Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 227K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

rodman

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.283
Like
62
Πόντοι
16
οι ναύτες και ντεπόν (λόγο καπέλο-άσπρο στρογγυλό)  :grin:
 

xiale

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
106
Like
4
Πόντοι
1
μία είχε με τον θείο που μας έβαζε τσόντες να βλεπουμε. και 2 σουβλακερί - καφέ .... η γή του τίποτα !!!!
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Παιδια πολυ φοβαμαι (δυστυχως για τον φιλο που ανοιξε το thread) οτι οδηγουμαστε σε αυξηση θητειας μακροπροθεσμα. Οσοι υπηρετησαν σε μοναδες της παραμεθοριου και κυριως στα νησια ξερουν οτι η επανδρωση ειναι μηδαμινη. Φυσικα μην περιμενετε ενα μηνα πριν απο νομαρχιακες εκλογες να βγει υπουργος και να πει για αυξηση θητειας. Γνωστες οι πρακτικες των πολιτικαντηδων που διελυσαν την Ελλαδα για νε κερδιζουν τις ψηφους του αμμορφωτου κοσμου. Φιλε πηγαινε οσο προλαβαινεις.
Φιλε sxsitegr ΜΥ ΕΠΥΕΘΑ? 1 μεσα 9 εξω? Τί βισμα ειχες ? ;) ;)
 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
Παιδια πολυ φοβαμαι (δυστυχως για τον φιλο που ανοιξε το thread) οτι οδηγουμαστε σε αυξηση θητειας μακροπροθεσμα. Οσοι υπηρετησαν σε μοναδες της παραμεθοριου και κυριως στα νησια ξερουν οτι η επανδρωση ειναι μηδαμινη. Φυσικα μην περιμενετε ενα μηνα πριν απο νομαρχιακες εκλογες να βγει υπουργος και να πει για αυξηση θητειας. Γνωστες οι πρακτικες των πολιτικαντηδων που διελυσαν την Ελλαδα για νε κερδιζουν τις ψηφους του αμμορφωτου κοσμου. Φιλε πηγαινε οσο προλαβαινεις.
Φιλε sxsitegr ΜΥ ΕΠΥΕΘΑ? 1 μεσα 9 εξω? Τί βισμα ειχες ? ;) ;)
Οσον αφορα το θεμα αυξησης θητειας επειδη ειμαι απ το Μαιο φανταρος και σε αρκετα καλη θεση στο ναυτικο απο οσο εχω μαθει ειναι μουφα η υποθεση απλα για να μπαινει κοσμος!!!!
Α αυτο που εχω ακουσει και πολυ εντονα ειναι οτι απ του χρονου θα μπαινουν ολοι πεζικο και μονο καποιοι λιγοι θα πηγαινουν με αποσπαση σε ναυτικο και αεροπορια
06βΕσσο  Π.Ν.
 

JohnMullins2005

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
102
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
1
Θα την κάνω φεβρουάριο...

Φιλοι μ π υπηρετησαν μ ειπαν οτι ,οι υπηρεσίες δεν βγαίνουν επομένως η αύξηση της θητείας ειναι αναπόφευκτη.
 

laertiosgr

Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2005
Μηνύματα
38
Like
0
Πόντοι
0
εγω ημουν κορινθο και σε λιγες μερες φευγω για ΕΛ.ΔΥ.Κ.(κυπρο)...απο οτι ξερω απο 01/01/07 η θητεια στο πεζικο θα αυξηθει απο 12 σε 14μηνες...σταδιακα σκοπευουν να το φτασουν ως τους 18......!!!!
 

Blacknight

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
50
Like
2
Πόντοι
0
Οσον αφορα το θεμα αυξησης θητειας επειδη ειμαι απ το Μαιο φανταρος και σε αρκετα καλη θεση στο ναυτικο απο οσο εχω μαθει ειναι μουφα η υποθεση απλα για να μπαινει κοσμος!!!!
Α αυτο που εχω ακουσει και πολυ εντονα ειναι οτι απ του χρονου θα μπαινουν ολοι πεζικο και μονο καποιοι λιγοι θα πηγαινουν με αποσπαση σε ναυτικο και αεροπορια
06βΕσσο  Π.Ν.

Ωστε ΠΟΥΤΣΙΖΕΙΣ ε?  8)
 

wolf(1)

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
5
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
1 μήνας Κόρινθο
5 μήνες ΣΕΑΠ Ηράκλειο  Κρήτης
9 μήνες Λήμνος 88 ΛΑΤ (να βουλιάξει το γαμώνησο!!!)
8 μήνες ΚΕΒΟΠ .
Tο οποίον : 23 μήνες ολέθρια χαμένοι.

 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Φιλε wolf τί θητεια ηταν αυτη? Με επιασε ιλιγγος και μονο που τη διαβασα. ΣΕΑΠ,ΛΗΜΝΟΣ,ΚΕΒΟΠ :helpplea:    :'(

Σκεψου οτι τους 12 μηνες που υπηρετησα(283 ΛΕΛΕ)σιχαθηκα τοσο πολυ το στρατο ωστε δεν ξαναπηγα στη Σονια απο τοτε που ενας φιλος στο σαιτ εγραψε οτι την ειδε στο σαλονι του μπουρδελου με μαγιο παραλλαγης. Σονια μου σε λατρευω, σ'αγαπαω αλλα το μισος μου για καθε τι το καραβανικο ειναι μεγαλυτερο. Μακριαααα  καραβαναδες  :badair:
 

rodman

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.283
Like
62
Πόντοι
16
Φιλε wolf τί θητεια ηταν αυτη? Με επιασε ιλιγγος και μονο που τη διαβασα. ΣΕΑΠ,ΛΗΜΝΟΣ,ΚΕΒΟΠ :helpplea:    :'(

Σκεψου οτι τους 12 μηνες που υπηρετησα(283 ΛΕΛΕ)σιχαθηκα τοσο πολυ το στρατο ωστε δεν ξαναπηγα στη Σονια απο τοτε που ενας φιλος στο σαιτ εγραψε οτι την ειδε στο σαλονι του μπουρδελου με μαγιο παραλλαγης. Σονια μου σε λατρευω, σ'αγαπαω αλλα το μισος μου για καθε τι το καραβανικο ειναι μεγαλυτερο. Μακριαααα  καραβαναδες  :badair:

οι καραβανάδες είναι στρατόκαυλη τελείως... :headbang:
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Αν θέλετε την ταπεινή άποψη ενός ανθρώπου που έχει στο άμεσο μέλλον του μια στρατιωτική θητεία, το πρόβλημα δεν είναι η διάρκεια, οι συνθήκες κτλ. Αντίθετα, πιστεύω ότι ο στρατός είναι κάτι που όλοι όσοι δεν έχουμε πάει θα θέλαμε να ζήσουμε και όλοι όσοι έχουν πάει (έστω, οι περισσότεροι) έχουν , μέσες-άκρες , ευχάριστες αναμνήσεις.
Το πρόβλημα είναι η ανισότητα των ευκαιριών. Το να σου πάρουνε έναν χρόνο στην πιο παραγωγική σου ηλικία, π.χ. με το που τελειώνεις το πανεπιστήμιο, μπορεί να αποδειχθεί κόλλαφος. Πόσες και πόσες εταιρίες, σε κάθε κλάδο, δεν ζητάνε υπαλλήλους μόνο με συμπληρωμένη θητεία?

Για μένα η λύση θα ήταν να πηγαίνουν όλοι υποχρεωτικά μετά το Λύκειο.. έτσι θα βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι, και οι προοπτικές θα ήταν ίδιες για όλους. Όπως συμβαίνει στην Κύπρο.

Σε ό,τι αφορά την εξαγορά θητείας, σύμφωνοι, είναι μια λύση... Εγώ όμως δεν είμαι διατεθειμένος να ζήσω ένα διάστημα της ζωής μου φοβούμενος να επιστρέψω στην Ελλάδα, για να μπορέσω κάποια στιγμή να αρχίσω να εξαγοράζω τη θητεία μου..
 

ELF24

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
γνωριζει καποιος αν μπορω να εξαγοράσω τωρα την θητεια μου? έχω παρουσιαστεί με την Γ 2006 ΕΣΣΟ στο ναυτικό (ηλικία 24). Έχω κανει την βασικη εκπαίδευση όμως λόγο οικογενειακών προβλημάτων δεν μπορω να υπηρετίσω τωρα και δεν θέλω να ζητήσω αναβολή, έχω την δυνατότητα της εξαγοράς.
 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
γνωριζει καποιος αν μπορω να εξαγοράσω τωρα την θητεια μου? έχω παρουσιαστεί με την Γ 2006 ΕΣΣΟ στο ναυτικό (ηλικία 24). Έχω κανει την βασικη εκπαίδευση όμως λόγο οικογενειακών προβλημάτων δεν μπορω να υπηρετίσω τωρα και δεν θέλω να ζητήσω αναβολή, έχω την δυνατότητα της εξαγοράς.
Ελα ρε συναδερφε!!Πορος resort?Για που εχεις μεταθεση?
 

ELF24

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
αγαπητε φιλε gatoulis ΟΧΙ πορος resort αλλα ΠΑΛΑΣΚΑ ημοθν από τους ατυχους που μηναμε εκει. και μεταθεση για ΠΑΛΑΣΚΑ.
 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
αγαπητε φιλε gatoulis ΟΧΙ πορος resort αλλα ΠΑΛΑΣΚΑ ημοθν από τους ατυχους που μηναμε εκει. και μεταθεση για ΠΑΛΑΣΚΑ.
Τι ειδικοτητα εχεις?Πάντως να ξερεις αυτοι που περνανε χειροτερα Παλασκα δεν ειναι αυτοι που ειναι με μεταθεση αλλα οι εκπαιδευομενοι οδηγοι που τους λιωνουν 3 μηνες.Παλιατσος rules!!
Στο Παλασκα 2-1 θα σε παιζει.Δεν ειναι και τοσο ασχημα.Δεν λεει για αναβολη φιλε μου με τιποτα
 

Citizent Nick

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
γεια σας παιδιά!!και εγώ τώρα μπήκα με την σειρά του αυγούστου στο πολεμικό ναυτικό..κάναμε εκπαίδευση στον πόρο που αν εξαιρέσεις τις 3-4 πρώτες μέρες μετά ήταν σαν κατασκήνωση...αυτά που λέγονται για την αύξηση τις θητείας είναι παραμυθια και μην δίνεται βάση...το πολύ πολύ να δώσουν κάποια κίνητρα και να κάνουν παραπάνω θητεία όσοι το επιθυμούν(κάτι έχει ακουστεί για μισθό και ΙΚΑ μετά τον όγδοο μηνα).O στρατός είναι ένα άγχος για τους άντρες και συνιστώ σε όλους να πάνε όσο πιο γρήγορα μπορούν για να ξεμπερδεύουν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom