Νέα

Πρόταση για μηχανή καφέ espresso;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 234
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Καλησπέρα λόγω του ότι πίνω πολύ καφέ καθημερινά λέω ν'αγοράσω καμιά μηχανή καφέ αφ'ενός για να εξοικονομήσω χρήματα αφετέρου για να μη πηγαίνω συνέχεια για καφέ απο δώ κι απο κεί. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια καλή και οικονομική;

μ ενδιαφέρει να φτιάχνει κυρίως κρύο φρέντο εσπρέσσο και  φρέντο καπουτσίνο. Έχω ακούσει για κάτι tassimo και τη Nepresso της Deloghi αλλά δε ξέρω κατά πόσο φτιάχνουν κρύους καφέδες ή φτιάχνουν πρώτα τον ζεστό εσπρέσσο και μετά εσύ με τα παγάκια φτιάχνεις τον κρύο. :think:
thumb.asp
+
sof633.jpg
+
moPhoto1967-loumidis.jpg
+
661190.jpg
=[/URL]>
%25CE%25A3%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25B2%25CE%25B9%25CF%2581%25CE%25BF%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B1%25CF%2582+%25CE%2595%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25B7%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C+%25CE%259A%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25AD.jpg
=
URL]]
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Αδερφε επειδη το χω ψαξει πολυ το θεμα κι επειδη δε θες (και καλα κανεις) να ξοδευτεις υπερογκα ακου προσεχτικα
Αυριο θα πας πρωι πρωι στο Media Markt και θα παρεις την ΔΕΛΟΝΓΚΙ της ΝΕΣΠΡΕΣΟ με 69€ + κουπονι για καψουλες των 50€ ---> ΑΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ 19€ και καθάρισες!!  :rockon: :rockon:
Τώρα αν φτιαχνεις και καπουτσινο και λαττε και μ.....ς θα αγορασεις κι ενα αεροτσινο οποιας μαρκας θέλεις και καθάρισες!!!
Σου μιλαω σαν τραπεζιτης τωρα  :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
η καλυτερη ειναι η nespreso...πολυ καλη ποιοτητα καφε...ειναι βεβαια πιο ακριβη απο τις υπολοιπες κ εχει πιο ακριβες καψουλες..νομιζω 5€ οι 10...
αυτή είναι η μαλακία με τις μηχανές...
πάω σε έναν καριόλη στην αθήνα για να πάρω καφέ.
τον ρωτάω όλοι αυτοί οι καφέδες τι είναι;
μου λέει είναι εσπρέσο, γαλλικοί,ελληνικοί κ.τ.λ. κ.τ.λ....
τον ρωτάω ποιος είναι ο πιο ακριβός και μου δείχνει έναν με 100 ευραίους το κιλό.
του λέω καλά ποιος παίρνει τόσο ακριβό καφέ και γυρίζει και μου λέει, είναι πολλοί που πληρώνουν ακόμα πιο ακριβά τον καφέ και λένε και ευχαριστώ.
μου εξήγησε ότι 1 κιλό καφέ βγάζει τόσες μερίδες ώστε να έρχεται η κάθε μερίδα γύρω στα 60 λεπτά το φλυτζάνι, αλλά ο κόσμος πάει και πληρώνει το άχυρο στις καφετέριες 3-4 και 5 ευρώ το φλιτζάνι και νομίζει ότι το ευχαριστιέται.
αν νομίζετε ότι συμφέρει να πας να πάρεις μια κωλομηχανή με 100+ ευρώ και να είσαι δεσμευμένος στην εταιρία να πληρώνεις τη συσκευασμένη μερίδα τόσο όσο κάνει μια μερίδα από τους καλύτερους καφές τότε είσαι ένα καταναλωτικό φρικιό.



Την ίδια συζήτηση είχα και με έναν βλάκα που μου έλεγε, εγώ δεν το κόβω το τσιγάρο γιατί το απολαμβάνω, καπνίζω γιατί μου αρέσει, και γυρνάω και του λέω έτσι νομίζεις.Εάν ήθελες να το απολαύσεις θα άνοιγες ένα καλό μπουκάλι κρασί, θα έπερνες ένα πούρο που θα έκανε όσο κάνουν 2 πακέτα από τις μαλακίες που καπνίζεις και θα έβλεπες μετά τι απολαμβάνεις εσύ και τι ένας που καπνίζει καπνό και όχι χημείες.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Παιδια εγώ πινω πολύ φιλτρου αλλά δεν θα ελεγα οχι για κανα εσπρεσσακι,υπαρχει καποια που να τα συνδυάζει?


Οποιαδηποτε εχει group (αποσπώμενο φιλτρο καφε) κανει.. τι ποιοτητα φιλτρου θα βγαζει δεν ξερω..
 

condo

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.007
εκείνες οι εσπρεσιέρες που κάνουν τον εσπρέσο στο γκάζι τι λένε?
 

Συνημμένα

  • 402-141502.jpg
    402-141502.jpg
    20,1 KB · Εμφανίσεις: 20

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
@condo  Οι ιταλοι κουβαλανε απο δαυτες ^ και στις διακοπες ..  :cheesy:
 

condo

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.007
εαν κάνει καλό εσπρέσο γιατι να πας να δώσεις 100 ευρώ και να μην δώσεις 20 ευρω για μια τέτοια???
 

tal2

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2008
Μηνύματα
131
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
11
αν πινεις πανω απο δυο εσπρεσο την μερα αξιζει να δωσεις κατι παραπανω κ να παρεις κατι ποιοτικο...εγω την δικια μου την nespreso την εχω σχεδον 3 χρονια κ δουλευει μια χαρα.....
 

slk 55

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Ιουν 2010
Μηνύματα
2.150
Κριτικές
32
Like
174
Πόντοι
1.240
αυτή φτιάχνει με τη μια κρύο εσπρέσσο ή φτιάχνει το ζεστό και το φτιάχνεις εσύ μετα;
 ο espreso φτιαχνεται ζεστος και με τον τριμενο παγο γινετε κρυος. ολες οι μηχανες το βγαζουν ζεστο. κατευθειαν κρυος δεν φτιαχνετε ποιοτικα σωστα.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
αυτή είναι η μαλακία με τις μηχανές...
πάω σε έναν καριόλη στην αθήνα για να πάρω καφέ.
τον ρωτάω όλοι αυτοί οι καφέδες τι είναι;
μου λέει είναι εσπρέσο, γαλλικοί,ελληνικοί κ.τ.λ. κ.τ.λ....
τον ρωτάω ποιος είναι ο πιο ακριβός και μου δείχνει έναν με 100 ευραίους το κιλό.
του λέω καλά ποιος παίρνει τόσο ακριβό καφέ και γυρίζει και μου λέει, είναι πολλοί που πληρώνουν ακόμα πιο ακριβά τον καφέ και λένε και ευχαριστώ.
μου εξήγησε ότι 1 κιλό καφέ βγάζει τόσες μερίδες ώστε να έρχεται η κάθε μερίδα γύρω στα 60 λεπτά το φλυτζάνι, αλλά ο κόσμος πάει και πληρώνει το άχυρο στις καφετέριες 3-4 και 5 ευρώ το φλιτζάνι και νομίζει ότι το ευχαριστιέται.
αν νομίζετε ότι συμφέρει να πας να πάρεις μια κωλομηχανή με 100+ ευρώ και να είσαι δεσμευμένος στην εταιρία να πληρώνεις τη συσκευασμένη μερίδα τόσο όσο κάνει μια μερίδα από τους καλύτερους καφές τότε είσαι ένα καταναλωτικό φρικιό.



Την ίδια συζήτηση είχα και με έναν βλάκα που μου έλεγε, εγώ δεν το κόβω το τσιγάρο γιατί το απολαμβάνω, καπνίζω γιατί μου αρέσει, και γυρνάω και του λέω έτσι νομίζεις.Εάν ήθελες να το απολαύσεις θα άνοιγες ένα καλό μπουκάλι κρασί, θα έπερνες ένα πούρο που θα έκανε όσο κάνουν 2 πακέτα από τις μαλακίες που καπνίζεις και θα έβλεπες μετά τι απολαμβάνεις εσύ και τι ένας που καπνίζει καπνό και όχι χημείες.
Eιναι ενα καταστημα στο κολωνακι με πολλες ποικιλιες καφε?
εχει και μεγαλη ποικιλια σε φιλτρου με αρωμα?
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Eιναι ενα καταστημα στο κολωνακι με πολλες ποικιλιες καφε?
εχει και μεγαλη ποικιλια σε φιλτρου με αρωμα?
ναι κάπου εκεί βόρεια είναι, δεν πήγα μόνος μου γιατί δεν έχω ιδέα απο την αθήνα.
λογικά έχει, αλλά τα περισσότερα που μου είπε τα ξέχασα μόλις άκουσα για τα 100 ευρώ/κιλό
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
αυτή είναι η μαλακία με τις μηχανές...
πάω σε έναν καριόλη στην αθήνα για να πάρω καφέ.
τον ρωτάω όλοι αυτοί οι καφέδες τι είναι;
μου λέει είναι εσπρέσο, γαλλικοί,ελληνικοί κ.τ.λ. κ.τ.λ....
τον ρωτάω ποιος είναι ο πιο ακριβός και μου δείχνει έναν με 100 ευραίους το κιλό.
του λέω καλά ποιος παίρνει τόσο ακριβό καφέ και γυρίζει και μου λέει, είναι πολλοί που πληρώνουν ακόμα πιο ακριβά τον καφέ και λένε και ευχαριστώ.
μου εξήγησε ότι 1 κιλό καφέ βγάζει τόσες μερίδες ώστε να έρχεται η κάθε μερίδα γύρω στα 60 λεπτά το φλυτζάνι, αλλά ο κόσμος πάει και πληρώνει το άχυρο στις καφετέριες 3-4 και 5 ευρώ το φλιτζάνι και νομίζει ότι το ευχαριστιέται.
αν νομίζετε ότι συμφέρει να πας να πάρεις μια κωλομηχανή με 100+ ευρώ και να είσαι δεσμευμένος στην εταιρία να πληρώνεις τη συσκευασμένη μερίδα τόσο όσο κάνει μια μερίδα από τους καλύτερους καφές τότε είσαι ένα καταναλωτικό φρικιό.



Την ίδια συζήτηση είχα και με έναν βλάκα που μου έλεγε, εγώ δεν το κόβω το τσιγάρο γιατί το απολαμβάνω, καπνίζω γιατί μου αρέσει, και γυρνάω και του λέω έτσι νομίζεις.Εάν ήθελες να το απολαύσεις θα άνοιγες ένα καλό μπουκάλι κρασί, θα έπερνες ένα πούρο που θα έκανε όσο κάνουν 2 πακέτα από τις μαλακίες που καπνίζεις και θα έβλεπες μετά τι απολαμβάνεις εσύ και τι ένας που καπνίζει καπνό και όχι χημείες.

100 ευρώ το κιλό και βγαίνουν οι μερίδες με 60 λεπτά;
Δηλαδή έχουμε περίπου 166 μερίδες από ένα κιλό.
Δηλαδή αν πίνεις περίπου 3 καφέδες τη μέρα, θα έχεις καφέ για 55 ημέρες.

Δε φαίνονται υπερβολικά πολλά να πληρώνεις 100 ευρώ ανά δυο μήνες στις χαλεπές εποχές που ζούμε;

Δε λέω, θα αξίζει τον κόπο, όμως προσπαθούμε να συμβιβάσουμε λεφτά με μέτρια απόλαυση οπότε πλέον κοιτάμε το Value For Money.

Για παράδειγμα θα ήθελα να τρώω χοιρινό Iberico αλλά κοστίζει μια περιουσία και συμβιβάζομαι με ότι βρίσκω στο μάρκετ.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
100 ευρώ το κιλό και βγαίνουν οι μερίδες με 60 λεπτά;
Δηλαδή έχουμε περίπου 166 μερίδες από ένα κιλό.
Δηλαδή αν πίνεις περίπου 3 καφέδες τη μέρα, θα έχεις καφέ για 55 ημέρες.

Δε φαίνονται υπερβολικά πολλά να πληρώνεις 100 ευρώ ανά δυο μήνες στις χαλεπές εποχές που ζούμε;

Δε λέω, θα αξίζει τον κόπο, όμως προσπαθούμε να συμβιβάσουμε λεφτά με μέτρια απόλαυση οπότε πλέον κοιτάμε το Value For Money.

Για παράδειγμα θα ήθελα να τρώω χοιρινό Iberico αλλά κοστίζει μια περιουσία και συμβιβάζομαι με ότι βρίσκω στο μάρκετ.
σκέψου όμως ότι παίρνεις κάψουλες για την εσπρεσιέρα(από την ίδια εταιρία) και ο καφές είναι επιεικώς άχυρο, ενώ από την άλλη πίνεις καφέ άριστης ποιότητας με το ίδιο κόστος.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom