Νέα

Βαλανοποσθίτιδα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 157
  • Εμφανίσεις 71K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Εδώ και 7 μήνες με ταλαιπωρεί μια κοκινίλα στην πόσθη που δεν περνά εδώ και πολύ καιρό. Βασικά τον Ιούνιο ύστερα από μια σεξουαλική επαφή με την κοπέλα μου χωρίς προφυλαξη έβγαλα αυτήν την κοκκινίλα. Να μην τα πολυλογώ πήγα στον γιατρο και μου δωσε για 4 μέρες Mycocidin, ενώ διεγνώσθη με βαλανοποσθίτιδα. Δεν μου πέρασε. 'Υστερα από κάποιο καιρό και αφού έβλεπα πως δεν πέρναγε πήγα σε άλλο γιατρό και μου δωσε 3 χάπια stabilanol των 100mg (για 3 μέρες) + travocort για 15 μέρες. Ούτε πάλι περασε. Έβαλα μόνος μου άλλες 15 μέρες travocort και εν συνεχεία άλλες 7 fucicort. Στις αρχές Δεκέμβρη και ενώ έβλεπα πως επιμένει (ξαναλέω το μόνο πρόβλημα είναι αυτή η κοκκινίλα-ούτε φαγούρα ούτε έκκριση περίεργου σμίγματος απ την ουρήθρα, μόνο αυτό) ξαναπήγα σε γιατρό και ενώ του έδειξα την κοκκινίλα μου είπε το ''πέος σου είναι μια χαρά δεν έχεις τπτ !!" δίνοντάς μου μια πούδρα modecasol..Πάω να τρελαθώ , ακόμα υπάρχει η κοκκινίλα, άλλοτε φένεται πιο έντονα άλλοτε όχι με φαινόμενα ξεφλουδίσματος.. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα που να του κρατούσε τόσο πολύ?
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Κατά καιρούς έχω καί εγώ τέτοιο ερεθισμό που περνάει μετά απο 2-3 μέρες μόνος του , σύμφωνα με το γιατρό μου δέν έχει σχέση με σ.μ.ν. μπορεί να είναι αντίδραση λόγω κάποιας μη διαγνωσμένης αλλεργίας ( πράγματι μετα απο ανάλωση κάποιων συγκεκριμένων τροφών μου παρουσιάζεται ) , λόγω άγχους , καί κάποιες φορές αποτελεί ένδειξη ζαχαρώδους διαβήτη !
 

Επισκέπτης

φίλε χωρίς παρεξήγηση για όλα φταίει η γκόμενά σου και δεν κάνω πλάκα...απ' αυτήν το κόλλησες και αυτή το κόλλησε μάλλον απο άλλον! σε πρώτη φάση ζήτα εξηγήσεις απ'αυτήν και φυσικά πήγαινε σε έναν καλό αφροδισιολόγο να σε δεί :sunglasses:
 

George73

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
160
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Σορυ Ντανιελ αλλα εχεις λαθος. Ειναι δειγμα ζαχαρου, το επαθα πριν 1 μηνα γιατι ειχα υψηλο ζαχαρο και δεν το ηξερα. Με αντιβιωση και αλοιφη εφυγε. Τωρα ειμαι σε αγωγη και διατροφη για να πεσει το ζαχαρο.
 

George73

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
160
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Χαρυ 1977 δες πμ που σου εστειλα και μην αγχωνεσαι
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Παίδες ηρεμία...καταρχήν με την κοπέλα έχω χωρίσει εδώ και καιρό και απ ότι μου πε (γιατί είχε και γονείς γιατρούς) είχε ήδη πρόβλημα με το νεφρό της που τις προκαλούσε ουρολειμώξεις και συχνές μυκητιάσεις..Εκείνης της έχει περάσει από όσο ξέρω. Πήρε χάπια και κάτι υπόθετα..

Όσο αναφορά στο θέμα του ζαχάρου δεν είχα ποτέ μου τέτοιο πρόβλημα (ήμουν προταθλητής- κάναμε συχνές εξετάσεις που ΠΑΝΤΑ ήταν τέλειες) . Βλεβαια έχω να κάνω καιρό τώρα αλλά δεν το πολυθεωρώ πιθανό. Αυτό που έχω είναι σίγουρα άγχος (λόγω γενικής οικονομικής κατάστασης και σχολής) αλλά δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο ..

Στο θέμα του γιατρού φυσικά και έχω πάει (ήδη σε 3 !!!). Απλά αυτό που με απασχολει είναι η κοκινίλα ,γι αυτό και ρωτάω γνώμες..

Το θέμα είναι πως με την 1η φορά πχ που βάζω αλοιφή (px fucidin) ήδη γίνεται πολύ καλύτερα. Ενώ όμως θα περιμένα συνεχιζόμενης της αλοιφής να πηγαίνει καλύτερα και να φεύγει σιγα σιγα η κοκινίλα , αυτή παραμένει στο ίδιο σταθερό επίπεδο. Αν σταματήσω και αφήσω την περιοχή χωρίς κρέμες ,μέσα σε 2-3 μέρες ξαναφουντώνει

Υ.Γ Μετά από επίσκεψη σε γιατρό στις 20/12 διεγνώσθη με χρόνια βαλανοποσθίτιδα. Mου σύστησε sporanox χάπια των 100 mg (2την μέρα) + fucicort lipid + 2 πεντάλεπτα πεόλουτρα την μέρα όλα αυτά για 10 μέρες..
 

Επισκέπτης
Σορυ Ντανιελ αλλα εχεις λαθος. Ειναι δειγμα ζαχαρου, το επαθα πριν 1 μηνα γιατι ειχα υψηλο ζαχαρο και δεν το ηξερα. Με αντιβιωση και αλοιφη εφυγε. Τωρα ειμαι σε αγωγη και διατροφη για να πεσει το ζαχαρο.

σε κάποιες περιπτώσεις είναι όπως το λες...στις περισσότερες περιπτώσεις όμως κολλάς από μύκητες από τον κόλπο της γυναίκας όταν φυσικά κάνεις σεξ χωρίς προφυλακτικό...καλό θα ήταν βέβαια να εξετάσει και το επίπεδο σακχάρου, αλλά επαναλαμβάνω αυτό που λες είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας...υπάρχει βέβαια και μια περίπτωση η γυναίκα να έχει μύκητες λόγω στρινγκ, στενού τζιν και εν γένει κακής υγειινής...όμως συνήθως μύκητες κολλάει όταν πηδιέται με διαφορετικούς άνδρες χωρίς τη χρήση προφυλακτικού :cool2:
 

Επισκέπτης
Παίδες ηρεμία...καταρχήν με την κοπέλα έχω χωρίσει εδώ και καιρό και απ ότι μου πε (γιατί είχε και γονείς γιατρούς) είχε ήδη πρόβλημα με το νεφρό της που τις προκαλούσε ουρολειμώξεις και συχνές μυκητιάσεις..Εκείνης της έχει περάσει από όσο ξέρω. Πήρε χάπια και κάτι υπόθετα..

Όσο αναφορά στο θέμα του ζαχάρου δεν είχα ποτέ μου τέτοιο πρόβλημα (ήμουν προταθλητής- κάναμε συχνές εξετάσεις που ΠΑΝΤΑ ήταν τέλειες) . Βλεβαια έχω να κάνω καιρό τώρα αλλά δεν το πολυθεωρώ πιθανό. Αυτό που έχω είναι σίγουρα άγχος (λόγω γενικής οικονομικής κατάστασης και σχολής) αλλά δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο ..

Στο θέμα του γιατρού φυσικά και έχω πάει (ήδη σε 3 !!!). Απλά αυτό που με απασχολει είναι η κοκινίλα ,γι αυτό και ρωτάω γνώμες..

Το θέμα είναι πως με την 1η φορά πχ που βάζω αλοιφή (px fucidin) ήδη γίνεται πολύ καλύτερα. Ενώ όμως θα περιμένα συνεχιζόμενης της αλοιφής να πηγαίνει καλύτερα και να φεύγει σιγα σιγα η κοκινίλα , αυτή παραμένει στο ίδιο σταθερό επίπεδο. Αν σταματήσω και αφήσω την περιοχή χωρίς κρέμες ,μέσα σε 2-3 μέρες ξαναφουντώνει

Υ.Γ Μετά από επίσκεψη σε γιατρό στις 20/12 διεγνώσθη με χρόνια βαλανοποσθίτιδα. Mου σύστησε sporanox χάπια των 100 mg (2την μέρα) + fucicort lipid + 2 πεντάλεπτα πεόλουτρα την μέρα όλα αυτά για 10 μέρες..

αυτό είπα και εγώ...συνήθως κολλάς από μύκητες :sunglasses:
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Παίδες ηρεμία...καταρχήν με την κοπέλα έχω χωρίσει εδώ και καιρό και απ ότι μου πε (γιατί είχε και γονείς γιατρούς) είχε ήδη πρόβλημα με το νεφρό της που τις προκαλούσε ουρολειμώξεις και συχνές μυκητιάσεις..Εκείνης της έχει περάσει από όσο ξέρω. Πήρε χάπια και κάτι υπόθετα..

Όσο αναφορά στο θέμα του ζαχάρου δεν είχα ποτέ μου τέτοιο πρόβλημα (ήμουν προταθλητής- κάναμε συχνές εξετάσεις που ΠΑΝΤΑ ήταν τέλειες) . Βλεβαια έχω να κάνω καιρό τώρα αλλά δεν το πολυθεωρώ πιθανό. Αυτό που έχω είναι σίγουρα άγχος (λόγω γενικής οικονομικής κατάστασης και σχολής) αλλά δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο ..

Στο θέμα του γιατρού φυσικά και έχω πάει (ήδη σε 3 !!!). Απλά αυτό που με απασχολει είναι η κοκινίλα ,γι αυτό και ρωτάω γνώμες..

Το θέμα είναι πως με την 1η φορά πχ που βάζω αλοιφή (px fucidin) ήδη γίνεται πολύ καλύτερα. Ενώ όμως θα περιμένα συνεχιζόμενης της αλοιφής να πηγαίνει καλύτερα και να φεύγει σιγα σιγα η κοκινίλα , αυτή παραμένει στο ίδιο σταθερό επίπεδο. Αν σταματήσω και αφήσω την περιοχή χωρίς κρέμες ,μέσα σε 2-3 μέρες ξαναφουντώνει

Υ.Γ Μετά από επίσκεψη σε γιατρό στις 20/12 διεγνώσθη με χρόνια βαλανοποσθίτιδα. Mου σύστησε sporanox χάπια των 100 mg (2την μέρα) + fucicort lipid + 2 πεντάλεπτα πεόλουτρα την μέρα όλα αυτά για 10 μέρες..
Φίλτατε τα συμπτώματα μπορεί να διαφέρουν απο περίπτωση σε περίπτωση καί βέβαια μπορεί να αφορούν διαφορετικές ασθένειες , απο την στιγμή που καί οί γιατροί σε καθησύχασαν ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό μην αγχώνεσαι θα κάνει απλά τον κύκλο του .
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.091
Πόντοι
20.605
Δεν μπορω παρα να μην το σχολιασω,

Καταρχην , φιλε ακομα και νομπελιστας καθηγητης δερματολογιας να υπηρχε στο θρεντ , και να σου εδινε καποια απαντηση χωρις να χει δει την περιοχη , να την εχει ψηλαφησει να εχει παρει βιοψια κτλ , αλλα μονο διαβαζοντας ενα ποστ , θα τον θεωρουσα τσαρλατανο.
Οποτε θα σε προετρεπα τις ερωτησεις να τις κανεις στον δερματολογο σου.

Δευτερον και κυριοτερον , μου κανει φοβερη εντυπωση οτι ουδεποτε (η μαλλον λιαν σπανιως) εχει αναφερθει προβλημα στα γεννητικα οργανα ανδρα που πηγαινει στις πουτανες
ενω απο την αλλη, μια σωρεια δια/χων ( μυκητιασεις , κονδυλωματα , γονορροια κτλ κτλ) παρουσιαζονται στους αντρες μετα απο επαφη με την γκομενα τους...!!!

Μια εξηγηση που δινω ειναι οτι οι πουτανες ελεγχονται και προσεχουν το εργαλειο της δουλειας τους , ενω οι υπολοιπες δεν δινουν και τοση σημασια στην υγιεινη τους, ενω τις περισσοτερες φορες δεν παιρνουν καν προφυλαξεις ( προφυλακτικο ) παρα μονο τα αντισυλληπτικα.

Ή ενας αλλος μηχανισμος ειναι, οτι πολλες γυναικες χρησιμοποιουν με νευρωτικο τροπο , υπερ το δεον αντισηπτικα εξαφανιζοντας την φυσιολογικη χλωριδα της περιοχης που φυσιολογικα θα τις προστατευε απο αλλους παθογονους μικροοργανισμους.
 

George73

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
160
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Και εγω δεν ειχα προβλημα ποτε με ζαχαρο... μεχρι που εμφανιστηκε. Το οτι εισαι αθλητικος τυπος δε σημαινει οτι δεν εχεις πιθανοτητες για ζαχαρο, σιγουρα βεβαια ο αθλητισμος ειναι υπερ σου. Το καλυτερο απ’ολα μοα γενικη αιματος, ζαχαρο και γλυκοζυλιομενης και ισως σιγουρος αν εχεις ή δεν έχεις.
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Rigomortis τώρα θίγεις ένα άλλο μεγάλο θέμα. Ενοείται πως θα το συζητήσω με τον γιατρό που παρεπιπτόντως δουλεύει και στο Συγγρός.

Τώρα ότι έγινε - έγινε, δεν αλλάζει κάτι .. Κακώς το κανα χωρίς προφύλαξη, αλλά έγινε..

George73 συμφωνώ - δεν το θεωρώ απίθανο - απλά δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό

Το θέμα ειναι πως ο τελευταίος (ιδιώτης γιατρός) μου δωσε απλά την θεραπεία 10 ημερών.. Δεν μου πε πως σίγουρα θα περάσει. Θα τον ξαναδώ στις 27/12 για να δει πως πάω..Μάλλον βλέποντας και κάνοντας πάει το πράμα..Το θέμα ειναι γιατί δεν φεύγει αυτή η κωλο-κοκκινίλα.. :tickedoff:
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
φιμωση υπαρχει ?
 

Haris1977

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Όχι..μου βρήκε όμως βραχύ χαλινό (που δεν το ξερα καν)
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Ξέρω ότι θεωρείται δεδομένο αλλα πολλες φορες αμελούμε την κλασσικη υγιεινη ειτε απο βαρεμαρα ειτε απλα το ξεχναμε.
Δοκιμασε να πλενεις το πουτσο σου ειτε απλα με νερο (αν θελεις και καποιο αφρολουτρο) ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ αμεσως μετα απο κατουρημα, μαλακια η σεξ. και πριν βαλεις οποιαδηποτε κρεμα επανω.
Δεν υπονοω τιποτα οτι δε πλενεσαι κτλ απλα παιζει ενα μεγαλο ρολο στη προληψη της βαλανοποσθιτιδας η καθαριότητα.
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Ξέρω ότι θεωρείται δεδομένο αλλα πολλες φορες αμελούμε την κλασσικη υγιεινη ειτε απο βαρεμαρα ειτε απλα το ξεχναμε.
Δοκιμασε να πλενεις το πουτσο σου ειτε απλα με νερο (αν θελεις και καποιο αφρολουτρο) ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ αμεσως μετα απο κατουρημα, μαλακια η σεξ. και πριν βαλεις οποιαδηποτε κρεμα επανω.
Δεν υπονοω τιποτα οτι δε πλενεσαι κτλ απλα παιζει ενα μεγαλο ρολο στη προληψη της βαλανοποσθιτιδας η καθαριότητα.

πολυ σωστα.
παιζει ιδιαιτερο ρολο στην συγκεκριμενη παθηση.
τελικη λυση πολλες φορες για την βαλαν/δα ειναι βεβαια η περιτομη.
ειδικα σε περιπτωσεις φιμωσης επιβαλλεται.
 

George73

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
160
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Όχι..μου βρήκε όμως βραχύ χαλινό (που δεν το ξερα καν)
Και σε εμενα επισης το ιδιο, οπου και εκανα επεμβαση με λειζερ και το εκοψα. Πολλα κοινα εχουμε ρε συ χαρις1977. Πολλες συμπτωσεις, μπας και ειμαστε συγγενεις; χαχαχα
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
πολυ σωστα.
παιζει ιδιαιτερο ρολο στην συγκεκριμενη παθηση.
τελικη λυση πολλες φορες για την βαλαν/δα ειναι βεβαια η περιτομη.
ειδικα σε περιπτωσεις φιμωσης επιβαλλεται.
Εμένα ένας επιπλέον λόγος πιστεύω που μου εμφανίζεται συχνά - πυκνά , εκτός απο αυτά που προανέφερα , είναι καί το γεγονός ότι δεν έχω κάνει περιτομή άν καί δέν είχα ποτέ πρόβλημα φίμωσης , ή αλήθεια είναι όμως ότι αποφεύγεις αρκετά προβλήματα άμα την κάνεις εγκαίρως !
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Εμένα ένας επιπλέον λόγος πιστεύω που μου εμφανίζεται συχνά - πυκνά , εκτός απο αυτά που προανέφερα , είναι καί το γεγονός ότι δεν έχω κάνει περιτομή άν καί δέν είχα ποτέ πρόβλημα φίμωσης , ή αλήθεια είναι όμως ότι αποφεύγεις αρκετά προβλήματα άμα την κάνεις εγκαίρως !
μα αν την κανεις τελειωσε το θεμα. ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom