Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 127K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
ευχαριστω!
τωρα το εμαθες απο μενα ή το ηξερες?
 

Gillette

Νέο Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2010
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Μην βάζεις πολύ "πάστα" κολλάει και μπουκώνει τον αθέρα. (άν έχεις καλό "χέρι" πέρνα το αραιά και πού από την ειδική πέτρα την οποία θα έχεις πρώτα αλείψει  με τον αφρό που χρησιμοποιείς για το ξύρισμα)

Καλησπερα και απο μενα..

Χρησιμοποιοντας ενα κλασικο μαχαιρι (φαλτσετα ή straight razor αλλιως), δεν μπουκωνει ποτε τιποτε. Το ιδιο ισχυει εαν κανεις χρηση safety razor (double edge razor). Πριν απο καθε ξυρισμα με μαχαιρι το περασμα απο λουρι ειναι υποχρεωτικο για να δημιουργηθει μια "ταση" στη γραμμη κοπης. Δεν τροχιζεται κατι!!! 20 φορες ανα πλευρα και κατευθυνση ειναι αρκετες! Επισης ακονισμα σε πετρα γινεται με την πετρα ξηρη, ή για πιο καλα αποτελεσματα με καποιες οι οποιες πρεπει να ειναι σε μονιμη βαση βρεγμενες! Ποτε μα ποτε δεν μπαινει αφρος ή κρεμα ή δεν ξερω και γω  τι επανω στην πετρα!!!!!!!! Εν δεν κατεχετε κατι μην μπουρδολογειτε! Το straight razor με σωστη χρηση χρειαζεται μια το πολυ 2 φορες το χρονο ακονισμα! Οποιος παρει αποφαση για ξυρισμα με straight razor θα χρειστει τουλαχιστον 2 απο αυτα, διατι η καθε λαμα πρεπει να "ηρεμει" για 24 ωρες και να ισιωνει. Αν δεν γινεται αυτο, κατα  πασα πιθανοτητα το εχετε καταστρεψει το μαχαιρι!

Θελετε και μια εισαγωγη για το ξυρισμα με safety razor?  :s&m_2:

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι αλλο: Η προετοιμασια ειναι η αρχη και το τελος για ενα τελειο ξυρισμα. Και κανενα προϊον απο γκαζοντενεκε δεν μπορει να προετοιμασει το δερμα και τις τριχες σωστα. Ουτε τωρα, ουτε ποτε ηταν η περιπτωση..


Αυτα τα ελαχιστοτατα για την αρχη...
 
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
παιδια ειπα κατι που σας πειραξε?
οταν ειπα   "ξερει κανεις σας τις μηχανες merkur?
ξερει κανεις τι βγαζει η feather?
μερικα απο τα ονοματα του "χωρου" μας. "
οταν το ειπα το ειπα για να ψαξετε οσοι δεν ξερετε και δεν το ειπα για να ενοχλησω κανεναν, και εμενα πριν λιγο καιρο τα εβλεπα αυτα κινεζικα.
και συγγνωμη που αργησα τοσο να το πω αυτο.
τωρα οτι θελετε να ρωτησετε ελευθερα και εδω αλλα και πολυ περισσοτερο στο φορουμ που σας ειπα.
ευχαριστω!
 
Εγγρ.
11 Φεβ 2010
Μηνύματα
828
Like
3
Πόντοι
6
Αυτες με της 4 λεπιδες ειναι μουφα... εγω ματώνω συνέχει α     :tickedoff: :tickedoff:

ρε παλικαρι εαν εισαι τιγκα γεματο; στα σπιρακια απο την αγαμια τι περιμενεις να σου κανει μια μηχανη με 4 λεπιδες ??? :2funny: :2funny: :2funny:
 

Fon_Karagian

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.565
Like
20
Πόντοι
16
θυμάμαι πιτσιρικάς το συχωρεμένο τον γέρο μου που πήγαινε κάθε πρωί στον κουρέα για ξύρισμα πρίν πάει στο γραφείο... αθάνατα χρόνια 1962-1968 Αλεξανδρούπολη...

ξυράφι straight razor (λάμα), δερμάτινο μασάτι (ακονιστίρι), άσπρη λινή πετσέτα, σάπων ΑΛΕΠΟΥΔΕΛΗΣ (Ελύτης Οδυσέας) σε σκόνη στο κόκκινο κουτί (έχω ένα που το βρήκα σε έναν γέρο μπαρμπέρη που έκλεινε), πινέλο από αλογότριχα και κουπάκι ανοξείδωτο για προετοιμασία της σαπουνάδας... ζεστό νερό τον χειμώνα από την ξυλόσομπα το καλοκαίρι από μικρό πετρογκάζ..

και στο τέλος κολώνια με ελαφρύ άρωμα λεμονιού ...

ααα ναι και το μολυβάκι με την στύψη σε περίπτωση που υπήρχε κανένα ατύχημα (γυρισμένη τρίχα, μικροκόψιμο κλπ)... έτσουζε το γαμιμένο...

Ρε tramountana τα όμορφα εκείνα χρόνια εγώ δεν τα πρόλαβα, όμως περιέγραψες το όλο σκηνικό με τόση ομορφιά και γλαφυρότητα που είναι σαν να έχω την εικόνα μπροστά μου...!!!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ρε tramountana τα όμορφα εκείνα χρόνια εγώ δεν τα πρόλαβα, όμως περιέγραψες το όλο σκηνικό με τόση ομορφιά και γλαφυρότητα που είναι σαν να έχω την εικόνα μπροστά μου...!!!!!

εγώ τα πρόλαβα...  :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman:

teras1956 speaking...
 

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
καλα χριστουγεννα φιλοι μου ..... θελω να σας ρωτησω αν ξερετε αν υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ των ξυριστικων μηχανων που εχουν 3 ή 2 κεφαλες με αυτες που εχουν επιπεδη κεφαλη ..... βασικα απο οτι ξερω επιπεδη κεφαλη μονο η BRAUN βγαζει .... παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει για καμποσο διαστημα ξυριστικη με 3 κεφαλες αλλα στο λαιμο με ερεθιζε και με κοκκινιζε ... μηπως αυτες με επιπεδη κεφαλη δεν με ερεθιζουν ???? ....
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
καλα χριστουγεννα φιλοι μου ..... θελω να σας ρωτησω αν ξερετε αν υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ των ξυριστικων μηχανων που εχουν 3 ή 2 κεφαλες με αυτες που εχουν επιπεδη κεφαλη ..... βασικα απο οτι ξερω επιπεδη κεφαλη μονο η BRAUN βγαζει .... παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει για καμποσο διαστημα ξυριστικη με 3 κεφαλες αλλα στο λαιμο με ερεθιζε και με κοκκινιζε ... μηπως αυτες με επιπεδη κεφαλη δεν με ερεθιζουν ???? ....
τυπε της μοδας ειναι το αξυριστο λουκ :2funny:
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
φιλε αυτες με επιπεδη μηχανη δεν ξυριζουν πολλυ καλα σου συνιστω να της αποφυγεις
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
παρε philips με 3 κεφαλες. Εγω πηρα τη 2η μετα 10 ετη. Εωσ τωρα γλιτωσα 2000 ευρω περιπου στα αναλωσιμα
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
παρε philips με 3 κεφαλες. Εγω πηρα τη 2η μετα 10 ετη. Εωσ τωρα γλιτωσα 2000 ευρω περιπου στα αναλωσιμα
Ρε τυπε πως δουλευουν αυτες...εχω μια καινουργια δωρο απο αδελφο και μια φορα πηγα να ξυριστω και δεν μπορεσα,ηταν σαν να μου τραβαει τις τριχες να τις ξεριζωση και ετσι δεν την ξαναχρησιμοποιησα...
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
θελει απαλες κινησεις κυκλικα αρχικα. Μετα που εχουν φυγει οι πιο μεγαλες αυτη με ενα τροπο σηκωνει και τισ μικροτερες απο τη ριζα. Μετα εχεις απαλη επιδερμιδα σαν το κωλο μιας στουντιο γκομενας!
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.442
Κριτικές
31
Like
12.125
Πόντοι
5.097
εγω που θελω να παρω μια για να παιρνει τα χοντρα οταν εχω καιρο να ξυριστω η αν θελω να περιποιηθω καποιο μουσακι τι να παρω :think:
μαλλον κουρεφτικη μηχανη πρεπει να ειναι :think:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
εγω που θελω να παρω μια για να παιρνει τα χοντρα οταν εχω καιρο να ξυριστω η αν θελω να περιποιηθω καποιο μουσακι τι να παρω :think:
μαλλον κουρεφτικη μηχανη πρεπει να ειναι :think:
URL]] :2funny: :2funny:
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.442
Κριτικές
31
Like
12.125
Πόντοι
5.097
http://[URL unfurl="true"]www.fitnfix.gr/images/mixanourgika23.jpg[/img[/URL]] :2funny: :2funny:
[/quote]και για τ'αρχιδια την θελω να πω την αληθεια το ξυραφακι μου κανει πολλες ευαισθησιες και μενουν καιρο :jerking:
 
Εγγρ.
21 Νοε 2013
Μηνύματα
1.365
Like
1
Πόντοι
16
Τύποι χρησιμοποιεί κανείς το after shave "Aqua Velva"? Είναι εύκολο να το βρεις στην Ελλάδα ή μόνο από ίντερνετ? Κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει ας πει τις εντυπώσεις του από τη χρήση. Πρόκειται για πολύ κλασικό after shave και δεν ξέρω αν το έχουν χαλάσει πλέον, αλλά έχω καταλήξει ότι όσο πιο παλιό τόσο πιο δραστικό.

aqua-velva.jpg


aqua%20velva.png
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
Οι ξυριστικές μηχανές δεν κόβουν αλλά σπάνε τις τρίχες οπότε σε αυτό υπερέχει το ξυράφι…
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
Πριν λιγες μερες αγορασα τα καινουρια ξυραφακι mach 3 turbo HD.
Εγω με mach 3 turbo ξυριζομαι και ειπα να δω τι διαφορετικο...
Ειναι πραγματικα καλυτερα...πιο απαλο ξυρισμα και πιο βαθυ χωρις ερεθισμο του δερματος...
Αλλωστε ξυριζομαι μια φορα τη βδομαδα σχεδον γιατι δεν χρειαζεται περισσοτερο λογω της δουλειας μου και το δερμα μου γινεται καθε φορα απιστευτο...
Την προτεινω ανεπιφυλακτα...και πιο φτηνα 1-2 ευρω...
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
Πριν λιγες μερες αγορασα τα καινουρια ξυραφακι mach 3 turbo HD.
Εγω με mach 3 turbo ξυριζομαι και ειπα να δω τι διαφορετικο...
Ειναι πραγματικα καλυτερα...πιο απαλο ξυρισμα και πιο βαθυ χωρις ερεθισμο του δερματος...
Αλλωστε ξυριζομαι μια φορα τη βδομαδα σχεδον γιατι δεν χρειαζεται περισσοτερο λογω της δουλειας μου και το δερμα μου γινεται καθε φορα απιστευτο...
Την προτεινω ανεπιφυλακτα...και πιο φτηνα 1-2 ευρω...
και πόσο καιρό περνάς ρε τύπε με την κάθε κεφαλή κανα 3 μήνο :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom