Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 227K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Επισκέπτης
η εξαγορα της θητειας γινεται κανοντας θητεια 1.5 - 2 μηνες...
για τους υπολοιπους μηνες της θητειας ο ενδιαφερομενος πληρωνει γυρω στα 800-900 για καθε μηνα!!!
Το μονο προβλημα ειναι οτι καποιος μπορει να εξαγορασει αν ειναι 30+ πανω...αλλα επειδη εγω ημουν ''καλο''παιδι εγινε μια εξαιρεση.....:):):):):):)
(Αυτο γουσταρω στην Ελλαδα....οτι αν εχεις φραγκα γαμας + δερνεις....)!!!
 

ljsilver

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
508
Like
14
Πόντοι
6
η εξαγορα της θητειας γινεται κανοντας θητεια 1.5 - 2 μηνες...
για τους υπολοιπους μηνες της θητειας ο ενδιαφερομενος πληρωνει γυρω στα 800-900 για καθε μηνα!!!
Το μονο προβλημα ειναι οτι καποιος μπορει να εξαγορασει αν ειναι 30+ πανω...αλλα επειδη εγω ημουν ''καλο''παιδι εγινε μια εξαιρεση.....:):):):):):)
(Αυτο γουσταρω στην Ελλαδα....οτι αν εχεις φραγκα γαμας + δερνεις....)!!!

Κάποια στιγμή με εκνεύριζες. Τώρα, έχω αρχίσει να σε λυπάμαι...
 

aspirin

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
694
Like
14
Πόντοι
6
τουλάχιστον το ομολογεί. Όχι σαν κάποιους άλλους που το παίζουν τυφλοί για να απαλλαγούν. Στην τελική γιατί να δώσω 8.000 ευρώ τι στιγμή που ο στρατός είναι χημείο. Σιγά την εκπαίδευση
 

ljsilver

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
508
Like
14
Πόντοι
6
τουλάχιστον το ομολογεί. Όχι σαν κάποιους άλλους που το παίζουν τυφλοί για να απαλλαγούν. Στην τελική γιατί να δώσω 8.000 ευρώ τι στιγμή που ο στρατός είναι χημείο. Σιγά την εκπαίδευση

Η στοιχειώδης αντρική αξιοπρέπεια επιτάσσει όταν κάνεις την πουστιά να μην το παινεύεσαι. Ιδιαίτερα όταν, σε αυτό το thread, γράφουν και συνάδελφοι που είναι τώρα φαντάροι. Αν δεν έχεις την τσίπα να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό, τα 'μπαλάκια' σου τα έχεις για τον ίδιο λόγο που τα έχει και ο Χριστόδουλος: για διακόσμηση...  >:(
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
3
Πόντοι
1
καλα και οπλιτες πηρανε στο κοσοβο. Εγω παντως ειχα ακουσει οτι επειδη τα λεφτα ηταν καλα (+1000$ το μηνα) μονο με μέσο σε επαιρναν και μονο αξιωματικους η πενταετεις


Φυσικα και παιρνουν οπλιτες .Οσο για τα λεφτα λες πολυ λιγα φιλαρακο 1.000.000 εκ δραχμες η ταριφα για τα στελεχη...
 

Ma.Prw.

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2006
Μηνύματα
23
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Φιλαράκι, μην ακούς μαλακίες. Τα ίδια ακούγονται εδώ και 2 χροόνια και ... τίποτα. Και σιγά μην γίνει κάτι τέτοιο πριν τις βουλευτικές εκλογές. Πιστεύω πως θα πάρουν κι άλλους πενταετούς και θα καλυφθεί σιγά-σιγά το πρόβλημα. Βάλε και ότι κλείνουν και στρατόπεδα που βρίσκονταν σε κάτι απίθανα σημεία. No problemo.
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
3
Πόντοι
1
Παντως ντροπη και αισχος για μερικους οι οποιοι σκεφτονται το πως θα αποφυγουν την θητεια αντι να ειναι προθυμοι...Μπορει ο στρατος να ειναι μαλακια και παρανοικος αλλα ομως μην ξεχνατε τους δυσκολους καιρους με τους κωλογειτονες που εχουμε
 

gamikoulas2006

Νέο Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Σειρα 282 Εβρος Στρατόπεδο Πρωτοκλήσσι τελος Θεου μετα απο μας το χαος...
2 χ 10 ημερες ασκήσεις με πληρη φορτο μεσα στο χιονι για χειμερινη διαβιωση, σκηνακια και τα αρματα Μ60 σε πληρη παραταξη και 30 μερες εμπλοκη.... μετα απο αυτο το μικρο πρεβιου οποιος μιλαει για στρατο σε αυτο το σιτε και δεν εχει κατι κατι αναλογο ας παρει το γαλατακι του και να παει για υπνο.... Στο φιναλε αμα δεν γουσταρετε στρατο παρτο το πουστοχαρτο Ι5....
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
3
Πόντοι
1
Σειρα 282 Εβρος Στρατόπεδο Πρωτοκλήσσι τελος Θεου μετα απο μας το χαος...
2 χ 10 ημερες ασκήσεις με πληρη φορτο μεσα στο χιονι για χειμερινη διαβιωση, σκηνακια και τα αρματα Μ60 σε πληρη παραταξη και 30 μερες εμπλοκη.... μετα απο αυτο το μικρο πρεβιου οποιος μιλαει για στρατο σε αυτο το σιτε και δεν εχει κατι κατι αναλογο ας παρει το γαλατακι του και να παει για υπνο.... Στο φιναλε αμα δεν γουσταρετε στρατο παρτο το πουστοχαρτο Ι5....

χαλαρους σας κοβω  :grin:
 

aspirin

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
694
Like
14
Πόντοι
6
Η στοιχειώδης αντρική αξιοπρέπεια επιτάσσει όταν κάνεις την πουστιά να μην το παινεύεσαι. Ιδιαίτερα όταν, σε αυτό το thread, γράφουν και συνάδελφοι που είναι τώρα φαντάροι. Αν δεν έχεις την τσίπα να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό, τα 'μπαλάκια' σου τα έχεις για τον ίδιο λόγο που τα έχει και ο Χριστόδουλος: για διακόσμηση...  >:(

αν τα βάλουμε κάτω, θα βρούμε πώς όλοι μας τα μπαλάκια τα έχουμε για διακόσμηση! Στη ζωή μας, δεν είμαστε άγιοι. Κ το παιδί είπε κάτι πολύ αληθινό "αν έχεις λεφτά όλα γίνονται"! Σάμπως τις γυναίκες στα μπουρδέλα γιατί τις γ@μ@με? Γιατί είμαστε ομορφόπαιδά? Γιατί τις πληρώνουμε.
 

VAMOS

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
10 χρονια πριν,εβρος...Ιμια σειρα 238,95Ε...βραδυ,χειμωνας,ψωλοκρυο πολυ κατω απο το μηδεν...οι τουρκοι ηταν στα οπλα το ιδιο και εμεις,τα πραγματα ηταν δυσκολα,πολυ δυσκολα...ειμασταν εκει για εμας και για εσας για ολους τους Ελληνες 18 μηνες συνολο...με τους περισσοτερους σε 100% επιφυλακη...ξερετε τι ειναι αυτο?Εξοδος δεν υπηρχε ουτε για να πας να πλυνεις τα ρουχα δεν συνεχιζω(δεν ειμαι στρατοκαυλος το αντιθετο μαλιστα) απλα πιστευω οτι ειναι ντροπη να κωλατε στους μηνες απλα σκεφτειτε οτι καποιοι ψιλογαμηθηκαν και οτι ενα χρονο που ειναι τωρα η θητεια δεν ειναι τιποτα...μην κλαιτε ρε για 2-3 μηνες παραπανω αντρες ειστε...

 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Μπορει ο στρατος να ειναι μαλακια και παρανοικος

Έχοντας πιει και εγώ την πίπα 18 μήνες (θητεία επί Ίμια), άκουγα όταν ήμουν φαντάρος την κλασσική ατάκα ''εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει ο στρατός'', κάπου δεν χώνευα την τόσο απλοϊκή δημοφιλή παραδοχή, καταλάβαινα ότι εκεί που τελειώνει η πολιτική λογική αρχίζει η στρατιωτική λογική, και κάποτε που είχα χρόνο το έψαξα το θέμα. Μία διαφωτιστικότατη αναφορά είρθε απο το Discipline and Punish: The Birth of the Prison που έγγραψε ο Michel Foucault το 1975. Εκεί ασχολούμενος με την ιστορία της τιμωρίας και του σωφρονισμού και την πραγματική σχέση ισχύος και γνώσης και χρήσης της για τον κοινωνικό έλεγχο, καταπιάνεται σε ένα κεφάλαιο με την σημαντικότατη παράμετρο της πειθαρχίας (ακρογωνιαίος λίθος της στρατιωτικής λογικής). Μας εξηγεί ότι κάθε μοντέρνος στρατός στηρίζεται στο Πρωσικό μοντέλο. Με την έλευση των μακρύβολων όπλων τότε, σταμάτησαν να ζητούν την πρωτοβουλία και το ταλέντο στο μαχητή αλλά πλέον την απόλυτη μεταβολή του σε πειθίνια μονάδα παράταξης. Οι σωματικές ασκήσεις ακριβείας και παρέλασης όπως και η κονιορτοποίηση κάθε ίχνους ατομικότητας και αντιδρασης προσωπικής λογικής απέναντι σε ιεραρχικές εντολές κρίθηκαν απαραίτητα ώστε να εκτελούνται εντολές αντίθετες προς ένστικτα αυτοπροστασίας. Πως αλλιώς λές σε 1000 άνδρες να βαδίσουν παραταγμένοι και ακάλυπτοι απέναντι σε πυρά προκειμένου να φτάσουν εκεί που πρέπει οι 300? Συμπεραίνω, ο στρατιώτης 'πυρομαχικό' λοιπόν διαφέρει απο τον πολίτη και ο στρατιώτης ειδικής μονάδας διαφέρει απο τον απλό. Π.χ. Ο λοκατζής δεν κάνει αγγαρεία, πρέπει να νιώθει υπερήφανος για να είναι ατομικά επιθετικότερος. Και άλλες πολλές λεπτομέρειες.

Τελικά ο στρατός δεν αρχίζει εκεί που σταματά η λογική, αλλά η λογική του πολέμου ξεκινά εκεί που σταματάει η ανθρωπιά νομίζω. Και η θητεία είναι απλά μία προπαίδευση και πρόγευση. Να λοιπόν γιατί πρέπει να φυλάτε παλιά λάστιχα σε άχρηστες σκοπιές ενώ θα μπορούσατε να έχετε έξοδο, απλά για να δέχεσται τον παραλογισμό σαν τον καιρό. Σε πόλεμο θα γιγαντωθεί ο παραλογισμός και πρέπει να μας τον έχουν εμβολιάσει. Ελπίζω να φανούν χρήσιμα αυτά σε προβληματισμένα αβύσματα παιδιά που κάνουν θητεία (δηλαδή αληθινά δικά μας παιδιά, και όχι αποικιοκράτες στον τόπο τους με ιθαγενείς κρατικούς θλιβερούς ταϊσμένους τσιράκους), η εξήγηση δεν είναι λύση αλλά ξαλαφρώνει ;) και καλή απόλυση! :grouphug:
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
3
Πόντοι
1
Ο στρατος ετσι οπως εχει γινει τωρα με τα catering και το πολιτικο προσωπικο εχει γινει πολυ φλωρικος και οποιος σκεφτεται για εξαγορες και μαλακιες ειναι απλα βουτυροπαιδο....επρεπε να σας ειχα απο μια μερια να  βλεπατε τις σκοπιες που ειχα  φυλαξει να ακους σφαιρες ολο το βραδυ και κουφετα να σκανε στην γη να δω τι θα λεγατε...αυτο ναι ειναι για αναβολη αλλα οχι ομως αυτο το κολεγιο που εχουμε στην ελλαδα
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Πρέπει να γίνει επαγγελματικός όπως σε όλη τη Δύση σχεδόν. Δεν πρέπει να  χωνευτούν αυτά που έγγραψα παραπάνω απο περαστικούς, γιατί και να χωνευτούν θα ξεχαστούν. Εδώ δεν τα συνηδειτοποιούν ούτε αξιωματικοί. Αρχίζει λοιπόν μια διαδικασία μέσης λύσης που δεν οδηγεί πουθενά. Πρέπει ο καθένας να εξειδικεύεται σε μιά σημερινή κοινωνία. Ο Αμερικάνος δεν βαρά ηλίθιες σκοπιές, έχει κάμερες, και ξέρει το όπλο του και υπολογιστή, και κάνει βιοπορισμό η και καριέρα δηλ. τον ενδιαφέρει. Εδώ ο μονιμάς έχει τον κληρωτό να γράφει στο pc, τον χώνει και σκοπιά να στρώνει, και ούτε το όπλο του, ούτε να διοικήσει ξέρει. Φυσικά ο κληρωτός δεν γουστάρει γιατί αυτή δεν θα είναι η ζωή του αύριο. Τρώει πίεση ο στρατός, γίνεται πιο ξενοδοχείο για λίγους, την δουλειά την βγάζουν οι μαύροι...Ελλάς το μεγαλείο σου!
 

Επισκέπτης
για οσους με κατηγορησαν δν κραταω κακια κ ουτε με νοιαζει κ πολυ μια προτασουλα τους που εγραψαν εδω....
Τα πραγματα ειναι απλα για μενα.......
1.δν προκειται να σκυψω το κεφαλι κ να υπακουσω για τη μαμα πατριδα....
2.δν προκειται να υπακουσω εναν στρατοκαυλο/χωριατη αρχικομπλεξικο που επειδη το μυαλο του ηταν μικροτερο απ τα χαλικια της χωματερης των λιοσιων καταφερε κ εγινε στρατιωτης/μπατσος κ τα ρεστα...
3.δν προκειται να υπακουσω γιατι σ'αυτη τη χωρα ολοι γαμιονται/ξεβρακωνονται κ γι αυτο δν προκειται να πολεμησω γι αυτους...
4.σιγα μη νοιαστω γι αυτους που με πουλανε καθε μερα....εγω τους πουλαω καθε δευτερολεπτο...
5.δν θα πολεμησω για τους προγονους μου γιατι μου παραδιδουν μια χωρα μπουρδελο χωρις τσατσα...κ συνεχιζουν να ψηφιζουν οι μαλακες αυτους που με πουλανε...
6.δν θα υπηρετησω επειδη ειναι υποχρεωτικο για την Ελλαδα...
7.δν θα υπηρετησω γιατι μπορω να το αποφυγω...
Υπαρχουν ακομα πολλοι πολλοι λογοι που γραφω στα @@ μου την καθε Ελλαδα που γαμαει τα παιδια της.....οταν με γαμανε δν λεω ευχαριστω κ επειδη μ'εμαθαν να ειμαι περηφανος για τον εαυτο μου δν θα απολογηθω επειδη γαμαω κ δερνω σε μια χωρα που το ανεχεται....
 

Επισκέπτης
καμια σχεση φιλε panosmpos.....δν εχω καμια σχεση με το διαβασμα....κ ειδικοτερα με τα θεματα των κυριων που ανεφερες....εδω δν διαβαζουμε αυτα που πρεπει στα αλλα θα παμε.....
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
3
Πόντοι
1
για οσους με κατηγορησαν δν κραταω κακια κ ουτε με νοιαζει κ πολυ μια προτασουλα τους που εγραψαν εδω....
Τα πραγματα ειναι απλα για μενα.......
1.δν προκειται να σκυψω το κεφαλι κ να υπακουσω για τη μαμα πατριδα....
2.δν προκειται να υπακουσω εναν στρατοκαυλο/χωριατη αρχικομπλεξικο που επειδη το μυαλο του ηταν μικροτερο απ τα χαλικια της χωματερης των λιοσιων καταφερε κ εγινε στρατιωτης/μπατσος κ τα ρεστα...
3.δν προκειται να υπακουσω γιατι σ'αυτη τη χωρα ολοι γαμιονται/ξεβρακωνονται κ γι αυτο δν προκειται να πολεμησω γι αυτους...
4.σιγα μη νοιαστω γι αυτους που με πουλανε καθε μερα....εγω τους πουλαω καθε δευτερολεπτο...
5.δν θα πολεμησω για τους προγονους μου γιατι μου παραδιδουν μια χωρα μπουρδελο χωρις τσατσα...κ συνεχιζουν να ψηφιζουν οι μαλακες αυτους που με πουλανε...
6.δν θα υπηρετησω επειδη ειναι υποχρεωτικο για την Ελλαδα...
7.δν θα υπηρετησω γιατι μπορω να το αποφυγω...
Υπαρχουν ακομα πολλοι πολλοι λογοι που γραφω στα @@ μου την καθε Ελλαδα που γαμαει τα παιδια της.....οταν με γαμανε δν λεω ευχαριστω κ επειδη μ'εμαθαν να ειμαι περηφανος για τον εαυτο μου δν θα απολογηθω επειδη γαμαω κ δερνω σε μια χωρα που το ανεχεται....

Με τετοια μυαλα αγορακι λογικο ειναι η πατριδα να σε γραφει στα αρχιδια της και καλα κανει...δεν χρειαζομαστε ανανδρους.Οσο για τους προγονους εαν δεν ηταν αυτοι φιλτατε αυτοι να πολεμησουν για την ελευθερια εσυ θα ησουν τουρκος εαν προτιμας αυτο τρεχα στην πατριδα σου
 

Επισκέπτης
η μαμα πατριδα θελει στρατιωτακια στα γονατα για ψιχουλα να παρακαλανε...ειμαστε ισοπαλια λοιπον....μια με γραφει στα @@ της η μαμα...δεκα την γραφω εγω....για ρωτα την γιαγια η την προγιαγια σου.....να δουμε τη γνωμη ειχε για τους τουρκους σαν κ εμενα που λες....τωρα γι αυτους που πολεμησανε....δν θα διαφωνησω....για πες μου ομως τι ειχαν να χασουν αυτοι που πολεμουσαν...γιατι εγω ξερω οτι αυτοι που ειχαν πολλα κ ηταν βολεμενοι δν ηθελαν ν'αλλαξει τπτ....
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Απο την πλευρά σου Mclein δεν είσαι παράλογος, ατομιστής είσαι και σε επιβεβαιώνει η λογική της καθημερινότητας στην δύση. Για αυτό πιστεύω στον επαγγελματικό στρατό. Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι το ερώτημα αν θέλεις η όχι, η πλειοψηφία των κληρωτών δεν θέλει. Το πρόβλημα είναι ότι οι εξαιρέσεις γαμούν την δημοκρατία στο πετσί της. Κάποιος φιλάει το νουμερό σου τώρα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom