Νέα

Πρόταση για μηχανή καφέ espresso;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 234
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
βρε μαλακομαγνητες σας ειπα εγω οτι θελω να ανοιξω μαγαζι με καφετιερες πατε καλα?συζητηση κανουμε για το ποια ειναι η καλυτερη ποια συμφερει στις καψουλες κ γενικοτερα.Βασικος κανονας ενδιαφερομαστε μονο για εσπρεσσο καπουτσινο κ φρεντια τα πλεονεκτηματα των αλλων σοκολατες κ τσαι δεν τα βαζουμε μεσα.Σε καψουλες ποια συμφερει?
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
και εννοειται παντα για οικιακη χρηση γυρω στα 3 καφεδακια την μερα.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
βρε μαλακομαγνητες σας ειπα εγω οτι θελω να ανοιξω μαγαζι με καφετιερες πατε καλα?συζητηση κανουμε για το ποια ειναι η καλυτερη ποια συμφερει στις καψουλες κ γενικοτερα.Βασικος κανονας ενδιαφερομαστε μονο για εσπρεσσο καπουτσινο κ φρεντια τα πλεονεκτηματα των αλλων σοκολατες κ τσαι δεν τα βαζουμε μεσα.Σε καψουλες ποια συμφερει?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
λογιστής και ασχολείσαι με τον Χατζηχρήστο και τα άλλα λαμόγια?
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
παραθετω την πατεντα για περισσοτερη οικονομια

 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Σορρυ παιδες, ολα αυτα τα μηχανακια εδω ειναι ΓΤΠ. Ουτε τα 15 bar μιας μηχανης λενε τιποτε. Ο εσπρεσο ειναι πλεον ολοκληρη επιστημη. Το προβλημα ομως ειναι αρχικα οικονομικο. Η entry level μηχανη ειναι μια της κλασεως Nuova Simonelli Oscar κοστος περι τα 900. Αυτη πρεπει να συνοδευτει απο τον αναλογο μυλο, οπως πχ Rocky Rancilio και ανω, κοστος κανενα 500αρικο. Εννοειται οτι χρησιμοποιειτε νερο φιλτραρισμενο και πολυ προσωπικο παθος. Για καποιον που φτιαχνει λιγους καφεδες, ενας χειροκινητος μυλος οπως ο Hario Skerton μπορει να κανει τη δουλεια. Εννοειται οτι πρεπει να προμηθευεστε καλους κοκκους καφε απο καποιον αξιοπιστο προμηθευτη κι ετσι μια μερα μπορει να φτασετε στο σημειο να πινετε καφε στο Φλο η στο Σταρμπακς και να πειτε "Φτου, τι ειναι αυτο, παμε σπιτι να σας φτιαξω καφε".
Υπαρχουν πολλες πηγες στο ιντερνετ που εξηγουν τα παντα, για μηχανες με διπλα μποιλερ κλπ, κλπ. Πχ
 και αλλες
Οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα ας κοιταξει εκει. Αλλιως παρτε κατι να φτιαχνει ενα αποδεκτο καφεδακι στο σπιτι και μην ονειρευεστε θεικα εσπρεσσο απ αυτα τα καβουρδιστηρια.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
βρε μαλακομαγνητες σας ειπα εγω οτι θελω να ανοιξω μαγαζι με καφετιερες πατε καλα?συζητηση κανουμε για το ποια ειναι η καλυτερη ποια συμφερει στις καψουλες κ γενικοτερα.Βασικος κανονας ενδιαφερομαστε μονο για εσπρεσσο καπουτσινο κ φρεντια τα πλεονεκτηματα των αλλων σοκολατες κ τσαι δεν τα βαζουμε μεσα.Σε καψουλες ποια συμφερει?
Να ρε φθηνη που ψαχνεις
 

Συνημμένα

  • coffee-and-espresso-machine.jpg
    coffee-and-espresso-machine.jpg
    23,7 KB · Εμφανίσεις: 14
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Σορρυ παιδες, ολα αυτα τα μηχανακια εδω ειναι ΓΤΠ. Ουτε τα 15 bar μιας μηχανης λενε τιποτε. Ο εσπρεσο ειναι πλεον ολοκληρη επιστημη. Το προβλημα ομως ειναι αρχικα οικονομικο. Η entry level μηχανη ειναι μια της κλασεως Nuova Simonelli Oscar κοστος περι τα 900. Αυτη πρεπει να συνοδευτει απο τον αναλογο μυλο, οπως πχ Rocky Rancilio και ανω, κοστος κανενα 500αρικο. Εννοειται οτι χρησιμοποιειτε νερο φιλτραρισμενο και πολυ προσωπικο παθος. Για καποιον που φτιαχνει λιγους καφεδες, ενας χειροκινητος μυλος οπως ο Hario Skerton μπορει να κανει τη δουλεια. Εννοειται οτι πρεπει να προμηθευεστε καλους κοκκους καφε απο καποιον αξιοπιστο προμηθευτη κι ετσι μια μερα μπορει να φτασετε στο σημειο να πινετε καφε στο Φλο η στο Σταρμπακς και να πειτε "Φτου, τι ειναι αυτο, παμε σπιτι να σας φτιαξω καφε".
Υπαρχουν πολλες πηγες στο ιντερνετ που εξηγουν τα παντα, για μηχανες με διπλα μποιλερ κλπ, κλπ. Πχ
 και αλλες
Οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα ας κοιταξει εκει. Αλλιως παρτε κατι να φτιαχνει ενα αποδεκτο καφεδακι στο σπιτι και μην ονειρευεστε θεικα εσπρεσσο απ αυτα τα καβουρδιστηρια.

δλδ φιλε nespresso dolce gusto tassimo kai illy francis για τα σκουπιδια ειναι?Αναφερω καφετιερες με μεσω ορο τιμης 200 ευρω.Παντα ισχυει ο κανονας οτι οτι πληρωνεις παιρνεις......
 

tal2

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2008
Μηνύματα
131
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
11
η nespreso θεωρώ είναι πολύ πιο ανώτερη  απ' ολες τις καινούργιες....βέβαια έχει το μείον οτι υπαρχουν μονο δυο καταστηματα ου πουλανε καψουλες....κ για να παραγγείλεις στο σπίτι, για να μην πληρωσεις μεταφορικα πρεπει να κανεις 60€ παραγγελια απο 40€ που ηταν...δεν είναι κ λίγα....
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Σου εγραψα απαντηση σε πμ πριν το δω εδω. Αν θες βαλτην κι εδω, η συγκριση με τους εκτυπωτες λειζερ πιστευω λεει πολλα
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Εστάλη στον/στην: majestic69 στις: σήμερα στις 01:42 »
 
Συναγωνιστη η γνωμη μου σε τετοια λεφτα ειναι κατι απο Krups η Gaggia με ετοιμο καφε απο Illy και Lavazza. Αυτα τα προκατ μηχανακια της Νες κλπ εχουν γινει για να σε κρατανε ομηρο με τος παπαροπαστιλιες τους. Ειναι σα τους εκτυπωτες. 200 Ευρω ο λειζερ αλλα 500 Ευρω αναλωσιμα το χρονο!
Αφιερωσε μια ωρα να κοιταξεις αυτα τα σαιτ που παρεθεσα, θα δεις πολλα εκει γιατι αυτοι οι τυποι ειναι αρρωστοι με τον καφε
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
Σορρυ παιδες, ολα αυτα τα μηχανακια εδω ειναι ΓΤΠ. Ουτε τα 15 bar μιας μηχανης λενε τιποτε. Ο εσπρεσο ειναι πλεον ολοκληρη επιστημη. Το προβλημα ομως ειναι αρχικα οικονομικο. Η entry level μηχανη ειναι μια της κλασεως Nuova Simonelli Oscar κοστος περι τα 900. Αυτη πρεπει να συνοδευτει απο τον αναλογο μυλο, οπως πχ Rocky Rancilio και ανω, κοστος κανενα 500αρικο. Εννοειται οτι χρησιμοποιειτε νερο φιλτραρισμενο και πολυ προσωπικο παθος. Για καποιον που φτιαχνει λιγους καφεδες, ενας χειροκινητος μυλος οπως ο Hario Skerton μπορει να κανει τη δουλεια. Εννοειται οτι πρεπει να προμηθευεστε καλους κοκκους καφε απο καποιον αξιοπιστο προμηθευτη κι ετσι μια μερα μπορει να φτασετε στο σημειο να πινετε καφε στο Φλο η στο Σταρμπακς και να πειτε "Φτου, τι ειναι αυτο, παμε σπιτι να σας φτιαξω καφε".
Υπαρχουν πολλες πηγες στο ιντερνετ που εξηγουν τα παντα, για μηχανες με διπλα μποιλερ κλπ, κλπ. Πχ
 και αλλες
Οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα ας κοιταξει εκει. Αλλιως παρτε κατι να φτιαχνει ενα αποδεκτο καφεδακι στο σπιτι και μην ονειρευεστε θεικα εσπρεσσο απ αυτα τα καβουρδιστηρια.
ετσι ακριβως
εχω ενα φιλο ειναι αρρωστος με τον εσπρεσσο
ολοκληρη ιεροτελεστια,2,5 με 3 δευτερολεπτα να πεσουν οι πρωτες σταλες απο το κουμπωμα,εισαγωγη κοκκους απο εξωτερικο  κτλ
αλλα ο καφες απαιχτος,ειναι τοσο νοστιμος που δεν χρειαζεται καν ζαχαρη
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
δε λέω ωραίος ο εσπρέσο, αλλά μπροστά σε έναν μερακλίδικο ελληνικό δε βάζω τίποτα και επειδή μας έχουν ζαλίσει με καμιά 20αριά παραλλαγές σε κάθε ξένο καφέ, άμα βραχυκυκλώσω και δεν ξέρω τι θέλω το default πάει στην φραπεδιά.

μια φορά πήγα σε μια καφετέρια και εκεί που είχα αγανακτήσει με τα μοκατσίνα και τα φρεντο κάθε λογής της λέω έναν φραπέ σκέτο.
Γυρνάει και μου λέει εμείς εδώ φραπέ δεν φτιάχνουμε και μου ξύνισε τη μούρη.
ωραία της λέω, μπρίκια έχετε;
μα τι λέτε τώρα;
μπρίκια έχετε;
έχουμε, μου κάνει.
άναψε το γκαζάκι τις λέω και φτιάξε μου έναν ελληνικό σκέτο.
:rockon: :rockon:
έμεινε η ψωλού :sunglasses:
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
καφες μπλιαχ πφφ
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
δε λέω ωραίος ο εσπρέσο, αλλά μπροστά σε έναν μερακλίδικο ελληνικό δε βάζω τίποτα και επειδή μας έχουν ζαλίσει με καμιά 20αριά παραλλαγές σε κάθε ξένο καφέ, άμα βραχυκυκλώσω και δεν ξέρω τι θέλω το default πάει στην φραπεδιά.

μια φορά πήγα σε μια καφετέρια και εκεί που είχα αγανακτήσει με τα μοκατσίνα και τα φρεντο κάθε λογής της λέω έναν φραπέ σκέτο.
Γυρνάει και μου λέει εμείς εδώ φραπέ δεν φτιάχνουμε και μου ξύνισε τη μούρη.
ωραία της λέω, μπρίκια έχετε;
μα τι λέτε τώρα;
μπρίκια έχετε;
έχουμε, μου κάνει.
άναψε το γκαζάκι τις λέω και φτιάξε μου έναν ελληνικό σκέτο.
:rockon: :rockon:
έμεινε η ψωλού :sunglasses:
+100000000000000000



συγνωμη αλλα λεφτα για πεταμα για το σπιτι δεν δινω....να παρω μια μαλακια που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε και θα μου μεινει αμανατι.....ο καφες ειναι για να τον πινεις εξω ή στην δουλεια.....σπιτι το πολυ πολυ να φτιαξω εναν ελληνικο ή καναν νες αχτυπητο με γαλα ή καναν φραπε....ειναι σαν να μου λες να φερω την πουτανα σπιτι....οχι....εγω θελω να την παρω στο μπουρδελο.... :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom