Νέα

Αντλία θερμότητας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα t77777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256

Ελα καραγκιοζη σου κατεβασα τη πρωτη σελιδα απο το μανιουαλ....

talking-bollocks.jpg


Περνα να πληρωθεις μαλακα....

 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.540
Κριτικές
15
Like
6.224
Πόντοι
8.345
η αντλια θερμοτητας ειναι ο πιο φτηνος τροπος θερμανσης συμφωνα με ερευνες οπως αυτη του πολυτεχνειου
και προσφερει πολλα πλεονεκτηματα (ψυξη, σταθεροτερη τιμη πρωτη υλης, ασφαλεια, δεν εχει αναγκη ανεφοδιασμους οπως το πετρελαιο κλπ)

μπορει να αξιζει περισσοτερο στην αρχη, σε βαθος χρονου συμφερει και με το εξοικονομω κατ οικων μπορεις να γλυτωσεις μεγαλο μερος του αρχικου κοστους (να την παρεις σε τιμες λεβητα πετρελαιου)
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
ψεματα μου λενε οι συνάδελφοι που μενουν στο χωριο "χορτιατης" της θεσσαλονικης ότι ξοδευουν 2 χιλιαρικα για θερμανση κάθε χειμωνα, με ξυλοσομπες, πελλετ, πετρελαια??
ψεματα και άλλη φιλη που εμενε στο χωριο "λαγυνα"???
ξες από βορεια ελλαδα και θερμοκρασίες?
εχεις ζησεις σε ορεινο χωριο σε μονοκατοικια, να την μονώνεις από παντου αλλα τα παραθυρα κλειστα να είναι σαν παγωμενες πλακες?
χορτιατη βρηκες να πεις? εκει και το καλοκαιρι καινε σομπες οταν κατω ξεφλουδιζεστε!
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
ψεματα μου λενε οι συνάδελφοι που μενουν στο χωριο "χορτιατης" της θεσσαλονικης ότι ξοδευουν 2 χιλιαρικα για θερμανση κάθε χειμωνα, με ξυλοσομπες, πελλετ, πετρελαια??
ψεματα και άλλη φιλη που εμενε στο χωριο "λαγυνα"???
ξες από βορεια ελλαδα και θερμοκρασίες?
εχεις ζησεις σε ορεινο χωριο σε μονοκατοικια, να την μονώνεις από παντου αλλα τα παραθυρα κλειστα να είναι σαν παγωμενες πλακες?
Οχι τυπε δεν σου λενε ψεματα οταν εχουν να ζεστανουν ενα σπιτι 300 τετραγωνικα μερα νυχτα σε 30βαθμους ολο το χειμωνα, ο Δρυμος ειναι το χωριο μου και εχω σπιτι 100τμ εκει,ποτε δεν χρειαστηκε τοσα ουτε και το μισο σοι που μενει εκει,ουτε και εδω που ειμαι τωρα σε ενα χωριο στο τερμα του θεου που αυτην την στιγμη χιονιζει δεν χρειαστικε κανεις τοσα

Αυτο θα κανω
Άστον να κάψει τον εγκέφαλο του daikin μόνος του ή να ξεπαγιαζει οταν η εξωτερική θ πεσει κάτω απο το μηδέν . Κόστος ανταλλακτικού 2.500 ευρω ...
τι να του πεις οτι θέλει έλεγχο κ πιστοποίηση η ΕΗΕ με οργανο HD384 κ να του χρεώσω αλλα 150 euros
Αυτός νομίζει οτι αγορασε πιεστικό κ ειναι ολα φθηνα
Δηλαδη τυπε θες να μας πεις οτι τα νταικιν ειναι ΜΑΠΑ? επισης θες να μας πεις οτι χρειαζεται και πιστοποιηση η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου με αλλα 150ε ?! για να μπει η αντλια στο σπιτι? μηπως χρειαζεται και η αποχετευση? :S  τυπε τι ειναι το οργανο που εχεις για να πιστοποιησεις μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση οικιας? για πες να γελασ..εχμμ να το συζητησουμε ...

Πηγα Γερμανία , αμβουργο σε ενα γνωστό μου ο οποίος φώναξε ηλεκτρολόγο για να του κρεμάσει σε καινουριο σπιτι 4 πολυφώτα κ να του βαλει 2-3 ντουι κ εξωτερικές λαμπες κ του ζητησε ο γερμανος 1500 ευρω !!

Και ο αλλος ζητήσε 120 για ρύθμιση αντλίαΣ Θ κ του μπουρδελιαρη του φάνηκαν πολλα

Χαχαα
ΕλλαδαΡα !

Ναι τυπε και στην Αγγλια για ολα αυτα θελει 2000 και ειναι παρανομο να αλαξεις μια πριζα μονος σου στο σπιτι σου ασχετα αν ξερεις πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο και οχι τον κυρ Μητσο,στην Γερμανια απ την αλλη μπορεις και να τον φωναξεις,και στην Αγκολα δεν ξερουν καν τ θα πει ηλεκτρολογος και με μισο ευρω καποιος θα στα κανει, τι συγκρινεις?και εδω υπαρχουν νομοι και τεχνικα επιμελητηρια, οποιον μηχανικο δεν τον βολευει νατες οι παραπανω προχειρες επιλογες απ το να καθονται να κλαινε σαν την χηρα στο κρεβατι :jerking:
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Ρε πατε καλα ? τι του λετε του ανθρωπου οτι θα καψει τον εγκεφαλο και κοστιζει 2500 και γω δεν ξερω τι αλλο ...μηπως θα παρει και κανα κλαδι να το χωσει στον ανεμιστηρα να δει αν σταματα χειροκινητα ? θα το καψει δηλαδη πειραζοντας ρυθμισεις και κουμπια ? ακομα και αυτο να γινει εγγυηση δεν εχει το μηχανιμα ? θεωρειτε δηλαδη τον κατασκευαστη ηλιθιο ? μηπως τον θεωρειτε και μαλακα που αλλη δουλεια δεν ειχε να καθοταν και να εγραφε ολοκληρο βιβλιο με οδηγιες λες και δεν ειχε τιποτα αλλο να κανει ? ο αλλος τον θεωρει ψιλικατζη ενω εχει δωσει 10κ ...
:vomit:

σφυζουμε στους επαγγελματιες εδω μεσα .... :jerking:
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Κλαιω με τον "ειδικο" που ζηταει 120 ευρω για επισκεψη και θελει να του στειλουν πρωτα το μανουαλ να διαβασει!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Τυπε τωρα θα ευχονται να ανατιναχθει η αντλια αλλα και να παρει φωτια το σπιτι του απ τα ηλεκτρολογικα με ακομα 150 ευρω που δεν τα του πιστοποιησαν  :S
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
810
Πόντοι
96
Τύπε ρίξε και λίγα λεφτουδάκια να βάλεις φωτοβολταϊκά και θα είσαι πύραυλος
 

ichat198

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
271
Like
698
Πόντοι
81
Λοιπόν φίλε μου τα ακόλουθα:

1. Καλοδούλευτο το σύστημα και να χαρείς την ζέστη του.
2. Γενικά εξοικονομεί χρήμα. Γενικά. Ειδικά εξαρτάται.
3. Καλώς, κακώς δεν φώναξες μηχανικό για μελέτη τώρα δεν τον χρειάζεσαι. Χρειάζεσαι ένα εξειδικευμένο τεχνικό για να σου ρυθμίσει το μηχάνημα και να το συντηρεί κάθε χρόνο. Βρες ένα καλό, συνήθως είναι και ακριβός, και φρόντισε να έχεις μόνιμη επαφή μαζί του χωρίς να μπερδεύεις άλλους. Αν δεν ξέρεις μπορείς να ρωτήσεις την ίδια την DAIKIN αν συνεργάζεται με κάποιους ανεξάρτητους ώστε να σου προτείνει. Η ίδια δεν θα σου αποστείλει τεχνικό.
4. Τα 120 ευρώ που αναφέρει ένας κύριος παραπάνω, μπορεί να είναι και λίγα για την εργασία αυτή.
5. Από εδώ και πέρα, αφού την ρυθμίσεις και δουλέψει σωστά πρέπει να εξετάσεις τρεις ακόμη επιλογές για να βελτιστοποιήσεις το κέρδος σου. Η πρώτη επιλογή είναι η δυνατότητα για νυκτερινό ρευμα. Η δεύτερη επιλογή είναι η εξεύρεση του φθηνότερου πάροχου ηλεκτρικής ενέργειας. Η τρίτη επιλογή είναι, εάν το επιτρέπει ο χώρος σου, η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών.

Καλό χειμώνα να έχουμε όλοι μας.
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
η μελέτη του μηχανικού δεν θα σε γλυτώσει απο βλάβες,η μελέτη του μηχανικού είναι καθαρά απόδοσης,τι αντλία θα βάλεις ,τι φαν κλπ,τεχνικός πάλι θα στην τοποθετήση.


H μελέτη του μηχανικού αδερφέ μου
αναφέρει πολλά .

Πρώτα από όλα φορτίο ! 
Δευτερο σωληνώσεις κλπ ...
Τρόπο εγκατάστασης και σύνδεσης ....

δεν είναι τυχαίο που όταν βγει μια ΠΛΗΡΗΣ μελέτη έχει περίπου 15 σελίδες (εξαρτάται κιόλας).... 
Δεν κάθεται κάποιος να γράφει μαλακίες εκεί ....
Ο πελάτης έχει κάθε δικαίωμα να ζητήσει τα ρέστα μετά ....
Δεν παίζει ο άλλος το κεφάλι του (αν είναι σοβαρός φυσικά και το ξέρει το αντικείμενο)

Αλλά όλα μαζί επηρεάζουν την λειτουργία της αντλίας
και ΦΥΣΙΚΑ το ΚΟΣΤΟΣ θέρμανσης (εφόσον μια ΑΘ δεν λειτουργεί όπως ορίζει ο κατασκευαστής και με τις προδιαγραφές του κάθε κατασκευαστή τότε μπορεί να έχετε και πάνω απο 20% παραπάνω κατανάλωση ενέργειας) και την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
¨Οπως όμως προείπα σε προηγούμενο Post θέλουν μεταξωτά βρακιά αλλιώς είναι πολύ ακριβή και δυσβάσταχτη.
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Ρε πατε καλα ? τι του λετε του ανθρωπου οτι θα καψει τον εγκεφαλο και κοστιζει 2500 και γω δεν ξερω τι αλλο ...μηπως θα παρει και κανα κλαδι να το χωσει στον ανεμιστηρα να δει αν σταματα χειροκινητα ? θα το καψει δηλαδη πειραζοντας ρυθμισεις και κουμπια ? ακομα και αυτο να γινει εγγυηση δεν εχει το μηχανιμα ? θεωρειτε δηλαδη τον κατασκευαστη ηλιθιο ? μηπως τον θεωρειτε και μαλακα που αλλη δουλεια δεν ειχε να καθοταν και να εγραφε ολοκληρο βιβλιο με οδηγιες λες και δεν ειχε τιποτα αλλο να κανει ? ο αλλος τον θεωρει ψιλικατζη ενω εχει δωσει 10κ ...
:vomit:

σφυζουμε στους επαγγελματιες εδω μεσα .... :jerking:

πρώτα από όλα μάλλον δεν έχεις εμπειρία από βλάβες και συμβάντα σε real time.
ΟΧΙ ΔΕΝ καίγεται τόσο εύκολα. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΖΕΣ κατασκευές και χαζές ρυθμίσεις.  
Αλλά με την ΜΗ σωστή χρήση / εγκατάσταση κλπ όπως ο ανθρώπινος από τα χαζά έτσι και αυτός μπορεί να καεί .

ΝΑΙ έχει εγγύηση . Αλλά αν στον κάψει στα 5 χρόνια ? Θαρρείς ότι είναι LIFE TIME Η εγγύηση ?
Αν καεί και είναι δική σου υπευθυνότητα (λόγω κακής εγκατάστασης μη συμμόρφωσης κλπ βάση των τεχνικών οδηγιών του εκάστοτε κατασκευαστή) τότε αδερφέ μου θα το πληρώσεις και με το παραπάνω. Θα πληρώσεις και την επίσκεψη των "ειδικών" της κάθε εταιρείας που έχει ένα τσουχτερό τίμημα,  
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλους τους όρους εγγύησης σε κάποιο μηχάνημα. Επίσης κάποιες εταιρείες αν είναι να γίνει αντικατάσταση πρέπει να γίνει ξήλωμα κλπ της καμμένης θα σου στειλει δικό της συνεργείο ... Κάποιες εταιρείες φυσικά χρεώνουν.

Όσον αφορά το βιβλίο του κατασκευαστή
Πόσοι "μάστορες" το διαβάζουν ? Εκτός και αν είναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο της εταιρείας οπότε αλλάζει το θέμα. Έχουν και την εγγύηση εύρυθμης λειτουργίας και την ευθύνη της εγκατάστασης. 
Εγώ προσωπικά αναφέρομαι στον κάθε "μαστρο μήτσο της Κυρα Κατίνας"  που δεν έχει τα εχέγγυα και την εμβάθυνση της τεχνικής κατάρτισης και το παίζει "Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω". 
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
10
Like
2.085
Πόντοι
3.187
Φέρε καμιά ρωσίδα εργαλείο στο σπίτι και με την ευκαιρία πες της να σου δείξει και πως δουλεύει το εργαλείο. Ξέρουν αυτές από θέρμανση!!!!
 
OP
OP
t77777

t77777

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2012
Μηνύματα
192
Like
333
Πόντοι
21
Λοιπόν φίλε μου τα ακόλουθα:

1. Καλοδούλευτο το σύστημα και να χαρείς την ζέστη του.
2. Γενικά εξοικονομεί χρήμα. Γενικά. Ειδικά εξαρτάται.
3. Καλώς, κακώς δεν φώναξες μηχανικό για μελέτη τώρα δεν τον χρειάζεσαι. Χρειάζεσαι ένα εξειδικευμένο τεχνικό για να σου ρυθμίσει το μηχάνημα και να το συντηρεί κάθε χρόνο. Βρες ένα καλό, συνήθως είναι και ακριβός, και φρόντισε να έχεις μόνιμη επαφή μαζί του χωρίς να μπερδεύεις άλλους. Αν δεν ξέρεις μπορείς να ρωτήσεις την ίδια την DAIKIN αν συνεργάζεται με κάποιους ανεξάρτητους ώστε να σου προτείνει. Η ίδια δεν θα σου αποστείλει τεχνικό.
4. Τα 120 ευρώ που αναφέρει ένας κύριος παραπάνω, μπορεί να είναι και λίγα για την εργασία αυτή.
5. Από εδώ και πέρα, αφού την ρυθμίσεις και δουλέψει σωστά πρέπει να εξετάσεις τρεις ακόμη επιλογές για να βελτιστοποιήσεις το κέρδος σου. Η πρώτη επιλογή είναι η δυνατότητα για νυκτερινό ρευμα. Η δεύτερη επιλογή είναι η εξεύρεση του φθηνότερου πάροχου ηλεκτρικής ενέργειας. Η τρίτη επιλογή είναι, εάν το επιτρέπει ο χώρος σου, η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών.

Καλό χειμώνα να έχουμε όλοι μας.

Καλησπέρα φίλε!!

Φυσικά και ήρθε μηχανικός και έκανε μελέτη!! Έχει γίνει πολλή κάλη εγκατάσταση!! Ήδη 2 μήνες τώρα την δουλεύω και είναι και οικονομική!
Το μόνο που θέλω είναι να μπορέσω να μάθω όλες τις δυνατότητες ώστε να την προσαρμοστώ πλήρες στις ανάγκες μου!!!
 

c_blu

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2019
Μηνύματα
250
Like
123
Πόντοι
1
Έχω το ECHO20 AQS Daikin.
είναι πολύ καλό
μια άλλη καλή φίλη μου είναι η Altherna Monobloco


 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Εδώ ο τύπος έπαθε κοκομπλόκο όμως  :S
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.919
Κριτικές
1
Like
5.416
Πόντοι
2.356
Έψαχνα για σχετικό νήμα, το πήρα από την αρχή και έκλασα στο γέλιο. :2funny:

Τι προτείνετε, τύποι; DAIKIN?

Τρόποι χρηματοδότησης με κανά €500 το μήνα, υπάρχουν; :think:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256
Έψαχνα για σχετικό νήμα, το πήρα από την αρχή και έκλασα στο γέλιο. :2funny:

Τι προτείνετε, τύποι; DAIKIN?

Τρόποι χρηματοδότησης με κανά €500 το μήνα, υπάρχουν; :think:
Τυπε οτι και να παρεις στειλε τη πρωτη σελιδα του μανιουαλ στον Athens13 να στο ρυθμισει.....:confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom