Νέα

Χειροτέρο πέος μετά τη φίμωση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xristos1000
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

πως ειναι πιο ομορφο και αρεσει πιο πολυ στις γυ�

  • χωρις περιτομη

    Ψήφοι: 3 21,4%
  • με περιτομη

    Ψήφοι: 11 78,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    14

ugabuga

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2007
Μηνύματα
239
Like
0
Πόντοι
1

Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ήταν τόσο πολλά και σημαντικά τα πλεονεκτήματα της περιτομής, που έλεγα γιατί δεν πάμε όλα τα μωρά αγοράκια να τους κάνουμε, ανεξαρτήτως φίμωσης!!! Τελικά κάτι ξέρουν άλλοι λαοί που το έχουν ως έθιμο (κυρίως θρησκευτικό, όπως Μουσουλμάνοι και Εβραίοι). Ένα που θυμάμαι, που νομίζω κάποιος ήδη το ανέφερε είναι ότι ελαχιστοποιούνται κατά πολύ οι πιθανότητες να κολλήσεις κάποιο αφροδίσιο νόσημα, συμπεριλαμβανομένου και του AIDS.

Ποια ακριβώς είναι τα «πολλά και σημαντικά τα πλεονεκτήματα της περιτομής»; Αυτό μου θυμίζει τη λεγόμενη «Αμερικάνα» εγχείριση που έκαναν παλιότερα στα μωρά παιδιά και τους αφαιρούσαν αμυγδαλές και κρεατάκια με τη μία όταν ήταν μικρά. Απλά τους ήρθε τους Αμερικάνους γιατρούς να τα αφαιρούν επειδή δεν έβρισκαν χρήση για αυτούς τους αδένες (ήθελαν να βγάλουν και κάνα φράγκο) και το πέρασαν σαν μόδα και στον υπόλοιπο κόσμο.

Μετά από μερικά χρόνια αντιλήφθηκαν ότι οι αμυγδαλές τουλάχιστον ήταν απαραίτητες (εκτός και αν είχαν κάποιο πρόβλημα) και σταμάτησαν να τις βγάζουν. Έτσι λοιπόν και με την περιτομή. Επειδή δε μπορούμε να αντιληφθούμε αν έχει κάποια χρησιμότητα το «πετσάκι» δεν πάει να πει ότι θα αρχίσουμε να το κόβουμε και αβέρτα.

Το ότι το κάνουν Μουσουλμάνοι και Εβραίοι δε μας αφορά, γιατί είναι ένα έθιμο που επιβλήθηκε για λόγους υγείας. Ας σκεφτούμε μόνο την περιοχή όπου ζούσαν, με όλη τη ζέστη και τη σκόνη αλλά με τις τότε συνήθειες πλυσίματος. Είναι λογικό λοιπόν για εκείνους τους λαούς και εκείνες τις περιοχές να ήταν απαραίτητο. Το ότι το κάνουν από τους αρχαίους καιρούς δε μας λέει τίποτα, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να φοράνε οι γυναίκες φερετζέ απλά και μόνο επειδή οι Μουσουλμάνοι το κάνουν από τα αρχαία χρόνια.

Στη σημερινή εποχή στην Ευρώπη που μένουμε με τις τωρινές συνθήκες υγιεινής το «πετσάκι» προστατεύει γιατί δεν αφήνει την άκρη του πέους εκτεθειμένη. Ρωτήστε δερματολόγο.

Δεύτερον: Ο αδελφός μου είχε πρόβλημα, το οποίο φυσικά δεν γνωρίζα, (ίσως ως αγόρι να τα είχε πει με τον πατέρα μου ή με κανέναν), και επειδή πονούσε φρικτά πέρασε μεγάλο μέρος της εφηβικής ζωής του έχοντας αποτυχημένες σεξουαλικές επαφές. Μην πιάσω τα ψυχολογικά προβλήματα που του δημιούργησε αυτό, άντρες είστε καταλαβαίνετε φαντάζομαι. Μέχρι με ναρκωτικά είχε μπλέξει. Ευτυχώς βρέθηκε μια κοπέλα που τον αγάπησε αρκετά, και τον πίεζε έντονα να δει γιατρό και να κάνει κάτι, χωρίς να τον αγχώνει όμως κιόλας. Έτσι πήγε κι έκανε περιτομή γύρω στα 21-22 εκεί γύρω... Τις πρώτες μέρες τον άκουγα από το δωμάτιό του να κλαίει και τον λυπόταν η ψυχή μου, πρέπει να έχει φρικτούς πόνους. Όμως μετά η ζωή του άλλαξε. ΆΡχισε να έχει μια φυσιολογική σεξουαλική ζωή, κι όλα έστρωσαν. Δεν προλαβαίναμε τις γκόμενες μετά... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ!!!!

Κρίμα για αυτό που έπαθε ο αδερφός σου, αλλά πάλι μου φαίνεται τραβηγμένο να τα έπαθε όλα αυτά από φίμωση. Σε περίπτωση φίμωσης η περιτομή είναι απαραίτητη, αλλά το παράδειγμα του προβλήματος του αδερφού σου δε μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα υπέρ μιας μή απαραίτητης (από ιατρικής άποψης) περιτομής.

Τρίτον: Μετά τα επιστημονικά, να σου απαντήσω και ως γυναίκα, μια και - λογικό είναι! - αυτό σε καίει τώρα. Η γνώμη μου είναι πως είναι ωραιότατο, καθαρότατο, κάνει καλύτερη "επαφή", και είναι πιο ελκυστικό και βολικό στον στοματικό έρωτα. Οι Ελληνίδες έχουν συνηθίσει στα μη περιτετμημένα πέη, επειδή εδώ δεν πολυσυνηθίζεται η περιτομή, και έτσι δεν τις "χαλάει". Σ' άλλες χώρες το θεωρούν έως και αηδιαστικό το πέος με το πετσάκι. Θυμάμαι ολόκληρο επεισόδιο του Sex & the city που οι 4 γκόμενες που πρωταγωνιστούσαν, έκραζαν έναν τύπο επειδή δεν είχε περιτομή και μιλούσαν με τις πιο αηδιασμένες γκριμάτσες που μπορείς να φανταστείς για το πέος του. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί όλοι στις τσόντες έχουν περιτομή...

Στις τσόντες έχουν περιτομή λόγω μόδας. (βλέπε παραπάνω για Αμερικάνικες μόδες).  Στο Sex & the City ουσιαστικά ειρωνεύονταν την κατάσταση στην οποία στην Αμερική σήμερα τα απερίτμητα πέη τους φαίνονται αηδιαστικά. Δεν το προέβαλαν σαν το στάνταρ που θα έπρεπε να ακολουθούν όλοι, ας μη λαμβάνουμε το λάθος μήνυμα.

Το ίδιο πρόβλημα διαπραγματεύτηκε και μια σειρά επεισοδίων του Nip/Tuck, στην οποία ένας πιτσιρικάς έφτασε στο σημείο να προσπαθήσει να κάνει περιτομή μόνος του για να μην τον κοροϊδεύουν στο σχολείο!

Παρεμπιπτόντως, στην Ευρώπη ΔΕ θεωρείται αηδιαστικό το απερίτμητο πέος, γιατί απλά δεν έχει εξαπλωθεί πολύ η μόδα της Αμερικής.

Με τον ίδιο τρόπο τα ξυρισμένα μουνιά στις τσόντες δεν εμφανίζονταν συχνά τη δεκαετία του ’70 και στις αρχές του ’80. Απλά είναι μια μόδα. Αλλά άλλο το να ξυρίζεις το μουνί ή τα αρχίδια σου και άλλο να κάνεις εγχείριση που δεν τη χρειάζεσαι.
 

Επισκέπτης
επειδή έκανα περιτομή μικρός λόγω φίμωσης και έχω διαβάσει σχετικά σας πληροφορώ :

1ον  .επειδή το πουτσοκέφαλο είναι μονίμως ακάλυπτο,η συνεχής τριβή με το σώβρακο σε καθιστά να μην χύνεις εύκολα κατά την σεξουαλική πράξη

2ον . επειδή το πουτσοκέφαλο είναι μονίμως ακάλυπτο, αφροδίσια νοσήματα και ιοί είναι δυσκολότερο να αναπτυχθούν. είναι γνωστό ότι αναπτύσονται ευκολότερα σε συνθήκες υγρασίας και πουτσίλας ,κατουρίλας όταν το πουτσοκέφαλο καλύπτεται.

3ον  . είναι πιο καθαρός ο πούτσος και πιο σκληρό το πουτσοκέφαλο γαι βασιλικά τσιμπούκια και ανελέητα καρφώματα. :rockon: :rockon:
μετα απο αυτο το μινιμα το χαοσ!!!!μετα απο αυτο πιστευο το θρεντ πρεπει να κλιδοθει!!!
ο καυλεουμπασ σινεμπουρδελιαρισ τα ειπε ολα!!!τελοσ!!!! :rockon: :rockon:
 

Velvet

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
108
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπέρα ugabuga!

Μερικές διευκρινήσεις:


Ποια ακριβώς είναι τα «πολλά και σημαντικά τα πλεονεκτήματα της περιτομής»; Αυτό μου θυμίζει τη λεγόμενη «Αμερικάνα» εγχείριση που έκαναν παλιότερα στα μωρά παιδιά και τους αφαιρούσαν αμυγδαλές και κρεατάκια με τη μία όταν ήταν μικρά. Απλά τους ήρθε τους Αμερικάνους γιατρούς να τα αφαιρούν επειδή δεν έβρισκαν χρήση για αυτούς τους αδένες (ήθελαν να βγάλουν και κάνα φράγκο) και το πέρασαν σαν μόδα και στον υπόλοιπο κόσμο.

Μετά από μερικά χρόνια αντιλήφθηκαν ότι οι αμυγδαλές τουλάχιστον ήταν απαραίτητες (εκτός και αν είχαν κάποιο πρόβλημα) και σταμάτησαν να τις βγάζουν. Έτσι λοιπόν και με την περιτομή. Επειδή δε μπορούμε να αντιληφθούμε αν έχει κάποια χρησιμότητα το «πετσάκι» δεν πάει να πει ότι θα αρχίσουμε να το κόβουμε και αβέρτα.

Το ότι το κάνουν Μουσουλμάνοι και Εβραίοι δε μας αφορά, γιατί είναι ένα έθιμο που επιβλήθηκε για λόγους υγείας. Ας σκεφτούμε μόνο την περιοχή όπου ζούσαν, με όλη τη ζέστη και τη σκόνη αλλά με τις τότε συνήθειες πλυσίματος. Είναι λογικό λοιπόν για εκείνους τους λαούς και εκείνες τις περιοχές να ήταν απαραίτητο. Το ότι το κάνουν από τους αρχαίους καιρούς δε μας λέει τίποτα, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να φοράνε οι γυναίκες φερετζέ απλά και μόνο επειδή οι Μουσουλμάνοι το κάνουν από τα αρχαία χρόνια.

Στη σημερινή εποχή στην Ευρώπη που μένουμε με τις τωρινές συνθήκες υγιεινής το «πετσάκι» προστατεύει γιατί δεν αφήνει την άκρη του πέους εκτεθειμένη. Ρωτήστε δερματολόγο.

Τις πληροφορίες τις είχα πάρει από περιοδιά για εγκύους και νέους γονείς. Δυστυχώς πάνε 6 χρόνια από τότε και δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο πέραν αυτού που ανέφερα. Είμαι όμως σίγουρη ότι έτσι το παρουσιάζαν και για να το υποστηρίξουν παρουσίαζαν μελέτες και στατιστικές και ερεύνες... Αυτό βέβαια, δεν αποκλείει καθόλου αυτό που λες κι εσύ. Είναι πολύ πιθανό να είναι κλόπυ-πέιστ από αντίστοιχα Αμερικάνικα περιοδικά αυτά τα άρθρα. Οι Αμερικάνοι έχουν επίσης μία τάση να εμβολιάζουν για τα ΠΑΝΤΑ και δεν αφήνουν τα παιδάκια να κολλήσουν και καμμιά παιδική αρρώστια, οι οποίες κατά τους Ευρωπαίους, κάνουν καλό, γιατί "εξασκείται" το ανοσοποιητικό σύστημα. Πέραν όμως του πόσο τραβηγμένο ήταν το άρθρο, δεν νομίζω να ήταν ψευδές.

Δεν θεωρώ πανάκεια το ό,τι κάνουν οι Μουσουλμάνοι και οι Εβραίοι, ως εκ τούτου τα σχόλια περί φερετζέ τα παρακάμπτω θεωρώντας τα άστοχα. Κρατάω αυτό που λες για τους λόγους υγιεινής το οποίο είναι σωστό. Και γενικά είμαι της άποψης ότι αν κάτι είναι σωστό, δεν πρέπει να μας απασχολεί και τόσο από που προέρχεται, αλλά αν και κατά πόσο θα μπορούσε να μας βοηθήσει και μας σε κάτι.


Κρίμα για αυτό που έπαθε ο αδερφός σου, αλλά πάλι μου φαίνεται τραβηγμένο να τα έπαθε όλα αυτά από φίμωση. Σε περίπτωση φίμωσης η περιτομή είναι απαραίτητη, αλλά το παράδειγμα του προβλήματος του αδερφού σου δε μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα υπέρ μιας μή απαραίτητης (από ιατρικής άποψης) περιτομής.

Εδώ τώρα δεν ξέρω αν δεν τα μετέφερα εγώ με σαφήνεια, αλλά... το ίδιο λέμε! Για την περίπτωση που δεν ήμουν σαφής λοιπόν, να πω ότι ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και ήταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Για λόγους που εσείς οι άντρες προφανώς κατανοείτε καλύτερα, απλά καθυστέρησε να ζητήσει βοήθεια και να βρει λύση. Ντροπή; Φόβος; Άγχος; Αμέλεια; Δεν ξέρω γιατί το είχε αφήσει τόσο. Τα προβλήματα λοιπόν, δεν προέκυψαν απο τη φίμωση, αλλά από το ότι δεν την αντιμετώπισε όπως πρέπει, που σημαίνει: Απευθύνομαι σε γιατρό και ακολουθώ τις οδηγίες του. Όταν το έκανε, τα προβλήματα λύθηκαν. Συμφωνώ απόλυτα λοιπόν, ότι πρέπει να γίνεται όταν είναι απαραίτητη από ιατρικής άποψης. Γι' αυτό και ανέφερα το παράδειγμα του αδελφού μου, ώστε αν κάποιος διστάζει για οποιοδήποτε λόγο, να μην το αφήνει να διαιωνίζεται, αλλά να πάει σε γιατρό, αγνοώντας δευτερεύοντα αισθητικά θέματα.

Στις τσόντες έχουν περιτομή λόγω μόδας. (βλέπε παραπάνω για Αμερικάνικες μόδες).  Στο Sex & the City ουσιαστικά ειρωνεύονταν την κατάσταση στην οποία στην Αμερική σήμερα τα απερίτμητα πέη τους φαίνονται αηδιαστικά. Δεν το προέβαλαν σαν το στάνταρ που θα έπρεπε να ακολουθούν όλοι, ας μη λαμβάνουμε το λάθος μήνυμα.

Το ίδιο πρόβλημα διαπραγματεύτηκε και μια σειρά επεισοδίων του Nip/Tuck, στην οποία ένας πιτσιρικάς έφτασε στο σημείο να προσπαθήσει να κάνει περιτομή μόνος του για να μην τον κοροϊδεύουν στο σχολείο!

Παρεμπιπτόντως, στην Ευρώπη ΔΕ θεωρείται αηδιαστικό το απερίτμητο πέος, γιατί απλά δεν έχει εξαπλωθεί πολύ η μόδα της Αμερικής.

Με τον ίδιο τρόπο τα ξυρισμένα μουνιά στις τσόντες δεν εμφανίζονταν συχνά τη δεκαετία του ’70 και στις αρχές του ’80. Απλά είναι μια μόδα. Αλλά άλλο το να ξυρίζεις το μουνί ή τα αρχίδια σου και άλλο να κάνεις εγχείριση που δεν τη χρειάζεσαι.

Και εδώ συμφωνούμε. Το παράδειγμα το έφερα χαριτολογώντας, για να ξεαγχωθεί ο φίλος μας που φοβόταν ότι δεν θα αρέσει πια στις γυναίκες. Να δει ότι υπάρχουν και κάποιες που το προτιμούν κιόλας, όχι απλώς δεν το "περιφρονούν".

Κλείνοντας, θέλω απλά να τονίσω τη θέση μου. Αν υπάρχει λόγος υγείας σαφώς και να γίνει, χωρίς άγχος για το αν θα αρέσει μετά ή όχι. Δεν παροτρύνω κανέναν να πάει να σφαχτεί για λόγους αισθητικής, είτε αυτό λέγεται γαλλική μυτούλα, είτε βυζί που αψηφά τους νόμους της βαρύτητας, είτε "ξεσκέπαστο" πέος. Τα γούστα διαφέρουν και ο καθένας μπορεί απλά να βρει κάποιον που θα τον προτιμά ακριβώς γι' αυτό που είναι και όχι όπως θα ήθελε να είναι.

 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
αυτο το τελευταιο που ειπες βελβετ ειναι παρα πολυ σωστο δεν γινεται να αρεσουμε σε ολους. οποτε ας κοιταξουμε να αρεσουμε πανω απ'ολα στον εαυτο μας, για ολους υπαρχει καποιο 'ετερον ημιση'
 

ugabuga

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2007
Μηνύματα
239
Like
0
Πόντοι
1
...ως εκ τούτου τα σχόλια περί φερετζέ τα παρακάμπτω θεωρώντας τα άστοχα.

Μα ίσα ίσα που το θεωρώ πολύ εύστοχο και γι’ αυτό το ανέφερα. Είναι και αυτή μια συνήθεια που εξυπηρετούσε (και εξυπηρετεί ίσως) στόχους & καταστάσεις που αφορούν στους ανθρώπους που κατοικούν στις περιοχές όπου συνηθίζεται.

Όπως και ο φερετζές λοιπόν, έτσι και η περιτομή εξυπηρετούν πράγματα που δεν έχουν σχέση με το δικό μας τρόπο ζωής. Ο φερετζές εξυπηρετούσε κυρίως την έντονη καταπίεση της γυναίκας, ενώ η περιτομή εξυπηρετούσε λόγους υγιεινής. Κανένα από τα δύο δεν έχει σχέση με μας, αφού σήμερα και η αντιμετώπιση της γυναίκας είναι (ή θα έπρεπε να είναι) διαφορετική ενώ και οι συνθήκες υγιεινής δε καθιστούν την περιτομή απαραίτητη για όλους τους άντρες.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.307
Κριτικές
1
Like
790
Πόντοι
96
  Επενερχομαι στο θέμα για να διευκρινησω οτι εγω ημουν 16 ΠΡΙΝ απο καμια 20αρια χρονια που οι επεμβασεις δεν ηταν ετσι απλες!!

  Η ουσια ειναι οτι δεν θα πατε να κάνετε περιτομη επειδη οι πορνοσταρ  εχουν κανει αλλα σε συνενοηση με καποιον ΓΙΑΤΡΟ επειδη ΕΧΕΤΕ προβλημα οτι δεν αποκαλυπτεται το κεφαλακι σε συνδυασμο με λόγους καθαριοτητας!!
Το τι αρεσει στις γκομενες δεν σας ενδιαφερει-σημερα τους αρεσει αυτο αυριο κατι αλλο δεν θα βρειτε νόημα

  Εγω ΤΟΤΕ δεν ειχα πολλες επιλογες οποτε εκανα το καντο μονος σου :mastrubate γιατι η εχγειρηση ΤΟΤΕ ηταν με ολικη αναισθησια και νυστερι που λίγο να κουνιοτανε θα γινομουν σαν τον Abdul πριν το Axe!!! Σημερα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες και μεγαλύτερη ανεση να πεις το προβλημα σου (γιατρε παω να τον παιξω και ποναω!!!!)

  Αυτα και μια και ειμαστε στα ιατρικα ποτε κανει να πηδηξεις μετα την γεννα γιατι ετσι που πάμε θα ξαναπάθω φίμωση!!!!
 

ulisse

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2008
Μηνύματα
12
Like
4
Πόντοι
0
τελικα δε μας ειπατε ποσο κοστισε η επεμβαση πανω-κατω???
 
OP
OP
X

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Εδω και τρεις μερες εχω βγαλει τα ραμματα αλλα ακομα ειναι πολυ αμορφο.
Ο χαλινος ειναι πρησμενος και υπαρχουν δυσμορφιες.
Για να γαμησω οπως παλια θα παρει κανα εννιαμηνο μου φενεται.
Γαμωτο.
 

saakis

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2008
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Εμενα η παινεμενη μου μου αρεσει οπως ειναι...με τα σεα της και τα μεα της!
 

Επισκέπτης
Εχω κανει και εγω περιτομη λογω φιμωσης πριν απο δεκαπεντε χρονια.

Η επεμβαση εγινε απο ουρολογο με τοπικη αναισθησια και νυστερι,πηρε κανα μηνα για να συνελθει οριστικα το τσουτσουνακι μου,αλλα δεν ειχα καμμια παρενεργεια και ουτε εχω απο τοτε.Το μονο που θυμαμαι καθαρα ειναι οι πλυσεις με χλιαρο χαμομηλι που εκανα στον"ασθενη"για να φυγουν τα ραματα πιο ευκολα.

Η περιτομη σαν επεμβαση ειναι οντως κατι που ειναι καλο να γινεται για λογους που εχουν ηδη αναφερθει στο thread απο τον pitsi και αλλους,οποτε Χρηστακη χαλαρωσε και σε λιγο καιρο θα εισαι μια χαρα.
 
OP
OP
X

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Χρηστακη χαλαρωσε και σε λιγο καιρο θα εισαι μια χαρα.
εδω και τρεις μερες εχω βγαλει τα ραμματα και ειναι ακομα χαλια.
Εσενα σε ποσο καιρο ξεπρηστηκε ο χαλινος?
 

dISCO

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
294
Like
0
Πόντοι
1
δηλαδη οποιος δεν εχει κανει και δεν τον ενοχλει ειναι κακο?
οταν λετε για λογους καθαριοτητας τι εννοειτε?
 
OP
OP
X

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
δηλαδη οποιος δεν εχει κανει και δεν τον ενοχλει ειναι κακο?
οταν λετε για λογους καθαριοτητας τι εννοειτε?
Εμενα το μονο που με ικανοποιει ειναι οτι το εχουν οι περισσοτεροι πορνοσταρ.
 

Επισκέπτης
εδω και τρεις μερες εχω βγαλει τα ραμματα και ειναι ακομα χαλια.
Εσενα σε ποσο καιρο ξεπρηστηκε ο χαλινος?
Αν ειχα καποια παρενεργεια θα το θυμομουνα,τετοια ζητηματα ειναι ευαισθητα για μας τους αντρες.Απλα οταν εβγαλα τα ραμματα(με την χαμομιλομεθοδο)εμεινα"αδρανης"για καμμια δεκαρια μερες αν θυμαμαι καλα κιολας...

Καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου και να του εξηγησεις τι προβλημα εχει παρουσιαστει,ισως να ειναι κατι φυσιολογικο.Εαν παλι ειναι επιπλοκη,αυτος θα σε συμβουλεψει καλυτερα απο εναν διαδικτυακο καφενε...
 

Επισκέπτης
δηλαδη οποιος δεν εχει κανει και δεν τον ενοχλει ειναι κακο?
οταν λετε για λογους καθαριοτητας τι εννοειτε?
Το πετσακι που καλυπτει την βαλανο,παρακρατα υπολειματα ουρων,σπερματος και γενικα εμποδιζει την καθαριοτητα του πεους,με κινδυνο διαφορων μολυνσεων,μυκητιασεων κλπ.Απαξ και εχεις κανει περιτομη ειναι πανευκολο να καθαριζεις την βαλανο.

Αν δεν εχεις προβλημα φιμωσης δεν ειναι απαραιτητο να κανεις περιτομη(εκτος και αν θες να γινεις ραβινος)αλλα τελος παντων ειναι ΚΑΛΟ να γινεται.Ο.Κ.?
 

Επισκέπτης
Το πετσακι που καλυπτει την βαλανο,παρακρατα υπολειματα ουρων,σπερματος και γενικα εμποδιζει την καθαριοτητα του πεους,με κινδυνο διαφορων μολυνσεων,μυκητιασεων κλπ.Απαξ και εχεις κανει περιτομη ειναι πανευκολο να καθαριζεις την βαλανο.

Aυτά αφορούν τους βρωμιάριδες ...
Ο βρωμιάρης και με πετσάκι και χωρίς πετσάκι ... πάλι μπίχλας θα είναι .

Άν είσαι εκ φύσεως καθαρός άνθρωπος , δε σε εμποδίζει το πετσάκι ΠΟΥΘΕΝΑ .
Πάνε οι εποχές που ο άνθρωπος έκανε μπάνιο κάθε Σάββατο. Τώρα , οι άνθρωποι κάνουν μπάνιο το λιγότερο 1 φορά την ημέρα .
Για να μην αναφερθώ και στο "τοπικό" πλύσιμο ...
 
OP
OP
X

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
δλδ φιλε supermouse σε ενα μηνα το εκανες οπως πριν?
Εμενα τα ραμματα μου τα εβγαλε ο γιατρος αλλα ερεθιστηκε καπως,οταν ο  βαλανος ακουμπαει καπου τσουζει.
 

Επισκέπτης
Aυτά αφορούν τους βρωμιάριδες ...
Ο βρωμιάρης και με πετσάκι και χωρίς πετσάκι ... πάλι μπίχλας θα είναι .

Άν είσαι εκ φύσεως καθαρός άνθρωπος , δε σε εμποδίζει το πετσάκι ΠΟΥΘΕΝΑ .
Πάνε οι εποχές που ο άνθρωπος έκανε μπάνιο κάθε Σάββατο. Τώρα , οι άνθρωποι κάνουν μπάνιο το λιγότερο 1 φορά την ημέρα .
Για να μην αναφερθώ και στο "τοπικό" πλύσιμο ...
Καθε μερα πλενομαι Δημητρη,και παντοτε πριν την σεξουαλικη επαφη εννοειται,αλλα αν ρωτησεις κανα γιατρο αυτα θα σου πει.Η περιτομη ειναι καλο να γινεται(δεν λεω απαραιτητο)για λογους καθαριοτητας και υγιεινης.Ειναι απαραιτητη σε περιπτωσεις φιμωσης.

Χρηστο μετα απο τοσα χρονια ειλικρινα δεν θυμαμαι,αλλα μετα απο ενα(εναμιση?)μηνα ολα ηταν ενταξει.Η βαλανος ειναι φυσιολογικο να ερεθιζεται τωρα που δεν καλυπτεται απο το πετσακι,αλλα με τον καιρο θα αναισθητοποιηθει ελαφρα,κατι που εχει και τα πλεονεκτηματα του...Τα ανελυσε αυτα ο pitsi πιο πισω.
 

saakis

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2008
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Τα πραγματα ειναι απλα...Ολα πανω μας εχουν τον ρολο τους και γι αυτο μας τα εδωσε η μαμα φυση! Αν ηθελε το πουτσοκεφαλο να ηταν γυμνο θα το ειχε κανει απο μονη της...Δεν θα χρειαζοταν εμας! Τα αλλα ολα ειναι εκ του περισσου και εκ του πονηρου...
 

Επισκέπτης
Καθε μερα πλενομαι Δημητρη,και παντοτε πριν την σεξουαλικη επαφη εννοειται,αλλα αν ρωτησεις κανα γιατρο αυτα θα σου πει.Η περιτομη ειναι καλο να γινεται(δεν λεω απαραιτητο)για λογους καθαριοτητας και υγιεινης.Ειναι απαραιτητη σε περιπτωσεις φιμωσης.

Φίλε supermouse ,

Δε λέω όχι στην για λόγους υγείας περιτομή.
Αλλά στην για λόγους τάχα καθαριότητας και υγιεινής περιτομή , θα πώ ΟΧΙ . Αυτά που λές είναι προφάσεις ...
Είναι σα να μου λές οτι επειδή λαδώνουν τα μαλλιά του κεφαλιού όταν δεν τα λούζεις , είναι καλύτερο  να ξυρίσεις το κεφάλι σου .

Και το ξαναλέω : Όταν είσαι εκ φύσεως καθαρός άνθρωπος , δε χρειάζεσαι περιτομή !
(και δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom