Νέα

απόρριψη απο ΟΤΕ ... Η πασοκιλα καλα κρατει γαμω το σπιτι τους .

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
είναι καινούργιο το κτίριο και δεν είχε ποτέ τηλεφωνική σύνδεση ??

ΥΓ γενικά η ποιότητα του ΟΤΕ είναι καλύτερη (στο ιντερνετ)... επιπλέον η τηλεφωνία του είναι PSTN που σημαίνει ότι το τηλέφωνο θα λειτουργεί ανεξάρτητα από το αν  λειτουργεί το ιντερνετ ή σε περιπτώσεις που δεν έχει ρεύμα... επιπλέον αν το ΚΑΦΑΟ είναι κοντα στο τοπικό κέντρο πιθανόν να έχει σύνδεση με οπτική ίνα (FTTC) οπότε μπορείς να πάρεις σφαιράτη σύνδεση ιντερνετ VDSL .. βέβαια εξαρτάται γιατί το θέλεις πάντα...

Τυπε ειχα οτε και τωρα εχω cyta, δεν ειδα καμια διαφορα σε ταχυτητα και ποιοτητα γραμμης. :S :S :S
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
ξερει κανεις αν  η  vodafone εχει δικο  της  δικτυο ;;;

όχι δεν έχει για σταθερή τηλεφωνία... και όπως προείπα το last mile δηλαδή η διασύνδεση από το τοπικό κέντρο προς το ΚΑΦΑΟ και από το ΚΑΦΑΟ προς τον καταναλωτή ανήκει στον ΟΤΕ μονοπωλιακά...

και παντου στον κόσμο έτσι γίνεται... για παράδειγμα στην Αγγλία το δίκτυο ανήκει στην Openreach (θυγατρική της ΒΤ) και από εκεί νοικιάζουνε όλοι οι πάροχοι... αν θέλεις να στήσεις διαφορετικό δίκτυο πρέπει να το στήσεις με διαφορετική τεχνολογία (για παράδειγμα έχει η Virgin αλλο δίκτυο αλλά δεν είναι της ίδιας τεχνολογίας είναι coax)...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Τυπε ειχα οτε και τωρα εχω cyta, δεν ειδα καμια διαφορα σε ταχυτητα και ποιοτητα γραμμης. :S :S :S

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τις αποδόσεις των γραμμών

(1) Απόσταση του ΚΑΦΑΟ από το τοπικό κέντρο. Οσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο πέφτει η ταχύτητα
(2) Τρόπος διασύνδεσης του παρόχου με το τοπικό κέντρο Αν η διασύνδεση είναι γρήγορη τότε θα έχεις καλύτερη ποιότητα
(3) Εξοπλισμός παρόχου στο τοπικό κέντρο και κορεσμός του. Αν τα DSLAM έχουν κορεστεί τότε μοιραία η ταχύτητα πέφτει
(4) Αν ο εξοπλισμός του παρόχου έχει συνεγκατάσταση στον ίδιο χώρο με τον ΟΤΕ ή όχι Αν ο εξοπλισμός του παρόχου είναι εντός του κέντρου τότε έχεις καλύτερη απόδοση. Αν ο πάροχος λόγω τεχνικών προβλημάτων και έλλειψη χώρου πρέπει να στήσει δικό του κέντρο και να το συνδέσει με οπτική ίνα με αυτό του ΟΤΕ τότε πέφτει η ποιότητα...

Οι παράγοντες αυτοί μπορούν να συνδυαστούν και να λειτουργήσουν σωρευτικά
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.439
Like
3.643
Πόντοι
456
Αν εισαι κοντα στην "πηγη" και εχεις σταθερο ιντερνετ τοτε το τηλεφωνο με voip ειναι σχεδον ιδιας ποιοτητας με τον ΟΤΕ.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Για να καταλάβετε πως δουλεύει το πράγμα που λέγεται Local Loop Unbundling σας παραθέτω αυτό το απλοποιημένο σχήμα.... Με το μπλέ είναι ο ΟΤΕ και με το κόκκινο ο πάροχος
 

Συνημμένα

  • DSL setup.jpg
    DSL setup.jpg
    31,9 KB · Εμφανίσεις: 36

jovani100

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2008
Μηνύματα
373
Like
184
Πόντοι
1
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ....


κανω αιτηση  στην  cyta πριν κανα μηνα για νεο νουμερο σταθερου και  ιντερνετ για επαγγελματικο  χωρο .
ερχονται  εχτες 2  βλαμενα απο  τον ΟΤΕ και κοιταγαν εξω τα καλωδια λες και  ηταν τιποτα διαστημικοι  σταθμοι ..
ο  χωρος εν τω μεταξυ  παλαιοτερα ειχε τηλεφωνο απο  προηγουμενο ιδιοκτητη ...  και  το ακινητο  ειναι μολις 100 μετρα απο
το κτηριο  του ΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με  παιρνουν τηλ σημερα απο  την cyta και μου λενε  τι ;;;;;
οτι  ο οτε εδωσε απορριψη !!!! γιατι  λεει πρεπει να κανει μια ειδικη κατασκευη ..
ωραια  .. λεω και ποτε  θα τη  κανει  ; ; ;; δε ξερουμε  λενε .... θα περιμενουμε μεχρι 6 μηνες . ...!!!!!

γαμω τα σπιτια  τους  .. γαμω τη δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια τους  και το μουνι της μανας  τους  .
Τύπε,απο τη cyta που θέλεις να πάς,καλύτερα μείνε χωρίς σύνδεση.Μακράν η ποιο για τον πούτσο εταιρία.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
είναι καινούργιο το κτίριο και δεν είχε ποτέ τηλεφωνική σύνδεση ??

ΥΓ γενικά η ποιότητα του ΟΤΕ είναι καλύτερη (στο ιντερνετ)... επιπλέον η τηλεφωνία του είναι PSTN που σημαίνει ότι το τηλέφωνο θα λειτουργεί ανεξάρτητα από το αν  λειτουργεί το ιντερνετ ή σε περιπτώσεις που δεν έχει ρεύμα... επιπλέον αν το ΚΑΦΑΟ είναι κοντα στο τοπικό κέντρο πιθανόν να έχει σύνδεση με οπτική ίνα (FTTC) οπότε μπορείς να πάρεις σφαιράτη σύνδεση ιντερνετ VDSL .. βέβαια εξαρτάται γιατί το θέλεις πάντα...

Ράδιο Αρβύλα...προπαγάνδα...
Το μόνο που παίζει είναι να προσέχουν περισσότερο τους πελάτες τους...

Αν έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου (απόσταση απο dslam, πρόβληνμα στο χαλκό) το πρόβλημα θα το έχεις σε όποια εταιρία και αν πας. Όσοι πληρώρουν τα φουσκωμένα τιμολόγια του ΟΤΕ (ΕΙΔΙΚΑ σε σπίτι) είναι απλά αφελείς και παραμυθιασμένοι.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.439
Like
3.643
Πόντοι
456
Εγω ειχα cyta για 4 χρονια και ημουν ευχαριστημενος ,ζητημα να εμεινα χωρις ιντερνετ/τηλεφωνο για 50-60 ωρες ,το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι δεν μου διναν την τιμη που εδιναν στους νεους πελατες και τους κουνησα μαντηλι.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ράδιο Αρβύλα...προπαγάνδα...
Το μόνο που παίζει είναι να προσέχουν περισσότερο τους πελάτες τους...

Αν έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου (απόσταση απο dslam, πρόβληνμα στο χαλκό) το πρόβλημα θα το έχεις σε όποια εταιρία και αν πας. Όσοι πληρώρουν τα φουσκωμένα τιμολόγια του ΟΤΕ (ΕΙΔΙΚΑ σε σπίτι) είναι απλά αφελείς και παραμυθιασμένοι.

εχουν καλύτερη γιατί βάζουν priorities στην κίνηση των πακέτων ... επίσης έχουν απευθείας διασύνδεση και όχι μέσω tandem που πολλές φορές έχουν οι πάροχοι...

και το κυριώτερο τα DSLAM τους δεν είναι μπουκωμένα γιατί έχουν κρατήσει χώρο στα τοπικά κέντρα και μπορούν και επεκτείνονται...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Εγω ειχα cyta για 4 χρονια και ημουν ευχαριστημενος ,ζητημα να εμεινα χωρις ιντερνετ/τηλεφωνο για 50-60 ωρες ,το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι δεν μου διναν την τιμη που εδιναν στους νεους πελατες και τους κουνησα μαντηλι.

50-60 ώρες σε τέσσερα χρόνια δεν το λες και καλή επίδοση όταν τα διεθνή πρότυπα λένε για απλά αποδεκτό το 99.98% διαθεσιμότητα
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Έχω την εντύπωση ότι τα συνεργείο έξω είναι εργοδηγοι που δουλεύουν για τον ΟΤΕ με φτηνά χερια
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
γενικά τύπε με τη cyta παίζεις κορόνα-γράμματα, 4 χρόνια πελάτης με δύο διαφορετικά σταθερά σε δύο χώρους έχω δει άπειρα disconnections, συχνά πολύ κακή ποιότητα κλήσης σε βαθμό να μην μπορείς να συνεννοηθείς, νεκρωμένο δίκτυο μετά από έντονες βροχοπτώσεις και maximum download speed και στα δύο 3,5 mbps. Αυτό που μου την έδωσε περισσότερο είναι ότι όταν άλλαξα πάροχο με πήραν τηλ. και ζήτησαν τα δύο router πίσω. Τους τα πήγα σε ένα κατάστημα να τα βάλουν στον κώλο τους τα technicolor των 10ε.   :referee:
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
το κτιριο  ειναι παλιο και  ειχε  παλαιοτερη  τηλ συνδεση !
δε καιγομαι για  vdsl και ναι το καφαο ειναι  κοντα στο τοπικο κεντρο !
μια απλη τηλεφωνικη γραμμμουλα ζητησα  γαμωτο  κερατο μου μεσα ... και ηρθαν εχτες και κοιταγαν τα καλωδια  τοση  ωρα απο  κατω και μετα βγαζαν κατι φωτο με το .. ταμπλετ ...

θα σε πηρανε χαμπαρι ρε φιλε
λενε αυτος την τηλεφωνικη γραμμη την θελει ειτε για ροζ τηλεφωνα ειτε για να φερνει call girls στο γραφειο του οποτε σου ριξανε ακυρο

αν τους ειχες πει πως το ηθελες καθαρα για επαγγελματικους λογους θα ησουνα οκ σημερα
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
για δοκιμασε νοβα,180 τον χρονο αν τα πληρωσεις ολα μαζι
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
θα σε πηρανε χαμπαρι ρε φιλε
λενε αυτος την τηλεφωνικη γραμμη την θελει ειτε για ροζ τηλεφωνα ειτε για να φερνει call girls στο γραφειο του οποτε σου ριξανε ακυρο

αν τους ειχες πει πως το ηθελες καθαρα για επαγγελματικους λογους θα ησουνα οκ σημερα

χαχα καλο γελασαμε ..
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
πηγα  το μεσημερι  στον οτε  και εκανα  αιτηση  για νεα γραμμη ...
μου ειπαν πως τη προσεχη πεμπτη θα ερθει τεχνικος ...
για την ιδια ακριβως αιτηση  η  cyta  χρειαστηκε 1,5 μηνα ..


στην αιτηση που υπεγραψα  πριν λιγο  δεν ηταν δεσμευτικη οποτε αν πανε  ολα καλα και  εχω τηλεφωνο  με τη πρωτη ευκαιρια
φευγω και  αλλαζω παροχο .
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Επειδή εχω περάσει απο τον κλάδο και έχω στήσει κέντρα.. απλά ρώτα το λόγο που απορρίφθηκε η κατασκευή του βρόγχου σου... συνήθως γίνετε λογο ασαφούς σημείου κτλ αλλα αφού είδες τεχνικούς του ΟΤΕ κάτι αλλο θα ναι όπως πχ να μην εχεις κουτι (box) για να σου αφήσουν εκει καλώδιο ή να μήν έχες ρεκλέτα κτλ.. Ρώτα τη CYTA γιατι ο ΟΤΕ απέρριψε το άιτημα και ψάξε μήπως απο εκεί στείλαν λάθος την άιτηση σου..
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.439
Like
3.643
Πόντοι
456
Εισαι σιγουρος?
Μη δεσμευτικη αιτηση?
 
OP
OP
ΕΑΤ/ΕΣΑ ΜΑΛΛΙΟΣ
Εγγρ.
11 Μαρ 2017
Μηνύματα
191
Like
1
Πόντοι
1
Επειδή εχω περάσει απο τον κλάδο και έχω στήσει κέντρα.. απλά ρώτα το λόγο που απορρίφθηκε η κατασκευή του βρόγχου σου... συνήθως γίνετε λογο ασαφούς σημείου κτλ αλλα αφού είδες τεχνικούς του ΟΤΕ κάτι αλλο θα ναι όπως πχ να μην εχεις κουτι (box) για να σου αφήσουν εκει καλώδιο ή να μήν έχες ρεκλέτα κτλ.. Ρώτα τη CYTA γιατι ο ΟΤΕ απέρριψε το άιτημα και ψάξε μήπως απο εκεί στείλαν λάθος την άιτηση σου..

το κουτι που λες  ειναι μολις ενα μετρο απο  τη πορτα μου!!!
ρωτησα  τη βλαμενη τηλεφωνητρια  και  ειπε πως πρεπει να γινει  καποια κατασκευη .. .( μονο αυτο  γνωριζε και  ουτε το ποτε) .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom