Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 50K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Τώρα στο οικονομικό μαζί σου. Καλό είναι να υπάρχει μια αποζημίωση ώστε να νοιώθει ο πολίτης οτι εκτιμάται ο κόπος του.
Μα αυτη ειναι η κυρια ενσταση μου. Η οποια δεν θα υπηρχε καν, αν η εκλογικη διαδικασια γινοταν λιτα χωρις να πετιουνται εκατομμυρια. Εννοειται πως πρεπει ο πολιτης να συμμετεχει ενεργα για την διασφαλιση της αμεροληψιας και τις εγκυροτητας, οπως ακριβως γινεται και στα δικαστηρια με τους ενορκους (δεν εχω ιδεα πως γινεται στην ελλαδα, παραδειγμα φερνω)

Απλα επειδη οπως λες, οι πιθανοτητες να σε φωναξουν ειναι 2 φορες σε ολη σου τη ζωη, οι περισσοτεροι το περνανε στο ντουκου. Μεχρι βεβαια να γινουν καποιες εκλογες στο μελλον και παραπανω απτους μισους που καλεσαν δεν πανε, και υπαρχει καποια μαζικη συγχυση...
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.103
Κριτικές
50
Like
6.360
Πόντοι
7.636
Αν κάποιοι πληρώνονται ΤΕΛΕΙΩΣ κοροιδιστικα, είναι οι αστυνομικοί που απλώς ανοίγουν και κλείνουν τον χώρο και μεταφέρουν τις ψήφους με το τέλος της καταμετρησης.

Αυτό αποκόμισα εγώ, με βάση ότι άκουσα.
Και οι δικηγόροι νομίζω πληρώνονται
Που είναι σε κάθε εκλογικό τμήμα από ένας
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.111
Κριτικές
18
Like
16.058
Πόντοι
4.546
Και οι δικηγόροι νομίζω πληρώνονται
Που είναι σε κάθε εκλογικό τμήμα από ένας
Εντάξει ρε παίδες, καλά κάνουν, δεν περιμένω να δουλέψουν δωρεάν.

Πρέπει όμως να δοθεί και αποζημίωση στα μέλη (ξέρω ότι είναι υποχρέωση μας, πήγα ο ίδιος και τις δύο φορές που με κάλεσαν) .
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.308
Like
2.962
Πόντοι
456
.Αν είναι να φύγεις καλύτερα μην πας καθόλου.Ούτε να πας να ψηφίσεις διότι θα σε "τσιμπήσουν" ότι ώρα και αν πας.


αυτό ειναι το ...ρεζουμέ!:tooth: οσοι δεν γουσταρετε,μη τυχον πατε....

και ακομη καλυτερα,κοπανηστε την ολη μερα ( καμια εκδρομουλα πχ) και γυριστε σπιτι μετα το κλεισιμο των καλπών!

οσοι θελετε να ειστε απολυτα νομοταγεις βεβαια,μπορειτε καλλιστα να στειλετε ενα email (μεχρι Τεταρτη) στον δικαστικο αντιπροσωπο, επικαλουμενοι μια σχεδον πειστικη δικαιολογια.

δε χρειαζεται να επισυναψετε ντε και καλα ..αποδεικτικά εγγραφα(πχ εισιτηριο οτι θα λειπετε εξωτερικο,βεβαιωση απο εργοδοσια οτι θα δουλευετε εκεινη την ημερα,ιατρικη γνωματευση οτι εχετε ..ισχυαλγια!).

σε καθε περιπτωση ,θα εκτιμηθει η προωρη ενημερωση που θα του παρασχετε ,ωστε να κανονισει τα κουμαντα του.

σε αυτες τις εκλογες αλλωστε 1 εως 2 ατομα(απο τα 8 συνολικά) εφορευτικης θα ειναι υπεραρκετα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.308
Like
2.962
Πόντοι
456
Και οι δικηγόροι νομίζω πληρώνονται
Που είναι σε κάθε εκλογικό τμήμα από ένας

στις εκλογες Μαιου ,σε Αττικη και Θεσσαλονικη ο/η καθε δικηγορος πηρε 960 ευρω (και ο/η γραμματεας του 105)

στις υπολοιπες περιφερειες 840 ευρω // οσοι διοριστηκαν εκτος του νομου διαμονης τους ,1080 ευρω.
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.103
Κριτικές
50
Like
6.360
Πόντοι
7.636
Εντάξει ρε παίδες, καλά κάνουν, δεν περιμένω να δουλέψουν δωρεάν.

Πρέπει όμως να δοθεί και αποζημίωση στα μέλη (ξέρω ότι είναι υποχρέωση μας, πήγα ο ίδιος και τις δύο φορές που με κάλεσαν) .
Ναι φυσικα και πρέπει
Πριν χρόνια έδιναν κάτι
Καταργήθηκε όμως...
στις εκλογες Μαιου ,σε Αττικη και Θεσσαλονικη ο/η καθε δικηγορος πηρε 960 ευρω (και ο/η γραμματεας του 105)

στις υπολοιπες περιφερειες 840 ευρω // οσοι διοριστηκαν εκτος του νομου διαμονης τους ,1080 ευρω.
Α δεν ήξερα τα ποσά...Καλά είναι τότε...
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.239
Like
1.111
Πόντοι
216
;Μπορεί μετά ένας εκπρόσωπος κόμματος να κατηγορήσει το/τη δικαστικό αντιπρόσωπο για αλλοίωση αποτελέσματος,άκυρη διαδικασία επειδή δεν υπήρχε εφορευτική επιτροπή.
υπάρχουν και εκπρόσωποι κομμάτων συνήθως στην διαδικασία, και μάλιστα κάποιες φορές πολύ φιλότιμοι.
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Τεσπά εσείς τα ξέρετε καλύτερα τα κόλπα
Απλά όταν κάποιοι δεν πάνε καθόλου μου φαίνεται τραγικό να βρεις τον μπελά σου αν πας ξηγας.. εγώ 7-15 μπορώ μετά κάντε τα κουμάντα σας... Και στην τελική αν φύγει κ πάει σε κανένα νοσοκομείο δεν νομίζω να του αρνηθεί κανένας ένα χαρτί για αιμορροΐδες... Οπότε τσάμπα η φασαρία να το παίξει μάγκας ο αντιπρόσωπος
Αυτό λέω να κάνω και 'γω , ας κάτσω μέχρι να κλείσουν οι κάλπες έστω και ας αναλάβει άλλος μετά. Δεν είναι δα και τόσο χάλια! Μιλάμε 6 το πρώι μέχρι 7 το απόγευμα , ξέρω γω...

Άσε που την άλλη μέρα πρέπει να ετοιμάσω και ένα task για την δουλειά, εκτός της συναυλίας.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
948
Like
1.477
Πόντοι
206
στις εκλογες Μαιου ,σε Αττικη και Θεσσαλονικη ο/η καθε δικηγορος πηρε 960 ευρω (και ο/η γραμματεας του 105)

στις υπολοιπες περιφερειες 840 ευρω // οσοι διοριστηκαν εκτος του νομου διαμονης τους ,1080 ευρω.

Τσιμπάνε κανένα χιλιάρικο οι δικ. υπάλληλοι και ταυτόχρονα διορίζουν άλλα 2 μέλη βοηθούς (σχεδόν πάντα παιδιά, συγγενείς κλπ) που παίρνουν 100-120 ο καθένας. Και αυτά είναι επιπλέον του μισθού τους ως δικαστικοί υπάλληλοι που έτσι κι αλλιώς πέφτει κανονικά...
Άμα πάνε εκτός κατοικίας πέφτουν επιπλέον και οδοιπορικά και μάλιστα στις τελευταίες εκλογές αρκετοί πήγαν διακοπούλες 3-4ήμερο στο εξωτερικό με χοντρή αποζημίωση και τα έξοδα πληρωμένα για να ψηφίσουν 20-25 άτομα όλα κι όλα σε κάθε προξενείο...Εκεί να ΄δείτε τι ξύλο έπεσε (τάχα μου κλήρωση) για το ποιός θα πρωτοπάει...
Και όλοι αυτοί μας κουνάνε το δάχτυλο και μας λένε ότι είναι "υποχρέωση" του πολίτη να πάει τσάμπα την ίδια στιγμή που για την πάρτη τους θεωρούν αυτονόητο ότι το κράτος είναι υποχρεωμένο να τους πληρώσει και μάλιστα χοντρά... Εννοείται ότι άμα τους πείς ότι και για εκείνους είναι "υποχρέωση" και άρα θα πρέπει να το κάνουν χωρίς παντελόνιασμα, όλοι ξαφνικά θα βρεθούν σπίτι με μαιμού αναρρωτικές...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
6.743
Κριτικές
20
Like
23.616
Πόντοι
8.346
Τσιμπάνε κανένα χιλιάρικο οι δικ. υπάλληλοι και ταυτόχρονα διορίζουν άλλα 2 μέλη βοηθούς (σχεδόν πάντα παιδιά, συγγενείς κλπ) που παίρνουν 100-120 ο καθένας. Και αυτά είναι επιπλέον του μισθού τους ως δικαστικοί υπάλληλοι που έτσι κι αλλιώς πέφτει κανονικά...
Άμα πάνε εκτός κατοικίας πέφτουν επιπλέον και οδοιπορικά και μάλιστα στις τελευταίες εκλογές αρκετοί πήγαν διακοπούλες 3-4ήμερο στο εξωτερικό με χοντρή αποζημίωση και τα έξοδα πληρωμένα για να ψηφίσουν 20-25 άτομα όλα κι όλα σε κάθε προξενείο...Εκεί να ΄δείτε τι ξύλο έπεσε (τάχα μου κλήρωση) για το ποιός θα πρωτοπάει...
Και όλοι αυτοί μας κουνάνε το δάχτυλο και μας λένε ότι είναι "υποχρέωση" του πολίτη να πάει τσάμπα την ίδια στιγμή που για την πάρτη τους θεωρούν αυτονόητο ότι το κράτος είναι υποχρεωμένο να τους πληρώσει και μάλιστα χοντρά... Εννοείται ότι άμα τους πείς ότι και για εκείνους είναι "υποχρέωση" και άρα θα πρέπει να το κάνουν χωρίς παντελόνιασμα, όλοι ξαφνικά θα βρεθούν σπίτι με μαιμού αναρρωτικές...
Τα είπες όλα. :hi:
 

v1273

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2021
Μηνύματα
367
Κριτικές
7
Like
866
Πόντοι
361
αν κληθεί κάποιος μπορεί να το αποφύγει χωρίς συνέπειες;
 

mudhoney

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2015
Μηνύματα
573
Like
978
Πόντοι
86
Δεν σου κάνουν τίποτα, απλα δεν μπορείς να πας να ψηφίσεις γιατί θα σου πουν τώρα που ήρθες κάτσε. Το κακό είναι ότι κάποιος άλλος κακομοίρης θα πάει στη θέση σου
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
10
Like
5.419
Πόντοι
2.816
Δεν σου κάνουν τίποτα, απλα δεν μπορείς να πας να ψηφίσεις γιατί θα σου πουν τώρα που ήρθες κάτσε. Το κακό είναι ότι κάποιος άλλος κακομοίρης θα πάει στη θέση σου
Οπότε δεν πηγαίνουμε να ψηφίσουμε νωρίς μη μας τσιμπήσουν επειδή λακισαν οι άλλοι
 

ioannisdebu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
1
Like
3.559
Πόντοι
456

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
948
Like
1.477
Πόντοι
206
Και τώρα που γίνονται δύο φορές
Δηλαδή έχει επαναληπτικες πληρώνονται δύο φορες;

ENNOEITAI... Για Ελληνικό δημόσιο μιλάμε... Και όχι μόνο στις Εθνικές έκλογές. Το ίδιο συμβαίνει και στις Ευρωεκλογές και στις Δημοτικές - όσοι γύροι και αν χρειαστούν.
Δηλαδή φέτος που έχουμε 2 Εθνικές εκλογές και τον Οκτώβριο πάλι 2 γύρους Δημοτικών οι δικ. υπάλληλοι θα τσεπώσουν χαλαρά 4 χιλιαρικάκια εξτραδάκια... Αλλά εσύ ΠΡΕΠΕΙ να πας τσάμπα γιατί είναι "υποχρέωση στην Δημοκρατία"... :jerking2:
Χίλιες φορές πρεζάκιας δηλαδή...
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.103
Κριτικές
50
Like
6.360
Πόντοι
7.636
ENNOEITAI... Για Ελληνικό δημόσιο μιλάμε... Και όχι μόνο στις Εθνικές έκλογές. Το ίδιο συμβαίνει και στις Ευρωεκλογές και στις Δημοτικές - όσοι γύροι και αν χρειαστούν.
Δηλαδή φέτος που έχουμε 2 Εθνικές εκλογές και τον Οκτώβριο πάλι 2 γύρους Δημοτικών οι δικ. υπάλληλοι θα τσεπώσουν χαλαρά 4 χιλιαρικάκια εξτραδάκια... Αλλά εσύ ΠΡΕΠΕΙ να πας τσάμπα γιατί είναι "υποχρέωση στην Δημοκρατία"... Χίλες φορές πρεζάκιας δηλαδή...
Κατάλαβα...Μια χαρά περνάνε αυτοί...
δεν ειναι οι ιδιοι και ακομα δεν εχει βγει ποσα θα παρουν
μάλλον κάποιοι που πήγαν την πρώτη φορά δεν πάνε τη δεύτερη σωστά;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom