Νέα

Υπέρ των πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας από funds ο Άρειος Πάγος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα EXOTIKOS_ERASTHS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 558
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
508
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
206
Ρε βλάκα σου προσβάλλαμε τους πολιτικούς και μας έχεις ζαλίζει ! Γίδι ! Μας ζάλισες με αυτό το σάιτ!
Δεν είμαι δημοσιογραφος ρε γίδι!
Αν ησουν δημοσιογραφος θα εγραφες δε θα εκλεβες και δε θα μας επρηζες τα παπαρια με τη μαλακια σου
 

Noname_GR

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
727
Κριτικές
5
Like
2.886
Πόντοι
726
Αν ησουν δημοσιογραφος θα εγραφες δε θα εκλεβες και δε θα μας επρηζες τα παπαρια με τη μαλακια σου
Τι να κλέψω ; Δεν σε καταλαβαίνω ! Τέλος πάντων ! Λυσε τα θέματα σου ψυχακια
 

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
508
Κριτικές
1
Like
1.155
Πόντοι
206
Αλλο ενα ξεβρακωμα στο bou, ο ανυπαρκτος
Ταυτότητα καρφωθηκε
 

foulas

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2010
Μηνύματα
111
Like
38
Πόντοι
1
Κανενα σπιτι σε χερια μπαταχτση !!! Θελετε ολοι σπιτια και λουσα αλλα δεν μπορειτε να τα πληρωσετε. Προβλημα σας μετα , οχι δικο μας
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
580
Κριτικές
60
Like
3.540
Πόντοι
10.335
Κανενα σπιτι σε χερια μπαταχτση !!! Θελετε ολοι σπιτια και λουσα αλλα δεν μπορειτε να τα πληρωσετε. Προβλημα σας μετα , οχι δικο μας
Το θέμα είναι το κάναν δικό μας θέμα .
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.750
Like
67.959
Πόντοι
12.756
Κανενα σπιτι σε χερια μπαταχτση !!! Θελετε ολοι σπιτια και λουσα αλλα δεν μπορειτε να τα πληρωσετε. Προβλημα σας μετα , οχι δικο μας
δεν θες να βοηθησεις τον κοσμάκη τύπε ; συμπατριωτες σου ειναι :coffee:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
10
Like
1.354
Πόντοι
506
Εγιναν τεραστια λαθη στο τραπεζικο συστημα τη δεκαετια 2000-2009 που απορω πως ποτε κανεις δε μιλαει για αυτα. Καποια:
1. Απελευθερωση προσωπικου δανεισμου απο Γκαργκανα το 2002 στα 50.000 και απο εκει που για να παρεις ψυγειο με δοσεις απο Κωτσοβολο σε περνουσαν ακτινογραφια, πλεον η κουτση Μαρια εβγαλε 10 πιστωτικες
2. Χορηγηση στεγαστικων δανειων χωρις προκαταβολη απο τον δανειοληπτη και μαλιστα σε υψος που συχνα ξεπερνουσε το 100 % της αξιας του σπιτιου, με μαιμου εκτιμησεις κατι που δε χαλουσε τους δανειζομενους τοτε που επιαναν πχ 20.000 παραπανω απο το σπιτι με χαμηλα επιτοκια που τα ξοδευαν οπως ηθελαν. Πρωτιστως ομως ηταν εγκλημα της τραπεζας
3. Καμια λογικη στην αναλογια εισοδηματων με τις δοσεις του δανειου. Συχνα λαμβανονταν υποψη στις αξιολογησεις των δανειων, "επιπλεον εισοδηματα απο αλλες πηγες" που δηλωνε ο δανειοληπτης !!!!!!!!! και με αυτο εννοουνταν ελιες, ιδιαιτερα, ενοικια μαυρα, εισοδηματα μεγαλυτερα απο το δηλωθεν αφου οι μισοι επαγγελματιες δηλωναν οτι ηθελαν στην εφορια, κλπ και γενικα ο,τι μπορουσε κανεις να φανταστει
4. Ελλειψη Λευκου Τειρεσια

Γενικα μπουρδελο ητανε η κατασταση και παραμενει ακομα μπουρδελο
το 2001 υιοθετισαμε το Ευρω. Δεν ημουν Ελλαδα αλλα, ειχα φυλους με επιχειρησεις. Απο το 2001 και μετα το χρημα γενικα ειχε αρχισει να στερευει απο την αγορα, βογκουσαν. Αποκορυφωμα ο χρονος που αρχισαν να δινουν επιχειρηματικα δανεια, ενα τεμπε, τοτε αρχισαν τα χαμογελα, επι μποχεσα, εαν θημαμαι καλα.
Που θελω να καταληξω, ενας απο τους λογους που το κανανε ειναι για να μη φανουν τα αρνητικα του Ευρω. Να μη δυσαρεστησουν. Μη ξεχναμε η τραπεζα της Ελλαδας ειναι τραπεζα που εξυπηρετει τα συμφεροντα του ευρωσυστηματος. Δεν ειναι τραπεζα που υπηρετει το ελληνικο κρατος κ την αναπτυξη στην Ελλαδα..Οι τραπεζες ακουσαν οτι τους ειπαν οι διαχειριστες ευρωπαιοι , δωστε οτι φανταζεσται. Αυτο γινεται και σε αλλες χωρες που δεν αντεχουν το ε αλλα οι πολιτικοι τους αποφασισαν να υιοθετησουν το Ευρω, οχι βεβαια σε τοσο αισχρο σημειο. Π.χ Κροατια, θελουν να βαλουν κ τη Βουλγαρια αλλα οι βουλγαροι ουτε π θελουν να ακουσουν.

Η απατη ειναι με τα επιχειρηματικα δανεια, τα επιχειρηματικα ειναι το μεγαλο σκανδαλο, που ειναι και η μεγαλητερη πιτα των θαλασσοδανιων, εκει οι τραπεζες δεν εχουν καμια εξασφαλιση

Βαραναι τα νταουλια για τα δανεια των σπιτιων για να μη μαθουμε τι γινοτανε με τα επιχειρηματικα
 
Τελευταία τροποποίηση:

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
983
Κριτικές
4
Like
796
Πόντοι
366
Για πες μου το άλλο.
Ένας άνθρωπος πήρε δάνειο 150.000 πλήρωνε δόση 1700 και όταν θα έβγαινε στην σύνταξη η δόση θα πήγαινε στα 700.
Η σύνταξη που του βγήκε ήταν 2.400 με 13. 500 ένσημα βαρέα.
Δικαιούταν 90. 000 εφάπαξ.
Την σύνταξη του την πήγαν 1.100 και εφάπαξ δεν πήρε ποτέ.
Έχει υπόλοιπο 70.000 για το σπίτι ενώ έχει πληρώσει πάνω από 100.000.
Και τώρα αυτός ο άνθρωπος δικαιούται να του πάρουν το σπίτι?
Και πότε δεν είπε να μην πληρώσει. Αλλά να γίνει με τα νέα δεδομένα που τον έφερε το κράτος σε αυτήν την κατασταση
για πες μου ποια συνταξη σε ποιο ταμειο μειωθηκε 70%;
αφου ειχε συνταξη 1100 και η δοση ηταν 700 γιατι σταματησε να πληρωνει τελειως και δεν ζητησε διακανονισμο;
αφου ηξερε οτι η συνταξη θα πηγαινε 1100 και προφανως επαιρνε το μηνα 3000+ γιατι βγηκε στη συνταξη και δεν εμεινε αλλα 2 χρονια για να ξεπληρωσει το χρεος του;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.073
Πόντοι
8.006
Εκτός αν κάνει η τράπεζα έφεση και εκδικαστεί ξανά στο εφετείο και ακυρωθεί η απόφαση του ειρινοδικειου, περίπτωση ενός συγγενή μου. Τότε σου ζητάνε πίσω και αυτά που δεν έδινες για όσα χρόνια ήσουν στο νόμο Κατσέλη με απόφαση πρωτοδικείου; Έτσι μου είπε, για πες Αλεξ, λέει αλήθεια;
Eννοειται οτι αν χασεις μετα απο την εφεση, τοτε τα χρεη επανερχονται στην αρχικη τους μορφη. Πως αλλιως?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.073
Πόντοι
8.006
Kai συμπληρωνω: στην χώρα της διαφθορας και της ψηφοθηριας ας χασουμε την πρωτη κατοικια για χρεη.

Ας πληρωσει πρωτα η νδ κ ο συριζα τα εκατομυρια που χρωστανε, τα καναλια, ας μη χαριζοντε τα δανεια στους εκατομυριουχους και μετα τα ξαναλεμε.
Ως ποτε ο φτωχος κι αδυναμος θα ειναι το θύμα?
Φτωχος και αδυναμος ειναι αυτος που κανει το σκατο του παξιμαδι και πληρωνει νοικι, ή αυτος που πηρε δανειο για να εχει δικο του σπιτι και δεν το πληρωσε ποτε? Εγω όπου ρωτησω παντως, ολοι οι συνεπεις δανειοληπτες (ή μη δανειοληπτες) ειναι εξοργισμενοι με τα χαϊδεματα στους "φτωχους και αδυναμους".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.073
Πόντοι
8.006
Kai συμπληρωνω: στην χώρα της διαφθορας και της ψηφοθηριας ας χασουμε την πρωτη κατοικια για χρεη.
Ναι ρε μεγάλε. Αν πηρες δανειο που δεν μπορουσες να αποπληρωσεις για να αγορασεις σπιτι, να το χασεις. Και να πας να μεινεις στο νοικι. Οπως ολοι οσοι μενουν σε νοικι και δεν μπηκαν ποτέ στη διαδικασια να παρουν στεγαστικο δανειο και μετα να το πιστολιασουν και να το παιζουν σημερα "αδυναμοι". Δεν θα πεθανεις αν χασεις το σπιτι που δεν μπορεις να αποπληρωσεις. Τιποτα δεν θα παθεις. Να πας να μεινεις στο νοικι, εκει που ησουνα πριν.
 

vais77

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
1.247
Κριτικές
9
Like
5.152
Πόντοι
1.436
για πες μου ποια συνταξη σε ποιο ταμειο μειωθηκε 70%;
αφου ειχε συνταξη 1100 και η δοση ηταν 700 γιατι σταματησε να πληρωνει τελειως και δεν ζητησε διακανονισμο;
αφου ηξερε οτι η συνταξη θα πηγαινε 1100 και προφανως επαιρνε το μηνα 3000+ γιατι βγηκε στη συνταξη και δεν εμεινε αλλα 2 χρονια για να ξεπληρωσει το χρεος του;
Επειδή είσαι πονηρός 1ον εκεί που δουλευε ναυπηγεία Ελευσίνα ξέρεις πολύ καλά τι έγινε και ακόμα του χρωστάμε 8 μισθούς.
2ον είχε 13.500 ενσημα
3ον έπεσε τόσο πολύ η σύνταξη γιατί του κόψανε των μετάλλων από 900 σε 110
Και δεν σταμάτησε να πληρώνει ποτέ.
Πλήρωνε ότι είχε βγάλει ο νομος Κατσέλη. Και δεν είχε μόνο αυτό το δανειο
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.319
Πόντοι
1.706
Ναι ρε μεγάλε. Αν πηρες δανειο που δεν μπορουσες να αποπληρωσεις για να αγορασεις σπιτι, να το χασεις. Και να πας να μεινεις στο νοικι. Οπως ολοι οσοι μενουν σε νοικι και δεν μπηκαν ποτέ στη διαδικασια να παρουν στεγαστικο δανειο και μετα να το πιστολιασουν και να το παιζουν σημερα "αδυναμοι". Δεν θα πεθανεις αν χασεις το σπιτι που δεν μπορεις να αποπληρωσεις. Τιποτα δεν θα παθεις. Να πας να μεινεις στο νοικι, εκει που ησουνα πριν.
Συμφωνω, αρκει να ξεπληρωσει πρωτα η παραταξη σου το μισο δις που χρωσταει στις τραπεζες και μετα μου κουνας το δαχτυλο
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.992
Κριτικές
38
Like
451
Πόντοι
6.055
Απορω πως μερικοι εχουν πεσει απο τα συνεφα μαλον ζουν σε αλλη χωρα
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.003
Κριτικές
3
Like
10.483
Πόντοι
3.936
Συμφωνω, αρκει να ξεπληρωσει πρωτα η παραταξη σου το μισο δις που χρωσταει στις τραπεζες και μετα μου κουνας το δαχτυλο
μη του τα λες αυτά. θα σου πει ότι πληρώνουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.073
Πόντοι
8.006
Συμφωνω, αρκει να ξεπληρωσει πρωτα η παραταξη σου το μισο δις που χρωσταει στις τραπεζες και μετα μου κουνας το δαχτυλο
Πρώτον, το ενα ειναι ασχετο με το αλλο.
Δευτερον, η "παραταξη μου" εχει να δανειστει εστω και ενα ευρω πανω απο επτα χρονια. Η αυξηση της οφειλης προερχεται απο τοκους και προσαυξησεις.
Τριτον, θα ηταν πολυ ευκολο να αποπληρωσει το δανειο, με μια εκτακτη επιχορηγηση απο το κρατικο ταμειο, που αποτελει εξαλλου και τη μονη νομιμη χρηματοδοτηση των κομματων. Δεν το εκανε.
Τεταρτον. Το 75% της κρατικης επιχορηγησης, εχει κατασχεθει ηδη απο τις τραπεζες, και αποδιδεται απευθειας εκεί.
Πεμπτον. Τα δανεια της ΝΔ ειτε ετσι, ειτε αλλιως, εξυπηρετουνται και δεν εχουν καταγγελθεί.
Εκτον. Δεν ειμαστε 10 χρονων, να λεμε "αφου χρωστας εσυ, δεν πληρωνω ούτε εγω".
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.117
Like
11.602
Πόντοι
2.606
Πρώτον, το ενα ειναι ασχετο με το αλλο.
Δευτερον, η "παραταξη μου" εχει να δανειστει εστω και ενα ευρω πανω απο επτα χρονια. Η αυξηση της οφειλης προερχεται απο τοκους και προσαυξησεις.
Τριτον, θα ηταν πολυ ευκολο να αποπληρωσει το δανειο, με μια εκτακτη επιχορηγηση απο το κρατικο ταμειο, που αποτελει εξαλλου και τη μονη νομιμη χρηματοδοτηση των κομματων. Δεν το εκανε.
Τεταρτον. Το 75% της κρατικης επιχορηγησης, εχει κατασχεθει ηδη απο τις τραπεζες, και αποδιδεται απευθειας εκεί.
Πεμπτον. Τα δανεια της ΝΔ ειτε ετσι, ειτε αλλιως, εξυπηρετουνται και δεν εχουν καταγγελθεί.
Εκτον. Δεν ειμαστε 10 χρονων, να λεμε "αφου χρωστας εσυ, δεν πληρωνω ούτε εγω".
μήπως σας χρωστάμε κι ολας να βγάλουμε να ρίξουμε κανα ψιλό στο παγκάρι?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.319
Πόντοι
1.706
Πρώτον, το ενα ειναι ασχετο με το αλλο.
Δευτερον, η "παραταξη μου" εχει να δανειστει εστω και ενα ευρω πανω απο επτα χρονια. Η αυξηση της οφειλης προερχεται απο τοκους και προσαυξησεις.
Τριτον, θα ηταν πολυ ευκολο να αποπληρωσει το δανειο, με μια εκτακτη επιχορηγηση απο το κρατικο ταμειο, που αποτελει εξαλλου και τη μονη νομιμη χρηματοδοτηση των κομματων. Δεν το εκανε.
Τεταρτον. Το 75% της κρατικης επιχορηγησης, εχει κατασχεθει ηδη απο τις τραπεζες, και αποδιδεται απευθειας εκεί.
Πεμπτον. Τα δανεια της ΝΔ ειτε ετσι, ειτε αλλιως, εξυπηρετουνται και δεν εχουν καταγγελθεί.
Εκτον. Δεν ειμαστε 10 χρονων, να λεμε "αφου χρωστας εσυ, δεν πληρωνω ούτε εγω".
Α ναι? Ε τοτε θα ζητησω κι εγω εκτακτη επιχορηγηση να ξεπληρωσω το χρεος μου.
Αν μου δωσουν καλως....
Αν οχι τοτε γιατι θα διναν σε κόμμα εφοσον εχουμε ισονομια?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom