Νέα

Τάβλι: τύχη πιο πολύ ή τέχνη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pligomenos11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 589
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

πορτεσ πλακωτο η φευγα

  • πορτεσ

    Ψήφοι: 45 34,1%
  • πλακωτο

    Ψήφοι: 28 21,2%
  • φευγα

    Ψήφοι: 59 44,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
το πιο τεχνικο παιχνιδι είναι το φευγα. Στο πλακώτο με μια καλη ζαρια μπορεις να το κερδισεις διπλο από την αρχή.
κωλοφαρδο ειναι το φευγα στην αρχη πολλεσ φορεσ το εχω χασει με αποκλησμο χωρισ να μπω μεσα ολα τυχερα ειναι στο παγκοσμιο παιζουν πορτεσ μονο στην τουρκια φευγα και το λενε μουλτεζιμ και στη βουλγαρια πλακωτο και το λενε ταπα :rockon:
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
598
Κριτικές
28
Like
1.986
Πόντοι
1.196
γειασ σασ ανοιγω αυτο το θεμα για το εθνικο σπορ τον ελληνων ντεμπελιδων .
τι πιστευται το ταβλι κατα ποσο τισ 100 ειναι τυχη και ικανοτητα πολλοι γνωστοι μου μου λεν πωσ ειναι στρατιγηκη ποιο πολλυ
διοτι το ζαρι μυραζεται αυτο δεν το πιστευω .
εγω πιστευω οτι ειναι 7030 το ζαρι και σε ισοδυναμουσ παικτεσ καθαρα το ζαρι.
ασ ακουσουμε αποψεισ με οσουσ ασχολουνται με το σπορ!!!!!
Σιγουρα παίζει ρόλο η τεχνική ....Μα αν δεν σε θέλει το ζάρι αδερφέ όποιος και να σαι θα 'σαι στην πίπα....Άρα από ότι φαίνεται..χρειαζόμαστε και τα 2 όπως λες και εσύ..!
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ και παλι σιγουρα παιζει η τεχνη και η τυχη αλλα για μενα παιζει τεραστιο ρολο η ψυχολογια και η προσοπικοτητα του παικτη. σημερα επαιξα με εναν που απο περσυ μεχρι το καλοκαιρι τον επαιρνα 70-30 στισ νικεσ με κερδισε 4 φορεσ δλδ 4 παρτιδεσ με 6-4,5-4,5-1,6-4
δεν ειμουν καλα ψυχολογικα για αυτο λεω εγω προσωπικα αμα δεν ειμαι καλα χανω απο οποιοδηποτε ακομα και απο ασχετο εντυπωση μου εκανε πωσ δεν του πηρα ουτε ενα πλακωτο σε ολα τα πλακωτα με εποιανε κατευθειαν χωρισ να παρω ανασα εγω για να ποιασω ουτε λογοσ οταν φερνω 5-3 π.χ πρωτη ζαρια το σωστο ειναι να παιξω και τα 2 μεσα αλλα ποιανουν 6-6η5-5 αν το παιξω 5-3 οκτω οπου παει ποιανουν 5-5 σημερα οπου και να το παιζα μεποιανε με μιασ απο το συνολικο
σκορο 22-13 που εχασα τα 12 ηταν πλακωτα σε βαθμουσ νομιζω 6 2πλα .
το πλακωτο ηταν απο τα αγαπημενα μου αλλα τωρα με εχει καψει εσεισ  πιστευεαι οτι ειναι η ποιο τυχερη παραλαγη το πλακωτο?
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
199
Πόντοι
16
Σαφως και οι πρωτες ζαριες καθοριζουν το νικητη εσυ αφου γινοταν ετσι επρεπε να παιξεις για να χασεις μονα τα παιχνιδια
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
http://[URL unfurl="true"]www.makeleio.gr/wp-content/uploads/2016/09/CrqmUBjW8AENE93.jpg[/img[/URL]]

Αναμένουμε άρθρο τοποθέτηση του πρωταθλητή  :headbang3:
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ και παλι επεστρεψα χαχα θελω παλι να ακουσω ποσο τισ εκατο κατα μεσο ορο ειναι τυχερο το καθε παιχνιδι ξεχωριστα αποψεισ απο καινουργειουσ φιλουσ εννοω για τα 3 παιχνιδια ξεχριστα π.χ πλακωτο 70%, φευγα τοσο πορτεσ τοσο και οσοι και νεοι διαβαζεται να ψηφιζεται το αγαπημενοσασ παιχνιδι απο τα τρια
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Γιασ επαιξα με εναν παικτη  backgammon ετσι τουλαχιστον λεει συνεχεια οτι επαιζε σε πρωταθληματα αυτοσ διΑβαζει βιβλια για ταβλι εχουμε παιξει καμια δεκαρια φορεσ τον εχω νικησει 3 και αυτοσ 7 σημερα παιξαμε 5 παρτιδεσ και εχασα τισ 4 και πηρα τισ μια με συνολικο σκορ 23_12 το βρησκεται βαρυ; αυτοσ μου λεει το ταβλι ειναι παρα πολλυ δυσκολο σπορ και το λεει συνεχεια εσεισ πιστευεται οτι ειναι παραπολλυ δυσκολο; και παιξαμε μονο πορτεσ γιατι λεει οι πορτεσ ειναι ο βασιλιασ του ταβλιου
 
Εγγρ.
24 Οκτ 2016
Μηνύματα
181
Like
16
Σίγουρα χρειάζεσαι τον παράγοντα της τύχης αλλά πιο πολλή στρατηγική!
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
παιδια απο το φευγα και πορτεσ ποιο πυστευεται οτι θελει ποιο πολλυ στρατιγηκη?
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ και παλι θα ηθελα να ακουσω αποψεισ σημερα για το ποιο απο τα 3 παιχνιδια ταβλι ειναι το ποιο δυσκολο αναμεσα δλδ στο πλακωτο τησ πορτεσ και το φευφα δυσκολο εννοω ποιο θελει ποιο πολλυ σκεψη και μελετη ασ γραφτουν αποψεισ .και επισησ ποιο απο τα 3 θελει ποιο πολλυ στρατιγηκη :rolleyes:
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Για σασ και παλι θα ηθελα να ακουσω αποψεισ σημερα για το ποιο απο τα 3 παιχνιδια ταβλι ειναι το ποιο δυσκολο αναμεσα δλδ στο πλακωτο τησ πορτεσ και το φευφα δυσκολο εννοω ποιο θελει ποιο πολλυ σκεψη και μελετη ασ γραφτουν αποψεισ .και επισησ ποιο απο τα 3 θελει ποιο πολλυ στρατιγηκη :rolleyes:

το φεύγα πιστεύω θέλει περισσότερη στρατηγική και λιγότερη τύχη.Αλλά να ξέρεις το τάβλι θέλει ζαριά είναι μεγάλος παράγοντας η ζαριά
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
το φεύγα πιστεύω θέλει περισσότερη στρατηγική και λιγότερη τύχη.Αλλά να ξέρεις το τάβλι θέλει ζαριά είναι μεγάλος παράγοντας η ζαριά
Γεια σου ρε νικολα στρατηλάτη του ταβλιού
Αν κλεισουμε ποτε ραντεβού θανάτου, θα λύσουμε
τις διαφορές μας στο τάβλι :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
για σασ παλι ρε παιδια τωρα τελευταια χανω συνεχεια εδω και 2 βδομαδεσ και αυτουσ που ειχα πελατεσ με κερδιζουν
πωσ γινεται να χανω απο ασχετουσ 3-4 φορεσ ειναι η γκινια η κανω λαθη  :idiot: με οσουσ παιζω μου λενε οτι ξερω τρομερο ταβλι
αλλα τωρα τελευταια χανω τι λετε να φτεει και οταν χανεισ απο ασχετουσ σε ενοχλει περισοτερο . και επισησ πητε οι καινουργιοι αποψεισ για το ποιο απο τα τρια παιχνιδια δλδ πορτεσ πλακωτο φευγα θελει ποιο πολλυ τεχνη και λιγοτερη τυχη μεχρι στιγμησ η πορτεσ ειναι πρωτεσ.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
239
Πόντοι
86
Και τα 2 ειναι φιλε. Αν φερνεις ασσοδυο συνεχεια οσο παιχτης και νασαι θα παρεις τα φρυδια μου.. απ την αλλη αν φερνεις ζαρι και δεν ξερεις που να το παιξεις, παλι τα φρυδια μου θα παρεις..
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ και καλι χρονια να χουμε . εδω και 2 μηνεσ παιζω ταβλι με τον πατερα μου και χανω σχεδον καθε μερα απο 2-3 σετ
κτεσ παιξαμε 2 παρτιδεσ μονο φευγα και εχασα 5-1κ 6-1 μετα αλλεσ 2 ολα τα παιχνιδια κανονονικα κ εχασα εκει 5-4 κ 6-4
σπανια εχω καλο ζαρι αντικειμενικα τον ρωταο παιζω καλα και μου λεει πολλυ καλα και του λεω γιατι χανω τοτε και μου λεει εχω ειμαι πρωταθλητησ :headbang:μεχρι ποιοι 2 μηνεσ το κερδιζα τακτικα τωρα δεν ξερω τι γαμιεται το ζαρι η γκινια εσεισ τι λετε? επισησ θελω να μου πητε σε ενα παιχνιδι φερνει ντορτια και τα παιζει κανονικα και μετα το παιξιμο του λεω γιατι δεν μου ποιανεσ την παραμανα και το γυρναει και το ποιανει και του λεω δεν μετραει και μου λεει δεν θα συνεχισει αμα δεν το πιασει εσει τι λετε μετραει αυτο που εκανε και μετα απο αυτο δεν σταυρωσα παιχνιδι ? ρε πουστη μου τι δινει εχω μηνει 200 παιχνιδια πισω εδω κ 2 μηνεσ :S
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
το ότι το αγωνιστικό τάβλι είναι αποκλειστικά πόρτες μιλάει από μόνο του...αν θες επιστήμη και στρατηγική να το γυρίσεις σε μπριτζ
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Γεια σου ρε νικολα στρατηλάτη του ταβλιού
Αν κλεισουμε ποτε ραντεβού θανάτου, θα λύσουμε
τις διαφορές μας στο τάβλι :rockon: :rockon: :rockon:

πιστεύει ότι θα κερδίσεις?
σκ΄ψου πόσο τάβλι έχω παίξει στις καταλήψεις που έχουμε κάνει
η στο άραγμα σε καφετέριες
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
πιστεύει ότι θα κερδίσεις?
σκ΄ψου πόσο τάβλι έχω παίξει στις καταλήψεις που έχουμε κάνει
η στο άραγμα σε καφετέριες
το ότι το αγωνιστικό τάβλι είναι αποκλειστικά πόρτες μιλάει από μόνο του...αν θες επιστήμη και στρατηγική νfα το γυρίσεις σε μπριτζ
Φιλε και το ταβλι εχει μελετιθει απο υπολογιστεσ και θελει επιστημη εχει παραπολλεσ επιλογεσ στο τροπο παιξιματοσ . Οσον αυτο που ειπεσ θα ηθελα να ακουσω αποψεισ οντωσ το αγωνιστικο ταβλι ειναι το backgammon στην ουσια ειναι η πορτεσ με τη μονη διαφορα οτι εχει και βιδο που ειναι ο διπλασιασμοσ τισ αξιασ του καθε παιχνιδιου στο εξωτερικο δηλδ. στα πρωταθληματα παιζουν μονο πορτεσ θα ηθελα να ακουσω αποψεισ για το ποιο βρισκεται ποιο ενδιαφερον το αγωνιστικο που ειναι οι πορτεσ με βιδο η το παραδοσιακο που ειναι τα τρια βασικα στην ελλαδα δλδ φευγα πλακωτο πορτεσ?και οι καινουργιοι αν θελεται να ψηφισεται το αγαπημενο σασ μεχρι στιγμησ οι πορτεσ ειναι πρωτο !
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ θελω να σα ρωτησω οσοι εχεται αποψη παιζω πλακωτο πρωτεσ ζαριεσ ο αντιπαλοσ φερνει 3-2 και παιζει 3κ2 μεσα 2,εγω μετα φερνω 5-1 ποιο ειναι το σωστο να παιξω ενα 6 εξω η 5κ1 2 μεσα οσοι ξερεται ποιο ειναι το ποιο σωστο θα ηθελα αποψεισ?
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.586
Κριτικές
12
Like
6.464
Πόντοι
2.646
Αν παίζεις επιθετικά βάλε 2 και αν αμυντικά βάλε 1
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom