Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 49K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
947
Like
1.474
Πόντοι
206
μάλλον κάποιοι που πήγαν την πρώτη φορά δεν πάνε τη δεύτερη σωστά;

Λάθος.... Είναι τέτοιος ο αριθμός των εκλογικών τμημάτων που οι δικ. υπάλληλοι πάνε πάντα και σε όλες τις εκλογές...Αυτό ποτ αλλάζει είναι ότι την 2η φορά μπορεί να πάνε αλλού. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι και θα πάνε, και θα ξαναεισπράξουν...
 

ioannisdebu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
1
Like
3.559
Πόντοι
456
Λάθος.... Είναι τέτοιος ο αριθμός των εκλογικών τμημάτων που οι δικ. υπάλληλοι πάνε πάντα και σε όλες τις εκλογές...Αυτό ποτ αλλάζει είναι ότι την 2η φορά μπορεί να πάνε αλλού. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι και θα πάνε, και θα ξαναεισπράξουν...
δεν ειναι οπως τα λες αγαπητε ! ιδιος αριθμος εκλογικων τμηματων αλλα σ αυτη την δευτερη εκλογικη διαδικασια δεν μπηκαν αυτοι που ησαν στις 21/5 κατα πλειοψηφια αλλα διαφορετικοι
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Και τώρα που γίνονται δύο φορές
Δηλαδή έχει επαναληπτικες πληρώνονται δύο φορες;
Δεν είμαι δικηγόρος να ξέρω πόση δουλειά ρίχνουν, αλλά υπάρχει συγκεκριμένη αμοιβή για την εκλογική διαδικασία.
Αν αυτή επαναληφθεί μετά από έναν μήνα δεν πρέπει να (ξανα)πληρωθούν;
Δηλαδή όλοι οι εργαζόμενοι που θέλουνε το μεροκάματο ΚΑΘΕ μέρα που δουλεύουνε είναι τίποτα περίεργοι;
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.095
Κριτικές
49
Like
6.305
Πόντοι
5.646
Λάθος.... Είναι τέτοιος ο αριθμός των εκλογικών τμημάτων που οι δικ. υπάλληλοι πάνε πάντα και σε όλες τις εκλογές...Αυτό ποτ αλλάζει είναι ότι την 2η φορά μπορεί να πάνε αλλού. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι και θα πάνε, και θα ξαναεισπράξουν...
Α μάλιστα...Οκ...
Δεν είμαι δικηγόρος να ξέρω πόση δουλειά ρίχνουν, αλλά υπάρχει συγκεκριμένη αμοιβή για την εκλογική διαδικασία.
Αν αυτή επαναληφθεί μετά από έναν μήνα δεν πρέπει να (ξανα)πληρωθούν;
Δηλαδή όλοι οι εργαζόμενοι που θέλουνε το μεροκάματο ΚΑΘΕ μέρα που δουλεύουνε είναι τίποτα περίεργοι;
Όχι φυσικά
Σωστα τα λες
Απλά εμείς κα ούτε σύγκριση ότι ο απλός πολίτης που τυχαίνει να πάει δεν λαμβάνει ούτε ένα ευρώ
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.868
Like
3.121
Πόντοι
1.706
Α μάλιστα...Οκ...

Όχι φυσικά
Σωστα τα λες
Απλά εμείς κα ούτε σύγκριση ότι ο απλός πολίτης που τυχαίνει να πάει δεν λαμβάνει ούτε ένα ευρώ
Κοίτα, επειδή πριν πολλά χρόνια ήμουν σε εφορευτικές ως πολίτης που κληρώθηκε, αν είναι να δώσουν τα ίδια λεφτά που μας έδιναν και όταν υπηρετούσαμε την θητεία μας, ε να πάει να γαμηθεί η ιστορία.
Για να μην ξεχνάμε 2,8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ευρά καθαρίζαμε το μήνα τότε το μακρινό 2003-2004.
Καλιά τσάμπα.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
947
Like
1.474
Πόντοι
206
Εγώ ποτέ δεν υποστήριξα ότι πρέπει να μην πληρωθούν… Αλλά
  • Είναι δικαστικοί υπάλληλοι που ήδη πληρώνονται από το Ελληνικό κράτος (τουλάχιστον για αυτούς μιλάω). Κανένα πρόβλημα και σωστό να πληρωθούν εξτρά για την συγκεκριμένη Κυριακάτικη εργασία με τις υπερωρίες της. Αλλά βάση της ισχύουσας κλίμακας αμοιβών που προβλέπεται για υπερεργασία και τα σχετικά – όχι αυτά τα τρελά που τσεπώνουν τώρα…
  • Ένα σωστό και δίκαιο κράτος θα φερόταν το ίδιο σε όλους και θα πλήρωνε όποιον συμμετείχε. Δεν είναι δυνατόν από την μία να χρυσοπληρώνεις τους δικούς σου υπαλλήλους και ταυτόχρονα να έχεις την απαίτηση από τον πολίτη να συμμετέχει τσάμπα. Και δεν είναι θέμα χρημάτων. Θα μπορούσες να μειώσεις αυτές τις εξτρά αμοιβές των δικ. υπαλλήλων σε λογικά επίπεδα και με τα ίδια και λιγότερα συνολικά χρήματα να πληρώσεις τους πολίτες για την συμμετοχή τους στην διαδικασία. Και μάλιστα αν θέλουμε να το πάμε στο ακόμα πιο κοινωνικό, αντί οι δικ. αντιπρόσωποι να διορίζουν ως αμειβόμενους βοηθούς παιδιά, συγγενείς, κολλητούς κλπ θα μπορούσες τόσο αυτούς τους βοηθούς όσο και τα μέλη της εφορευτικής να τους αντλήσεις εθελοντικά και επί πληρωμή μέσα από πχ τους ανέργους του ΟΑΕΔ. Για πολλούς αυτά τα 100-110 ευρώ θα ήταν ένα σημαντικό βοήθημα...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.095
Κριτικές
49
Like
6.305
Πόντοι
5.646
Κοίτα, επειδή πριν πολλά χρόνια ήμουν σε εφορευτικές ως πολίτης που κληρώθηκε, αν είναι να δώσουν τα ίδια λεφτά που μας έδιναν και όταν υπηρετούσαμε την θητεία μας, ε να πάει να γαμηθεί η ιστορία.
Για να μην ξεχνάμε 2,8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ευρά καθαρίζαμε το μήνα τότε το μακρινό 2003-2004.
Καλιά τσάμπα.
Καλά ναι...Κάτι πιο ικανοποιητικό όμως θα ήταν οκ
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.237
Κριτικές
7
Like
2.963
Πόντοι
786
δεν ειναι οι ιδιοι και ακομα δεν εχει βγει ποσα θα παρουν
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.388
Like
4.572
Πόντοι
1.706
Αμα δε θέλετε απλά μην πηγαίνετε. Συνέπειες πρακτικές δεν υπάρχουν. Και παλιότερα που υπήρχαν, με την υποχρεωτική ψηφοφορια, πρακτικά ανεφάρμοστες ήταν. Οπότε το ίδιο το κράτος κατήργησε τη γελοιοτητα αυτή.
Μιλάμε για επιλεκτική υποχρεωτικότητα.
Κάποιοι πληρώνονται, κάποιοι άλλοι όμως θα πρέπει να αισθάνονται "περήφανοι" που μετέχουν στη γιορτή της Δημοκρατίας και να προσφέρουν "οικειοθελώς".
Για τη συμμετοχή στην ίδια ακριβώς επιτροπή.
Να δεχθώ ότι η βαρύτητα του έργου του καθενός εκ των μελών διαφέρει. Μόνο που κανείς εκ των αμοιβομενων δεν μπορεί να τα καταφέρει μόνος του.
Οπότε ας θεσπισθεί αποζημίωση για όλους, ας δοθεί προτεραιότητα σε ανέργους μέσω ΟΑΕΔ ή σε ευπαθείς ομάδες και ας κόψουν τις πίπες περί υποχρεώσεων και δικαιωμάτων του πολίτη.
Εκτός αν πολίτης είναι μόνον το απλό μέλος της επιτροπής και όχι ο δικαστικός αντιπρόσωπος, ο γραμματέας, οι αστυνομικοί, οι υπάλληλοι των Πρωτοδικείων και όλοι όσοι εμπλέκονται στις εκλογές έναντι αποζημίωσης.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.787
Like
29.430
Πόντοι
6.056
Σας καταλαβαίνω ειναι πολυ δύσκολο να χάσετε ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ απο τις χιλιάδες μερες της ζωής σας για να βοηθήσετε στην εκλογική διαδικασία.
Αλλα εντάξει τι να περιμένει κάνεις απο τον νεοέλληνα που πιστεύει οτι εχει μονο δικαιώματα και καμία υποχρέωση.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.278
Πόντοι
8.006
Μην πατε ρε παιδια, ωχου. Εχει καταντησει αηδια πια αυτη η γκρινια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Iso14

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.776
Like
68.017
Πόντοι
12.756
Σας καταλαβαίνω ειναι πολυ δύσκολο να χάσετε ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ απο τις χιλιάδες μερες της ζωής σας για να βοηθήσετε στην εκλογική διαδικασία.
Αλλα εντάξει τι να περιμένει κάνεις απο τον νεοέλληνα που πιστεύει οτι εχει μονο δικαιώματα και καμία υποχρέωση.
και ποιος θα γραφει μετά εδω μεσα τυπε αν παμε εκει ;;;
Ξερεις εδω μέσα σε μιση μερα τι μπορει να γινει ;; της γαμιολας

ΕΙΔΙΚΑ ΚΥΡΙΑΚΕΣ !!!!
Θα χασουμε το κυριακατικο θεμα για να παμε να βοηθησουμε να βγει ο Κουλης ... ας παει η οικογενεια του να βοηθησει και τα κομματοσκυλα :rockon:

Ασε που δεν ειναι μιση μέρα ... ολοκληρη ειναι !!
Ο τσαμπας πεθανε , ας δινανε κανα pass 200 ευρω αν θελανε να πηγαινουν ολοι
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Σας καταλαβαίνω ειναι πολυ δύσκολο να χάσετε ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ απο τις χιλιάδες μερες της ζωής σας για να βοηθήσετε στην εκλογική διαδικασία.
Αλλα εντάξει τι να περιμένει κάνεις απο τον νεοέλληνα που πιστεύει οτι εχει μονο δικαιώματα και καμία υποχρέωση.
Δεν είναι ότι είναι μιση μέρα από τις χιλάδες μέρες της ζωής μας. Είναι ότι έχω live εκείνη την μέρα και οι πόρτες ανοίγουν 5 και μισή και να δουλέψω για project , συν ότι έχω συνέντευξη το πρωί της άλλης μέρας. Δεν γίνεται όλο αυτό.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.776
Like
68.017
Πόντοι
12.756
Δεν είναι ότι είναι μιση μέρα από τις χιλάδες μέρες της ζωής μας. Είναι ότι έχω live εκείνη την μέρα και οι πόρτες ανοίγουν 5 και μισή και να δουλέψω για project , συν ότι έχω συνέντευξη το πρωί της άλλης μέρας. Δεν γίνεται όλο αυτό.
τι live εχεις αδερφε αν ειναι να ερθουμε να στηρίξουμε εσενα που εισαι και δικο μας παιδι μέλος του μπου
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.787
Like
29.430
Πόντοι
6.056
Δεν είναι ότι είναι μιση μέρα από τις χιλάδες μέρες της ζωής μας. Είναι ότι έχω live εκείνη την μέρα και οι πόρτες ανοίγουν 5 και μισή και να δουλέψω για project , συν ότι έχω συνέντευξη το πρωί της άλλης μέρας. Δεν γίνεται όλο αυτό.
Τυπε θα πας απο το πρωι και θα δηλώσεις απο την αρχη οτι θα βοηθήσεις στην εκλογική διαδικασία μεχρι μια συγκεκριμενη ωρα και οτι μετα θα πρέπει να φυγεις. Δύσκολο να μην δείξει κατανόηση ο δικαστικός αντιπρόσωπος.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.328
Like
2.418
Πόντοι
456
αχ έλα, να διαβάζεις ξέρεις. 8 ημέρες οι περισσότεροι χ 105 ευρώ η μέρα.
Μην προσπαθείς να αποδείξεις κάτι που δεν υπάρχει, γίνεται θλιβερό

Να κλείσουμε στο χιλιάρικο τότε. Κ΄αντο εικόνα. Εγώ ηλεκτρολόγος εσύ δικηγόρος, με δημόσια κλήρωση από τους καταλόγους, 5 άτομα να περάσουμε γραμμές σε σχολείο. Εγώ αρχηγός, εσύ κουβαλητής, λ΄άσπη, κανάλια κλπ. Στο τέλος της μέρας εγώ θα πάρω χιλιάρικο, εσύ ότι συμμετείχες στην αύξηση χαράς των παιδιών. Ούτε νεκρός.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.199
Like
1.085
Πόντοι
216
Να κλείσουμε στο χιλιάρικο τότε. Κ΄αντο εικόνα. Εγώ ηλεκτρολόγος εσύ δικηγόρος, με δημόσια κλήρωση από τους καταλόγους, 5 άτομα να περάσουμε γραμμές σε σχολείο. Εγώ αρχηγός, εσύ κουβαλητής, λ΄άσπη, κανάλια κλπ. Στο τέλος της μέρας εγώ θα πάρω χιλιάρικο, εσύ ότι συμμετείχες στην αύξηση χαράς των παιδιών. Ούτε νεκρός.
Από όσα ειπώθηκαν πριν, δεν συγκράτησες τίποτα;
Οκ, μην πας αδερφέ. Γροθιά στο κατεστημένο. Ύψωσε ανάστημα.
Νιώθεις καλύτερα. Πάντα καλά σου εύχομαι.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.328
Like
2.418
Πόντοι
456
Από όσα ειπώθηκαν πριν, δεν συγκράτησες τίποτα;
Οκ, μην πας αδερφέ. Γροθιά στο κατεστημένο. Ύψωσε ανάστημα.
Νιώθεις καλύτερα. Πάντα καλά σου εύχομαι.

Ποιο κατεστημένο. σε εσένα (και στους άλλους) που ψάχνουν για μαλάκες. 1 χιλιάρικο, κάνε τη δουλειά 10 ατόμων. 100ε μεροκάματο στις μέρες μας δεν είναι και λίγα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom