Νέα

Βαλανοποσθίτιδα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 157
  • Εμφανίσεις 71K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Όντως το θέμα της καθαριότητας παίζει ρόλο..Το θέμα είναι όμως πως πριν τον Ιούνη δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα ξανά !! Από τότε μόνο το χω..Για την περιτομή το διάβασα και γω αλλά δεν είναι λίγο τραβηγμένο στα 35 μου να το κάνω?

Άσχετο: Να υποθέσω πως κολάει η βαλανοποσθίτιδα αν κάνω σεξ χωρίς προφύλαξη? Ακόμα και αν είναι σε ύφεση?
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Δε νομιζω οτι χρειαζεται περιτομη για μια βαλανοποσθιτιδα αλλα να κοψεις τον χαλινο θα το προτεινα και δεν εχει σχεση με την ηλικια ουτε ειναι τοσο μπελαλιδικο οσο η περιτομη.
ΔΕΝ ειμαι γιατρος για να σου απαντησω αν κολλαει στο σεξ αλλα μπορεις να γκουγκλαρεις να δεις αν γινεται.
Επειδη ομως χωρις προφυλαξη υπαρχει τριβη στο σημειο που ηδη ειναι ερεθισμενο παντα υπαρχει η πιθανοτητα να σε πονεσει η να ερεθιστει χειροτερα.

 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Τι σχέση μπορεί να έχει ο χαλινός με την βαλανοποσθίτιδα ? Δεν μπορώ να το καταλάβω...τι θα αλλάξει δηλαδη?
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Μονο οσον αφορα το θεμα της καθαριοτητας παιζει καποιο ρολο. (συν οτι αλλο υπερ εμφανισιακο  ;) )


ειναι καθαρα υποκειμενικο να το κανει καποιος. αν δε τον ενοχλει δε τον κανει.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Οταν ήμουν φανταράκι, παλιά, είχα μια γκόμενα και την γαμούσα χωρίς καπότα ώσπου έπαθα κι εγω βαλανοποσθίτισα. Επήγα στο ΣΤΕΠ κι ο γιατρός (φαντάρος κι αυτός) μου έδωσε μια αλοιφή και πλύσεις με ενα παχύρευστο bedadine. Η ασθένεια έφυγε σε τρεις - τέσσερις μέρες
 

makis954

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2010
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Οπωσδήποτε αντισηψία πριν την όποια αλοιφή(daktodor?), καλή αντισηψία η 5λεπτη κομπρέσα με διάλυμα βορικού 0,5% νομίζω. Τακτικότατη αλλαγή σλίπ.
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εννοείται πως μπαίνει το υποκειμενικό στοιχείο μέσα σ αυτές - αφού υποθέτω κανένας δεν είναι γιατρός από εσάς - και φυσικά υπάρχουν αρκετές προσεγγίσεις (θεραπευτικές) στο θέμα της βαλανοποσθίτιδας. Τώρα βρίσκομαι ακόμα σε θεραπεία (τελειώνω σε 7 μέρες από τώρα) πέρνωντας fucicort 2 φορές την μέρα , μετά από 5 λεπτα πεόλουτρα και 2 χάπια την μέρα sporanox. Ήδη είναι πολύ καλύτερα ασυζιτητή - αλλά και στις άλλες θεραπείες έτσι ήταν και αφού τελείωνα μετά από λίγες μέρες ξαναφούντωνε.. Ανεβάζω 2 φωτός να δείτε - σε έξαρση - πως ήταν..




Y.Γ. Γι αυτούς που μου παν στο prv πως είχαν το ίδιο κλπ, να πω πως στο κεφάλι δεν έχω τπτ, ΜΟΝΟ στην πόσθη είναι αυτή η κοκινίλα..
 

a040481

Νέο Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
πολυ αποτελεσματικη αλοιφη ειναι η EXPECTEIN
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Λοιπόν..έκανα την θεραπεία η οποία τέλειωσε 5 μέρες πρίν (σάββατο 31/12). Σήμερα δυστυχώς, ξαναείδα πάλι την κοκινίλα που είχε ξαναφουντώσει..Πάω να τρελαθώ βασικά δεν φεύγει με τπτ.. :'(
 

nikos519

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
311
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Λοιπόν..έκανα την θεραπεία η οποία τέλειωσε 5 μέρες πρίν (σάββατο 31/12). Σήμερα δυστυχώς, ξαναείδα πάλι την κοκινίλα που είχε ξαναφουντώσει..Πάω να τρελαθώ βασικά δεν φεύγει με τπτ.. :'(

Πρέπει να βρεις το αίτιο που την συντηρεί/επαναφέρει την βαλανοποσθίτιδα. Μπορεί να είναι κάποια αλλεργία με τα προφυλακτικά (latex), μπορεί να κάνεις κάτι λάθος με την καθημερινή υγιεινή.

Το είχα πάθει (μάλλον σε μικρότερο βαθμό απο σένα αλλά είχα πολλαπλές φορές) και αυτά που δούλεψαν τελικά ήταν:

1. Φαρμακευτική αγωγή που μου έδωσε ο γιατρός.
2. Αυτά που είπε ο avatar πιο πάνω: γρήγορη αφαίρεση του προφυλακτικού μετά απο σεξ και πλύσιμο κατ' ευθείαν με χλιαρό νερό και σαπούνι μετά απο κάθε είδους σεξουαλική δραστηριότητα (σεξ, μαλακία, κλπ).
3. Αποχή απο δράση όταν έχεις τις κοκκινίλες

 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Απότι μου πε ο γιατρός , μου κάνει conflict η θεραπεία με ένα άλλο φάρμακο που πέρνω για την αμυγδαλίτιδα (claricid). Μου σύστησε κάτι χάπια (ultra levure) τα οποία απ ότι κατάλαβα επαναφέρουν την χλωρίδα στο σημείο εκείνο ..Θα σας ενημερώσω!
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.681
Κριτικές
6
Like
8.747
Πόντοι
1.686
Ρε φίλε ,αυτό που έχεις μπορεί να οφείλεται και σε λειχήνα ,που είναι ασθένεια σαν το έκζεμα ,δλδ δεν οφείλεται ΤΩΡΑ σε μικρόβιο.
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Πάντως ρε φίλε άμα όλα ξεκίνησαν από τότε που πήδηξες την γκόμενα και δεν λέει να σου περάσει με τίποτα , η τύπισσα θα πρέπει να ήταν πολύ βρωμομούνα με το συμπάθειο .
Από βόθρο την μάζεψες ?
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Χαχα..οχι ρε..απλά είχε ήδη πρόβλημα με το νεφρό της και είχε και μηκυτες..Και γω στην αρχη θεωρησα θα ταν κατι που με μια αλοιφη θα περναγε..


Κωστα το πιθανο είναι να χω αυτο που σου πα παραπάνω.Μου το πε και ο γιατρος ...
 

nikos519

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
311
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Απότι μου πε ο γιατρός , μου κάνει conflict η θεραπεία με ένα άλλο φάρμακο που πέρνω για την αμυγδαλίτιδα (claricid). Μου σύστησε κάτι χάπια (ultra levure) τα οποία απ ότι κατάλαβα επαναφέρουν την χλωρίδα στο σημείο εκείνο ..Θα σας ενημερώσω!

Πρώτη φορά ακούω για επαναφορά της χλωρίδας σε ανδρικό εργαλείο. Απ' ότι ξέρω η χρήση του ultra levure είναι για την ρύθμιση της χλωρίδας του εντέρου :hmm:

Προσοχή με το ultra levure πάντως, μπορεί να σου φέρουν δυσκοιλιότητα.
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Πρώτη φορά ακούω για επαναφορά της χλωρίδας σε ανδρικό εργαλείο. Απ' ότι ξέρω η χρήση του ultra levure είναι για την ρύθμιση της χλωρίδας του εντέρου :hmm:

Προσοχή με το ultra levure πάντως, μπορεί να σου φέρουν δυσκοιλιότητα.
Πράγματι τα ultra levure βοηθάνε στην επαναφορά της εντερικής χλωρίδας καί ισορροπίας μετά απο  γαστρεντερίτιδες , διάρροιες κ.λ.π. , σάν τα immodium αλλά πολύ πιο ανεκτά απο τον οργανισμό 
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Ναι σωστό..Αυτό που κάνει όμως επίσης (το γράφει και στο φύλλο οδηγιων) είναι :

- μικροβιακό ανταγωνισμό : in vitro και in vivo αναστολή της ανάπτυξης διαφόρων παθογόνων μικροοργανισμών : βακτηρίων, Candida albicans κλπ


Αυτό που πρακτικά είναι , είναι ζυμομήκυτες ανθεκτικοί σε αντιβιοτικά.. Χρησιμοποιείται επίσης και σαν αντιδιαροικό..

Αυτό που κάνει είναι να επαναφέρει την μικροχλωρίδα στην συγκεκριμένη περιοχή, η οποία ''διαταράσεται'' από τα αντιβιοτικά τύπου clarisid
 

a040481

Νέο Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
επιμενω-πολυ αποτελεσματικη αλοιφη ειναι η EXPECTEIN
 

vlasis23

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2006
Μηνύματα
116
Like
0
Πόντοι
1
Εδώ και 7 μήνες με ταλαιπωρεί μια κοκινίλα στην πόσθη που δεν περνά εδώ και πολύ καιρό. Βασικά τον Ιούνιο ύστερα από μια σεξουαλική επαφή με την κοπέλα μου χωρίς προφυλαξη έβγαλα αυτήν την κοκκινίλα. Να μην τα πολυλογώ πήγα στον γιατρο και μου δωσε για 4 μέρες Mycocidin, ενώ διεγνώσθη με βαλανοποσθίτιδα. Δεν μου πέρασε. 'Υστερα από κάποιο καιρό και αφού έβλεπα πως δεν πέρναγε πήγα σε άλλο γιατρό και μου δωσε 3 χάπια stabilanol των 100mg (για 3 μέρες) + travocort για 15 μέρες. Ούτε πάλι περασε. Έβαλα μόνος μου άλλες 15 μέρες travocort και εν συνεχεία άλλες 7 fucicort. Στις αρχές Δεκέμβρη και ενώ έβλεπα πως επιμένει (ξαναλέω το μόνο πρόβλημα είναι αυτή η κοκκινίλα-ούτε φαγούρα ούτε έκκριση περίεργου σμίγματος απ την ουρήθρα, μόνο αυτό) ξαναπήγα σε γιατρό και ενώ του έδειξα την κοκκινίλα μου είπε το ''πέος σου είναι μια χαρά δεν έχεις τπτ !!" δίνοντάς μου μια πούδρα modecasol..Πάω να τρελαθώ , ακόμα υπάρχει η κοκκινίλα, άλλοτε φένεται πιο έντονα άλλοτε όχι με φαινόμενα ξεφλουδίσματος.. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα που να του κρατούσε τόσο πολύ?
καλημέρα και καλή χρονιά...η βαλανοποσθιτιδα στην πλειάδα των περιπτώσεων προέρχεται από διαβήτη .....δεν θέλει υγρασία ....και αποτελεσματικό γιά τη θεραπεία της είναι το χάπι fungoral...σε κάθε περίπτωση μία επίσκεψη σε γιατρό κρίνετε απαραίτητη...
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
a040481 πες μου για την EXPECTEIN 2-3 πράγματα..Πόσο καιρό την πήρες και πόσες φορές την μέρα? Αν είναι να ρωτήσω και τον γιατρό μου γι αυτήν.

Vlasis23 δεν έχω θέμα διαβήτη..έχω όμως (δεν το ξερα) βραχύ χαλινό που όπως μου παν και έμαθα παίζει ρόλο..fungoral δεν έχω πάρει, αλλά έχω να πάρω fungustatin 10 μέρες μετά το τέλος της θεραπείας..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom