Νέα

Τάβλι: τύχη πιο πολύ ή τέχνη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pligomenos11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 589
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

πορτεσ πλακωτο η φευγα

  • πορτεσ

    Ψήφοι: 45 34,1%
  • πλακωτο

    Ψήφοι: 28 21,2%
  • φευγα

    Ψήφοι: 59 44,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Αν παίζεις επιθετικά βάλε 2 και αν αμυντικά βάλε 1
ναι αν παιξω αμυντικα ποιανει με 4-4,5-5,6-6 αλλα μπορω να φτιαχνω πορτεσ ποιο ευκολα.
αν παιξω επιθεση ποιανει μονο με 5-5 εξω το σωστο θελω να ακουσω ποιο ειναι?
εγω επαιξα αμυντικα χωρισ να υπολογισω τα 4-4 και με ποιασε αμεσωσ για αυτο ρωταω?
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.595
Κριτικές
12
Like
6.499
Πόντοι
2.646
Τύπε δεν έχει σωστό και λάθος,έχει ανάλογα τον τρόπο παιξίματος σου γενικά
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Καλημερα επαιξα κτεσ με εναν καλο  παιχτη και τον 11_9 του πηρα 5 διπλα και ενα μονο και αυτοσ μου πηρε 9 μονα και μετα μου λεει οτι αυτοσ κερδισε γιατι πηρε ποιο πολλα παιχνιδια

,εσασ ποια ειναι η αποψη σασ το σκορ μετραει η τα παιχνιδια;
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Καλημερα επαιξα κτεσ με εναν καλο  παιχτη και τον 11_9 του πηρα 5 διπλα και ενα μονο και αυτοσ μου πηρε 9 μονα και μετα μου λεει οτι αυτοσ κερδισε γιατι πηρε ποιο πολλα παιχνιδια

,εσασ ποια ειναι η αποψη σασ το σκορ μετραει η τα παιχνιδια;

το σκορ μετράει φυσικά
εγώ χτες κέρδισα έναν 20-18
και πολλα του είχα πάρει διπλά
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Γεια σασ επαιξα με εναν κυριο και συνεβει κατι πολλυ παραξενο στο πρωτο τον κερδισα 6-4 του πηρα 2 τισ πορτεσ μετα μου παιρνει μονο φευγα μετα τα μονο το πλακωτο του παιρνω 2πλο παλι τισ πορτεσ μου παιρνει μονο φευγα πλακωτο και μετα παλι 2πλο τισ πορτεσ δλδ μονο τισ πορτεσ του πηρα στο πρωτο σετ στο δευτερο παλι του παιρνω μονο τισ πορτεσ μου παιρνει 2πλο το πλακωτο μετα χανω κ το φευγα 2πλο του παιρνω τισ πορτεσ παλι 2πλο και μου παιρνει το πλακωτο μονο και με κερδισε 5-3 και πηγαμε χ δλδ μονο τισ πορτεσ του πηρα και πηρα ισοπαλια τον κερδισα 6-4 κ με κερδισε 5-3 αποτο συνολικο σκορ 9-9 τα 9 ηταν πορτεσ που του πηρα και αυτοσ τα πλακωτα και τα φευγα δεν το βρισκεται παραξενω?
εμενα το αγαπημενο μου παιχνιδι ηταν το πλακωτο αλλα το χανω δεν μπορω να το παρω ευκολα μου φενεται το ποιο δυσκολο απο τα 3 παιχνιδια  ηταν το αγαπημενο μου αλλα δεν μπορω να το παρω ευκολα πιστευεται οτι το παιζω λαθοσ η τυχενει και το χανω?
επισησ οποιοι εχεται αποψη ασ γραψεται ποιο ειναι το δυσκολοτερο παιχνιδι απο τα 3 δλσ φευγα πλακωτο ΠΟΡΤΕΣ?
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ σημερα επαιξα με τον κυριο που ειχα πει και ποιο πανο αυτον που του επαιρνα τισ πορτεσ και εχανα τα αλλα παιχνιδια αλλα κερδιζα στο τελοσ σημερα παιξαμε 4 παρτιδεσ νομιζω στα 5 του περνω τισ τρεισ πρωτεσ παρτιδεσ με 5-2 ,5-1,και 5-0 ,στην τριτη προηγουμε με 3-0 και εβλεπα τον αντιπαλο μονο που δεν εκλαψε και τα παιζα μετα μαλακισμενα και πηρε την παρτιδα 5-3
τι λετε καλα εκανα και τον αφησα να παρει και αυτοσ κατι δεν επρεπε?
Εσεισ εχεται αφησει αντιπαλο να κερδισει επιδη τον λυπηθικατε?
λετε να μου γυρισει μπουμερανγκ το ζαρι και να χανω?
το χω ξαναπαθει
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Για σασ σημερα επαιξα με τον κυριο που ειχα πει και ποιο πανο αυτον που του επαιρνα τισ πορτεσ και εχανα τα αλλα παιχνιδια αλλα κερδιζα στο τελοσ σημερα παιξαμε 4 παρτιδεσ νομιζω στα 5 του περνω τισ τρεισ πρωτεσ παρτιδεσ με 5-2 ,5-1,και 5-0 ,στην τριτη προηγουμε με 3-0 και εβλεπα τον αντιπαλο μονο που δεν εκλαψε και τα παιζα μετα μαλακισμενα και πηρε την παρτιδα 5-3
τι λετε καλα εκανα και τον αφησα να παρει και αυτοσ κατι δεν επρεπε?
Εσεισ εχεται αφησει αντιπαλο να κερδισει επιδη τον λυπηθικατε?
λετε να μου γυρισει μπουμερανγκ το ζαρι και να χανω?
το χω ξαναπαθει

όχι πάντα παίζουμε κανονικά όσο και να κλαίει ο άλλος η έχει νεύρα
ένα παιχνίδι είναι
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Γεια σασ επαιξα με εναν κυριο και συνεβει κατι πολλυ παραξενο στο πρωτο τον κερδισα 6-4 του πηρα 2 τισ πορτεσ μετα μου παιρνει μονο φευγα μετα τα μονο το πλακωτο του παιρνω 2πλο παλι τισ πορτεσ μου παιρνει μονο φευγα πλακωτο και μετα παλι 2πλο τισ πορτεσ δλδ μονο τισ πορτεσ του πηρα στο πρωτο σετ στο δευτερο παλι του παιρνω μονο τισ πορτεσ μου παιρνει 2πλο το πλακωτο μετα χανω κ το φευγα 2πλο του παιρνω τισ πορτεσ παλι 2πλο και μου παιρνει το πλακωτο μονο και με κερδισε 5-3 και πηγαμε χ δλδ μονο τισ πορτεσ του πηρα και πηρα ισοπαλια τον κερδισα 6-4 κ με κερδισε 5-3 αποτο συνολικο σκορ 9-9 τα 9 ηταν πορτεσ που του πηρα και αυτοσ τα πλακωτα και τα φευγα δεν το βρισκεται παραξενω?
εμενα το αγαπημενο μου παιχνιδι ηταν το πλακωτο αλλα το χανω δεν μπορω να το παρω ευκολα μου φενεται το ποιο δυσκολο απο τα 3 παιχνιδια  ηταν το αγαπημενο μου αλλα δεν μπορω να το παρω ευκολα πιστευεται οτι το παιζω λαθοσ η τυχενει και το χανω?
επισησ οποιοι εχεται αποψη ασ γραψεται ποιο ειναι το δυσκολοτερο παιχνιδι απο τα 3 δλσ φευγα πλακωτο ΠΟΡΤΕΣ?

μάλλον ακολούθησε καλύτερη στρατηγική αν τον πήγε και το ζάρι
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
όχι πάντα παίζουμε κανονικά όσο και να κλαίει ο άλλος η έχει νεύρα
ένα παιχνίδι είναι
Για σασ δυστηχοσ εγινε αυτο που φοβομουν αυτον που αφησα κτεσ να με κερδισει το τελευταιο σετ παιξαμε σημερα ηρθε καυλομενοσ για ρεβανσ το αποτελεσμα εξευτελιστικα εχασα 4-0 παρτιδεσ
ποιο συγκεκριμενα 5-0,6-3,6-4,5-2 με ξεκωλιασε το ζαρι η μερα λεσ και το ξερα
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ κτεσ αυτοσ που παιξαμε και με κερδισε 0-4 σετ παρτιδεσ σημερα πηρα το αιμα μου πισω τον κερδισα 4-1 σετ με 6-3,6-1,5-0 αυτοσ με κερδισε με 1-5 και μετα τον ξανακερδισα 5-3 σημερα αλλαξα ταβλι γιατι με ενα συγκεκριμενο ταβλι χανω σχεδων παντα .ΠΩΣ γινεται με αυτο το συγκεκριμενο ταβλι να χανω παντα σχεδων λεσ και παιζω εκτοσ εδρασ με εναν κυριο που εχω παιξει που τωρα μαθαινει με κερδισε τρεισ φορεσ με το συγκεκριμενο ταβλι με 2-1,6-1,1-0 και κτεσ 4-0 σετ απο αυτον που κερδισα σημερα αυτο το ταβλι σκεφτομαι να το παιταξω λεσ και εχει γκαντεμια δεν ξερω εσεισ πιστευεται στην γκαντεμια κ την γρουσουζια και με εναν ανιδεο να παιξω με το συγκεκριμενο ταβλι θα χασω.
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Επισησ οι νεοι αν διαβαζεται αυτο το φορουμ ψηφισται το αγαπημενο σασ παιχνιο απο τα 3 παραδοσιακα μεχρι στιγμησ η πορτεσ ειναι πρωτεσ με 26 ψηφουσ ακολουθει το φευγα με 24 κ το πλακωτο με 11 και οσοι καινουργιοι πεστε αποψεισ για το ποιο απο τα τρια παροδοσιακα παιχνιδια ειναι ποιο τυχερο κ ποιο λιγοτερο θελω να ακουω αποψεισ και θα σασ πω σε μια μελετη με υπολογιστη προκυπτει οτι το πλακωτο παει κατα 40%2πλο η πορτεσ 27% 2πλο, και το φευγα 14% δλδ το φευγα παει ποιο δυσκολα 2πλο και το πλακωτο ποιο ευκολα, απο την ιδια αναλυση του υπολογιστη βγαινει οτι το ποιο δικαιο σε ισαγογικα παιχνιδι ειναι οι πορτεσ μετα το πλακωτο και μετα με μεγαλη διαφορα το φευγα. εσασ ποια ειναι η αποψη σασ?
 

Laser Dildo

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.095
Like
13
Πόντοι
16
Για σασ κτεσ αυτοσ που παιξαμε και με κερδισε 0-4 σετ παρτιδεσ σημερα πηρα το αιμα μου πισω τον κερδισα 4-1 σετ με 6-3,6-1,5-0 αυτοσ με κερδισε με 1-5 και μετα τον ξανακερδισα 5-3 σημερα αλλαξα ταβλι γιατι με ενα συγκεκριμενο ταβλι χανω σχεδων παντα .ΠΩΣ γινεται με αυτο το συγκεκριμενο ταβλι να χανω παντα σχεδων λεσ και παιζω εκτοσ εδρασ με εναν κυριο που εχω παιξει που τωρα μαθαινει με κερδισε τρεισ φορεσ με το συγκεκριμενο ταβλι με 2-1,6-1,1-0 και κτεσ 4-0 σετ απο αυτον που κερδισα σημερα αυτο το ταβλι σκεφτομαι να το παιταξω λεσ και εχει γκαντεμια δεν ξερω εσεισ πιστευεται στην γκαντεμια κ την γρουσουζια και με εναν ανιδεο να παιξω με το συγκεκριμενο ταβλι θα χασω.
Απο τι ξυλο ειναι φτιαγμενο το ταβλι?
Τα μασιφ και σκληρα ξυλα εχουν μεγαλο συντελεστη ανακλασεως ( >0,6) οποτε και ευνοουν τα γκελ
Αν εχεις γνωρισει τιποτα παλιους απο Αρμενια, Ιραν και περιξ που ειχαν ερθει Ελλαδα απο δεκαετια του 50 και μετα, θα εχεις δει οτι χρησιμοποιουσαν πολυ τα τοιχωματα και παιζαν πολυ με γκελαρισμα και σπασιμο καρπου, γιαυτο και σε ταβλια πχ απο οξια ή πευκο, οπως παραγονταν δηλαδη ως τη δεκαετια του 70, μπορουσαν να φερνουν ο,τι ηθελαν
Τα μαλακοτερα ξυλα οπως φελλος, μπαμπου, κρανια κλπ ενδεικνυνται για πεταμα με πολλες περιστροφες και χαμηλη ταχυτητα
Δες περι τινος προκειται και κινησου αναλογως
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Απο τι ξυλο ειναι φτιαγμενο το ταβλι?
Τα μασιφ και σκληρα ξυλα εχουν μεγαλο συντελεστη ανακλασεως ( >0,6) οποτε και ευνοουν τα γκελ
Αν εχεις γνωρισει τιποτα παλιους απο Αρμενια, Ιραν και περιξ που ειχαν ερθει Ελλαδα απο δεκαετια του 50 και μετα, θα εχεις δει οτι χρησιμοποιουσαν πολυ τα τοιχωματα και παιζαν πολυ με γκελαρισμα και σπασιμο καρπου, γιαυτο και σε ταβλια πχ απο οξια ή πευκο, οπως παραγονταν δηλαδη ως τη δεκαετια του 70, μπορουσαν να φερνουν ο,τι ηθελαν
Τα μαλακοτερα ξυλα οπως φελλος, μπαμπου, κρανια κλπ ενδεικνυνται για πεταμα με πολλες περιστροφες και χαμηλη ταχυτητα
Δες περι τινος προκειται και κινησου αναλογως
Δεν ξερω απο τι ξυλο ειναι παντοσ ειναι ανθεκτικο πολλυ να φανταστεισ το εφερε ενα 65 χρονοσ που το χει απο 15 χρονων δλδ το ταβλι ειναι πανο απο 50 ετων το συγκεκριμενο ομωσ δεν εχει μονα ζυγα στισ θεσεισ το πουλιων ενα καλο ταβλι παντα εχει μονα ζυγα και ειναι πολλυ καντεμικο για μενα οπωσ ανεφερα ποιο πανω.
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Για σασ σημερα εχασα απο αυτον που ανεφερα ποιο πανω με 6-0 κ 5-3 σαν παιχτησ ειναι μετριοσ αυτοσ κατα την αποψη μου ολοι οσοι με βλεπουν να παιζω μου λενε παιζω καλα αλλα παιζω φοβισμενα και για αυτο χανω εσεισ πιστευεται οτι παιζει ρολο η ψυχολογια στο ταβλι και το ζαρι?
επισησ ενασ φιλοσ μου οταν χανει στεναχωριεται πολλυ σκεφτεται να παει σε ψυχιατρο το παιρνει πολλυ βαρια δεν ειναι οτι νευριαζει η βριζει αλλα το παιρνει σταναχωρα τι με συμβουλευεται να κανω με το φιλο μου εχει τεραστιο προβλημα να παει σε καποιο ψυχιατρο η να το κοψει το ταβλι σασ παρακαλω πητε πωσ να τον κανω να μην στεναχωριεται οταν χανει?
 

Giannis Ioan

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2017
Μηνύματα
17
Like
23
Πόντοι
0
Άποψη μου το ταβλι είναι τέχνη. Η τέχνη συνίσταται στο να κατορθώνεις να κάνεις τις κινήσεις ώστε όλες οι ζαριές να σε βολεύουν.Επιπλέον να σε βολεύουν και οι ζαριές του αντιπάλου. Επίσης είναι και θέμα ψυχολογίας το παιχνίδι.
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
Μάλλον και τα δύο... Αν το ζάρι σε πάει, όλα καλά... Η τέχνη είναι να κερδίζεις ακόμη και με κακές ζαριές...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom