς τότε δεν θα το έχουμε ανάγκη.

Οι κλινικές της Ελλάδας είναι προς αποφυγήν. Δεν σημαίνει ότι θα σου πέσουν τα μοσχεύματα αλλά συνήθως οι επεμβάσεις είναι άρπα κόλλα. Επίσης δεν δίνεται ποτέ συνταγογράφηση Φιναστεριδης διότι γνωρίζουν τις παρενέργειες (προς τιμήν τους αυτό).

Μερικά παραδείγματα



Το κανάλι του Λορέντσο (αν και νομιζω ότι πλέον δεν κάνει ο ίδιος τις επεμβάσεις αλλά μια γυναίκα μαθητευόμενη του)

 
OP
OP
Σ
Εγγρ.
27 Οκτ 2018
Μηνύματα
165
Like
220
Πόντοι
21
Να γνωρίζεις πως είναι έως ακατόρθωτο να φτάσεις στην αρχική σου εικόνα. Δηλαδή αν πιστεύεις ότι με τη μεταμόσχευση θα έχεις μαλλιά όπως είχες όταν ήσουν 20χρ, είναι λάθος αντίληψη. Το πιο πιθανό είναι να γυρίσεις στην εικόνα που είχες 5-7 χρόνια πίσω.
Επίσης θα πρέπει να είσαι σε μια ηλικία που η τριχόπτωση σου να έχει σταθεροποιηθεί και όχι να συνεχίζεται.
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, θέλει πολύ ψάξιμο γιατί είτε δε θα πάρεις καλό αποτέλεσμα (και θα σου σκίσουν και τη δότρια), είτε δε θα πάρεις καθόλου αποτέλεσμα. Και προτίμησε κλινικές/γιατρούς του εξωτερικού (αν και υπάρχουν πλέον κάποιες λίγες αξιόπιστες Ελληνικές κλινικές).
Υπάρχει ελληνικό forum για τη τριχόπτωση. Με πολλά μέλη, με γνώσεις, που έχουν κάνει μεταμόσχευση. Μπορείς να δεις πολλά αποτελέσματα εκεί.
Ποιο forum είναι αυτό;

Πήγα σε ένα ινστιτούτο και ο γιατρός εκεί μου είπε ότι έχω πολύ καλή δοτρια περιοχή και πως δεν θέλει πολύ δουλειά γιατί έχω θέμα μόνο στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού.
Η τιμή ήταν λίγο κάτω από 3.000 με δόσεις .
Οι φωτογραφίες που μου έδειξε από άλλα άτομα ήταν άκρως ικανοποιητικές.
 

Bron

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2022
Μηνύματα
291
Like
1.504
Πόντοι
201
Από τιμές δεν ξέρω αλλά φίλος που ψάχνει αυτή την περίοδο μου έχει πει ότι είναι της μόδας να πηγαίνουν Τουρκία. Ήταν πολύ χαμηλές οι τιμές και προ υποτιμησης της τουρκικής λιρας. Υπάρχουν χώρες όπως η Αγγλία που κατεβαίνουν ανα γκρουπ για μεταμοσχευση στην Τουρκία.
 

aris pa

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
1.525
Κριτικές
43
Like
4.894
Πόντοι
2.846
Από τιμές δεν ξέρω αλλά φίλος που ψάχνει αυτή την περίοδο μου έχει πει ότι είναι της μόδας να πηγαίνουν Τουρκία. Ήταν πολύ χαμηλές οι τιμές και προ υποτιμησης της τουρκικής λιρας. Υπάρχουν χώρες όπως η Αγγλία που κατεβαίνουν ανα γκρουπ για μεταμοσχευση στην Τουρκία.
Εδώ Αθήνα πόσο πάει η φάση;
Ξεπερνάει το 1000 ρικο;
 

rouKoun13

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.560
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
16
κοιταχτε μια μετμοσχευση τουρκια ειναι η πιο φτηνη επιλογη.Απλα αν παει κατι λαθος αντιο γτ ειναι χασαπηδες.3 κλινικες αξιζουν μονο.Ελλαδα αξιοπιστος ειναι ο γιατρος στην θεσσαλονικη.Παντως παιδια η μεταμοσχευση δεν ειναι για ολους.Αν εισαι νεος μπορει να φυτεψεις μαλλια και να σ πεσουν τα υπολοιπα.να εχετε υποψιν οτι τα αποτελεσματα των ισπανων που βλεπετε ειναι επειδη τους μπουκωνουν σε proscar και avodart.Νηματοθετη πες μας την ηλικια σου και κατι παραπανω για να σε κατευθυνουμε.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.079
Like
3.818
Πόντοι
456
Ποιο forum είναι αυτό;

Πήγα σε ένα ινστιτούτο και ο γιατρός εκεί μου είπε ότι έχω πολύ καλή δοτρια περιοχή και πως δεν θέλει πολύ δουλειά γιατί έχω θέμα μόνο στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού.
Η τιμή ήταν λίγο κάτω από 3.000 με δόσεις .
Οι φωτογραφίες που μου έδειξε από άλλα άτομα ήταν άκρως ικανοποιητικές.
το φορουμ ειναι το hairlossgr.com. το παρακολουθω απο το 2009 και ειναι πληρως ενημερωμενο.
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
286
Κριτικές
1
Like
671
Πόντοι
81
επειδη στο hairloss πραγματικα δεν βρισκεις ακρη, εχει κανεις να προτεινει καλο γιατρο; Επισης μην κοιτατε φωτο που σας δειχνουν πριν μετα. Τους πλακωνουν σε τοπικ φινα και μινοξ και φαινονται τουμπανα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom