Νέα

Αντλία θερμότητας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα t77777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
t77777

t77777

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2012
Μηνύματα
192
Like
333
Πόντοι
21
Θερμανση ζεστο νερο 110 τμ ειναι πιο οικονομικες απ το φ αέριο?
Συνδεεται με το υπάρχων δίκτυο σωλήνων σωμάτων?


Λογικά θα έχεις παλιό δίκτυο σωλήνων! Συνδέονται υπό προϋποθέσεις! Ναι φυσικά και είναι ποιο οικονομική από φυσικό αέριο αλλά έχει μεγαλύτερο κόστος αγοράς - τοποθέτησης!
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.921
Κριτικές
1
Like
32.786
Πόντοι
6.256
Λογικά θα έχεις παλιό δίκτυο σωλήνων! Συνδέονται υπό προϋποθέσεις! Ναι φυσικά και είναι ποιο οικονομική από φυσικό αέριο αλλά έχει μεγαλύτερο κόστος αγοράς - τοποθέτησης!
Ενας ατομικος λεβητας φ αεριου εχει με τοποθετηση κανα διχιλιαρο, η ανντλια απο 5000,
Όμως όλοι προτιμουν φ αέριο,
Πως εξηγηται
 
OP
OP
t77777

t77777

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2012
Μηνύματα
192
Like
333
Πόντοι
21
Ενας ατομικος λεβητας φ αεριου εχει με τοποθετηση κανα διχιλιαρο, η ανντλια απο 5000,
Όμως όλοι προτιμουν φ αέριο,
Πως εξηγηται

Γιατί είναι ποιο οικονομικό, ειδικά αν ζητάς μόνο ζέστη!! Αλλά αν ψάξεις θα δεις ότι η Α. θ είναι ποιο οικονομική!
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.461
Κριτικές
31
Like
12.145
Πόντοι
5.097
Ενας ατομικος λεβητας φ αεριου εχει με τοποθετηση κανα διχιλιαρο, η ανντλια απο 5000,
Όμως όλοι προτιμουν φ αέριο,
Πως εξηγηται
οταν πέσει η θερμοκρασία κοντά στους 0 θα καταλάβει.  :grin: επίσης αν βάλεις αντλία θερμότητας θα εκμεταλευτής και ψύξη οχι μόνο θέρμανση αρα δεν κάνει η υπάρχουσα εγκατάσταση θα πρέπει να πάς σε φαν κοιλ κλπ.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.921
Κριτικές
1
Like
32.786
Πόντοι
6.256
Γιατί είναι ποιο οικονομικό, ειδικά αν ζητάς μόνο ζέστη!! Αλλά αν ψάξεις θα δεις ότι η Α. θ είναι ποιο οικονομική!
Βασικά η θέρμανση ειναι πέντε μήνες, το μαγείρεμα και το ζεςτό νερό με φ αέριο 12 και η κατανάλωση αερίου είναι αστεία,

 
OP
OP
t77777

t77777

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2012
Μηνύματα
192
Like
333
Πόντοι
21
Βασικά η θέρμανση ειναι πέντε μήνες, το μαγείρεμα και το ζεςτό νερό με φ αέριο 12 και η κατανάλωση αερίου είναι αστεία,

Φίλος πληρώνει 12 € το δίμηνο για φυσικό αέριο μόνο εστίες χωρίς φούρνο και 2 άτομα ! Όποτε θεωρώ πως με 50 ευρώ πάνω το ηλεκτρικό ρεύμα το 4 μηνό θα είσαι καλυμμένος με μαγείρεμα!
 

WHATABOUTFUCK

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
626
Κριτικές
30
Like
6.233
Πόντοι
5.636
Η daikin όπως είπα δεν πήρε θέση!! Κοντά στα 10000

...και γιατί να πάρει θέση?...το ψαχνό το πήρε ο άλλος...

...τώρα μιλάς σε αυτούς για να βρεις λύση στο πρόβλημα σου...γιατί να σε εξυπηρετήσουν?...για φραγκοδίφραγκα?...
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Τυπε οδηγιες με ρυθμισεις και τετοια δεν εχεις ?τα διαβασες? με μια απλη αναζητηση στο γοογλε βρηκα ακομα και τις αναλυτικοτατες οδηγιες για να την εγκαταστησεις απο μονος σου εαν πιανουν τα χερια σου!
Κατσε στρωσου και διαβασε τα,απ οτι ειδα μεσα στο μανουαλ εγκαταστασης περιγραφει αναλυτικοτατα την παραμετροποιηση της αντλιας ... κατσε και διαβασε τα παντα απ οτι περιεχει γιατι αντε πες και φωναξες εναν να στην ρυθμισει αντε και ηρθαν και απ την νταικιν δωρεαν μια φορα να σου εξηγησουν, σε ενα μηνα η και λιγοτερο θα τα εχεις ξεχασει οτι σου ειπαν,θα θες να κανεις μια απλη ρυθμιση τι θα κανεις ? θα φωναζεις τον φιλο μας παραπανω που ζηταει 120σαρια  :S(ελεος) και στην ουσια θα κατσει να διαβασει αυτος το μανουαλ αντι για εσενα?

Κατσε διαβασε τα μανουαλ,παιξε με τις ρυθμισεις,μαθε το μηχανημα σου, τοσα λεφτα εδωσες! ζημια δεν προκειται να κανεις στην χειροτερη να το απορυθμισεις τελειως,σιγα,δεν θα ανατιναχθει ουτε θα παθει βλαβη,αν πελαγωσεις γνωριζοντας το μανουαλ τοτε φωναζεις καποιον, αν δεν κατανοεις κατι συγκεκριμενο στα αναγραφομενα του μανουαλ μπαινεις και ρωτας, παιρνεις τηλ κλπ ...απλα πραγματα
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
ως αντλια θερμότητας λειτουργει και το αιρκοντίσιον όταν το βαζουμε στο ζεστο.
εγω που είμαι και θεσσαλονικη μια χαρα είμαι με 2 μικρα 9ρια αιρκοντίσιον στα 65 τετραγωνικα.
αν πιασει παγωνια κατω από 3 βαθμούς τοτε ζορίζονται οποτε για κανα 2 βδομάδες θα βαλω αεροθερμο και ηλεκτρικη θερμαστρα.
70 πληρωνω στο διμηνο στην δεη και το χειμωνα πληρωνω ένα εξτρα 200ρι περιπου, αλλοι που μενουν σε χωρια σε υψος ξοδευουν σε πελετ και πετρελαιο κανα διχιαρο και παλι δεν ζεσταίνονται οσο εγω στην πολυκατοικια γιατι τους βαραει από ολες τις πλευρες ο κρυος αερας.
Τυπε εισαι τερμα ασχετος ειδικα αυτο με τα διχιλιαρα ... :jerking:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Τυπε εισαι τερμα ασχετος ειδικα αυτο με τα διχιλιαρα ... :jerking:
ψεματα μου λενε οι συνάδελφοι που μενουν στο χωριο "χορτιατης" της θεσσαλονικης ότι ξοδευουν 2 χιλιαρικα για θερμανση κάθε χειμωνα, με ξυλοσομπες, πελλετ, πετρελαια??
ψεματα και άλλη φιλη που εμενε στο χωριο "λαγυνα"???
ξες από βορεια ελλαδα και θερμοκρασίες?
εχεις ζησεις σε ορεινο χωριο σε μονοκατοικια, να την μονώνεις από παντου αλλα τα παραθυρα κλειστα να είναι σαν παγωμενες πλακες?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Βασικά η θέρμανση ειναι πέντε μήνες, το μαγείρεμα και το ζεςτό νερό με φ αέριο 12 και η κατανάλωση αερίου είναι αστεία,
εξαρτάται για που.
5μελης οικογενεια σε θεσσαλονικη πολυκατοικια, όχι σε κανενα κρυο χωριο μονοκατοικια, πληρωνει φυσικο αεριο 100ρια, εγω με τον ρευμα ζεσταινω και το νερο μου και το σπιτι ιδιων διαστασεων με 200 ολο το χειμωνα. αλλα εγω κανω 1 μπανιο την ημερα όχι 5 και το σπιτι το θελω στους 21 βαθμούς όχι στους 24.
 

doc_lin

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
842
Κριτικές
63
Like
6.551
Πόντοι
28.335
Η αντλία θερμότητας βγαζει τα λεφτά της αρκεί να γίνουν απο την αρχή όλα σωστα... Η μελέτη, η τοποθέτηση, οι ρυθμίσεις και
ενα τεχνικός που θα σε καλύπτει σε τυχόν βλάβες. Στην δικια μου περίπτωση έχω αντλία για θέρμανση και δροσισμό (Ζω στην επαρχία σε μονοκατοικία)
δεν έγιναν όλα σωστά απο την αρχή και ταλαιπωρηθηκα με βλάβες (λόγω των κακών αρχικών ρυθμίσεων). Μετα απο χρόνια ολα καλα....
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
Τυπε οδηγιες με ρυθμισεις και τετοια δεν εχεις ?τα διαβασες? με μια απλη αναζητηση στο γοογλε βρηκα ακομα και τις αναλυτικοτατες οδηγιες για να την εγκαταστησεις απο μονος σου εαν πιανουν τα χερια σου!
Κατσε στρωσου και διαβασε τα,απ οτι ειδα μεσα στο μανουαλ εγκαταστασης περιγραφει αναλυτικοτατα την παραμετροποιηση της αντλιας ... κατσε και διαβασε τα παντα απ οτι περιεχει γιατι αντε πες και φωναξες εναν να στην ρυθμισει αντε και ηρθαν και απ την νταικιν δωρεαν μια φορα να σου εξηγησουν, σε ενα μηνα η και λιγοτερο θα τα εχεις ξεχασει οτι σου ειπαν,θα θες να κανεις μια απλη ρυθμιση τι θα κανεις ? θα φωναζεις τον φιλο μας παραπανω που ζηταει 120σαρια  :S(ελεος) και στην ουσια θα κατσει να διαβασει αυτος το μανουαλ αντι για εσενα?

Κατσε διαβασε τα μανουαλ,παιξε με τις ρυθμισεις,μαθε το μηχανημα σου, τοσα λεφτα εδωσες! ζημια δεν προκειται να κανεις στην χειροτερη να το απορυθμισεις τελειως,σιγα,δεν θα ανατιναχθει ουτε θα παθει βλαβη,αν πελαγωσεις γνωριζοντας το μανουαλ τοτε φωναζεις καποιον, αν δεν κατανοεις κατι συγκεκριμενο στα αναγραφομενα του μανουαλ μπαινεις και ρωτας, παιρνεις τηλ κλπ ...απλα πραγματα

:thumbsup:
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Παίδες ...
Η αντλία θερμότητας είναι ακριβως το ίδιο με τα A/C
ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
*Το κόστος εγκατάστασης βγαίνει σε 4-5 χρόνια λόγο οικονομίας
^ ΔΕΝ απαιτεί κάποια ιδιαίτερη  συντήρηση ΟΤΑΝ εγκατασταθεί σωστά .  Φούσκωμα το δοχείο αδρανείας.  
* ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ οικονομική με ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
* Καθαριότητα !  

ΠΡΟΣΟΧΗ :
* Μην παίρνετε τον κάθε τυχόντα μάστορα για να σας την εγκαταστήσει.
* Σε περίπτωση αντικατάστασης υφιστάμενου λέβητα πετρελαίου ή αερίου κλπ θα σας πρότεινα "παράλληλη λειτουργία" αλλά αυτό είναι σε απόλυτη συνάρτηση με το παρακάτω.
* Θέλει ΜΕΓΑΛΗ προσοχή η επιλογή και πρέπει ο κάθε μηχανικός που θα σας την προτείνει να ΕΧΕΙ πολύ καλή γνώση.
* ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ να ρωτήσετε μηχανικό και ΜΟΝΟ που να έχει εμπειρία. Ζητήστε πελατολόγιο. Ρωτήστε τον πελάτη του.


ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ :
* ΚΟΒΕΙ σε χαμηλές θερμοκρασίες (λόγο του κύκλου λειτουργίας δεν μπορεί να κάνει σωστή συμπίεση στο ψυκτικό υγρό)
Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να υπάρχει και ένα "plan B"
* Έχει μεταξωτά βρακιά. Προσοχή Αν δεν είναι σωστά τοποθετημένη και πάθει κάποια σημαντική βλάβη εκτός εγγύησης ... Καλύτερα να το σκεφτείτε το κόστος επισκευής. Μου έχει τύχει (από επαγγελματική εμπειρία) να κάψει εγκέφαλο και κόστισε όσο σχεδόν μια καινούρια.

Προσωπικά παραμένω με τον λέβητα πετρελαίου. Άλλωστε το πετρέλαιο είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης.

Και έχω και οικονομία και το κεφάλι μου πιο ήσυχο.

 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
 Καλησπέρα συναγωνιστές!!! Έχει εγκαταστήσει κάποιος αντλία θερμότητας και αν ναι περιμένω γνώμες!!!

Τύπε μου είσαι άπλας!
Αν σου περισσεύουν καλά κάνεις, αλλά να παίρνεις έργο. Μην τα σκορπάς τζάμπα.
Έδωσες 10κ. Υποχρέωσή τους είναι να σου δείξουν την λειτουργία.
Πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα το επίμονα. Δεν νομίζω να αρνηθούν.
Στην χειρότερη ας πληρώσεις μια επίσκεψη.
Επίσκεψη από ειδικό όμως. Εκπαιδευμένο/πιστοποιημένο για το θέμα σου.

Το γράφω αυτό επειδή σε είδα χαλαρό να δέχεσαι την πρώτη (ακριβή) προσφορά από το bou.
Δεν ρώτησες ούτε αν κάνει αυτή τη δουλειά, ούτε τι εκπαίδευση έχει, ούτε τίποτε.
Μπορεί βέβαια ο συμπουρδελιάρης να είναι ειδικός και καλός μάστορας, αλλά αν σου ζητάει.. το μάνουαλ χλωμό το βλέπω.

Διάβασε εσύ καλά το μάνουαλ, έχε σαν γενικό κανόνα οτι όσο χαμηλότερη θερμοκρασία νερού κυκλοφορίας και χαμηλότερη θερμοκρασία εσωτερικού χώρου βάζεις έχεις καλύτερη απόδοση, φώναξε και έναν επαγγελματία και θα είσαι τζετ.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
Παίδες ...
Η αντλία θερμότητας είναι ακριβως το ίδιο με τα A/C
ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
*Το κόστος εγκατάστασης βγαίνει σε 4-5 χρόνια λόγο οικονομίας
^ ΔΕΝ απαιτεί κάποια ιδιαίτερη  συντήρηση ΟΤΑΝ εγκατασταθεί σωστά .  Φούσκωμα το δοχείο αδρανείας.  
* ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ οικονομική με ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
* Καθαριότητα !  

ΠΡΟΣΟΧΗ :
* Μην παίρνετε τον κάθε τυχόντα μάστορα για να σας την εγκαταστήσει.
* Σε περίπτωση αντικατάστασης υφιστάμενου λέβητα πετρελαίου ή αερίου κλπ θα σας πρότεινα "παράλληλη λειτουργία" αλλά αυτό είναι σε απόλυτη συνάρτηση με το παρακάτω.
* Θέλει ΜΕΓΑΛΗ προσοχή η επιλογή και πρέπει ο κάθε μηχανικός που θα σας την προτείνει να ΕΧΕΙ πολύ καλή γνώση.
* ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ να ρωτήσετε μηχανικό και ΜΟΝΟ που να έχει εμπειρία. Ζητήστε πελατολόγιο. Ρωτήστε τον πελάτη του.


ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ :
* ΚΟΒΕΙ σε χαμηλές θερμοκρασίες (λόγο του κύκλου λειτουργίας δεν μπορεί να κάνει σωστή συμπίεση στο ψυκτικό υγρό)
Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να υπάρχει και ένα "plan B"
* Έχει μεταξωτά βρακιά. Προσοχή Αν δεν είναι σωστά τοποθετημένη και πάθει κάποια σημαντική βλάβη εκτός εγγύησης ... Καλύτερα να το σκεφτείτε το κόστος επισκευής. Μου έχει τύχει (από επαγγελματική εμπειρία) να κάψει εγκέφαλο και κόστισε όσο σχεδόν μια καινούρια.
:thumbsup:

Προσωπικά παραμένω με τον λέβητα πετρελαίου. Άλλωστε το πετρέλαιο είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης.

Και έχω και οικονομία και το κεφάλι μου πιο ήσυχο.

Τύπε μου άλλαξα από πετρέλαιο σε ΦΑ.
Μετά από ένα χρόνο έχω κάποια καλή εξοικονόμηση στη θέρμανση αλλά τρελά καλή στο ρεύμα λόγω θερμοσίφωνα και κουζίνας.
Ακόμη δεν ξέρω από τυχόν βλάβες, συντηρήσεις κλπ αλλά είμαι πολύ θετικός για ΦΑ.
Φυσικά αυτό δεν αφορά τον φιλαράκο παραπάνω που προφανώς έβαλε αντλία για να έχει εξοικονόμηση στην θέρμανση αλλά και ψύξη.

 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Δυστυχώς ΔΕΝ έχω δίκτυο ΦΑ στην περιοχή μου οπότε για αυτό και είπα για λέβητα πετρελαίου..
:think:

Άλλη λύση είναι η ΔΕΞΑΜΕΝΗ LPG σε υφιστάμενο λέβητα πετρελαίου αλλά και πάλι ....

Μην νομίζετε ότι το πετρέλαιο είναι πολύ πιο ακριβό από το LPG γιατί μεσολαβεί και ο βαθμός απόδοσης του καυσίμου στην μέση που πρέπει να ληθφεί σημαντικά υπόψη..

 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.105
Πόντοι
3.556
Η μαλακία που κάνουν όλοι , είναι που δεν πάνε σ έναν μηχανολόγο να τους κάνει μια μελετούλα. Τους γλυτώνει πάρα πολλά λεφτά απο τον κάθε αρπακολλατζή. Κάθε κατασκευή έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και τίποτα δεν είναι μονοσήμαντο. Παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως η μόνωση , η τοποθεσία, τα κουφώματα, ο αερισμός κλπ κλπ κλπ
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Ξέρεις πιο είναι το χαζό ?
Ο μηχανικός θα σου πάρει 300-400€ όμως θα χάσει ο άνθρωπος χρόνο και θα δουλέψει.

Εσύ θα πεις ... τι είπε τώρα .... Άσε ρε τον μαλάκα θα του δώσω 300-400-500 λες και μου περισσεύουν ....
Ο μήτσος της κυρα Κατίνας μου είπε ότι με 800 αυτός θα την τοποθετήσει και θα δουλέψει αστέρι ....

Τότε θα αρχίσουν τα προβλήματα ...
Θα καλέσεις τον Μηχανικό και πάλι και θα σου πει : Αδερφέ θέλω 500 αλλιώς άστην να κάτσει ....
Εσύ θα είσαι με το μαχαίρι στο λαιμό γιατί την γαμημένη την πλήρωσες 10000+800 = 11000
μετά την βλάβη θα την έχεις πληρώσει 11500 +  κόστος ανταλλακτικού ... (άντε και να καεί ο κυκλοφορητής πάει στα κομμάτια 100-300 ... Αν όμως πάθει ζημιά ο εγκέφαλος¨???)
Βάλε και το κόστος λειτουργίας που θα έχεις σε περίπτωση που δεν υπάρχει σωστή τοποθέτηση....
και σου έχει βγει κανένα 15000  στο χαλαρό ....  :happy: 

Και η πλάκα είναι να λες : Μα τι μαλάκας ήμουν που άλλαξα τον λέβητα και έβαλα αυτό το πράγμα....
:happy:

RESPECT


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom