Νέα

απόρριψη απο ΟΤΕ ... Η πασοκιλα καλα κρατει γαμω το σπιτι τους .

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bourdgeorge

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
343
Πόντοι
21
ολοι παιζουνε με VOIP
ολοι εχουν προηγμενα δικτυα
δεν εχεις επιλογη PSTN/VoIP αν εισαι νεος πελατης
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Επειδή επαγγελματικά έχω περάσει απ το κλάδο.. εχω στήσει κέντρα της hol, παλιοτερα intracom και αττικές τηλεπικοινωνίες, VF κτλ κτλ.. το πιο προηγμένο δίκτυο αυτή τη στιγμή οσο αφορά το backbone κι οχι το δικτυο χαλκου του ΟΤΕ που γινετε η ολη κουβεντα.. το εχει η Cyta.. έστησε το  δίκτυο της με προηγμένες τεχνολογίες(η VoIP ειναι το μέλλον), εξού και ζητάνε πολλά για εξαγορά ή συγχώνευση.. κι νομίζω ειναι κι ο πιο φθηνός πάροχος;

παίκτη μου από το 1998 είμαι στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών και όχι μόνον στην Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
ολοι παιζουνε με VOIP
ολοι εχουν προηγμενα δικτυα
δεν εχεις επιλογη PSTN/VoIP αν εισαι νεος πελατης

τι σημαίνει ρε νέος πελάτης ?? αν έχεις χαλκό στο σπίτι σου PSTN θα σου βάλει... εγώ στο σπίτι μου πήγα από Cyta σε ΟΤΕ και το τηλεφωνο μου από Voip έγινε PSTN...
 

proedros46

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
774
Κριτικές
12
Like
267
Πόντοι
606
Επειδή επαγγελματικά έχω περάσει απ το κλάδο.. εχω στήσει κέντρα της hol, παλιοτερα intracom και αττικές τηλεπικοινωνίες, VF κτλ κτλ.. το πιο προηγμένο δίκτυο αυτή τη στιγμή οσο αφορά το backbone κι οχι το δικτυο χαλκου του ΟΤΕ που γινετε η ολη κουβεντα.. το εχει η Cyta.. έστησε το  δίκτυο της με προηγμένες τεχνολογίες(η VoIP ειναι το μέλλον), εξού και ζητάνε πολλά για εξαγορά ή συγχώνευση.. κι νομίζω ειναι κι ο πιο φθηνός πάροχος;

καταρχην...ποιος σου ειπαι οτι η cyta εχει δικο της δικτυο?οταν λες δικο της δικτυο ενωεις ολο το φασμα της τηλεφωνικης γραμμης....και φυσικα δεν εχει!!!!!!!καμια αλλη εταιρια εκτος απο τον οτε δεν εχει ολο το φασμα....
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ....


κανω αιτηση  στην  cyta πριν κανα μηνα για νεο νουμερο σταθερου και  ιντερνετ για επαγγελματικο  χωρο .
ερχονται  εχτες 2  βλαμενα απο  τον ΟΤΕ και κοιταγαν εξω τα καλωδια λες και  ηταν τιποτα διαστημικοι  σταθμοι ..
ο  χωρος εν τω μεταξυ  παλαιοτερα ειχε τηλεφωνο απο  προηγουμενο ιδιοκτητη ...  και  το ακινητο  ειναι μολις 100 μετρα απο
το κτηριο  του ΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με  παιρνουν τηλ σημερα απο  την cyta και μου λενε  τι ;;;;;
οτι   ο οτε εδωσε απορριψη !!!! γιατι  λεει πρεπει να κανει μια ειδικη κατασκευη ..
ωραια  .. λεω και ποτε  θα τη  κανει  ; ; ;; δε ξερουμε  λενε .... θα περιμενουμε μεχρι 6 μηνες . ...!!!!!

γαμω τα σπιτια  τους  .. γαμω τη δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια τους  και το μουνι της μανας  τους  .
Εγω τι να πω που εκανα αιτηση στην vodafone και περιμενω 1 μηνα μεχρι στιγμης. Καθε εβδομαδα που πηγαινα στο καταστημα τους μου ελεγαν τα γνωστα η αιτηση ειναι οκ εμεις ειμαστε οκ και απλα περιμενουμε ποτε θα παει τεχνικος της cosmote να κανει την εγκατασταση... Φταινε ομως και η παροχοι που δεν βαζουν τους νομικους να στρωσουν μερικοι κωλοι...
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Ράδιο Αρβύλα...προπαγάνδα...
Το μόνο που παίζει είναι να προσέχουν περισσότερο τους πελάτες τους...

Αν έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου (απόσταση απο dslam, πρόβληνμα στο χαλκό) το πρόβλημα θα το έχεις σε όποια εταιρία και αν πας. Όσοι πληρώρουν τα φουσκωμένα τιμολόγια του ΟΤΕ (ΕΙΔΙΚΑ σε σπίτι) είναι απλά αφελείς και παραμυθιασμένοι.

κάνεις λάθος φίλε μου.
Αν έχει πχ forthnet και εχεις χαμηλες ταχύτητες η συμφωνια που εχει η καθε εταιρια με ΟΤΕ είναι να εχει σωστο χαλκο χωρις βραχυκυκλωματα κτλ. ΔΕΝ ζητανε απο ΟΤΕ να μετρησει ταχυτητες ωστε να τους βγαινει πιο οικονομικα και να μη τον πληρώνουν πολλά. Οποτε και να σε συνδεσουν σε αλλο καλωδιο του ΟΤΕ ελεγχουν μονο να ειναι ο χαλκος μεσα σε καποια ορια οπως τους ζητησε ο παροχος.
Αν εισαι πελατης ΟΤΕ και δηλωσεις χαμηλες ταχυτητες, κάνουν αυτό που πρέπει, ΨΑΧΝΟΥΝ καλυτερο ζευγαρι καλωδιων που θα δινει καλυτερες ταχυτητες. Η μονη περιπτωση που δεν μπορει να συμβει αυτο ειναι αν ΟΛΑ τα ζευγαρια που φτανουν στη περιοχη εχουν αντιστοιχες ταχυτητες και ειναι γενικο προβλημα
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Έχω την εντύπωση ότι τα συνεργείο έξω είναι εργοδηγοι που δουλεύουν για τον ΟΤΕ με φτηνά χερια

εξωτερικοι συνεργατες είναι ΜΟΝΟ οσοι στηνουν/καρφωνουν εναερια ή επιτοιχια καλώδια ή αυτοι που σκαβουν ωστε μετα να επιδιορθωσουν βλαβη οι καλωδιακοι τεχνικοι του οτε
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Μπορεί να μήν έχει γραμμές ο ΟΤΕ εκει να δώσει ή να τις κρατάει καβάτζα για δικές του αιτήσεις πελατών..

Καβάτζα ΔΕΝ κραταει πια (μπορει να το εκανε παλια) γιατι ο καθε παροχος ενημερωνεται με στοιχεια για τους λογους απορριψης και υπαρχει τρελο προστιμο
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
τους ειπε ο οτε οτι  πρεπει να γινει μια  κατασκευη ...
δε μου ειπε πια ...
δε μπορω να καταλαβω ομως τι  στο πουτσο κατασκευη χρειαζεται ... αφου υπαρχουν ολα τα γαμωκουτια στο δρομο ... και  ειμαι και  100 μετρα απο  το γαμω κτιριο του οτε.

Δεν ειναι ετσι απλα και ωραια ολα. Μπορει πχ ενα διζευγο που πηγαινε στο Χ/Κ σου να "δεσμευτηκε" οσο δεν ειχες εσυ τηλεφωνο και να θελει να τραβηχτει καινουριο. Μπορει να γεμισαν οι γραμμες απο αλλους και να χρεαζεται να κανουν επεκταση ακραιου δικτυου.
Ο οτε εδω και καιρο δεν δουλευει οπως νομιζαμε, δεν ειναι δημοσιο πια
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
τύπε η φαση με τα router ειναι μεγαλη ηττα,οι μισοι δεν εχουν τηλεφωνο :grin: αλλο ενα σπουδαιο project του και καλα ιδιωτικου οτε

Ιδιωτικος ειναι ο οτε. ενα ποσοστο 5% ανηκει στο ελληνικο δημοσιο.
Ολη η ευρωπη παει σε VoIP, δηλαδη τηλεφωνια μέσω router. Όσο και να σου φαίνεται παραξενο τα περισσότερα προβλήματα σε αυτό οφείλωνται σε κακη ΙΔΙΩΤΙΚΗ καλωδίωση μέσα στα σπίτια.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
κάνεις λάθος φίλε μου.
Αν έχει πχ forthnet και εχεις χαμηλες ταχύτητες η συμφωνια που εχει η καθε εταιρια με ΟΤΕ είναι να εχει σωστο χαλκο χωρις βραχυκυκλωματα κτλ. ΔΕΝ ζητανε απο ΟΤΕ να μετρησει ταχυτητες για να τους βγαινει πιο οικονομικο. Οποτε και να σε συνδεσουν σε αλλο καλωδιο του ΟΤΕ ελεγχουν μονο να ειναι ο χαλκος μεσα σε καποια ορια οπως τους ζητησε ο παροχος.
Αν εισαι πελατης ΟΤΕ και δηλωσεις χαμηλες ταχυτητες, ΨΑΧΝΟΥΝ καλυτερο ζευγαρι καλωδιων που θα δινει καλυτερες ταχυτητες. Η μονη περιπτωση που δεν μπορει να συμβει αυτο ειναι αν ΟΛΑ τα ζευγαρια που φτανουν στη περιοχη εχουν αντιστοιχες ταχυτητες και ειναι γενικο προβλημα

Θα μου πληρώσεις εσυ το συμβόλαιο να κάνω φορητότητα στον ΟΤΕ αν συγχρονίζω το ίδιο? Το'χεις?
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
τι σημαίνει ρε νέος πελάτης ?? αν έχεις χαλκό στο σπίτι σου PSTN θα σου βάλει... εγώ στο σπίτι μου πήγα από Cyta σε ΟΤΕ και το τηλεφωνο μου από Voip έγινε PSTN...

και σύντομα θα γυρίσουν και εσένα (όπως και όλους) σε VoIP (ή VoBB οπως το λένε)
 

Kavlarxis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
2.356
Κριτικές
4
Like
1.271
Πόντοι
216

Motardos

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2016
Μηνύματα
649
Like
52
Πόντοι
6
Εγω που έβαλα cyta κ ενεργοποιήθηκε γρήγορα κ παιζει μπομπα! Ειναι τι γραμμη θα σου τύχη!
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Θα μου πληρώσεις εσυ το συμβόλαιο να κάνω φορητότητα στον ΟΤΕ αν συγχρονίζω το ίδιο? Το'χεις?

Αν κάνεις φορητότητα και δεν εισαι ικανοποιημένος με τις ταχύτητες τότε αφού το δηλώσεις βλάβη έρχονται άμεσα και μετρανε να δουν αν υπαρχει προβλημα στο καλωδιο τους και ψαχνουν άλλο με καλύτερες ταχύτητες. Αν και ΜΟΝΟ αν δεν βρουν (επειδη η δεκαδα που ερχεται στη πολυκατοικία σου ή στο δικο σου και στα διπλανα κτηρια έχει ίδιες μετρήσεις) τότε δεν σ'αλλαζουν γιατι ετσι θα είναι η ποιότητα δικτύου σε εκεινο το σημείο.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
τι σημαίνει ρε νέος πελάτης ?? αν έχεις χαλκό στο σπίτι σου PSTN θα σου βάλει... εγώ στο σπίτι μου πήγα από Cyta σε ΟΤΕ και το τηλεφωνο μου από Voip έγινε PSTN...

Εδώ και αρκετούς μήνες ο ΟΤΕ βάζει VOIP σε νέες συνδέσεις και έχει ξεκινήσει μια πολιτική αλλαγής και των παλαιών συνδέσεων επίσης σε VOIP.  Αφού είσαι στον χώρο των τηλεπικοινωνιών μίλησε με κανέναν γνωστό σου στην Ελλάδα να στο επιβεβαιώσει.

 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
και ποιός σου είπε ότι με συμβόλαιο ετήσιο θα εγκρίνει ο ΟΤΕ την φορητότητα ???

Εσενα ποιος σου ειπε οτι ΔΕΝ θα την εγκρινει;

Ειναι αναγκασμενος να την εγκρινει. Τον πουλο ο ΟΤΕ και τα μουνοσκυλα που εχει για υπαλληλους.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Αν κάνεις φορητότητα και δεν εισαι ικανοποιημένος με τις ταχύτητες τότε αφού το δηλώσεις βλάβη έρχονται άμεσα και μετρανε να δουν αν υπαρχει προβλημα στο καλωδιο τους και ψαχνουν άλλο με καλύτερες ταχύτητες. Αν και ΜΟΝΟ αν δεν βρουν (επειδη η δεκαδα που ερχεται στη πολυκατοικία σου ή στο δικο σου και στα διπλανα κτηρια έχει ίδιες μετρήσεις) τότε δεν σ'αλλαζουν γιατι ετσι θα είναι η ποιότητα δικτύου σε εκεινο το σημείο.

Πριν 3 χρόνια κάποια μαλακία έκαναν (πιθανόν ο ΟΤΕ) και απο 12Mbps έπεσα στα 6. Πήρα τηλέφωνο στη HOL και έγινε η διαδικασία που περιγράφεις. Πήγε ο ΟΤΕ (γιατί αυτου δικαιοδοσία είναι) και κοίταξε το θέμα. Μετά απο 1 εβδομάδα επανήλθε η κανονικότητα. Δηλαδή ότι περιγράφεις πως θα γινόταν αν ειχα ΟΤΕ.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Εσενα ποιος σου ειπε οτι ΔΕΝ θα την εγκρινει;

Ειναι αναγκασμενος να την εγκρινει. Τον πουλο ο ΟΤΕ και τα μουνοσκυλα που εχει για υπαλληλους.

έχει δικαίωμα να μην την εγκρίνει στην περίπτωση που ο πελάτης έχει ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο... αν πληρώσεις το υπόλοιπο σου (όπως αυτό θα διαμορφωθεί με τον τελευταίο λογαριασμό ο οποίος θα περιλαμβάνει και τυχόν penalties πρόωρης διακοπ΄'ης συμβολαίου) τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτε... αν έχεις ληξιπρόθεσμο τότε έχει κάθε δικαίωμα να σου αρνηθεί την φορητότητα
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Πριν 3 χρόνια κάποια μαλακία έκαναν (πιθανόν ο ΟΤΕ) και απο 12Mbps έπεσα στα 6. Πήρα τηλέφωνο στη HOL και έγινε η διαδικασία που περιγράφεις. Πήγε ο ΟΤΕ (γιατί αυτου δικαιοδοσία είναι) και κοίταξε το θέμα. Μετά απο 1 εβδομάδα επανήλθε η κανονικότητα. Δηλαδή ότι περιγράφεις πως θα γινόταν αν ειχα ΟΤΕ.


Κοίτα πως έχει το πράγμα:

Σε αυτές τις περιπτώσεις η hol δήλωσε στο οτε "χαμηλο συγχρονισμό". Οταν το κάνει αυτό πληρώνει ένα επιπλέον αντίτιμο στον ΟΤΕ (οπως έχει συμφωνηθει) για να συνδέσει τον πελάτη της σε νέο ζευγάρι (υπόγειων) καλωδίων ΑΣΧΕΤΑ αν το υπάρχων μπορεί να είναι μέσα στις συμφωνημένες ηλεκτρικές μετρήσεις όπου ο οτε είναι καλλυμένος.
Κατόπιν ο τεχνικός του οτε πηγαίνει στη βλάβη. Παίρνει μετρήσεις χαλκού για νέα ζευγάρια (υπόγειων) καλωδίων. Αν οι μετρήσεις δείξουν το νέο ζευγάρι "καθαρό" τότε κάνει σε αυτό τη σύνδεση. Αν όχι ψάχνει νέο "καθαρό" ζευγάρι και τον συνδέει εκεί. ΔΕΝ ψαχνει ζευγάρι βάση ταχύτητας σύνδεσης, τον ενδιαφέρει ΜΟΝΟ αν ειναι καθαρός ο χαλκός χωρίς βραχυκυκλώματα, επαφή αγωγων κτλ που επηρεάζουν τις αποσυνδέσεις. Αυτό γιατί ΕΤΣΙ το ζητάνε οι παροχοι, ΜΟΝΟ γι'αυτό πληρώνουν.
Συνηθως με αυτή την αλλαγή βελτιώνεται η ταχύτητα επειδή το αρχικό ζευγάρι μπορεί να είχε υποστεί τα πανδεινα στο παρελθόν με βλάβες κτλ ή να έγινε κάτι πρόσφατα που να το επηρέασε. Αν δεν βελτιωθεί η ταχύτητα τότε ο πάροχος το δηλώνει πάλι στον οτε και με νέο αντίτιμο επαναλαμβάνονται όλα τα παραπάνω. Συνηθως βέβαια λένε στους πελάτες τους ότι "αυτη ειναι η ταχύτητα, δεν γίνεται κατι άλλο", πράγμα που μερικές φορές πράγματι ισχύει.

Ας δούμε τη περίπτωση που ο χρήστης είναι πελάτης οτε.
Ο τεχνικός πηγαίνει μετράει επίσης τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του χαλκού και εφόσον ο πελάτης του δηλωσε χαμηλές ταχύτητες κάθεται και ψάχνει άλλα ζευγάρια στο καφάο ή το box με όργανο που μετράει ΤΑΧΥΤΗΤΑ μέχρι να βρει κάτι καλύτερο σε ταχύτητα που να είναι νορμάλ για την περιοχής και τον συνδέει έκει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom