Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 227K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Και εμένα με στείλανε Χανιά 6 μήνες υποχρεωτικά (παραμεθόριος), ε........και μετά έμεινα εδώ αφού είμαι Χανιώτης............ :)
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
εγώ όμως την εβγαλα Ελευσίνα και ήθελα Αλεξανδρούπολη.. με κρατήσανε εκεί πιθανόν για αλλαγή περιβάλλοντος ή για να γνωρίσω νέα μέρη
 
OP
OP
JohnKal

JohnKal

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2005
Μηνύματα
259
Like
20
Πόντοι
1
Λοιπόν βρήκα αυτό απο το omhroi.gr :

Σε ρόλο πυροσβέστη ο υπουργός Αμυνας, επιχειρεί να βάλει τέλος στα σενάρια, που κυκλοφορούν έντονα τους τελευταίους μήνες εντός και εκτός μονάδων, για αύξηση της στρατιωτικής θητείας.

* Το «ραδιο-αρβύλα» στα στρατόπεδα διέσπειρε τις φήμες, που ήθελαν από τη νέα χρονιά να αυξάνεται η θητεία κατά δύο έως πέντε μήνες! Μάλιστα, σε μερικές μονάδες εμφανίστηκαν και αξιωματικοί που, δήθεν εμπιστευτικά και επικαλούμενοι σίγουρες πληροφορίες από το Πεντάγωνο, έλεγαν σε πηγαδάκια στους φαντάρους: «Από τη νέα χρονιά όλοι θα υπηρετούν περισσότερους μήνες. Είστε τυχεροί, που μπήκατε φέτος...». Και επειδή στο στρατό οι φήμες κυκλοφορούν πιο γρήγορα κι από τα «έκτατα δελτία» ειδήσεων στα κανάλια, οι φήμες έγιναν «γεγονότα». Σε σημείο που κάποιοι ρωτούσαν να μάθουν πότε πέρασε η σχετική υπουργική απόφαση...

* Ετσι, λοιπόν, ο Β. Μεϊμαράκης ρωτήθηκε για το θέμα στα Χανιά και δήλωσε: «Δεν εξετάζουμε αύξηση της θητείας γιατί με τα σημερινά δεδομένα, όπως είναι η δομή των ενόπλων δυνάμεων και με τον ημιεπαγγελματισμό ο οποίος υπάρχει, θεωρούμε ότι είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα. Δεν υπάρχει καν σκέψη». Αν ρωτούσαν, βέβαια, τους στρατηγούς, μόνο ικανοποιητικό δεν θα χαρακτήριζαν το σημερινό επίπεδο επάνδρωσης των μονάδων. Αλλά αυτές είναι λεπτομέρειες, οι οποίες ουδέποτε απασχόλησαν σοβαρά όλες τις πολιτικές ηγεσίες, που πέρασαν τα τελευταία χρόνια. Για να είμαστε δίκαιοι, ούτε και τις στρατιωτικές: δεν θυμόμαστε να παραιτήθηκε κανένας για τέτοιο θέμα.

* Εκείνο που δεν είπε ο υπουργός είναι ότι τα σενάρια για την αύξηση της στρατιωτικής θητείας διαρρέουν μέσα από το δικό του υπουργείο, εδώ και τουλάχιστον έναν χρόνο. Από την περίοδο του Σπ. Σπηλιωτόπουλου, το λόμπι των αποστράτων σχεδίαζε να προσθέσει μερικούς μήνες στο υποχρεωτικό 12μηνο. Και θα επιχειρούσαν να το εμφανίσουν ως... μείωση.

* Πώς; Σε συνδυασμό με την υποχρεωτική θητεία στα 18, θέμα για το οποίο έγιναν επαφές με τις νεολαίες των κομμάτων. Το σχέδιο, σε γενικές γραμμές, ήθελε στράτευση για όλους μετά το λύκειο και θητεία στους 14 μήνες, εκ των οποίων το τελευταίο πεντάμηνο οι φαντάροι να πληρώνονται με το βασικό μισθό ανιδείκευτου εργάτη και να ασφαλίζονται στο ΙΚΑ. Κατά ορισμένους από τους εμπνευστές του μέτρου, μετά το απολυτήριο να μπορούν και να αποζημιώνονται για μερικούς μήνες από το ταμείο ανεργίας. Ετσι, η βασική θητεία θα μειωνόταν στους 11 μήνες...

* Ολα αυτά τώρα αναβάλλονται για αργότερα... Την ίδια ώρα, όμως, ασφαλείς πληροφορίες της στήλης αναφέρουν ότι με εξαγγελία μείωσης της θητείας φλερτάρουν στο ΠΑΣΟΚ. Η πρόταση έχει γίνει προς τον Γ. Παπανδρέου και τα επιχειρήματα είναι αμιγώς πολιτικά: Θα προσεγγίσουν έτσι, λένε, εκ νέου την νεολαία και μάλιστα όταν η κυβέρνηση κάνει πίσω στις δικές της εξαγγελίες για μείωση. Συναντούν, πάντως, εσωτερικές αντιδράσεις από πολλά στελέχη στο κόμμα, που θεωρούν ότι τέτοιο θέμα δεν πρέπει να ανοίξει επ' ουδενί..

:thefinge: :thefinge: :thefinge: :thefinge:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
OP
OP
JohnKal

JohnKal

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2005
Μηνύματα
259
Like
20
Πόντοι
1
Its ok αυτό. Απλώς μια φήμη.

Aς πάμε στην εξαγορά στράτευσης:

εγω την εξαγορασααααααααααααααααα..........χχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

Αλήθεια? Πόσα έδωσες?
Γίνετε να εξαγοράσεις μόνο κάποιους μήνες ή γίνετε μόνο πλήρη εξαγορά?
Τι χαρτί πέρνεις με την εξαγορά, ότι τελείωσες κανονικά τον στρατό?
 

xiale

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
106
Like
4
Πόντοι
1
ε όχι και ποντικαρά ... ντροπή
2/39 ΣΕ μεσολόγγι
3 ΛΑΤ καβύλη ορεστιάδας
ΔΕΠΣ - ΑΣΔΕΝ  καρέας
πραγματικά οι 12 πιό άχρηστοι μήνες της ζωής μου. Και ο στρατός υπάρχει μόνο για να βολεύονται οι αξιωματικοί...
 

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
2
Πόντοι
1
Ένδοξη Ε'95 της Πολεμικής Αεροπορίας!!!!!!!!!!!!!!! Τρίπολη-Καβούρι-115ΜΠ Χανιά.........μια χαρά 21 μηνάκια. Να αυξηθεί ρε κωλόψαρα να δείτε τι πάει να πει στρατός.......... :)
φιλε συγγνωμη και μη με παρεξηγησεις ,δεν ξερω τι γινοτανε στην αεροπορια πριν 10 χρονια παντως τωρα ειναι καλυτερα και απο τον αστερα βουλιαγμενης,αλλα δε νομιζω να ηταν και χειροτερα πιο παλια.
 

xiale

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
106
Like
4
Πόντοι
1
τυχαία αποκαλούνται μοδίστρες οι σμηνίτες ????
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
ε όχι και ποντικαρά ... ντροπή

ποντίκι, ποντίκι...

285
Καλαμάτα
526 - Αλεξανδρούπολη
518 - ΚΝ
ΜΥ/ΕΠΥΕΘΑ

Δεν νομίζω ότι ήταν και οι πιο άχρηστοι. Τι να πεις δηλαδή για τα ελληνικά πανεπιστήμια! Σημασία έχει να εκμεταλλευτείς ότι σου προσφέρει.
 

xiale

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
106
Like
4
Πόντοι
1
ναι ... δουλευα σαν το σκυλί (γραφέας 1ου - γραφέας 4ου) στρατολόγος, αξιωματικός 1ου το τελευταίο 2μηνο για να κάθονται οι αξιωματικοί. Ναι γνώρισα τυπάκια που δεν πίστευα οτι υπήρχαν ... αλλά θα μπορούσα μια χαρα να συνεχίσω τη ζωούλα μου και χωρίς να τους ξέρω.
 

sakoulas

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
50
Like
0
Πόντοι
0
ε όχι και ποντικαρά ... ντροπή
2/39 ΣΕ μεσολόγγι
3 ΛΑΤ καβύλη ορεστιάδας
ΔΕΠΣ - ΑΣΔΕΝ  καρέας
πραγματικά οι 12 πιό άχρηστοι μήνες της ζωής μου. Και ο στρατός υπάρχει μόνο για να βολεύονται οι αξιωματικοί...

269 θηβα καβυλη -και εγω- και μετα θηβα
 

xiale

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
106
Like
4
Πόντοι
1
sxiteγρ κάτσε φρόνιμα γιατι θα σου την ξεριζώσω την ουρα
 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
τυχαία αποκαλούνται μοδίστρες οι σμηνίτες ????
Οσον αφορα τις μοδιστρες δε λένε τους σμυνιτες αλλα εμας τους ναυτες!!!
Οσον αφορα το θεμα αυξησης θητειας επειδη ειμαι απ το Μαιο φανταρος και σε αρκετα καλη θεση απο οσο εχω μαθει ειναι μουφα η υποθεση απλα για να μπαινει κοσμος!!!!
06βΕσσο
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Το πρώτο είναι το χειρότερο.
5 μήνες στο 526 τα είδα όλα.

Τέσπα. Έχεις δίκιο σε αυτό.
Απόψεις.
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Μοδίστρες και κομμώτριες απ' ότι ξέρω λέγανε παλιά τους διαβιβαστές.
Στο ναυτικό, τους λέγανε πιλάφια.
 

xiale

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
106
Like
4
Πόντοι
1
χα χα χα εγώ ήμουν στο αποπάνο σας κτήριο (μικρό σπίτι στο λιβάδι με κόκινη στέγη ). Μοδίστρες λέγονται οι σμηνίες και πιλαφάδες οι ναύτες
 

sakoulas

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
50
Like
0
Πόντοι
0
χα χα χα εγώ ήμουν στο αποπάνο σας κτήριο (μικρό σπίτι στο λιβάδι με κόκινη στέγη ). Μοδίστρες λέγονται οι σμηνίες και πιλαφάδες οι ναύτες

θυμασαι τις ''καφετεριες'' στην καβυλη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom