Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 270K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

Επισκέπτης
φιλαρακο ο γιατρος που σιγουρα ειναι ο πιο ειδικος δν δινει φαρμακα λες κ ειναι τσιχλες.......πρωτα θα κρινει την κατασταση....κ μετα το πολυ να σε στειλει σε κανενα τρελογιατρο για τις φοβιες...
 

Επισκέπτης
γιατρος δεν ειμαι αλλα απο δερματικες ασθενειες ξερω λογω της δουλειας που κανω!!εξανθημα μπορει να εχεις βγαλει απο οτιδηποτε ακουμπησες και ηταν ειτε βρωμικο,ειτε σκουριασμενο,ειτε να ειχες αλλεργια σε κατι και να μην το ξερεις!!και αυτο γινεται αντιληπτο στον οργανισμο με τη μορφη εξανθηματος ειτε την ιδια μερα ειτε την επομενη!!οποτε ηρεμησε,και αυριο πηγαινε σε γιατρο για να σε κατατοπισει!
 

magenta2006dfo

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
105
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
1
ρε φίλε έλεος! πραγματικά σε τόσο λίγο χρόνο, το να ανησυχείς για έιτζ από συμπτώματα μου κάνει ολίγον τι άκυρο! Να ανησυχείς επειδή δεν πήρες προφυλάξεις, ναι, το καταλαβαίνω. Αλλά από ό,τι ξέρω, χρειάζεται τουλάχιστον κάποιος σοβαρός χρόνος για να δεις συμπτώματα. Εν ολίγοις, δεν παίζει να έχεις συμπτώματα, είτε με έιτζ, είτε χωρίς.

Οπότε, τα συμπτώματα κάτι άλλο μπορεί να είναι! Για την σιγουριά σου, πήγαινε σε κάποιον καλό ειδικό γιατρό.

Επίσης υπάρχει μια ίωση που ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ πυρεετό - 36.4 - 36.6 είχα, (την πέρασα πριν 3 βδομάδες την γαμημένη - που την κόλλησα - γιατί είναι ιδιαίτερα κολληιτική).

Επίσης βλέπω ότι τα έχεις χάσει εντελώς! Τί σχέση έχει το φάρμακο;;; :huh: :headbang: ΑΝ βρεθεί αρρώστια(η όποια αρρώστια), θα το πάρεις, αν δεν βρεθεί, τότε τι σχέση ξαναρωτλάω έχει το γαμημένο το φάρμακο;;; Μαλάκες είναι οι γιατροί;

Χαλάρωσε γιατί θα πεθάνεις σε λίγο από φρικουλίαση. Και πάγε να δεις έναν καλό ειδικό γιατρό όπως σου είπα όταν μπορέσεις.

Και χαλάρωσε...

Και χαλάρωσε...
 

Επισκέπτης
μπορει να ειναι και ψυχολογικο!!ονομαζεται σωματομορφη διαταραχη και ειναι οταν καποιος λογω φοβιας αρχιζει να εχει σωματικα συμπτωματα!
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
ωραια μονο αυτο δεν περιμενα να δω ωραια! φιλε κανε κουραγιο μην ανησυχεις ολα ειναι στο μυαλο σου εγω ενα εχω να πω στο εξωτερικο ολα τα μπουρδελα ειναι νομιμα και ολα πεντακαθαρα με βιβλιαρια και αναγνωρισμενα απο το κρατος! εδω ειναι η καθε κολογυφτισα καθε κολο αλλοδαπη(ζητω συγνωμη εαν ειναι καποιος ξενος) και γενικα η καθε καριολα που γινεται πουτανα! μερικοι ανθρωποι δεν καταλαβενουν οτι αυτο ειναι λειτουργειμα ως προς την κοινωνια! τωρα φιλε ενα θα σου πω εκανα τσαρκα λιωσιων προπερσυ και εφυγα τρεχοντας καλα εκει βρηκες να πας μεταξουργειο νομιζω ειναι καλυτερα η κανω λαθος ε και στην τελικη δωσε 100-120 ευρο να ερθει μια πολυτελειας να εισαι πιο comple βρε αδερφε!
 
OP
OP
V

vassilis19

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Πάσχω και από τη νόσο Crohn (αν ξέρει κάποιος ειδικός) που έχει να κάνει με το άγχος.Ελπίζω να είναι τυχαία όλα αυτά τα δερματικα οι πονοι κλπ.Θυμάμαι πριν 2-3 χρονια πρίν διαγνωθεί παντως η νόσος που σε κάθε σύμπτωμα που εμφάνιζα το παρεπεμπα σε αλλεργίες ,γρύπες κλπ με αποτέλεσμα τώρα να έχω γίνει καχύποπτος με θέματα υγείας. ΜΑΚΑΡΙ...

ματζεντα αφτα μου λένε κ οι φίλοι μου κ ίσως να έχουν  δικιο

τζενται δεν νομιζω να ξαναπατησω μετα από αυτο(εχω παει κμμμια δεκαρια φορες)
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.565
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.076
Πόντοι
14.565
Πάσχω και από τη νόσο Crohn (αν ξέρει κάποιος ειδικός) που έχει να κάνει με το άγχος.Ελπίζω να είναι τυχαία όλα αυτά τα δερματικα οι πονοι κλπ.Θυμάμαι πριν 2-3 χρονια πρίν διαγνωθεί παντως η νόσος που σε κάθε σύμπτωμα που εμφάνιζα το παρεπεμπα σε αλλεργίες ,γρύπες κλπ με αποτέλεσμα τώρα να έχω γίνει καχύποπτος με θέματα υγείας. ΜΑΚΑΡΙ...

ματζεντα αφτα μου λένε κ οι φίλοι μου κ ίσως να έχουν  δικιο

τζενται δεν νομιζω να ξαναπατησω μετα από αυτο(εχω παει κμμμια δεκαρια φορες)

Tί αγωγή ακολουθείς για τη νόσο Crohn; :knuppel: :knuppel:
 

Επισκέπτης
Μεγάλε πήγαινα σε κάνα γιατρό και κάνε λίγο υπομονή γιατί στο τέλος θα πεθάνεις σίγουρα από το άγχος σου! Και το άγχος σκοτώνει, όχι μόνο το AIDS. Δεν το έχεις ακούσει ποτέ αυτό?

ʼντε λοιπόν σε κάνα γιατρό να σου πει γιατί τα συμπτώματα που έχεις θα μπορούσε να είναι από 1002 λόγους!
 

Επισκέπτης
φιλε βασιλη ενας φιλος μου εχει νοσο Κροουν....για κανε μια επισκεψη στο γαστρεντερολογο σου......γιατι νομιζουμε οτι το θεμα σου ναι μεν δν ειναι τοσο σοβαρο οσο το ΑΙDS....ομως υπαρχει πιθανοτητα να εχεις υποτροπη στη νοσο σου....(ξερεις τι μανικι ειναι...με κορτιζονη κ τα ρεστα....)...Υπομονη οτι κ παιζει!!!
 
OP
OP
V

vassilis19

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Το ελπιζω και ας κάνω και εγχειρηση.Παντως αυτα τα 2.5 χρονια εχω μαθει τι παίζει , τι πρέπει να κάνω σε στιγμέσ εξαρσης της νόσου και τι πρόκειται να εμφαν΄λισω τις επόμενες μέρες.πάντως αυτό μου συμβαίνει πρώτη φορά και οι ππονοι δεν νομίζω να είναι εξαιτιας αυτού..

Το μόνο που μπορω να σκεφτω μες στον πανικό μου είναι να κάνω εξέταση αν είναι απο το crohn.....
 

Επισκέπτης
1.Πόνοκέφαλος εμφανιζεται στη νοσο λογω αδυναμιας του ασθενη....
2.πονολαιμος, πονοι στις αρθρώσεις και στους μύς εμφανιζεται οταν υπαρχει ανοιχτη πληγη στον ασθενη (δλδ ειτε στο παχυ ειτε στο λεπτο εντερο)....
3.δερματικό εξανθημα συνηθως εμφανιζεται στο μεσο σταδιο της ασθενιας κ ονομαζεται οζοδες ερυνθυμα...
4.κουραση κ αναγουλες ειναι η αρχη κ ακολουθει συχνη χρηση τουαλετας (καταλαβες γιατι...)...

Σημειωση...βρες εναν καλο εως πολυ καλο γιατρο να σε κοιταει συστηματικα  (καθε 6μηνο)...μην παραλειπεις δοσεις χαπιων κ τα λοιπα...
Ο φιλος μου,παρ'οτι ειναι μετριας μορφης η νοσος του...τον παρακολουθει ο διευθυντης του νοσοκομειου της Νικαιας κ παιρνει ακομη 2 χαπια Αζαθιοπριν κ 6 χαπια σαλοφαλκ καθημερινως....Η λυση της εγχειρησης ειναι η ευκολη λυση σε ασθενεις που δν προσεχουν τον εαυτο τους...(καπνισμα κλπ...)..
Συγνωμη απ το υπολοιπο κοινο που παρακολουθει...απλα γνωριζω οτι το παληκαρι περναει ζορι (με τη νοσο) οπτ μπορει να τον βοηθησω λιγακι!!!!
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
Πικρα! εγω θελω να ρωτησω το εξης στο μεταξουργειο πως τα κοβετε τα πορνεια καλα? α και φιλε κανε καταγγελεια για αυτο το μπουρδελο! να το κλεισεις.
 

magua

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
117
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
"Τι σημαίνει ότι είμαι οροθετικός;
Σημαίνει ότι έχετε μολυνθεί από τον ιό HIV. Ο ιός κυκλοφορεί μέσα στο σώμα σας. Στα αρχικά στάδια αυτό δεν προκαλεί κάποια ιδιαίτερα προβλήματα και γι' αυτό δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε. Είναι πολύ πιθανό να αισθάνεστε πάρα πολύ καλά."

για να ηρεμήσεις λίγο

 

pavlosp

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
37
Like
1
Πόντοι
0
Φίλε δώσε προσοχή, όλα είναι στη φαντασία σου γιατί από τι πρώτη στιγμή φαίνεται ότι έχεισ τύψεις γι'αυτό που έκανες και από το φόβο σου τα δημιουργείς αυτά.

Επίσεις, ο ιος του ειτζ δεν επιζεί έξω από το περιβάλλον, έτσι και ανοιχτή πληγή τα είχες (αίμα να τρέχει) δε μπορεί να έχεις κολήσει καθώς ο ιός σε 5 δευτερόλεπτα εκτός σωματος  εξαφανίζεται.


 

spiounos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2006
Μηνύματα
66
Like
1
Πόντοι
0
Πικρα! εγω θελω να ρωτησω το εξης στο μεταξουργειο πως τα κοβετε τα πορνεια καλα? α και φιλε κανε καταγγελεια για αυτο το μπουρδελο! να το κλεισεις.

δίκαιο έχει ο jedai...... τετοια bourdela πρέπει να είναι κλειστά.......άκου τσιγγάνα.......φτού κακά.....
Α και φιλαράκο......μην ανησηχείς........δεν έχεισ τίποτα σχετικό με το aids......την είχα πατήσει και γώ μια φορά αλλά όχι σε μπού...  και 1 μήνα καθόμουν σ'αναμένα κάρβουνα........ παντού έβλαπα συμπτώματα μέχρι που πίγα για εξετάσεις και ήμουν καθαρός.........!    ΚΟΥΡΑΓΙΟ
 

Επισκέπτης
Αν το λες σοβαρά και δεν κάνεις πλάκα, πήγαινε στο Συγγρος να σου δώσουν τα χάπια εφόσον έχει εκτεθεί. Θα σου δώσουν το σκεύασμα COMBIVIR που έχει δύο από τα τρία φάρμακα που παίρνουν οι πάσχοντες. Είναι ένα κουτί με 60 χάπια. Θα παίρνεις δύο την ημέρα , ένα ανά 12 ώρες επί 30 μέρες. Ακόμη κι αν είναι σίγουρο ότι το άτομο με το οποίο ήρθες σε επαφή είχε AIDS τα χάπια θα σου μειώσουν τις πιθανότητες να κολλήσεις κατά 80%.

Οι πιθανότητες να κολλήσεις από κολπική επαφή με γυναίκα πάσχουσα, εφόσον δεν έχεις τραύματα στον πούτσο και αυτή δεν είχε αίμα στο μουνί, είναι 3/10000. Με τα χάπια οι πιθανότητες γίνονται 3/50000.

Το φάρμακο μην το αναζητήσεις σε φαρμακεία. Δεν το έχουν. Διατίθεται μόνο από κέντρα λοιμώξεων, όπως το Νοσοκομείο Συγγρός και τα αρμόδια τμήματα AIDS σε επαρχιακά Νοσοκομεία. Στο δίνουν δωρεάν. Μπορείς να το αρχίσεις εντός 72 ωρών από την επαφή. Θα στο δώσουν δωρεάν. Ακόμη καλό είναι να κάνεις ένα εμβόλιο για ηπατίτιδα Β σε ένα φαρμακείο. Αυτό κοστίζει 15 ευρώ.

Τα παραπάνω είναι οι τελευταίες οδηγίες του ΠΟΥ για άτομα που έχουν εκτεθεί και δεν είναι δικά μου. Τα είχα ξαναγράψει. Καλό θα ήταν να γίνουν sticky κάπου για να τα γνωρίζουν όλοι.

Μην σκεφθείς το ενδεχόμενο παρενεργειών. Το διπλό σχήμα στη μορφή του COMBIVIR για ένα μόνο μήνα δεν προκαλεί παρενέργειες.
 

kokolongos

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Νοε 2005
Μηνύματα
2.421
Κριτικές
28
Like
19
Πόντοι
6.775
δίκαιο έχει ο jedai...... τετοια bourdela πρέπει να είναι κλειστά.......άκου τσιγγάνα.......φτού κακά.....
τι φταιει ρε μεγαλε το μπουρδελο που εχει τσιγγανα,οι μαλακες που την γαμανε φταινε,δεν τους βαζει κανενας με το ζορι.

οσο για τον φιλο που ανησυχει ας ησυχασει,η πιθανοτητα να κολησε με τον τροπο που αναφερει ειναι απειροελαχιστη,και γενικα μην αγχωνεσαι τοσο πολυ γιατι στο τελος θα πας απο καρδια.τιποτα δεν εχεις,,,μια ιωσουλα και μπολικο αγχος
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Επειδή δεν είναι μόνο το AIDS που μεταδίδεται σεξουαλικά, αλλά και η ηπατίτιδα κλπ, και επειδή ότι και να λέμε εδώ δεν αντικαθιστά τον γιατρό και τις εξετάσεις, καλύτερα να πήγαινε σε έναν γιατρό και να έπαιρνε μία καθοριστική απάντηση, για να του φύγει το άγχος που θα επιδεινώσει και τα υπόλοιπα προβλήματά του.

Τώρα για το πως πήγε με την τριχωτή γύφτισα... όταν φίλε ξεμπλέξεις και σου φύγει το άγχος να αναρωτηθείς μήπως πρέπει να βελτιώσεις τα κριτήριά σου  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom