Νέα

Κονδυλώματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 361K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
παιδια αφηστε τις φοτο και την ιατρικη μεσω ιντερνετ και πηγαινετε σε γιατρο.ειναι σοβαρο θεμα η υγεια μας ωστε να την αφηνουμε στο ιντερνετ και στις φοτο
 

dom

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
148
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
1
Μία απο τις φωτογραφίες με φυσολογικές δυσπλασίες σε αλλό site αναφέρεται ώς κονδύλωμα.
 

tom tomson

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Καλημέρα σας. Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω το συγκερκιμένο ποστ και μετά απο την σημερινή ανασκόπηση έχω δύο πράγματα να πώ. Καλό θα ήταν όλοι εμείς να μην παραπληροφορούμε τους γύρω μας ως μη γνώστες του αντικειμένου και ειδικά σε μία τόσο σοβαρή ασθένεια. Μετά απο μία συζήτηση με τον δερματολόγο μου επειδή μου ξαναεμφανίστηκε ένα κονδύλωμα μου είπε οτι η συντριπτική πλειοψηφία των νοσούντων δεν γνωρίζουν οτι έχουν κονδυλώματα (και να τα εντοπίσουν δεν τους δίνουν σημασία) και οτι η επικυνδινότητα της ασθένειας είναι όταν δεν την έχεις ανακαλύψει και εξαπλώνεται χωρίς σταματημό(καυτηρίαση ή αλοιφές). Τότε είναι πολύ πιθανό ο ιός HPV να δημιουργήσει καρκίνο. Γι αυτό με το παραμικρό σημάδι σε δερματολόγο και όχι μάλιστα σε κάποιον που θα σε κοιτάξει για δύο λεπτά και θα πάρει το επόμενο ραντεβού.
Μία σημαντική βοήθεια που πήρα για κάποιες διευκρινήσεις και απορρίες που χρειάστηκα ήταν απο την ανοιχτή γραμμή Λαϊς στο τηλέφωνο : 210.330.3306
 

Julian

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2007
Μηνύματα
7
Like
1
Πόντοι
0
Παιδιά καλημέρα. Μέσω αναζήτησης στον explorer για κονδυλώματα βρέθηκα σε αυτό το forum.
Τα πράγματα είναι αρκετά πολύπλοκα. Κι εγώ είμαι άλλος ένας άνθρωπος που κόλλησε ενώ πρόσεχε πολύ στο θέμα του sex (δηλαδή πάντα προφυλακτικό σε μη μόνιμες σχέσεις κλπ)
Τα 2-3 σπιθουράκια που είχα εδώ και αρκετούς μήνες δε με υποψίασαν, ενώ ήμουν πλήρως ενημερωμένη για τα Σ.Μ.Ν. Οι φωτογραφίες που βάζουν σε επιστημονικά άρθρα για τα θέματα αυτά είναι από τόσο προχωρημένες καταστάσεις, που δεν μπορείς καν να φανταστείς πώς είναι στην αρχή του το πράγμα. Δυστυχώς ενώ εξωτερικά είχα ελάχιστα δείγματα, στον τράχηλο η δυσπλασία μου προχώρησε σε CIN II (το CIN III είναι το τελευταίο στάδιο πριν τον καρκίνο). Και να φανταστείτε κάθε εξάμηνο πήγαινα σε γυναικολόγο και έκανα ΟΛΕΣ τις προληπτικές εξετάσεις :-. Το τεστ παπ όμως δεν έδειξε τίποτα. Γιατί δεν ξέρω πόσοι από εσάς το γνωρίζετε εδώ μέσα: το τεστ παπ έχει περιθώρια λάθους 5-65% και στα κονδυλώματα αγγίζει και το 85%!! :o. Ο λόγος είναι ότι παίρνουν υλικό από συγκεκριμένα μέρη του κόλπου, τα οποία μπορεί να είναι υγιή (και το κονδύλωμα να βρίσκεται αλλού εσωτερικά, ακόμη και λίγα χιλιοστά  πιο δίπλα)
Όταν άλλαξα γυναικολόγο και ο τελευταίος αυτός μόνο έριξε οξικό οξύ (κοινώς ξύδι) στον κόλπο μου, μόνο τότε φάνηκαν.
Γι'αυτο να ξέρετε ότι οι κοπέλες σας ΔΕΝ αρκεί να ελέγχονται από γιατρούς, πρέπει αυτοί να είναι και ΠΟΛΥ υποψιασμένοι...
Όσον αφορά για την εξωτερική δερματική αντιμετώπιση, πρόσφατα μια πολύ καταρτισμένη δερματολόγος μου είπε ότι η καυτηρίαση είναι μέθοδος που δεν ενδείκνυται, γιατί καταστρέφει και υγιή κύτταρα μάζι με τα μολυσμένα (αφήνει σημάδι). Η κρυοπηξία από την άλλη αφήνει ένα καλό τσούξιμο για πολλές μέρες. Μου πρότεινε ένα οξύ σαν θεραπεία (όταν θυμηθώ το όνομά του θα το γράψω εδώ). Ακόμη και την ποδοφυλλίνη (την τόσο γνωστή) τη θεωρεί "αρχαία".
Πολύ μπλέξιμο βρε παιδιά. Ειδικά αν το ανακαλύψεις σε φάση σοβαρής σχέσης, διαταράσσεται η σεξουαλική σου ζωή. Γιατί δυστυχώς, δεν μπορείς να έχεις επαφές μέχρι να θεραπευτείς πλήρως. Όταν τα κονδυώματα είναι πάνω στα εξωτερικά χείλη (στις γυναίκες) και γύρω από το πέος (στους άνδρες) καταλαβαίνετε ότι το προφυλακτικό είναι άχρηστο πια..
Μήπως έχει κάποιος πληροφορίς για την αλοιφή Ιμοκουϊμόδη (Aldara 5%)? Επειδή δεν έχω καταλάβει, βοηθάει συνδυαστικά με καταστροφικές μεθόδους; Μήπως είναι πολύ επιβαρυντική; Αν ξέρει κάποιος υπεύθυνα, ας γράψει γιατί είναι κάτι σημαντικό. Εχει πολύ καλά ποσοστά στα θεραπευτικά αποτελέσματα!

Καλό κουράγιο στους παθόντες και όλα να πάνε κατ'ευχήν!
Ride on!
 

Επισκέπτης
υπαρχει μια γιατρος,κασσανδρα μουγιακου παθολογος,λεωφ.βας.σοφιας 133 τηλ. 2106427527,, η οποια κανει βιοσυντονιστικη θεραπεια με μια συσκευη,κοιτα στο site. αποσο ξερω ειναι για παρα πολλα,εχω ακουσει πολλα καλα λογια απο γνωστους μου και αποτι ξερω γινεται χαμος απο ραντεβου,δεν προλαβαινεις.απλα να πω οτι παιρνει αποτι μου ειπαν 80 ευρω πρωτη φορα και μετα οποτε ξαναπας ειναι 60 ευρω.ευχομαι να σε βοηθησει.εχω ακουσει πολλα.νασαι καλα
 

tom tomson

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε jack καλημέρα,
Η συσκευή που υπέδειξες (biocom) δεν λέει τίποτα για καταπολέμηση κονδυλωμάτων και απ όσο γνωρίζω μία παθολόγος δεν είναι η πιό κατάλληλη για την συγκεκριμένη ασθένεια. Η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι να απευθυνθεί σε κάποιο ή καλύτερα σε κάποιους γιατρούς απο το Συγγρός όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές παραπάνω για να είναι βέβαιη και σίγουρη για το νόσημα που έχει κολλήσει και την καταπολέμηση του.
 

Επισκέπτης
ναι φιλε,εγω δεν ειπα να μην παει στους κλασσικους γιατρους,αλλα νομιζω οτι αν επισκεφθει και την μεθοδο αυτη θα εχει πολυ καλα αποτελεσματα.τουλαχιστον ετσι ξερω απο εναν φιλο μου και δυο φιλες μου με παρομοιο προβλημα
 

Επισκέπτης
ενας μαλακας αγορασε ενα μηχανημα λειζερ και για να παρει πελατεια εκανε σαιτ με ηλιθιες φωτο,,,,,,αξειζει να το δειτε 
 

tom tomson

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Για να γίνεις έτσι όπως είναι αυτοί στην φωτογραφία πρέπει να περάσουν μήνες αγνοώντας το συγκεκριμένο νόσημα. Γι αυτό μην περιμένετε να δείτε κάτι τέτοιο για να ανυσηχήσετε και να προβληματιστείτε.
 

us1

Νέο Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Γεια σας παιδια.Πρόβλημα και απο δω.κολησα κονδυλωαματα σε μπουρδελο.Στανταρ. ( Η γυναικα εχει φυγει εδω και μηνες και ειναι καθαρη.Εξακριβωμενο.Ρωταω γιατρο πως γινεται αυτο.Μουλ λειε κολαει ΚΑΙ με προφυλαξεις.Οι δε κοινες εχουνε σχεδον όλες.Απο Α συγκρός αυτα.
Τεσπα ξεκινησα κρυόθεραπεια.εκαναν  μια και αλοιφη για 5 μερες.Δεν εχουν φυγει ακομα όμως ανησυχω.Ο γιατρος ειπε να ξαναπαω σε 15 μερες...Εχω φαει φρικη.Εχει κανει κανενα κρυποθερπαεια να πεις καμια γνωμη?Please απαντησεις μονο απο ατομα που εχουνε κολησει και εχουνε στανταρ επαφη με γιατρους.Αντε μπς ακι βοηθησουμε λιγο την κατασταση...
 

ISO9002

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
199
Κριτικές
30
Like
6
Πόντοι
11
ΜΟυ φαίνεται μαλακία πως και καλά κολλάει ΚΑΙ με προφυλάξεις; Τί είναι; Ο κομάντο-ιός;
 

us1

Νέο Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
ετσιθ ειπε ο ντοκτρο.στα μπαλακια δεν μπορεις να βαλεις σκουφο η στη βαση του πουλιου σου...Μαλακια μεγαλη.και εγω τωρα μαθαινω πληροφοριες αφου την επαθα. Για κρυοθεραπεια καμια αποψη?
 

tom tomson

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Για τους άντρες η κρυοπηξία είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση και ειδικά εάν είσαι σε αρχικό στάδιο της νόσου, επειδή τα κονδυλώματα είναι εξωτερικά και χτυπάς κατευθείαν το πρόβλημα. Το laser είναι μέν καλύτερο αλλά για ένα μικρό τσούξιμο πιστεύω οτι δεν αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω χρήματα. Υπομονή κάνε μόνο και μην τρελαίνεσαι κάθε φορά που θα σου ξαναεμφανίζεται κάποιο κονδύλωμα.
 

us1

Νέο Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
ναι αυτο ππου με ανησυχει ειναι οτι εφαγα μια δοση κρυποπηξιας και τα βλεπω ακομα....και η αλοιφη που μου εδωσε εινι αντιβιωτικη..αυτο σημανιει οτι ειναι για να τα καψει η για να μην παθω μολυνση? σκαλωμα
 

warrel1985

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2007
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
Ρε παιδια δλδ μπορει να ειμαστε εν δυναμει ολη φορεις κονδυλωματων? δλδ ειχα παει και πηγαινα μεχρι πριν κανα χρονο+ σε σπιτακια και ποτε δεν ειδα κανενα συμπτωμα.Τωρα βεβαια εχω επαφες και χωρις προφ με την κοπελα μου.Δλδ πρεπει να ψαχτουμε ολοι ανεξαρτητα απ το αν εχουμε τα συμπτωματα? :huh:
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Γεια σας παιδια.Πρόβλημα και απο δω.κολησα κονδυλωαματα σε μπουρδελο.Στανταρ. ( Η γυναικα εχει φυγει εδω και μηνες και ειναι καθαρη.Εξακριβωμενο.Ρωταω γιατρο πως γινεται αυτο.Μουλ λειε κολαει ΚΑΙ με προφυλαξεις.Οι δε κοινες εχουνε σχεδον όλες.Απο Α συγκρός αυτα.
Τεσπα ξεκινησα κρυόθεραπεια.εκαναν  μια και αλοιφη για 5 μερες.Δεν εχουν φυγει ακομα όμως ανησυχω.Ο γιατρος ειπε να ξαναπαω σε 15 μερες...Εχω φαει φρικη.Εχει κανει κανενα κρυποθερπαεια να πεις καμια γνωμη?Please απαντησεις μονο απο ατομα που εχουνε κολησει και εχουνε στανταρ επαφη με γιατρους.Αντε μπς ακι βοηθησουμε λιγο την κατασταση...

Χαλάρωσε και κάνε ότι ακριβός σου είπε ο γιατρός σου.
 

warrel1985

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2007
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
φτου και νομιζα ρε βανζελ οτι απαντησες στο δικο μου ποστ :huh:
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Ρε παιδια δλδ μπορει να ειμαστε εν δυναμει ολη φορεις κονδυλωματων? δλδ ειχα παει και πηγαινα μεχρι πριν κανα χρονο+ σε σπιτακια και ποτε δεν ειδα κανενα συμπτωμα.Τωρα βεβαια εχω επαφες και χωρις προφ με την κοπελα μου.Δλδ πρεπει να ψαχτουμε ολοι ανεξαρτητα απ το αν εχουμε τα συμπτωματα? :huh:

Τα κονδυλώματα στους άντρες φαίνονται (σε αντίθεση με τις γυναίκες). Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κονδυλώματα και να μην την πάρεις χαμπάρι!Το να την πάρεις όμως χαμπάρι προϋποθέτει και αυτοεξέταση!Κοινώς ρίξε και κανα βλέφαρο που και που να δεις τι παίζει στο τσουτσούνι! :)Σου μιλάει παθών (πριν πολλά πολλά χρόνια). H κοπέλα σου πρέπει να φοβάται περισσότερο από όσο εσύ μιας και τα κονδυλώματα σε μια γυναίκα την οδηγούν σε σοβαρά προβλήματα
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
εννοειται πωσ κολλανε με προφυλαξη και εννοειται πωσ τα 2/3 των μπουρδελιαρηδων ΕΧΟΥΝ κ απλα το αγνοουν,ρωτηστε κ κανα γιατρο..
 

male123

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
490
Like
48
Πόντοι
1
Εσυ πιο γιατρο ρωτησες η που βρηκες αυτες τις ανευθυνοτητες που λες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom