Νέα

Τάβλι: τύχη πιο πολύ ή τέχνη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pligomenos11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 589
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

πορτεσ πλακωτο η φευγα

  • πορτεσ

    Ψήφοι: 45 34,1%
  • πλακωτο

    Ψήφοι: 28 21,2%
  • φευγα

    Ψήφοι: 59 44,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Για σασ σημερα εχασα απο αυτον που ανεφερα ποιο πανω με 6-0 κ 5-3 σαν παιχτησ ειναι μετριοσ αυτοσ κατα την αποψη μου ολοι οσοι με βλεπουν να παιζω μου λενε παιζω καλα αλλα παιζω φοβισμενα και για αυτο χανω εσεισ πιστευεται οτι παιζει ρολο η ψυχολογια στο ταβλι και το ζαρι?
επισησ ενασ φιλοσ μου οταν χανει στεναχωριεται πολλυ σκεφτεται να παει σε ψυχιατρο το παιρνει πολλυ βαρια δεν ειναι οτι νευριαζει η βριζει αλλα το παιρνει σταναχωρα τι με συμβουλευεται να κανω με το φιλο μου εχει τεραστιο προβλημα να παει σε καποιο ψυχιατρο η να το κοψει το ταβλι σασ παρακαλω πητε πωσ να τον κανω να μην στεναχωριεται οταν χανει?

το τάβλι είναι και τέχνη και ψυχολογία.Φυσικά χρειάζεται και τύχη λίγο στις ζαριές όχι μόνο σε ότι φέρνεις εσύ αλλά και σε ότι φέρνει και ο αντίπαλος
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
το τάβλι είναι και τέχνη και ψυχολογία.Φυσικά χρειάζεται και τύχη λίγο στις ζαριές όχι μόνο σε ότι φέρνεις εσύ αλλά και σε ότι φέρνει και ο αντίπαλος

Έτσι είναι... Κι αν καταφέρεις να εκνευρίσεις τον αντίπαλο, είσαι σίγουρος νικητής... Με τον κίνδυνο βέβαια να κοπανήσει στο τέλος τα πούλια, το τάβλι, εσένα ή και όλα μαζί. Χαχαχα...
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Έτσι είναι... Κι αν καταφέρεις να εκνευρίσεις τον αντίπαλο, είσαι σίγουρος νικητής... Με τον κίνδυνο βέβαια να κοπανήσει στο τέλος τα πούλια, το τάβλι, εσένα ή και όλα μαζί. Χαχαχα...

μέρος του παιχνιδιού και αυτό
α και το σωστό είναι όποιος φτάσει πρώτος στα 10
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Κι άμα πιάσεις τη μάνα στο πλακωτό μετράει διπλό. Χαχαχα...

αρκεί να μην σου πιάσει και ο αντίπαλος τη δική σου μάνα

και σε όποιο παιχνίδι δεν έχεις πάρει κανένα πούλι ενώ ο αντίπαλος τα έχει πάρει όλα είναι διπλό
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
αρκεί να μην σου πιάσει και ο αντίπαλος τη δική σου μάνα

και σε όποιο παιχνίδι δεν έχεις πάρει κανένα πούλι ενώ ο αντίπαλος τα έχει πάρει όλα είναι διπλό

Σωστό... Έχει μεγάλη πλάκα να τα έχεις μαζέψει όλα κι ο άλλος ακόμη κανένα...
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Καλημερα προκτεσ επαιξα με εναν παικτη που παιζει 50 χρονια ταβλι και μου λεει ειναι απο τουσ κορυφαιουσ παικτεσ του κοσμου του εχει κανει αφιερωση ο πρωην πρωταθλητησ backgammon bill robertiΕ στα 100 παιχνιδια λεει δεν το κερδιζει κανεισ τλπ παιξαμε 2 παρτιδεσ και με κερδισε 5-1κ 5-0 με ζαρι 90-10 για αυτον τον ρωταω που κανω λαθοσ και χανω μου λεει παιζεισ πολλυ καλα αλλα εγω ειμαι μαεστροσ πιπεσ μπλε παντωσ εχουμε παιξει 13 φορεσ και στα παιχνιδια ειμαιστε ακριβοσ 49-25 αυτοσ το βρισκεται μεγαλη διαφορα? και για να μην σασ κουραζω σκεφτομαι να το κοψω το ταβλι δεν το δεχομαι να χανω απο το ζαρι 100% και να μου λεει ο αλλοσ παιζει μαεστρικα.
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
Καλημερα προκτεσ επαιξα με εναν παικτη που παιζει 50 χρονια ταβλι και μου λεει ειναι απο τουσ κορυφαιουσ παικτεσ του κοσμου του εχει κανει αφιερωση ο πρωην πρωταθλητησ backgammon bill robertiΕ στα 100 παιχνιδια λεει δεν το κερδιζει κανεισ τλπ παιξαμε 2 παρτιδεσ και με κερδισε 5-1κ 5-0 με ζαρι 90-10 για αυτον τον ρωταω που κανω λαθοσ και χανω μου λεει παιζεισ πολλυ καλα αλλα εγω ειμαι μαεστροσ πιπεσ μπλε παντωσ εχουμε παιξει 13 φορεσ και στα παιχνιδια ειμαιστε ακριβοσ 49-25 αυτοσ το βρισκεται μεγαλη διαφορα? και για να μην σασ κουραζω σκεφτομαι να το κοψω το ταβλι δεν το δεχομαι να χανω απο το ζαρι 100% και να μου λεει ο αλλοσ παιζει μαεστρικα.

Αν ήταν από τους κορυφαίους του κόσμου το σκορ θα ήταν 74-0.....
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Καλημερα προκτεσ επαιξα με εναν παικτη που παιζει 50 χρονια ταβλι και μου λεει ειναι απο τουσ κορυφαιουσ παικτεσ του κοσμου του εχει κανει αφιερωση ο πρωην πρωταθλητησ backgammon bill robertiΕ στα 100 παιχνιδια λεει δεν το κερδιζει κανεισ τλπ παιξαμε 2 παρτιδεσ και με κερδισε 5-1κ 5-0 με ζαρι 90-10 για αυτον τον ρωταω που κανω λαθοσ και χανω μου λεει παιζεισ πολλυ καλα αλλα εγω ειμαι μαεστροσ πιπεσ μπλε παντωσ εχουμε παιξει 13 φορεσ και στα παιχνιδια ειμαιστε ακριβοσ 49-25 αυτοσ το βρισκεται μεγαλη διαφορα? και για να μην σασ κουραζω σκεφτομαι να το κοψω το ταβλι δεν το δεχομαι να χανω απο το ζαρι 100% και να μου λεει ο αλλοσ παιζει μαεστρικα.

καλά με σημαδεμένα ζάρια παίζει?
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Αν ήταν από τους κορυφαίους του κόσμου το σκορ θα ήταν 74-0.....

δεν υπάρχει περίπτωση όσο μαέστρος και να έιναι ο άλλος όταν το ζάρι έρχεται κόντρα δεν μπορεί να κάνει κάτι
επίσης οι έμπειροι παίχτες παίζουν και με το νόμο των πιθανοτήτων π.χ ας αφήσω ακάλυπτο το πούλι για να με χτυπήσει ο αντίπαλος θέλει πεντάρες που έφερε πριν 2 ζαριές ο αντίπαλος η
π.χ ας μην το ριψοκινδυνέψω έχει ώρα να φέρει 6
η φέρνει συνέχεια διπλές ζαριές ας παίξω αμυντικά
και πάει λέγοντας
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.258
Like
21.203
Πόντοι
5.506
δεν υπάρχει περίπτωση όσο μαέστρος και να έιναι ο άλλος όταν το ζάρι έρχεται κόντρα δεν μπορεί να κάνει κάτι
επίσης οι έμπειροι παίχτες παίζουν και με το νόμο των πιθανοτήτων π.χ ας αφήσω ακάλυπτο το πούλι για να με χτυπήσει ο αντίπαλος θέλει πεντάρες που έφερε πριν 2 ζαριές ο αντίπαλος η
π.χ ας μην το ριψοκινδυνέψω έχει ώρα να φέρει 6
η φέρνει συνέχεια διπλές ζαριές ας παίξω αμυντικά
και πάει λέγοντας


Καλά ρε ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ, δουλεύεις τώρα εσύ;  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

grmd28

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
5
Like
2
Πόντοι
0
Καλημερα προκτεσ επαιξα με εναν παικτη που παιζει 50 χρονια ταβλι και μου λεει ειναι απο τουσ κορυφαιουσ παικτεσ του κοσμου του εχει κανει αφιερωση ο πρωην πρωταθλητησ backgammon bill robertiΕ στα 100 παιχνιδια λεει δεν το κερδιζει κανεισ τλπ παιξαμε 2 παρτιδεσ και με κερδισε 5-1κ 5-0 με ζαρι 90-10 για αυτον τον ρωταω που κανω λαθοσ και χανω μου λεει παιζεισ πολλυ καλα αλλα εγω ειμαι μαεστροσ πιπεσ μπλε παντωσ εχουμε παιξει 13 φορεσ και στα παιχνιδια ειμαιστε ακριβοσ 49-25 αυτοσ το βρισκεται μεγαλη διαφορα? και για να μην σασ κουραζω σκεφτομαι να το κοψω το ταβλι δεν το δεχομαι να χανω απο το ζαρι 100% και να μου λεει ο αλλοσ παιζει μαεστρικα.

σε μια τετοια διαφορα... δεν ειναι θεμα ζαριου ειναι απλα καλυτερος σου... ειναι θεμα μαθηματικων το ταβλι... σε βαθος χρονου αν κρατας στατιστικα στοιχεια θα δεις οτι εχετε ιδιους μ.ο. αθροισματος ζαριων και ζαριες... απλα εχει καλυτερη στρατηγικη που εμφανιζει τα δικα σου ελαττωματα (μεγαλα ανοιγματα, εκμεταλλευση στρατηγικης σου κλπ)
αν θες να κερδισεις πρεπει να αλλαξεις στρατηγικη στο παιχνιδι σου (δεν μπορω να ξερω πως παιζεις)
παντως βασικη αρχη στο ενα παιχνιδι στα 5 ή στα 7 για να κερδισεις  (100% χρειαζεται αθροισμα π.χ. 60% παιξιμο των ζαριων και 40 % ζαριες) ακομα ακομα και 99 % ζαρι να εχει αν υστερει στο 1 % του παιξιματος θα χασει...
γενικα πρεπει να το κανεις να περιπλεκει τις ζαριες του καποιον πολυ καλο στην στρατηγικη για να τον κανεις να χασει...
 

grmd28

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
5
Like
2
Πόντοι
0
μια αλλη θεωρια που υπαρχει (γνωστη απο το καζινο) ειναι η θεωρια των 30 λεπτων τυχης
αν εσενα σε τελειωνει στο 30λεπτο... τοτε ναι θα χανεις...
π.χ. αν εκνευριζεσαι, αν αφηνεις συνεχως διπλα κλπ....
σκοπος σε αυτη τη θεωρια ειναι να περασει το 30λεπτο οσο τον δυνατον αναιμακτα...
επισης ενα μετρο αντιμετωπισεις αυτη της θεωριας ειναι το "σπασιμο" ζαριων του (προκλητικα ή να φαινεται σαν ατυχημα), θα του δημιουργησει εκνευρισμο και θα κανει λαθη
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
σε μια τετοια διαφορα... δεν ειναι θεμα ζαριου ειναι απλα καλυτερος σου... ειναι θεμα μαθηματικων το ταβλι... σε βαθος χρονου αν κρατας στατιστικα στοιχεια θα δεις οτι εχετε ιδιους μ.ο. αθροισματος ζαριων και ζαριες... απλα εχει καλυτερη στρατηγικη που εμφανιζει τα δικα σου ελαττωματα (μεγαλα ανοιγματα, εκμεταλλευση στρατηγικης σου κλπ)
αν θες να κερδισεις πρεπει να αλλαξεις στρατηγικη στο παιχνιδι σου (δεν μπορω να ξερω πως παιζεις)
παντως βασικη αρχη στο ενα παιχνιδι στα 5 ή στα 7 για να κερδισεις  (100% χρειαζεται αθροισμα π.χ. 60% παιξιμο των ζαριων και 40 % ζαριες) ακομα ακομα και 99 % ζαρι να εχει αν υστερει στο 1 % του παιξιματος θα χασει...
γενικα πρεπει να το κανεις να περιπλεκει τις ζαριες του καποιον πολυ καλο στην στρατηγικη για να τον κανεις να χασει...
Φιλε μου δεν διαφωνω οτι εχει καλυτερη τεχνικη καταρτηση αλλα το ζαρι τον παει γαμιοντασ οταν παιζει με μενα εγω αφου των ρωτησα παιζω κατι λαθοσ και μου λεει οχι απλοσ παιζει επιστημονικα αυτη ηταν η απαντηση του.
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
Φιλε μου δεν διαφωνω οτι εχει καλυτερη τεχνικη καταρτηση αλλα το ζαρι τον παει γαμιοντασ οταν παιζει με μενα εγω αφου των ρωτησα παιζω κατι λαθοσ και μου λεει οχι απλοσ παιζει επιστημονικα αυτη ηταν η απαντηση του.

Επιστήμονας στο τάβλι; Από ΑΕΙ ή ΤΕΙ; Χαχαχα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom