Νέα

απόρριψη απο ΟΤΕ ... Η πασοκιλα καλα κρατει γαμω το σπιτι τους .

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bourdgeorge

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
343
Πόντοι
21
τι σημαίνει ρε νέος πελάτης ?? αν έχεις χαλκό στο σπίτι σου PSTN θα σου βάλει... εγώ στο σπίτι μου πήγα από Cyta σε ΟΤΕ και το τηλεφωνο μου από Voip έγινε PSTN...

Ολοι εχουμε χαλκο στο σπιτι, αλλα καποιοι εχουμε VoIP :-)

Εγω σα νεος πελατης ζητησα PSTN, ηθελα να ειναι το τηλεφωνο μου ανεξαρτητο απο το router, αλλα μου ειπαν οτι δε γινεται, ολοι οι νεοι πελατες παιζουν ετσι ... Τωρα αν εσενα σε συνδεσανε PSTN δε μπορω να πω κατι ...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ολοι εχουμε χαλκο στο σπιτι, αλλα καποιοι εχουμε VoIP :-)

Εγω σα νεος πελατης ζητησα PSTN, ηθελα να ειναι το τηλεφωνο μου ανεξαρτητο απο το router, αλλα μου ειπαν οτι δε γινεται, ολοι οι νεοι πελατες παιζουν ετσι ... Τωρα αν εσενα σε συνδεσανε PSTN δε μπορω να πω κατι ...

πελάτης cyta που γύρισα στον ΟΤΕ παίκτη μου...
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
Ολοι εχουμε χαλκο στο σπιτι, αλλα καποιοι εχουμε VoIP :-)

Εγω σα νεος πελατης ζητησα PSTN, ηθελα να ειναι το τηλεφωνο μου ανεξαρτητο απο το router, αλλα μου ειπαν οτι δε γινεται, ολοι οι νεοι πελατες παιζουν ετσι ... Τωρα αν εσενα σε συνδεσανε PSTN δε μπορω να πω κατι ...
Βαση κοινοτικης οδηγιας απο την 01/01/2017 ΟΛΕΣ οι νεες γραμμες παραδιδονται VOIP και σταδιακα θα γυρισουν κι οι παλιες... PSTN τελος!!!
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
επίσης οσοι υποτιθεται ειστε στο χωρο αλλα κι οι υπολοιποι γνωριζεται πως δεν υπαρχει ιδιοκτητο δικτυ απο κανενα παροχο πλην ΟΤΕ..το μητροπολιτικο δικτυο χαλκου σε καθε πολη ανηκει στον οτε ο οποιος νοικιαζει ULL (τοπικους βρογχους) σε αλλους παροχους,αλλα ειναι υπευθυνος για συντηρηση επεκταση και νεες γραμμες!οι παροχοι απλα συστεγαζονται στα Α/Κ του ΟΤΕ,(συνεγκατασταση DSLAMs, ή σε δικα τους RSS..καποιοι παροχοι κυριως σε επαρχια δρομολογουν τις γραμμες τους απο τα RSS η τις συνεγκαταστασεις ΟΤΕ μεσω ασυρματικων Radio Links ή οπτικης ινας οπου υπαρχει αυτη η δυνατοτητα!!!
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
λοιπον  .....


οπως ειχα γραψει μετα την απορριψη  του οτε μεσω της  cyta ...
ειχα  παει  στον ιδιο  τον οτε για να κανω αιτηση  τηλεφωνικου αριθμου ....


ηρθε  πριν λιγο ο ιδιος τεχνικος του  οτε  ...
και  ... μου εβαλε κανονικα  τον αριθμο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

δε τον  ρωτησα  τιποτα δεν ειπα τιποτα .. αλλα καταλαβα  τι παιζεται τελικα και πως ειναι πολιτικη του  οτε αυτη ..

θα  περιμενω  τωρα ενα μηνα  και μετα φευγω με φορητοτητα και  παω  σε αλλο παροχο  και  βαζω και ιντερνετ .

τι  γαμιολιδες ειναι αυτοι  ρε ;;;; :jerking:
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
δεν είναι πάντα τα πράγματα όπως φαίνονται. υπάρχουν κανονισμοί επό την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιων που τα κυνηγανε και αν ο οτε κανει μαμουνια θα τρεχει. Παλια ΝΑΙ ήταν αλλιως, τώρα όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έγινε ένα από τα ακόλουθα:
1) ήταν δεσμευμένο όλο το απερχόμενο δίκτυο της γειτονιάς και εκείνες τις μέρες έγινε ακύρωση γραμμής πελάτη ή κάποιους βρόχους που τους δεσμεύουν οι πάροχοι τους άφησαν. Στατιστικά δύσκολο να εγινε αυτό και να έπεσες σε εκείνες τις μέρες
2) (θα το πω απλα, περιγραφικα, δεν βγαζει αλλιως νοημα)... Κάποια box του οτε είναι μοιραζόμενα με άλλα που βρίσκονται πιο μακρυα απο εκεινο το σημειο. Αν δεν υπαρχει γραμμη στο box που δινει σε εσενα ο οτε κάνει 'γεφυρα" στα καλώδια για να χρησιμοποιησει ελευθερη γραμμή από το άλλο μοιραζόμενο box και ετσι παίρνεις. Οι πάροχοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΙΑ με οτε για να γίνεται αυτό. Σε αυτή τη περίπτωση κάνεις το "κολπο" που λες με φορητότητα.
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
δεν είναι πάντα τα πράγματα όπως φαίνονται. υπάρχουν κανονισμοί επό την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιων που τα κυνηγανε και αν ο οτε κανει μαμουνια θα τρεχει. Παλια ΝΑΙ ήταν αλλιως, τώρα όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έγινε ένα από τα ακόλουθα:
1) ήταν δεσμευμένο όλο το απερχόμενο δίκτυο της γειτονιάς και εκείνες τις μέρες έγινε ακύρωση γραμμής πελάτη ή κάποιους βρόχους που τους δεσμεύουν οι πάροχοι τους άφησαν. Στατιστικά δύσκολο να εγινε αυτό και να έπεσες σε εκείνες τις μέρες
2) (θα το πω απλα, περιγραφικα, δεν βγαζει αλλιως νοημα)... Κάποια box του οτε είναι μοιραζόμενα με άλλα που βρίσκονται πιο μακρυα απο εκεινο το σημειο. Αν δεν υπαρχει γραμμη στο box που δινει σε εσενα ο οτε κάνει 'γεφυρα" στα καλώδια για να χρησιμοποιησει ελευθερη γραμμή από το άλλο μοιραζόμενο box και ετσι παίρνεις. Οι πάροχοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΙΑ με οτε για να γίνεται αυτό. Σε αυτή τη περίπτωση κάνεις το "κολπο" που λες με φορητότητα.


χωρις να ειμαι ειδικος ...  εχω την εντυπωση  ( μιας και παρακολουθησα ολη τη διαδικασια  απο κοντα ) οτι  το  box ειχε ελευθερες γραμμες .
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
και πως καταλαβες με το ματι; Δεν γινεται αυτο.
Γιατι ακομα και αν ξερεις ποια ρεγκελτα ειναι η δεκαδα του box μπορει πανω να έχει "ελευθερα" όρια που όμως δεν είναι είτε γιατι είτε είναι ακόμα δεσμευμένα από πάροχο (μέχρι να πάρει ο οτε ειδοποίηση για να τα ελευθερώσει) αλλα το σημαντικότερο μπορει κάποια όρια από τη δεκάδα να είναι ελεύθερα στο μάτι αλλά το σύστημα να μη σε αφήνει να τα δεσμεύσεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ σαν βλαβη
τωρα αν βλεπεις ελευθερα καλωδια εκει μεσα δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση. συνήθως περισσεύουν ζεύγη στα καλώδια που δεν χρησιμοποιούνται

ΥΓ ρε παιδια χωρις να γνωρίζετε μη λετε εικασιες για κατι που δεν καταλαβαίνετε πως δουλευει
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.728
Κριτικές
8
Like
2.426
Πόντοι
506
και πως καταλαβες με το ματι; Δεν γινεται αυτο.
Γιατι ακομα και αν ξερεις ποια ρεγκελτα ειναι η δεκαδα του box μπορει πανω να έχει "ελευθερα" όρια που όμως δεν είναι είτε γιατι είτε είναι ακόμα δεσμευμένα από πάροχο (μέχρι να πάρει ο οτε ειδοποίηση για να τα ελευθερώσει) αλλα το σημαντικότερο μπορει κάποια όρια από τη δεκάδα να είναι ελεύθερα στο μάτι αλλά το σύστημα να μη σε αφήνει να τα δεσμεύσεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ σαν βλαβη
τωρα αν βλεπεις ελευθερα καλωδια εκει μεσα δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση. συνήθως περισσεύουν ζεύγη στα καλώδια που δεν χρησιμοποιούνται

ΥΓ ρε παιδια χωρις να γνωρίζετε μη λετε εικασιες για κατι που δεν καταλαβαίνετε πως δουλευει
σωστος :thumbsup:
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
και πως καταλαβες με το ματι; Δεν γινεται αυτο.
Γιατι ακομα και αν ξερεις ποια ρεγκελτα ειναι η δεκαδα του box μπορει πανω να έχει "ελευθερα" όρια που όμως δεν είναι είτε γιατι είτε είναι ακόμα δεσμευμένα από πάροχο (μέχρι να πάρει ο οτε ειδοποίηση για να τα ελευθερώσει) αλλα το σημαντικότερο μπορει κάποια όρια από τη δεκάδα να είναι ελεύθερα στο μάτι αλλά το σύστημα να μη σε αφήνει να τα δεσμεύσεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ σαν βλαβη
τωρα αν βλεπεις ελευθερα καλωδια εκει μεσα δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση. συνήθως περισσεύουν ζεύγη στα καλώδια που δεν χρησιμοποιούνται

ΥΓ ρε παιδια χωρις να γνωρίζετε μη λετε εικασιες για κατι που δεν καταλαβαίνετε πως δουλευει
μπορει και να εχεις δικιο  , ειπα δεν ειμαι ειδικος ..
η ουσια ειναι  πως  ο ιδιος τεχνικος εδωσε ακυρο για  λογαριασμο της cyta και  ο ιδιος παλι  μου περασε γραμμη για τον οτε  ομως αυτη  τη  φορα ...
ε .. οπως  και να  το  δεις ... ειναι λιγο περιεργο ..
 

bender27

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2013
Μηνύματα
19
Like
46
Πόντοι
0
εγω θα σου πω κατι απλο ο οτε στους παροχους ειναι αναγκασμενος να δωσει γραμμη με συγεκριμενες τιμες ποιοτητας στο ζευγαρι
αν λοιπον τα ζευγαρια στο κουτι εχουν τα μαυρα τους τα χαλια δεν μπορει να το δωσει σε παροχο ειδικα σε παροχο που στιριζεται σε voip, απο την αλλη ομως σε δικο του πελατη ειναι ελευθερος να δωσει οτι ζευγαρι θελει με οτι ποιοτητα θελει γτ απλα μπορει να τον εξυπηρετησει αμεσα ενω τον πελατη παροχου υπαρχει συγεκριμενη διαδικασια που πρεπει να τηρείται για καθαρα νομικους λογους. πισω απο αυτο που βλεπουμε εμεις παιζετε ενα τεραστιο παιχνιδι με πολλα λεφτα και πολλα δικαστηρια συνεχεια μεταξυ παροχων και οτε . παραδειγμα θα σου πω μονο οτι εγω σε συνενοηση με τον τεχνικο του οτε μου εχει δωσει ζευγαρι που εχει βλαβη γτ εχει πιο γρηγορο ιντερνετ αλλα οχι το ιδιο σταθερο με ενα καθαρο ζευγαρι ολο αυτο εν γνωση μου και παντα σε συνενοηση αυτο σε παροχο δυστηχως δεν μπορει να γινει για τουσ λογους που προανεφερα
με λιγα λογια και φορητοτα να κανεις τωρα μπορει να το ξαναφας το ακυρο σου ή να περασει αλλα θα εχεις προβληματα
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
εγω θα σου πω κατι απλο ο οτε στους παροχους ειναι αναγκασμενος να δωσει γραμμη με συγεκριμενες τιμες ποιοτητας στο ζευγαρι
αν λοιπον τα ζευγαρια στο κουτι εχουν τα μαυρα τους τα χαλια δεν μπορει να το δωσει σε παροχο ειδικα σε παροχο που στιριζεται σε voip, απο την αλλη ομως σε δικο του πελατη ειναι ελευθερος να δωσει οτι ζευγαρι θελει με οτι ποιοτητα θελει γτ απλα μπορει να τον εξυπηρετησει αμεσα ενω τον πελατη παροχου υπαρχει συγεκριμενη διαδικασια που πρεπει να τηρείται για καθαρα νομικους λογους. πισω απο αυτο που βλεπουμε εμεις παιζετε ενα τεραστιο παιχνιδι με πολλα λεφτα και πολλα δικαστηρια συνεχεια μεταξυ παροχων και οτε . παραδειγμα θα σου πω μονο οτι εγω σε συνενοηση με τον τεχνικο του οτε μου εχει δωσει ζευγαρι που εχει βλαβη γτ εχει πιο γρηγορο ιντερνετ αλλα οχι το ιδιο σταθερο με ενα καθαρο ζευγαρι ολο αυτο εν γνωση μου και παντα σε συνενοηση αυτο σε παροχο δυστηχως δεν μπορει να γινει για τουσ λογους που προανεφερα
με λιγα λογια και φορητοτα να κανεις τωρα μπορει να το ξαναφας το ακυρο σου ή να περασει αλλα θα εχεις προβληματα


στον οτε  δουλευεις ;;;
η γραμμη δεν εχει κανενα προβλημα και μου ειπε πως  και  μεγαλη ταχυτητα θα εχω αν βαλω ιντερνετ μιας και  ειμαι σχεδον διπλα απο το κεντρο .
 

bender27

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2013
Μηνύματα
19
Like
46
Πόντοι
0
αμα δουλευα στον οτε δεν θα χρειαζομουν τεχνικο οτε να μου φτιαξει την γραμμη εστω και με βλαβη :)
απλα γνωριζω το πολυ καλα το πλαισιο λειτουργιας την μεγαλη ταχυτητα και με βλαβη οπως σου ειπα και απο πανω θα την πιασεις αυτο ομως δεν λεει κατι γτ η γραμμη δεν γινεται αποδεκτη απο τον παροχο γτ ειναι επιφοβη και επειδη καθε φορα που θα φωναζει ο παροχος τον οτε για αποκατασταση βλαβης ο οτε τον χρεωνει τον παροχο εχουν συμφωνησει να πηγαινουν σε καθαρα ζευγαρια και ας μην περναει ουτε 4 mbps ιντερνετ
 

purgiotis40

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2017
Μηνύματα
278
Like
53
Πόντοι
1
ειχα συνδεση οτε voip  καθε τρεις και λιγο ειχα αποσυνδεση που κραταγε μαλιστα ακομα και 20 λεπτα! πηγα στην wind και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! σαφως πιο γρηγορο ιντερνετ και ουτε μια αποσυνδεση εδω και 9 μηνες! και το κυριοτερο κανονικο τηλεφωνο οχι voip και μαλακιες!  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
με  πηραν εχτες απο οτε .. τηλ .. μου λενε για  προσφορα  ιντερνετ .. χαχαχα ας γελασω ... με λιγοτερα απο  τα μισα
παω cyta η  σε  οποιονδηποτε αλλο παροχο ..
την αλλη  βδομαδα κανω φορητοτητα και γεια σας .. . .
 

purgiotis40

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2017
Μηνύματα
278
Like
53
Πόντοι
1
τυπε πηγαινε wind θα με θυμηθεις..μην πας cyta εχει voip  δλδ τηλεφωνια μεσω ιντερνετ..η wind  δινει κανονικη γραμμη και αρκετα γρηγορο ιντερνετ 10 mps  :rockon:
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
τυπε πηγαινε wind θα με θυμηθεις..μην πας cyta εχει voip  δλδ τηλεφωνια μεσω ιντερνετ..η wind  δινει κανονικη γραμμη και αρκετα γρηγορο ιντερνετ 10 mps  :rockon:

εχε υποψην σου  πως σε  λιγο καιρο ολα θα γινουν  voip ...
 

purgiotis40

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2017
Μηνύματα
278
Like
53
Πόντοι
1
εχε υποψην σου  πως σε  λιγο καιρο ολα θα γινουν  voip ...
απο το 2019 και ισως παρει και λιγο παραπανω..γιατι να μην απολαυσεις κανονικη τηλεφωνια 2 ολοκληρα χρονια? ασε που δινει και 120 λεπτα προς ολους στο κινητο σου δωρεαν συν ενα giga δωρεαν καθε μηνα για ιντερνετ..και ολα αυτα με 22ευρω τον μηνα!
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
απο το 2019 και ισως παρει και λιγο παραπανω..γιατι να μην απολαυσεις κανονικη τηλεφωνια 2 ολοκληρα χρονια? ασε που δινει και 120 λεπτα προς ολους στο κινητο σου δωρεαν συν ενα giga δωρεαν καθε μηνα για ιντερνετ..και ολα αυτα με 22ευρω τον μηνα!

θα το  ψαξω . τωρα  που εχω πλεον  τηλεφωνο ειμαι χαλαρος  :wanker:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom