Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 270K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

loni

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
20
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
φιλε μου  θα ηθελα να σε καθησυχασω , το οτι εχεις καποια δερματικα συμπτωματα δεν σημαινει πως εχεις aids.
ειμαι  γιατρος και οπως θα ξερεις εφοσον εχεις την crohn  ,η συγκεκριμενη νοσος εχει παρα πολλες επιπλοκες οσον αφορα το δερμα αλλα και αλλα οργανα οπως τα ματια, οι αρθρωσεις κτλ..
και κυριως σε περιοδους εξαρσης της ασθενειας.
αυτα  προφανως ο γιατρος που σου εκανε την διαγνωση θα πρεπρι να σου τα εχει πει .
τωρα αν θελεις να σιγουρευτεις μια ειναι η λυση , να κανεις εξετασεις.
και για να κολλησει καποιος aids , δεν ειναι τοσο απλο , εφοσον  κανεις ασφαλες  σεξ..
 

Επισκέπτης
Μη βγάζετε διάγνωση μόνοι σας.Κακό στον εαυτό σας κάνετε μόνο.Και να λαμβάνετε προφυλάξεις ώστε να μην τρέχετε εδώ να πάρετε συμβουλές.

Το τηλ/νο του Κεντρου Ελέγχου Ειδικών Λοιμόξεων:
Αθηνα
210.7222222

Θεσσ/κη
2310.422021

Αυτοί θα σάς κατατοπίσουν.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.102
Like
139
Πόντοι
16
Νομιζω οτι κόλλησα AIDS απο μπουρδέλο στην Λιοσίων.Εχω όλα τα συμπτώματα και έχω φρικάρει.Το σάββατο πήγα...Τι να κάνω έχω φρικάρει.Μπορω να κάνω κάποιο τεστ νοριτερα απο τουσ 2 μήνες?Ας με βοηθήσει κάποιος που ξέρει σας παρακαλώ.Δεν εχω κλείσει μάτι απο το σάββατο....

quote author=vassilis19 link=topic=1310.msg16894#msg16894 date=1159995321]
Πόνοκέφαλος, πονολαιμος, πονοι στις αρθρώσεις και στους μύς, δερματικό εξανθημα,κουραση κ αναγουλες...
[/quote]


Φιλαρακο απλα για να σε καθησυχασω σου λεω οτι και εγω αυτο τον καιρο εχω σχεδον τα ιδια συμπτωματα (πρεπει να κυκλοφορει ιωση). Εκτος αν εχω aids και εγω και δεν το ξερω ;) ;) ;)
Γι αυτο μην τρελενεσαι και πολυ. Θα σου προτεινα ομως να πας στο Ανδρ. Συγγ.  μονο και μονο για να σου φυγει το αγχος (αν και οι εξετασεις για aids πρεπει να γινονται μετα απο 3 μηνες απ οσο ξερω)
Εκει ομως θα σου πουν τι χρειαζεται να κανεις και <<αν χρειαζεται>>!!!
 
OP
OP
V

vassilis19

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
To φάρμακο COMBIVIR μήπως μου δημιουργήσει παρενέργειες?(διαβασα για αναιμία και ουδετεροναιμία..)Δηλαδη αν εχω κολλήσει τον ιό και πάρω αυτό το φάρμακο τον πρώτο μήνα υπάρχει περίπτωση να μήν εξελιχθεί ο ιός?...ή είναι αυτό που λένε να αποφύγω την χρόνια λοίμωξη?Μπορούν να το πάρουν και άτομα που δεν είναι 100% σίγουρα οτι εκτέθηκαν?(απο τα συμπτώματα ακομα δεν εχω κανει πυρετό, διάρροια κ είμαι στην 5η μέρα)
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Ρε συ Βασίλη πήγαινε αγόρι μου σ'έναν γιατρό ή στο Συγγρό για εξετάσεις και άσε τις μαλακίες. Εδώ ρωτάς για φάρμακα και τι θα πάρεις? Πας καλά. Πήγαινε ρε συ να κάνεις εξετάσεις, άμα δεν έχεισ τίποτα??

To φάρμακο COMBIVIR μήπως μου δημιουργήσει παρενέργειες?(διαβασα για αναιμία και ουδετεροναιμία..)Δηλαδη αν εχω κολλήσει τον ιό και πάρω αυτό το φάρμακο τον πρώτο μήνα υπάρχει περίπτωση να μήν εξελιχθεί ο ιός?...ή είναι αυτό που λένε να αποφύγω την χρόνια λοίμωξη?Μπορούν να το πάρουν και άτομα που δεν είναι 100% σίγουρα οτι εκτέθηκαν?(απο τα συμπτώματα ακομα δεν εχω κανει πυρετό, διάρροια κ είμαι στην 5η μέρα)
 
OP
OP
V

vassilis19

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
...μα το combivir απο εκεί θα το πάρω οχι από φαρμακίο..Σκέφτομαι μην δεν μου δώσουν και πολύ σημασία και όταν τους πώ τα συμπτώματα μου το δώσουν χωρίς να το πολυσκεφτουν. Και αποτι κοιταξα πρεπει να ειναι και βαρυ φάρμακο με ναυτίες κλπ.(παίρνω ήδη 6 χαπια την ημέρα)
 

GVG

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
Αν ηταν να κολλαει ετσι ο ιος το 80% του κοσμου εδω περα θα  ειχε aids
χαλαρωσε και παρε κανα ντεπον να σου περασει η ιωση που εχεις και ...περαστικα.
 

Tulip

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Οκτ 2005
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
Πας καλά vasilis19????Τι 6  χάπια παίρνεις την ημέρα????
Έχεις μια ανησυχία κι έναν πανικό και κάθεσαι και γραφείς εδώ αντί να τρέξεις αμέσως στο Συγγρό για να σε ενημερώσουν και να δεις τι στο καλό συμβαίνει???
 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
βασιλακη συνεννοησου ΠΡΩΤΑ με τον θεραποντα ιατρο σου που σου χορηγει τα 6 χαπια την ημερα, πες του το προβλημα και θα σε καθοδηγησει αυτος για τα περαιτερω, αφου οι πειραματισμοι ειναι επικινδυνοι...και θα επαναλαβω αυτο που δεν καταλαβαινεις ισως: εδω δεν ειναι φορουμ ειδικων ενα απλο μπουρδελοφορουμ ειναι...εκτος αν συνεχιζεις για χαβαλε οποτε αλλο αυτο....
 

kmule

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
Ρε παλικάρι έλεος. Δεν έχεις στοιχειώδες μυαλό; Αν δεν σου δώσουν σημασία οι ειδικοί αγόρι μου και δεν σε βοηθήσουν αυτοί, τι περιμένεις από εδώ μέσα; Να σου πεί κάποιος τι έχει ακούσει κατα καιρούς για το θέμα ή να σε καθυσηχάσει για να ξεπεράσεις την ανασφαλεία σου; Πήγαινε σε καποιον ειδικό και ενημερώσου και πάρε όλα τα κατάλληλα μέτρα αν όντως πιστεύεις πως αυτό που λές σου έχει συμβεί, αλλιώς βρες νέα πράγματα στην ζωή σου να ασχοληθείς, πέρα από τις τυχόν ανασφάλειες για το παραμικρό που σου συμβαίνει, γιατί αλλιώς είτε έχεις Aids, είτε όχι το έχεις χάσει το παιχνίδι. Πηγαίνε σε κάποιον ειδικό και κάνε ότι σου πεί, είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις, τα άλλα είναι μαλακίες για να περνάει η ώρα σε τόσο σοβαρά θεματά. Θα πρότεινα δε να μην ασχοληθεί κανείς περεταίρω με το θέμα.....
 
OP
OP
V

vassilis19

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Συμφωνω, πρέπει να βρω τα @@ να παώ σε κάποιον ποιο ειδικο.Ισως περιμένω 1-2 μέρες πρώτα σπίτι με depon και τσαι μπας και...Αν το θέμα μου αποτελεί δυσφήμιση του site ας κλείσει.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και ελπίζω να πάνε όλα καλά...
 

monimo sex

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2006
Μηνύματα
694
Like
3
Πόντοι
6
Ρε vassili19 , εισαι καλα ???
Χωρις να πας σε ενα γιατρο για να σιγουρευτεις , κανεις ΠΟΥΤΑΝΑ ενα TOPIC εδω μεσα !
Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα εισαι 19 ετων ?
Αν ναι τοτε σε δικαιολογω !
Λοιπον πηγαινε σε ενα νοσοκομειο για να κανεις τις απαραιτητες εξατασεις για να δουμε τι εχεις.
Καντο πρωτα και μετα ελα να τα πουμε ;)  
 

Tulip

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Οκτ 2005
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
Tελικά αγόρι μου εσύ είσαι μεγάλος καραγκιόζης!!!!!!!!Ποια δυσφήμηση για το site???Όλα όσα γράφεις είναι δυσφήμηση για εσένα!!!!!
ʼκου εκεί με τσάϊ και depon :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
Μην ξεχάσεις στο τίλιο σου να βάλλεις και μια κουταλιά μέλι  για να κάνεις καλύτερες γαργάρες :blowup: :blowup: :blowup: :blowup:
 

ljsilver

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
508
Like
14
Πόντοι
6
Τουλάχιστον στο Α.Συγγρός κανένας γιατρός δε θα σου την 'πει'. Δε βρίσκω το λόγο να μην τρέξεις αμέσως. Παίρνοντας ανεξέλεγκτα φάρμακα, μπορεί να κάνεις χειρότερη ζημιά στον εαυτό σου. Γι' αυτό τα φάρμακα τα πουλάνε στα φαρμακεία και όχι στα περίπτερα.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.102
Like
139
Πόντοι
16
Αν το θέμα μου αποτελεί δυσφήμιση του site ας κλείσει.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Κανενα θεμα δεν αποτελει δυσφημιση (ειδικα αυτο που ειναι και υγειας).
Αλλωστε γι αυτο ειναι το forum. Απλα για τετοια θεματα επειδη δεν ειμαστε και οι πλεον ειδημονες, καλο ειναι να παιρνεις τη γνωμη ενος ειδικου γιατι απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.
 

GVG

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
Πας καλά vasilis19????Τι 6  χάπια παίρνεις την ημέρα????
Έχεις μια ανησυχία κι έναν πανικό και κάθεσαι και γραφείς εδώ αντί να τρέξεις αμέσως στο Συγγρό για να σε ενημερώσουν και να δεις τι στο καλό συμβαίνει???
καλο θα ταν να διαβαζουμε ολο το τοπικ πριν απαντησουμε.το παιδι γραφει οτι εχει καποια νοσο και παιρνει θεραπεια....για αυτο και παιρνει 6 χαπια.
 

rodman

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.283
Like
62
Πόντοι
16
φίλε μου σου εύχομαι να μην έχεις τίποτα, να μην κάνεις διάγνωση μόνο σου για τόσο σοβαρό θέμα υγείας,άλλα καλύτερα να σου κάνει διάγνωση κάποιος ειδικός γιατρός ;)
 

williams

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
412
Like
6
Πόντοι
1
Vasilis 19 Εχει δικιο ο jsilver πηγαινε στο Νοσοκομειο Α.Σ. και εκει οι γιατροι θα σε κατευθυνουν υπευθυνα. Θα συμφωνησω επισης στο οτι θα πρεπει να πας το γρηγοροτερο. Τουλαχιστον εκει θα μπορεις να μιλησεις στους ειδικοτερους γιατρους χωρις να εχεις το αγχος οτι θα μαθευτει κλπ κλπ.
Πηγαινε ομως το ταχυτερο και για την πολυ μικρη πιθανοτητα του να εχεις προσβληθει απο ΗΙV αλλα και για το γεγονος οτι εχεις αγχωθει αρκετα. Επισης μην ξεχνας οτι υπαρχει το ενδεχομενο να πρεπει να αντιμετωπισεις αλλες μορφες λοιμωξεων π.χ. ηπατιτιδα κλπ οπως πολυ σωστα παρατηρησαν προηγουμενα οι φιλοι μας.
Ολοι εμεις δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε λογω του ΙΑΤΡΙΚΟΥ μερους του θεματος. Αυτο που σου δινουμε ΟΛΟΙ μας, ειμαι σιγουρος, ειναι η συμπαρασταση μας και βεβαια τις ευχες μας.

Μια αποφαση ειναι - παρτην και πηγαινε σημερα στο Α.Σ.
 

Andras37Athina

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.348
Like
19
Πόντοι
16
Κατ' αρχήν, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς στο "Ανδρέας Συγγρός". Εκεί θα σου πούν με ασφάλεια τι τρέχει και τι όχι.

Δεύτερον, μην πανικοβάλλεσαι, γιατί τα συμπτώματα ΔΕν εμφανίζονται τόσο σύντομα. Εξάλλου, τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν αντιστοιχούν σε οροθετικό άτομο στον ιό HIV (σε φορέα δηλαδή), αλλά κάποια απ' αυτά, ακόμη και σε ασθενή. Οπότε, καθίσταται παντελώς αδύνατο να κόλλησες τον ιό και να εκδήλωσες και ασθένεια ταυτόχρονα, και μάλιστα μέσα σε τέσσερις μόλις μέρες.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να είναι απόρροια μίας άλλης, οποιασδήποτε ιογενούς λοίμωξης, ή νοσήματος, που θα μπορούσαν είναι από κάτι εντελώς ξένο με Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα ή μετο σέξ γενικότερα, έως και κάποια σύφιλη. Για παράδειγμα, τα συμπτώματα της σύφιλης, προσομοιάζουν κατά 90% με εκείνα του AIDS. Αλλά η σύφιλη θεραπεύεται με μία θεραπεία συνδυασμού χορήγησης χαπιών και ενέσεων (πενικιλίνης) μέσα σε λίγους μήνες.

Μην πανικοβάλλεσαι, μην σκέπτεσαι αρνητικά και πήγαινε στο "Ανδρέας Συγγρός"
 

Επισκέπτης
Μακαρι το παιδι να μην εχει τιποτα και να πανε ολα καλα.Του το ευχομαι ολοψυχα.Και μακρια απο ολους μας αυτες οι κολοαρωστιες.Ωρες ωρες σκεφτομαι τα ρισκα που περνουμε και με πιανει κρυος ιδρωτας.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom