Νέα

Ημικρανίες απο πρόβλημα στην μύτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MAR78
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 19
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

MAR78

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
Εδω και αρκετα χρονια εγω οπωσ και πολυς κοσμος βιωνω προβλημα με ημικρανιες και μαλλον οφειλεται σε κοκαλο που υπαρχει στην μυτη και ακουμπαει με αλλο αλλα και στραβο διαφραγμα.
Δυστυχως καθε χρονο για ενα με εναμιση μηνα υπαρχεια υτη η καταστση
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
Εδω και αρκετα χρονια εγω οπωσ και πολυς κοσμος βιωνω προβλημα με ημικρανιες και μαλλον οφειλεται σε κοκαλο που υπαρχει στην μυτη και ακουμπαει με αλλο αλλα και στραβο διαφραγμα.
Δυστυχως καθε χρονο για ενα με εναμιση μηνα υπαρχεια υτη η καταστση
αντι για πλαστικο κανε βιζιτα στι Ναζκα
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.796
Κριτικές
23
Like
85
Πόντοι
2.357
Εδω και αρκετα χρονια εγω οπωσ και πολυς κοσμος βιωνω προβλημα με ημικρανιες και μαλλον οφειλεται σε κοκαλο που υπαρχει στην μυτη και ακουμπαει με αλλο αλλα και στραβο διαφραγμα.
Δυστυχως καθε χρονο για ενα με εναμιση μηνα υπαρχεια υτη η καταστση

Ασφαλωs να υποθεσω οτι ρωτησεs γιατρο ε???....μη μου πειs οτι το αφησεs στη μοιρα του???
 

funat

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
7
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Μήπως πρόκειται για ιγμορίτιδα? Η αρχή αυτών των φαινομένων συμπιπτει με την αρχή του κρύου ή με κανα συνάχι? Πρόβλημα στο διάφραγμα συν μόλυνση από μικρόβιο οδηγει σε ιγμορίτιδα, η οποία σου σπάει το κεφάλι...
 
OP
OP
M

MAR78

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
Δεν ειναι ιγμοριτιδα ειναι απο την κοκαλακι που εχει στραβωσει οταν ρωτησα για επεμβαση στο διαφραγμα μου ζητησανε 2500 ευρω.....και οπωσ καταλαβαινετε δυσκολευομαι λιγο
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
τελως παντων δεν υπαρχουν μπουρδελιαρηδες γιατροι , να μας δινουν πληροφοριες?
κατα προτιμηση αφροδισιολογοι?
για ιγμοριτιδα , ο,τι θες εδω απο την πειρα μου,αλλα εσυ μαλλον θες χειρουργο ,να το βγαλει να τελειωνεις.
και τελικα τι γραφεις εδω για προβλημα υγειας? δες το λιγο πιο υπευθηνα το θεμα.
 
OP
OP
M

MAR78

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
και τι ειναι ρε φιλε αν δεν ειναι πορβλημα υγειας και και μαλιστα σοβαρο υποφερω καθε χρονο
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
και τι ειναι ρε φιλε αν δεν ειναι πορβλημα υγειας και και μαλιστα σοβαρο υποφερω καθε χρονο
ε  να απς σε ενα γιατρο να το κοιταξεις ,εδω τι θες γιατροσοφια να παθεις και ζημια στο τελος?
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.796
Κριτικές
23
Like
85
Πόντοι
2.357
Δεν ειναι ιγμοριτιδα ειναι απο την κοκαλακι που εχει στραβωσει οταν ρωτησα για επεμβαση στο διαφραγμα μου ζητησανε 2500 ευρω.....και οπωσ καταλαβαινετε δυσκολευομαι λιγο

Εμειs το καταλαβαινουμε....Απλα πρεπει κι εσυ να καταλαβειs οτι οι μονοι ειδικοι ειναι οι γιατροι...Τα 2500  ειναι πολλα σιγουρα...Αν τα καλυπτει η ασφαλεια σου οπου κι αν εισαι θα παρειs πισω τα περισσοτερα...Παντωs απο δω μη γυρευειs πρακτικουs τροπουs αντιμετωπισηs...
 

josephaek

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
226
Like
0
Πόντοι
1
Φιλική συμβουλή: κάνε επέμβαση το συντομότερο, θα επιβαρυνθεί και ο ύπνος σου με βαρύτατες συνέπειες....ακόμη και σεξουαλικές...(σίγουρα θα έχεις άπνοιες το βράδυ).
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
ρώτα με ό,τι θες.
είτε με πμ είτε εδώ
(καλύτερα εδώ για να βλέπουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι)

έκανα ρινοπλαστική πριν 3 μήνες(αρχές νοεμβρίου)
δεν είναι πλαστική-κοσμητική εγχείρηση.
εγώ είχα σκολίωση ρινικού διαφράγματος γύρω στα 10+ χρόνια λόγω ατυχύματος με skate πολύ μικρός.
σωστό είναι να την κάνεις όσο πιο νωρίς γίνεται.
3 μέρες είναι η νοσηλεία.
1η μέρα εξετάσεις, 2η μέρα χειρουργείο, 3η μέρα αφαίρεση γαζών και επιστροφή στο σπίτι σου.
1 εβδομάδα το πρήξιμο.
1 μήνα οι ενοχλήσεις λόγω πληγών.
δεν υπάρχει μεγάλη επιβάρρυνση με φάρμακα.
μόνο μία αντιβίωση και μερικές αλλοιφές και φυσ. ορός που θα κάνεις πλύσεις στη μύτη.(σαν να παίρνεις κόκα)
ξέχνα την κόκα από εδώ και πέρα.... θα παίρνεις και δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
γενικώς η μύτη σου δεν θα είναι τόσο ευαίσθητη όσο πριν την εγχείρηση.
η δική μου περίπτωση ήταν πάρα πολύ σοβαρή.
χρειάστηκε να μου σπάσουν κόκκαλα στο κρανίο και να μου βάλουν και ένα ένθεμα,
οπότε λογικά εσύ θα έχεις πιο ελαφρύ πρόβλημα και θα έχεις πιο εύκολη μετεγχειρητική περίοδο.
το χειρότερο από όλα είναι ότι έχω συνηθίσει να αναπνέω από το στόμα και είναι πάρα πολύ δύσκολο να χρησιμοποιώ την μύτη.
εγώ δεν πλήρωσα φράγκο λόγω ασφάλειας ΟΓΑ, και η εγχείρηση έγινε στο ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Ηρακλείου (κρήτη)
όπου οι γιατροί είναι ΚΟΡΥΦΗ, διδάκτορες και στην ιατρική σχολή
και με πολλές επεμβάσεις στο ενεργητικό τους.
δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα ... αν και πάλι ξέχασα ρώτα ελεύθερα.
 

klain

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Αυγ 2008
Μηνύματα
502
Κριτικές
35
Like
358
Πόντοι
3.235
Εδω και αρκετα χρονια εγω οπωσ και πολυς κοσμος βιωνω προβλημα με ημικρανιες και μαλλον οφειλεται σε κοκαλο που υπαρχει στην μυτη και ακουμπαει με αλλο αλλα και στραβο διαφραγμα.
Δυστυχως καθε χρονο για ενα με εναμιση μηνα υπαρχεια υτη η καταστση
Ρωτα οτι θες με PM.Παντως δεν ειναι απολυτο οτι οι ημικρανιες σου οφειλονται στο διαφραγμα.Παρολα αυτα το στραβο διαφραγμα πρεπει να φιαχνεται γιατι δημιουργει αλλου ειδους προβληματα.Για τα χρηματα που λες δεν καταλαβαινω.Δεν εχεις ασφαλεια?Αν ναι εξαιρετικο τμημα ΩΡΛ στον Ερυθρο με διευθυντη τον Κο Παπαζογλου.
 
OP
OP
M

MAR78

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
Εχω ασφαλεια απο το ΙΚΑ απλα ολοι με προτρεπουν να την κανω σε ιδωτικη κλινικη και οχι σε δημοσιο νοσοκομειο
 
OP
OP
M

MAR78

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
ρώτα με ό,τι θες.
είτε με πμ είτε εδώ
(καλύτερα εδώ για να βλέπουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι)

έκανα ρινοπλαστική πριν 3 μήνες(αρχές νοεμβρίου)
δεν είναι πλαστική-κοσμητική εγχείρηση.
εγώ είχα σκολίωση ρινικού διαφράγματος γύρω στα 10+ χρόνια λόγω ατυχύματος με skate πολύ μικρός.
σωστό είναι να την κάνεις όσο πιο νωρίς γίνεται.
3 μέρες είναι η νοσηλεία.
1η μέρα εξετάσεις, 2η μέρα χειρουργείο, 3η μέρα αφαίρεση γαζών και επιστροφή στο σπίτι σου.
1 εβδομάδα το πρήξιμο.
1 μήνα οι ενοχλήσεις λόγω πληγών.
δεν υπάρχει μεγάλη επιβάρρυνση με φάρμακα.
μόνο μία αντιβίωση και μερικές αλλοιφές και φυσ. ορός που θα κάνεις πλύσεις στη μύτη.(σαν να παίρνεις κόκα)
ξέχνα την κόκα από εδώ και πέρα.... θα παίρνεις και δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
γενικώς η μύτη σου δεν θα είναι τόσο ευαίσθητη όσο πριν την εγχείρηση.
η δική μου περίπτωση ήταν πάρα πολύ σοβαρή.
χρειάστηκε να μου σπάσουν κόκκαλα στο κρανίο και να μου βάλουν και ένα ένθεμα,
οπότε λογικά εσύ θα έχεις πιο ελαφρύ πρόβλημα και θα έχεις πιο εύκολη μετεγχειρητική περίοδο.
το χειρότερο από όλα είναι ότι έχω συνηθίσει να αναπνέω από το στόμα και είναι πάρα πολύ δύσκολο να χρησιμοποιώ την μύτη.
εγώ δεν πλήρωσα φράγκο λόγω ασφάλειας ΟΓΑ, και η εγχείρηση έγινε στο ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Ηρακλείου (κρήτη)
όπου οι γιατροί είναι ΚΟΡΥΦΗ, διδάκτορες και στην ιατρική σχολή
και με πολλές επεμβάσεις στο ενεργητικό τους.
δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα ... αν και πάλι ξέχασα ρώτα ελεύθερα.
Σε ευχαριστω πολυ για ολες αυτεσ τισ πληροφοριες θα μου φανουν πολυ χρησιμες θα το κανω αν βρω ακρη με τα δημοσια νοσοκομεια...
 

klain

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Αυγ 2008
Μηνύματα
502
Κριτικές
35
Like
358
Πόντοι
3.235
Εχω ασφαλεια απο το ΙΚΑ απλα ολοι με προτρεπουν να την κανω σε ιδωτικη κλινικη και οχι σε δημοσιο νοσοκομειο
Μαλακιες σου λενε.Το ιδιωτικο υπερτερει μονο σε 'ξενοδοχειακες' υποδομες.Σε οτι αφορα την ποιοτητα της επεμβασης ασφαλως και ενα δημοσιο νσκ με καλο τμημα ορλ υπερτερει των ιδιωτικων.Το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να ανεχτεις την βρωμα και την μαλακια των δημοσιων νοσοκομειων για 1-2 μερες.Ε δεν χαθηκε κι ο κοσμος ειδικα αν εχεις μαζι εναν δικο σου ανθρωπο.Μην το πολυ σκαλιζεις πηγαινε καντην και θα δεις μετα απο λιγο ποσο θα βελτιωθει η ποιοτητα της καθημερινοτητας σου.
 

demonis

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
ρώτα με ό,τι θες.
είτε με πμ είτε εδώ
(καλύτερα εδώ για να βλέπουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι)

έκανα ρινοπλαστική πριν 3 μήνες(αρχές νοεμβρίου)
δεν είναι πλαστική-κοσμητική εγχείρηση.
εγώ είχα σκολίωση ρινικού διαφράγματος γύρω στα 10+ χρόνια λόγω ατυχύματος με skate πολύ μικρός.
σωστό είναι να την κάνεις όσο πιο νωρίς γίνεται.
3 μέρες είναι η νοσηλεία.
1η μέρα εξετάσεις, 2η μέρα χειρουργείο, 3η μέρα αφαίρεση γαζών και επιστροφή στο σπίτι σου.
1 εβδομάδα το πρήξιμο.
1 μήνα οι ενοχλήσεις λόγω πληγών.
δεν υπάρχει μεγάλη επιβάρρυνση με φάρμακα.
μόνο μία αντιβίωση και μερικές αλλοιφές και φυσ. ορός που θα κάνεις πλύσεις στη μύτη.(σαν να παίρνεις κόκα)
ξέχνα την κόκα από εδώ και πέρα.... θα παίρνεις και δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
γενικώς η μύτη σου δεν θα είναι τόσο ευαίσθητη όσο πριν την εγχείρηση.
η δική μου περίπτωση ήταν πάρα πολύ σοβαρή.
χρειάστηκε να μου σπάσουν κόκκαλα στο κρανίο και να μου βάλουν και ένα ένθεμα,
οπότε λογικά εσύ θα έχεις πιο ελαφρύ πρόβλημα και θα έχεις πιο εύκολη μετεγχειρητική περίοδο.
το χειρότερο από όλα είναι ότι έχω συνηθίσει να αναπνέω από το στόμα και είναι πάρα πολύ δύσκολο να χρησιμοποιώ την μύτη.
εγώ δεν πλήρωσα φράγκο λόγω ασφάλειας ΟΓΑ, και η εγχείρηση έγινε στο ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Ηρακλείου (κρήτη)
όπου οι γιατροί είναι ΚΟΡΥΦΗ, διδάκτορες και στην ιατρική σχολή
και με πολλές επεμβάσεις στο ενεργητικό τους.
δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα ... αν και πάλι ξέχασα ρώτα ελεύθερα.
ελπιζω να μου επιτρεπεις να σε ρωτησω το εξης επειδη και γω εχω παρομοιο προβλημα και σε αλλα σαιτς που το ανεφερα με κοροιδευαν λες και ειμαι ζωο.εχω ρινικο διφραγμα σε ενα απτα 2 ρουθουνια δλδ αναπνεο καλα απτο ενα αλλα απτο αλλο κατα ενα μικρο ποσοστο μονο.τι μου προτεινεις να κανω σε κλινικη με λειζερ που ειναι ενας γιατρος του ικα που δεν τον γνωριζω?η να κανω σε νοσοκομειο που εχω εναν καλο φιλο χειρουργο με τα νυστερια?πιο θα ειναι πιο ανωδυνο?και ποσο θα μου κοστισει με λειζερ?
 

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
ελπιζω να μου επιτρεπεις να σε ρωτησω το εξης επειδη και γω εχω παρομοιο προβλημα και σε αλλα σαιτς που το ανεφερα με κοροιδευαν λες και ειμαι ζωο.εχω ρινικο διφραγμα σε ενα απτα 2 ρουθουνια δλδ αναπνεο καλα απτο ενα αλλα απτο αλλο κατα ενα μικρο ποσοστο μονο.τι μου προτεινεις να κανω σε κλινικη με λειζερ που ειναι ενας γιατρος του ικα που δεν τον γνωριζω?η να κανω σε νοσοκομειο που εχω εναν καλο φιλο χειρουργο με τα νυστερια?πιο θα ειναι πιο ανωδυνο?και ποσο θα μου κοστισει με λειζερ?
αυτο το προβλημα σου προκαλει ζαλαδεσ και προβλημα στο κεφαλι?
 

demonis

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
αν λαχανιασω ισως να χασω για λιγο τις αισθησεις μου και στο joking αντι να κανω 5 400μ κανω 4 π.χ.
αυτο φτανει?και ναι και μερικες ζαλαδες αν εχει πολυ ζεστη και εντονη θερμοκρασια.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
ελπιζω να μου επιτρεπεις να σε ρωτησω το εξης επειδη και γω εχω παρομοιο προβλημα και σε αλλα σαιτς που το ανεφερα με κοροιδευαν λες και ειμαι ζωο.εχω ρινικο διφραγμα σε ενα απτα 2 ρουθουνια δλδ αναπνεο καλα απτο ενα αλλα απτο αλλο κατα ενα μικρο ποσοστο μονο.τι μου προτεινεις να κανω σε κλινικη με λειζερ που ειναι ενας γιατρος του ικα που δεν τον γνωριζω?η να κανω σε νοσοκομειο που εχω εναν καλο φιλο χειρουργο με τα νυστερια?πιο θα ειναι πιο ανωδυνο?και ποσο θα μου κοστισει με λειζερ?
επειδή δεν κατάλαβα καλά.
όταν λεες ότι έχεις ρηνικό διάφραγμα εννοείς πως το διάφραγμα σου φράζει το 1 από τα 2 ρουθούνια;
αν κατάλαβα καλά τότε δεν νομίζω να γίνεται με laser αλλά μπορεί να χρειαστεί νυστέρι.
όμως αν είναι στην κατηγορία των μικροεπεμβάσεων δηλαδή είναι ένα πετσάκι ή μία άλλη μικρή δυσμορφία φράζει το ένα ρουθουνι τότε μπορείς να την κάνεις με lazer με τοπική ανεσθησία και τελείωσες.

εγώ που είχα σοβαρό πρόβλημα και κυρίως στην βάση της μύτης με σπασμένα οστά δεν είχα πρόβλημα με ζαλάδες και λιποθημίες.
θα σου πω αυτό που μου είπε ο γιατρός μόλις πήγα να εξεταστώ: τρέχα να κάνεις την εγχείρηση γιατί δεν είναι τίποτα.

απλά πήγαινε σε έναν γιατρό ΩΡΛ με την ασφάλεια ΙΚΑ ΟΓΑ ότι έχεις και ρώτα τον τι έχεις. δεν θα πληρώσεις τίποτα και θα μάθεις και τι έχεις από πρώτο χέρι.
να βιαστείς λίγο γιατί αν ζεστάνει ο καιρός θα έχεις ενοχλήσεις λόγο ζέστης κατά την διάρκεια ανάρωσης.

από τιμές:
εγώ που πήγα με ασφάλεια ογά τα κάλυψε τα έξοδα όλα η ασφάλεια.
οι τιμές για ιδιωτικό γιατρό είναι αυτές
για το ΥΓΕΙΑ

πάντως θα την κάνεις θα ξεγνοιάσεις και δεν θα καταλάβεις σχεδόν τίποτα, είναι άλλοστε επεμβάσεις ρουτίνας.
ελπίζω να βοήθησα και να είναι περαστικά.
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Εγω πάντως που είχα κάνει διάφραγμα σε δημόσιο νοσοκομείο επειδή εκεί ήταν ένας γνωστός μου γιατρός, δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημένος και κατα την διάρκεια της νοσηλείας αλλά και στο αποτέλεσμα, ακόμα έχω πρόβλημα.
Επίσης στο δημόσιο πρέπει να υπολογίζεις το φακελάκι για το γιατρό !!!  :jerking: Και απο νοσηλεία θα σε γράφουν στα @@ τους... ενω στο ιδιωτικό σε βλέπουν αλλιώς.
Μια φορά που γυρνούσα μέσα σε νοσοκομείο ιδιωτικό που νοσηλευόταν συγγενικό πρόσωπο πέτυχα εναν τύπο που μόλις είχε κάνει διάφραγμα και μιλώντας μαζί του κατάλαβα οτι ήταν μέρα με την νύχτα η δική του εγχείρηση με την δική μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom