Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Gademosavros

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
239
Like
957
Πόντοι
81
Αφού από πλευράς απόδοσης δε δίνει τίποτα σε παλιούς 1.8Τ. Δεν την αναφέρει καν ο κατασκευαστής στο manual.
Το λες από άποψη συντήρησης;
Η 100αρα σε κινητήρες με κάτω από 12 συμπίεση δε δίνει τίποτα (άσε που μπορεί να βαράνε και πυράκια) , έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι θέλει συμπίεση με πάνω από 12 με 13 για να δουλέψει σωστά και να πεις ότι θα δεις διαφορά
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Υπάρχουν αλλαγές στην τεχνολογία που κάποιος δεν τις αντιλαμβάνεται αμέσως.
Πριν κάτι χρόνια σε ένα από τα μαγαζια μου γείτονας είχε τεράστιο κήπο, και είχε πάρει ηλεκτρικά εργαλεία κήπου. Ειχα πάει και τα έπιασα στα χέρια μου και εκεί κατάλαβα για πρώτη φορά ότι περνάμε σε νέα εποχή. Οι μπαταρίες έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο ισχύος και διάρκειας.
Μετά ο αδερφός μου πήρε ένα Corolla hybrid αυτά που από 0-60 πάνε με μπαταρία. Φοβερό συναίσθημα το γκάζι το κιβώτιο από άλλο πλανήτη. Εντυπωσιάστηκα.
Την πλάκα μου την έπαθα με Tesla ως συνοδηγός. Πρώτη φορά ένιωσα σε αυτοκίνητο την επιτάχυνση που νιώθεις σε απογείωση 737.
έχω επιφυλάξεις αν θα καταφέρουν να βρουν τόσα μεταλα που χρειάζονται να γίνει ο παγκόσμιος στόλος αυτοκινήτων ηλεκτρικός.
αλλά δεν είναι ένα απλό βήμα εξέλιξης. Είναι σαν να περνάς δύο τρία επίπεδα μαζί.
Όποιος δεν έχει δοκιμάσει πρέπει να μπει. Δεν μπορείς να έχεις γνώμη αν δεν ζήσεις κάτι.
Τώρα χρόνοι φόρτισης, σημεία φόρτισης και όλα αυτά είναι θέμα χρόνου και εξέλιξης. Εδώ που είμαι όλα τα σουπερμάρκετ έχουν θέσεις φόρτισης το έχουν σκεφτεί πολυ εξυπνα και τα πρατήρια ένα ένα φτιάχνουν θέσης φόρτισης.

Δεν ξέρω τι θα συμβεί πραγματικά στο μέλλον πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Σε θέματα τεχνολογίας τα άλματα είναι τεράστια. Σε θέματα εισοδήματος των ανθρώπων η κατάσταση τραγική.
Το μυαλό του Έλληνα έχει χίλια κολλήματα, αμάξι είναι ότι έχει ταχύτητες συμπλέκτη αυτές οι αναγκαιες παπαριές που χρειάζεται ο θερμικός κινητήρας. Και να τον βάλεις σε ένα ηλεκτρικό αρνείται ο εγκέφαλος την υπεροχή ότι δεν υπάρχει κιβώτιο ταχυτήτων.
Δεν μπορείς να κρατήσεις όμως την ανθρωπότητα πίσω.
Μέχρι πέρυσι και εγώ έλεγα ότι τα ηλεκτρικά είναι μαλακίες.
Όμως τα ηλεκτρικά γαμανε σε όλα τα συμβατικά.
Οδηγική συμπεριφορά, άνεση, απόλαυση, επιτάχυνση.
Είπαμε είναι φοβερή λύση για μέσα προςμεγαλα εισόδηματσ που έχουν μονοκατοικία γκαραζ κλπ.
Αυτός που μένει με νοίκι σε πολυκατοικία που ακούει ποτέ χέζει κάθε διαμέρισμα και όροφος δεν έχει θέμα να σκεφτεί ηλεκτρικό. Αυτός σκέφτεται μια χαρά είμαι με το θερμικό και τι μαλακια είναι το ηλεκτρικό......
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
Υπάρχουν αλλαγές στην τεχνολογία που κάποιος δεν τις αντιλαμβάνεται αμέσως.
Πριν κάτι χρόνια σε ένα από τα μαγαζια μου γείτονας είχε τεράστιο κήπο, και είχε πάρει ηλεκτρικά εργαλεία κήπου. Ειχα πάει και τα έπιασα στα χέρια μου και εκεί κατάλαβα για πρώτη φορά ότι περνάμε σε νέα εποχή. Οι μπαταρίες έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο ισχύος και διάρκειας.
Μετά ο αδερφός μου πήρε ένα Corolla hybrid αυτά που από 0-60 πάνε με μπαταρία. Φοβερό συναίσθημα το γκάζι το κιβώτιο από άλλο πλανήτη. Εντυπωσιάστηκα.
Την πλάκα μου την έπαθα με Tesla ως συνοδηγός. Πρώτη φορά ένιωσα σε αυτοκίνητο την επιτάχυνση που νιώθεις σε απογείωση 737.
έχω επιφυλάξεις αν θα καταφέρουν να βρουν τόσα μεταλα που χρειάζονται να γίνει ο παγκόσμιος στόλος αυτοκινήτων ηλεκτρικός.
αλλά δεν είναι ένα απλό βήμα εξέλιξης. Είναι σαν να περνάς δύο τρία επίπεδα μαζί.
Όποιος δεν έχει δοκιμάσει πρέπει να μπει. Δεν μπορείς να έχεις γνώμη αν δεν ζήσεις κάτι.
Τώρα χρόνοι φόρτισης, σημεία φόρτισης και όλα αυτά είναι θέμα χρόνου και εξέλιξης. Εδώ που είμαι όλα τα σουπερμάρκετ έχουν θέσεις φόρτισης το έχουν σκεφτεί πολυ εξυπνα και τα πρατήρια ένα ένα φτιάχνουν θέσης φόρτισης.

Δεν ξέρω τι θα συμβεί πραγματικά στο μέλλον πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Σε θέματα τεχνολογίας τα άλματα είναι τεράστια. Σε θέματα εισοδήματος των ανθρώπων η κατάσταση τραγική.
Το μυαλό του Έλληνα έχει χίλια κολλήματα, αμάξι είναι ότι έχει ταχύτητες συμπλέκτη αυτές οι αναγκαιες παπαριές που χρειάζεται ο θερμικός κινητήρας. Και να τον βάλεις σε ένα ηλεκτρικό αρνείται ο εγκέφαλος την υπεροχή ότι δεν υπάρχει κιβώτιο ταχυτήτων.
Δεν μπορείς να κρατήσεις όμως την ανθρωπότητα πίσω.
Μέχρι πέρυσι και εγώ έλεγα ότι τα ηλεκτρικά είναι μαλακίες.
Όμως τα ηλεκτρικά γαμανε σε όλα τα συμβατικά.
Οδηγική συμπεριφορά, άνεση, απόλαυση, επιτάχυνση.
Είπαμε είναι φοβερή λύση για μέσα προςμεγαλα εισόδηματσ που έχουν μονοκατοικία γκαραζ κλπ.
Αυτός που μένει με νοίκι σε πολυκατοικία που ακούει ποτέ χέζει κάθε διαμέρισμα και όροφος δεν έχει θέμα να σκεφτεί ηλεκτρικό. Αυτός σκέφτεται μια χαρά είμαι με το θερμικό και τι μαλακια είναι το ηλεκτρικό......
μέχρι να επιλυθούν τα προβλήματα που έχω ήδη αναφέρει, τα όποια (είναι αρκετά) πλεονεκτήματα των ηλεκτρικών είναι σα να μην υπάρχουν.
πρώτα αντιμετωπίζεις την καθημερινότητα και το πρακτικό κομμάτι με επενδύσεις - ή/και το επιλύεις κατάλληλα με διάφορους τρόπους - και μετά μιλάς για αλλαγές στόλου παγκοσμίως κλπ κλπ...
όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέμε. σα να λες "έχω εστιατόριο, δώστε μου τα λεφτά σας για γαμάτο φαγητό και σιγά σιγά εγώ θα πάρω και πιάτα και πηρούνια και μαχαίρια και τραπέζια και καρέκλες. μέχρι τότε στο όρθιο με το χεράκι...αλλά γκουρμεδιές οκ?"
ε αυτά δε γίνονται...
(για να μην αναφερθώ στην "ποιότητα" των τεσλα...γιατί επιμένετε κάποιοι. με μια βόλτα δε βλέπεις τι παίζει, απλά εντυπωσιάζεσαι)
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
534
Like
1.539
Πόντοι
206
Λάρισα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Καλαμάτα. Στο εξωτερικό που έχει περισσότερους φορτιστές είναι πιο εύκολο.

Το «δεν έχει σέρβις» δεν είναι τόσο το κοστος, όσο η ταλαιπωρία. Είναι όπως το να μην χρειάζεται να μπαίνεις σε βενζινάδικα. Μικρές ευκολίες που δεν ήξερες ότι κάνουν τόση διαφορά.

Αλλά και από πλευρά κόστους να το πας, τα σέρβις του bmw μου μαζί με ότι προβλήματα λόγο φθοράς βγαίνουν μέχρι τώρα έχουν κοστίσει αρκετά παραπάνω από ότι η μπαταρία. Μου έσπασε το κιβώτιο που μόνο του ήταν 13.000

Δεν έχω κρατήσει ποτέ αυτοκίνητο δέκα χρόνια που είναι ο χρόνος φθοράς της μπαταρίας.

Επίσης τις μπαταρίες τις πουλάς και βγάζεις κάποιο από το κόστος αλλαγής τους.
Κάνε ότι πιστεύεις γενικά με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα απλώς να προσέχεις με τα συγκεκριμένα περισσότερα αρνητικά παρά θετικά έχει. Καλη συνέχεια.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
Υπάρχουν αλλαγές στην τεχνολογία που κάποιος δεν τις αντιλαμβάνεται αμέσως.
Πριν κάτι χρόνια σε ένα από τα μαγαζια μου γείτονας είχε τεράστιο κήπο, και είχε πάρει ηλεκτρικά εργαλεία κήπου. Ειχα πάει και τα έπιασα στα χέρια μου και εκεί κατάλαβα για πρώτη φορά ότι περνάμε σε νέα εποχή. Οι μπαταρίες έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο ισχύος και διάρκειας.
Μετά ο αδερφός μου πήρε ένα Corolla hybrid αυτά που από 0-60 πάνε με μπαταρία. Φοβερό συναίσθημα το γκάζι το κιβώτιο από άλλο πλανήτη. Εντυπωσιάστηκα.
Την πλάκα μου την έπαθα με Tesla ως συνοδηγός. Πρώτη φορά ένιωσα σε αυτοκίνητο την επιτάχυνση που νιώθεις σε απογείωση 737.
έχω επιφυλάξεις αν θα καταφέρουν να βρουν τόσα μεταλα που χρειάζονται να γίνει ο παγκόσμιος στόλος αυτοκινήτων ηλεκτρικός.
αλλά δεν είναι ένα απλό βήμα εξέλιξης. Είναι σαν να περνάς δύο τρία επίπεδα μαζί.
Όποιος δεν έχει δοκιμάσει πρέπει να μπει. Δεν μπορείς να έχεις γνώμη αν δεν ζήσεις κάτι.
Τώρα χρόνοι φόρτισης, σημεία φόρτισης και όλα αυτά είναι θέμα χρόνου και εξέλιξης. Εδώ που είμαι όλα τα σουπερμάρκετ έχουν θέσεις φόρτισης το έχουν σκεφτεί πολυ εξυπνα και τα πρατήρια ένα ένα φτιάχνουν θέσης φόρτισης.

Δεν ξέρω τι θα συμβεί πραγματικά στο μέλλον πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Σε θέματα τεχνολογίας τα άλματα είναι τεράστια. Σε θέματα εισοδήματος των ανθρώπων η κατάσταση τραγική.
Το μυαλό του Έλληνα έχει χίλια κολλήματα, αμάξι είναι ότι έχει ταχύτητες συμπλέκτη αυτές οι αναγκαιες παπαριές που χρειάζεται ο θερμικός κινητήρας. Και να τον βάλεις σε ένα ηλεκτρικό αρνείται ο εγκέφαλος την υπεροχή ότι δεν υπάρχει κιβώτιο ταχυτήτων.
Δεν μπορείς να κρατήσεις όμως την ανθρωπότητα πίσω.
Μέχρι πέρυσι και εγώ έλεγα ότι τα ηλεκτρικά είναι μαλακίες.
Όμως τα ηλεκτρικά γαμανε σε όλα τα συμβατικά.
Οδηγική συμπεριφορά, άνεση, απόλαυση, επιτάχυνση.
Είπαμε είναι φοβερή λύση για μέσα προςμεγαλα εισόδηματσ που έχουν μονοκατοικία γκαραζ κλπ.
Αυτός που μένει με νοίκι σε πολυκατοικία που ακούει ποτέ χέζει κάθε διαμέρισμα και όροφος δεν έχει θέμα να σκεφτεί ηλεκτρικό. Αυτός σκέφτεται μια χαρά είμαι με το θερμικό και τι μαλακια είναι το ηλεκτρικό......
επίσης - για την ιστορία - να πούμε ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν είναι καθόλου (ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ) νέα τεχνολογία...
πιο παλιά από τα εσωτερικής καύσης σχεδόν
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
το πραγματικό μέλλον,προσωπικά ελπίζω να περπατήσει γιατί ποτέ δεν ξέρεις, είναι οι κινητήρες υδρογόνου.
άπειρα πλεονεκτήματα, σχεδόν κανένα μειονέκτημα. και πραγματικά οικολογικοί.
τεςπα...
σε λιγότερο από 2 δεκαετίες όλα αυτά θα είναι άνευ λόγου συζήτησης. γιατί απλά το αυτοκίνητο θα υποβαθμιστεί (για πολλούς αυτό δεν είναι θέμα καθώς είναι έτσι κι αλλιώς αυτής της νοοτροπίας) σε καθαρά μέσο μετακίνησης από το σημείο Α στο σημείο Β.
αμφιβάλω αν θα οδηγούμε καν ή θα είναι απαγορευμένο, όχι προαιρετικό αλλά απαγορευμένο ξαναλέω. απλά θα μας πηγαίνει το τουτού βολτάτζα...
 

borbi2525

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Νοε 2017
Μηνύματα
5.553
Κριτικές
22
Like
6.773
Πόντοι
5.696
επίσης - για την ιστορία - να πούμε ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν είναι καθόλου (ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ) νέα τεχνολογία...
πιο παλιά από τα εσωτερικής καύσης σχεδόν
Πως φαίνεται ο διαβασμένος άνθρωπος.... Την καλημέρα μου.. :hi:
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746

borbi2525

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Νοε 2017
Μηνύματα
5.553
Κριτικές
22
Like
6.773
Πόντοι
5.696

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
Έχουμε και εδώ ωραία μωράκια να ξέρετε.... αλλά τα κρύβω μην μου τα ματιάσετε...... :happy:
άκου τώρα, πριν χρόνια - πολλά χρόνια και πολύ προτού εισέλθω στο "σπορ" - ήμουν εκεί λόγω δουλειάς και σαν το διάολο μου ήρθε να πάρω ένα κολ γκιρλ πράγμα που δεν είχα κάνει ποτέ. μιλάμε τώρα για εποχή εφημερίδας....
ε δε βρήκα πουθενά...ΤΙΠΟΤΑ
 

borbi2525

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Νοε 2017
Μηνύματα
5.553
Κριτικές
22
Like
6.773
Πόντοι
5.696
άκου τώρα, πριν χρόνια - πολλά χρόνια και πολύ προτού εισέλθω στο "σπορ" - ήμουν εκεί λόγω δουλειάς και σαν το διάολο μου ήρθε να πάρω ένα κολ γκιρλ πράγμα που δεν είχα κάνει ποτέ. μιλάμε τώρα για εποχή εφημερίδας....
ε δε βρήκα πουθενά...ΤΙΠΟΤΑ
Αυτό last year... Έχουν αλλάξει τα κοζια τώρα...
 

borbi2525

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Νοε 2017
Μηνύματα
5.553
Κριτικές
22
Like
6.773
Πόντοι
5.696
Βέβαια δεν υπάρχει, ει η συχνότητα της Αθηνας
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
169
Like
105
Πόντοι
1
Κάνε ότι πιστεύεις γενικά με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα απλώς να προσέχεις με τα συγκεκριμένα περισσότερα αρνητικά παρά θετικά έχει. Καλη συνέχεια.
Οδηγώ περίπου 150κμ τη μέρα. Μετά απο τρία χρόνια ηλεκτρικών δεν έχω βρει κανένα ουσιαστικό αρνητικό.

Όχι εντάξει, με το model s που έχω τώρα ομολογώ ότι υπάρχουν δρόμοι στο κέντρο που αποφεύγω να πάω λόγο μεγέθους.

Πέρα από αυτό μόνο θετικά. Μιλάμε πάντα για αυτοκίνητα 50.000+ ευρώ. Σε μικρότερα δεν ξέρω να σου πω.
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
169
Like
105
Πόντοι
1
το πραγματικό μέλλον,προσωπικά ελπίζω να περπατήσει γιατί ποτέ δεν ξέρεις, είναι οι κινητήρες υδρογόνου.
άπειρα πλεονεκτήματα, σχεδόν κανένα μειονέκτημα. και πραγματικά οικολογικοί.
τεςπα...
σε λιγότερο από 2 δεκαετίες όλα αυτά θα είναι άνευ λόγου συζήτησης. γιατί απλά το αυτοκίνητο θα υποβαθμιστεί (για πολλούς αυτό δεν είναι θέμα καθώς είναι έτσι κι αλλιώς αυτής της νοοτροπίας) σε καθαρά μέσο μετακίνησης από το σημείο Α στο σημείο Β.
αμφιβάλω αν θα οδηγούμε καν ή θα είναι απαγορευμένο, όχι προαιρετικό αλλά απαγορευμένο ξαναλέω. απλά θα μας πηγαίνει το τουτού βολτάτζα...
Οι κινητήρες υδρογόνου είναι μια ταλαιπωρία και μισή. Δεν είναι καινουρια τεχνολογία, κυψέλες καυσίμου έχουμε από το 1960. Αν ήταν να έχουν πιάσει θα είχαν πιάσει μέχρι τώρα.

Το κόστος υποδομής και η απόδοση αν συνυπολογίσεις όλο το κύκλο υδρογόνου (πρέπει κάπως να βρεις υδρογόνο δεν κυκλοφορεί ελεύθερο) ειναι τεράστιο.

Τώρα για τις μελλοντικές προβλέψεις σου, μην ξεχνάς ότι σήμερα περισσότεροι άνθρωποι κάνουν ιππασία από ότι το 1600. Απλά τώρα το κάνουν σαν χόμπι.
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
169
Like
105
Πόντοι
1
μέχρι να επιλυθούν τα προβλήματα που έχω ήδη αναφέρει, τα όποια (είναι αρκετά) πλεονεκτήματα των ηλεκτρικών είναι σα να μην υπάρχουν.
πρώτα αντιμετωπίζεις την καθημερινότητα και το πρακτικό κομμάτι με επενδύσεις - ή/και το επιλύεις κατάλληλα με διάφορους τρόπους - και μετά μιλάς για αλλαγές στόλου παγκοσμίως κλπ κλπ...
όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέμε. σα να λες "έχω εστιατόριο, δώστε μου τα λεφτά σας για γαμάτο φαγητό και σιγά σιγά εγώ θα πάρω και πιάτα και πηρούνια και μαχαίρια και τραπέζια και καρέκλες. μέχρι τότε στο όρθιο με το χεράκι...αλλά γκουρμεδιές οκ?"
ε αυτά δε γίνονται...
(για να μην αναφερθώ στην "ποιότητα" των τεσλα...γιατί επιμένετε κάποιοι. με μια βόλτα δε βλέπεις τι παίζει, απλά εντυπωσιάζεσαι)
Έχω τεσλα 3 χρόνια και 120.000κμ. Θέλεις να μιλήσουμε για ποιότητα;

Και για να μην νομίζεις ότι είμαι κανένας τρελο ζηλωτής θεωρώ ότι ο μασκ είναι ένας κομπογιαννίτης και η τεσλα ειναι τραγικά υπερτιμημένη.

Και το full self driving της τεσλα είναι μια απλά επικίνδυνο.
 

ekatse_i_koutsi_katsika

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
375
Like
1.091
Πόντοι
201
Σαν πλυντήριο σε πρόγραμμα στυψίματος είναι ο ήχος του ηλεκτρικού αυτοκινήτου. Όσο υπάρχουν - και θα υπάρχουν - οι κινητήρες εσωτερικής καύσεως θα υπάρχουν και πραγματικά αυτοκίνητα!!!
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
Έχω τεσλα 3 χρόνια και 120.000κμ. Θέλεις να μιλήσουμε για ποιότητα;

Και για να μην νομίζεις ότι είμαι κανένας τρελο ζηλωτής θεωρώ ότι ο μασκ είναι ένας κομπογιαννίτης και η τεσλα ειναι τραγικά υπερτιμημένη.

Και το full self driving της τεσλα είναι μια απλά επικίνδυνο.
πες μου για την ποιότητα...
(δεν το λεω ειρωνικα)
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
επίσης αν θες πες μου τι κάνεις σχετικά με τη φόρτιση...
ρωτάω μήπως έχεις βρει κάποια λύση
είσαι σε πόλη ή επαρχία?
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.750
Κριτικές
30
Like
20.012
Πόντοι
8.746
Οι κινητήρες υδρογόνου είναι μια ταλαιπωρία και μισή. Δεν είναι καινουρια τεχνολογία, κυψέλες καυσίμου έχουμε από το 1960. Αν ήταν να έχουν πιάσει θα είχαν πιάσει μέχρι τώρα.

Το κόστος υποδομής και η απόδοση αν συνυπολογίσεις όλο το κύκλο υδρογόνου (πρέπει κάπως να βρεις υδρογόνο δεν κυκλοφορεί ελεύθερο) ειναι τεράστιο.
είναι το μόνο σίγουρα καθαρό μέλλον (μέχρι τώρα), αν βεβαια αυτό μας ενδιαφερει.
και δεν είπα ότι ειναι καινούργια τεχνολογία, αν και σίγουρα πιο καινούργια από τα ηλεκτρικα
Τώρα για τις μελλοντικές προβλέψεις σου, μην ξεχνάς ότι σήμερα περισσότεροι άνθρωποι κάνουν ιππασία από ότι το 1600. Απλά τώρα το κάνουν σαν χόμπι.
και η οδήγηση μόνο για χόμπι θα είναι πολύ σύντομα, κι αν μας επιτρέπουν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom