Νέα

Αυτοβελτίωση

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xkabamarux

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2015
Μηνύματα
283
Like
0
Πόντοι
1
Διάβασα όλες τις απαντήσεις και είδα να αναφέρετε το χρήμα.Δυστυχως σ αυτή τη ζωή πρέπει να διαλέξει κανείς αν θα βγάζει λεφτά ή αν θα τα ξοδεύει. Δεν υπάρχει χρόνος και για τα δύο.

Οταν αποκτησεις το χρημα θα δεις οτι μπορεις να βρεις και το χρονο και το τροπο στο να τα χαιρεσαι.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Διάβασα όλες τις απαντήσεις και είδα να αναφέρετε το χρήμα.Δυστυχως σ αυτή τη ζωή πρέπει να διαλέξει κανείς αν θα βγάζει λεφτά ή αν θα τα ξοδεύει. Δεν υπάρχει χρόνος και για τα δύο.

Για να ξοδεύει όμως πρέπει πρώτα να τα βγάζει.
Συνεπώς καλύτερα να χάνεις χρόνο βγάζοντας λεφτά παρά να χάνεις χρόνο κυνηγώντας γκόμενες.
Κανείς δεν έχασε γκόμενες κυνηγώντας λεφτά όπως λένε και οι Αμερικάνοι.
Πολλοί όμως έχασαν λεφτά κυνηγώντας γκόμενες.
 

tiger 40

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2015
Μηνύματα
113
Κριτικές
4
Like
56
Πόντοι
1
Οταν αποκτησεις το χρημα θα δεις οτι μπορεις να βρεις και το χρονο και το τροπο στο να τα χαιρεσαι.
Μιλας για πολυ χρημα.....γιατι αν δεν θέλεις να δουλεύεις, πρέπει να δουλέψεις ώστε να βγάλεις αρκετά χρήματα ώστε να μη χρειάζεται να δουλεύεις ωστε να μπορεις να το χαρείς.Οποτε μιλαω για την Ελληνικη πραγματικοτητα και το μεσο Ελληνα.Ο μεσος Ελληνας λοιπον αν θελει να βγαλει παραπανω απο αυτα που βγαζει για να θελει να ξοδευει αλόγιστα δυστυχως πρεπει να θυσιασει το χρονο του.Απο οσους γνωριζω όσοι βγαλαν πολυ χρημα ,το 99% θελαν να το κανουν περισσοτερο, γιατι σε όλα τα πράγματα υπάρχει κορεσμός εκτός από τον πλούτο.
 

tiger 40

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2015
Μηνύματα
113
Κριτικές
4
Like
56
Πόντοι
1
Για να ξοδεύει όμως πρέπει πρώτα να τα βγάζει.
Συνεπώς καλύτερα να χάνεις χρόνο βγάζοντας λεφτά παρά να χάνεις χρόνο κυνηγώντας γκόμενες.
Κανείς δεν έχασε γκόμενες κυνηγώντας λεφτά όπως λένε και οι Αμερικάνοι.
Πολλοί όμως έχασαν λεφτά κυνηγώντας γκόμενες.
Αμερικάνοι ? Δε νομιζω να τους λαβω υπόψιν....Βλεπεις τι λεει ο ποιητης....κυνηγας  λεφτα.θα μεινω στους αρχαιους Ελληνες "Άπληστον το δια παντός κέρδος"
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.802
Like
1.252
Πόντοι
216
Παντως η ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗ, ειναι απο τα πιο σημαντικα κεφαλαια, στη ζωη καθε σοβαρου ΑΝΤΡΑ!
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
Και ενώ έχει κλείσει ένα χρόνο+ το θέμα έχει μόνο 5 σελίδες.
Αλλά θέματα για μαλακίες δίνουν και παίρνουν.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Τα περισσοτερα απο αυτα που γραφτηκαν σε αυτο το νημα, δε μπορουν να εφαρμοστουν στην Ελλαδα τη δεδομενη στιγμη, λογω οικονομικων συνθηκων.
Στην Ελλαδα θα εισαι ειτε ανεργος που θα σε στηριζουν οικονομικα οι γονεις με χαρτζιλικι, το κρατος με επιδοματα, κλπ οποτε θα μενεις στο πατρικο σου οποτε εξ ορισμου θα θεωρεισαι αναρχιδος στα ματια των γυναικων (πιθανο να το νιωθεις και εσυ ο ιδιος). Δε θα εχεις σπιτι να τις γαμησεις, λεφτα να κανεις κατι παραπερα μαζι τους (διακοπες, να νοικιασετε μαζι, και αλλα σχεδια)

Ειτε θα δουλευεις με λιγα λεφτα, αν εισαι τυχερος θα μενεις σε δικο σου σπιτι, θα εχεις-συντηρεις αμαξι θα εχεις λεφτα στην τσεπη, κλπ αλλα και παλι θα εισαι στενος, δε θα μπορεις να κανεις ονειρα για κατι παραπανω. Επιπλεον θα εχεις την κουραση της δουλειας, που θα σε αποσπα απο αλλες ενασχολιες που σε φτιαχνουν (αθληματα, χομπυ, κλπ)

Οσοι ειναι καλοβολεμενοι (για τα ελληνικα δεδομενα, γιατι στο εξωτερικο ξελανε με κατι τετοιους) κοιτανε αμεσως να βρουν ενα καλο κοριτσι με δουλεια-προικα κλπ για να παντρευτουν και συνηθως το καταφερνουν.

Κλασικο παραδειγμα απ το σαιτ ο Μπολντης, που ειχε 50000+ ποστ εδω για καμακια, αυτοβελτιωσεις κλπ ενω ηταν ανεργος και δεν ειχε μια, και μολις χωθηκε στο λιμενικο, δεν ξαναποσταρε ποτε ξανα στο μπου. Πιθανοτατα θα εχει παντρευτει μεσω προξενιου απο συναδελφους του κλπ
Ετσι λειτουργει το 99% των Ελληνων.

Οσα συζητατε εδω μπορουν να εχουν εφαρμογη μονο στο εξωτερικο. Μονο εκει μπορεις να βρεις αμεσως δουλεια (ανεργια κατω απο 5% παντου, δηλαδη μηδενικη ουσιαστικα αν συμψηφισεις τους ανεργους με τις ανοιχτες θεσεις εργασιας), με ικανοποιητικο μισθο, που θα μπορεις να νοικιασεις αμεσως σπιτι δικο σου και να αρχισεις να κυνηγας γκομενες και να εφαρμοζεις οσα αναφερονται στα προηγουμενα ποστ.

Στο εξωτερικο δε νοειται ανδρας πανω απο 20 που να μη δουλευει, να μενει στο πατρικο του, η να δουλευει και να μενει στο πατρικο του, η να δουλευει να μενει σε δικο του σπιτι και να τη βγαζει με 100 ευρω το μηνα για προσωπικα εξοδα

Οποιος αγνοει τα παραπανω και προσπαθει να βγαλει γκομενες με το να πηγαινει να κανει καμψεις στο γυμναστηριο, η να αποστηθιζει ατακες για καμακι απο βιντεο κλπ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, τοτε κοροιδευει τον εαυτο του.
Το πολυ που θα καταφερει ειναι να βρει καμια κλαψομουνα-αριστερη-απλυτη ελληνιδα, να βγουν για καφε στο Γρηγορη με 3 ευρω για 2 καφεδες + 2 νερα και να κλαινε τη μοιρα τους μαζι. Αντε και να ριξουν και κανα γαμησι μεταξυ τους για να αισθανθουν οτι καπως ζουν

Αυτοβετλιωση για τον ανδρα σημαινει ενα πραγμα και μονο:

Καλλιεργεια-εξασκηση ικανοτητων για να ειναι εργασιακα ικανος κατα το μεγιστο βαθμο. Ολα τα αλλα ερχονται μονα τους...

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Και το εξωτερικό μύθος είναι. Ελάχιστες είναι οι χώρες που δεν έχουν ανεργία  και δίνουν ικανοποιητικούς μισθούς. Βασικό σύνθημα των κίτρινων γιλέκων, που είναι ένα απατρονάριστο κίνημα, το "μισθοί για να ζούμε και όχι να επιβιώνουμε". Πρέπει να διαθέτεις κάτι που ζητά η αγορά εργασίας για να ξεφύγεις από τη γενική μετριότητα και πάλι παπάδες δε θα κάνεις.
Αυτοβελτίωση σημαίνει πολλά. Η μόρφωση είναι τεράστιο κεφάλαιο. Πως θα την αποκτήσεις;  Διαβάζοντας βιβλία; Θα καλύψεις κάποια ελάχιστα κενά αλλά λίγα πράγματα θα καταφέρεις. Την αποκτάς στον καιρό της, αλλά οι Έλληνες είναι λαός που σιχαίνεται τη μόρφωση. Βαρύτητα στη μάθηση μιας επιστήμης και με την απόκτηση του πτυχίου τέρμα η προσπάθεια.
Η εικόνα σου; Σε όλες τις λίστες τα ελληνόπουλα είναι από τα πιο παχύσαρκα παιδιά της Ευρώπης. Γυμναζόμαστε οικογενειακώς λόγω αγάπης στον αθλητισμό και μας αντιμετωπίζουν ως μουρλούς, γραφικούς, ιδιόμορφους και πάει λέγοντας. Καναπές, καταπιόνας και γυμναστική στα δάκτυλα και μπυροκοίλι "ανδρικής" περηφάνειας.
Συμπεριφορά; Στη χώρα του "Ρε συ, ξέρεις ποιός είμαι εγώ;" ποιός να σου τη διδάξει; Δε λέμε να γινουμε Ζαμπούνηδες αλλά κόσμια και ευγενική συμπεριφορά και Ελληνάρας δεν πάνε πακέτο.
Γούστο; Αισθητική; Που να τα δεις αυτά; Ποιός να σου τα διδάξει; Πήγες σε κανένα μουσείο μόνος σου κι ας απεχθάνεσαι το είδος; Και δε μιλάω για Λούβρους και Βρετανικά. Φυσικής Ιστορίας, Τεχνολογίας, Επιστημών. Να δεις την Auto union πριν γίνει Αudi πχ και τα ποιήματα αυτοκίνησης που παρήγαγε.
Στη χώρα που δεν παράγει τίποτα, που η κοτοπονηριά και το μίσος για κάθε τι συλλογικό είναι στο τουρκόσπορο DNA της, που όλοι επικαλούνται ένα ένδοξο προγονικό παρελθόν ενώ δεν είναι σε τίποτα αντάξιοί του, τι αυτοβελτίωση να κάνεις; Και σε ποιό περιβάλλον; Είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να διαθέσεις, γιατί δεν έκανες όσα έπρεπε στον καιρό τους, που πρακτικά είναι δύσκολο να κάνεις έστω και ένα βήμα.
Αξιέπαινος αν το προσπαθήσεις και αυτό το ένα.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.613
Πόντοι
4.546
Ενδιαφέρον θέμα, ενδιαφέρον απόψεις.  :hi:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Αφιερωστε χρονο και δειτε το παρακατω βιντεο. Ολη η συνταγη της επιτυχιας σε ενα βιντεο.

Στην αρχη-εισαγωγη μιλαει για λιγο στα Γερμανικα. Μετα ολο το βιντεο ειναι στα Αγγλικα.

Βαλτε το να το βλεπετε καθημερινα (απο το να βλεπετε αλλες ανουσιες μαλακιες). Σιγα σιγα θα δειτε μεσα σας τη διαφορα. Αργοτερα θα τη δουν και οι γυρω σας.

 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.802
Like
1.252
Πόντοι
216
Θα ριξω μια ματια στον Άρνι.

Εγω εχω κατεβασει βιντεο του Coach red pill, και ακουω καθε μερα καποιο διαφορετικο.
Εχω κανει επιλογη, (ανεβαζει καθε μερα), και τα εχω μαθει σχεδον απεξω!

Επισης, εχω να προτεινω, γενικοτερα inspirational quotes απο leaders και visionaries οπως ο Steve Jobs
 

Επισκέπτης
Θα ριξω μια ματια στον Άρνι.

Εγω εχω κατεβασει βιντεο του Coach red pill, και ακουω καθε μερα καποιο διαφορετικο.
Εχω κανει επιλογη, (ανεβαζει καθε μερα), και τα εχω μαθει σχεδον απεξω!

Επισης, εχω να προτεινω, γενικοτερα inspirational quotes απο leaders και visionaries οπως ο Steve Jobs

Και σε τι σε βοηθησαν τα video του ? Για γραψε μας σε τι αλλαξε η ζωη σου ? Βρηκες δουλεια ή καταφερες να "αγορασεις" τη γυναικα των ονειρων σου που ψαχνεις χρονια ?

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
αμα δεν ασχολεισαι με ελληνες τοτε γιατι γραφεις στα ελληνικα, σε ενα ελληνικο σαητ, που διαβαζουν και γραφουν ελληνες?

Διοτι μου αρεσει πιο πολυ το στυλ αλλων ανθρωπων. Τι σχεση εχει αυτο που λες; Καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να βλεπει οτι γουσταρει και να γραφει οπου θελει σε οποιαδηποτε χωρα.

Τροχονομος του διαδικτυου...;

Ρε κολληματα που τρωνε ορισμενοι. Αντι να πει κατι επι του θεματος, εκει να πει τη μαλακια του και να δημιουργησει θεμα εκει που δεν υπαρχει.

Ακου λογικη, γιατι εισαι εδω αφου παρακολουθεις ξενα βιντεο....
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Για γελια...και κλαματα η πνευματικη κατασταση ορισμενων.

Καημενες γυναικες τι τραβατε και εσεις...

 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.802
Like
1.252
Πόντοι
216
Και σε τι σε βοηθησαν τα video του ? Για γραψε μας σε τι αλλαξε η ζωη σου ? Βρηκες δουλεια ή καταφερες να "αγορασεις" τη γυναικα των ονειρων σου που ψαχνεις χρονια ?

Και μονο οτι γλυτωνω απο κακοτοπιες με οσα εχω μαθει, μου φτανει και μου περισσευει....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom