Νέα

Υπέρ των πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας από funds ο Άρειος Πάγος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα EXOTIKOS_ERASTHS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 558
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
στην ουσια του μυνηματος θα απαντησεις η αναγνωριζεις οτι εχω δικιο απλα δεν μπορεις να το παραδεχτεις;
Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία.

πάνω σε τι να σου απαντήσω;

το θέμα είναι πολυδιαστατο, διακρίνω όμως μια εκδικητικοτητα από μεριάς πολλών ανθρώπων είτε που ξεπληρώσαν το δάνειο, είτε δεν πήραν ποτέ γιατί ξέρανε ότι δεν θα το ξεπληρωσουν απέναντι σε αυτόν που θα το χάσει.

ναι ρε φιλε, αυτός που θα χάσει το σπίτι που θα ξεπληρωνε θα του το πάρει το fund, και αντί για 400€ ενοίκιο, θα το βάλει 800€

τώρα για το πόσο ηθικό είναι, να παίρνεις δάνειο για 100.000€ , να φτάνει στα 200.000€ , να το παίρνει άλλος, και μετά να μένεις χωρίς σπίτι, και να είσαι πάλι στο ενοίκιο ή άστεγος...

είναι κάποια πράγματα που είναι πολύ λεπτά...παρα πολύ λεπτά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: c79t

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
Ωραια τα παραμυθια, αλλά δεν εχουν δράκο. Ολοι γνωριζαν τι αποφαση θα βγει και ηταν απολυτως αναμενομενη. Σιγα μην χρειαζοταν διαρροη, ή σιγα μην υπηρχε και αγωνια για το αποτελεσμα. Παρεμπιπτοντως, ο Αρειος Παγος επι χρονια, ακολουθούσε αυτην ακριβως τη γραμμη που ειπε τωρα η Ολομελεια. Απλως το θεμα πηγε στην Ολομελεια, επειδη βγηκε μια διαφορετικη αποφαση απο ενα τμημα του Αρείου Παγου, για πρωτη φορα, το Φθινόπωρο. Θελετε να μου πειτε δηλαδη, οτι εως τωρα ειχαν "παγωσει" οι πλειστηριασμοι και τωρα με την αποφαση της Ολομελειας ξεπαγωσανε? Κοιμάστε υπνο βαθυ. Τιποτα δεν εχει αλλαξει ουσιαστικα. Απλως υπηρξε μια ψευτο-ελπίδα (όχι για τους γνώστες) ότι ισως κατι αλλαξει. Δεν εγινε, φυσικα. Και βεβαια ολο αυτο το νταβαντούρι γινεται εν οψει και εκλογών, να εχουμε να κανουμε συζητηση. Αντε καληνυχτα
δεν έχει δράκο γιατί θέλει να βάλει φυλακή το αφεντικό σου, ναι το μπασταρδο, το γιο του Χρυσου;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.987
Κριτικές
1
Like
30.673
Πόντοι
8.006
δεν έχει δράκο γιατί θέλει να βάλει φυλακή το αφεντικό σου, ναι το μπασταρδο, το γιο του Χρυσου;
Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Ποιος θα βαλει φυλακη ποιον, ποιος ειναι το αφεντικο μου, ποιος ειναι ο χρυσός, λυπαμαι αλλά δεν σε αντιλαμβανομαι. Εγω ειπα κατι απολυτως συγκεκριμενο και το αιτιολογησα. Και ειμαι και στον χώρο, άρα κατι παραπανω γνωριζω. Και μου απαντάς κατι ασυναρτησίες. Δεν εχω να ανταπαντησω επομενως κατι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.987
Κριτικές
1
Like
30.673
Πόντοι
8.006
καληνύχτα παπαγαλι της νέας τάξης πραγμάτων.

είπαμε σε ποστ μου δεν θα ξαναπαντησεις
Να με συγχωρέσει η μεγαλειοτητα σου, δεν ενθυμούμην οτι ειχες διατυπωσει τετοιο αιτημα. Τωρα που το ξερω θα το σκεφθω αν θα το ξανακανω. Μολαταύτα πολλά νεύρα βλέπω, να το κοιταξεις αυτο. Και αντι να λες παπαριές για παπαγάλους, θα σου συνιστούσα όταν μιλαει καποιος που γνωριζει πραγματα και ειναι του χώρου, να δινεις καποια βαση γιατι κατι μπορει να μαθεις. Με τα νταηλικια και τους εξυπνακισμούς, δεν προχωρησε ποτέ κανενας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinks

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.658
Like
16.405
Πόντοι
3.656
Να με συγχωρέσει η μεγαλειοτητα σου, δεν ενθυμούμην οτι ειχες διατυπωσει τετοιο αιτημα. Τωρα που το ξερω θα το σκεφθω αν θα το ξανακανω. Μολαταύτα πολλά νεύρα βλέπω, να το κοιταξεις αυτο. Και αντι να λες παπαριές για παπαγάλους, θα σου συνιστούσα όταν μιλαει καποιος που γνωριζει πραγματα και ειναι του χώρου, να δινεις καποια βαση γιατι κατι μπορει να μαθεις. Με τα νταηλικια και τους εξυπνακισμούς, δεν προχωρησε ποτέ κανενας.


Άλεξ ... ο πρόεδρος του ΔΣΑ μαζί με άλλους εκπροσώπους επαγγελματιών επιστημόνων στο τιτάνια χθες,
είπαν ότι ... το 30% δικηγόρων , ιατρών , μηχανικών κοκ ....
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ....

Από κουλτούρα λες το κάνουν ; Για την αλητεία ;;; είναι ΣΥΡΙΖΑίοι ;;;

ή γιατί δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν και αν πλήρωναν θα πείναγαν παιδιά ;;;
 

dalaidama

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2023
Μηνύματα
66
Like
181
Πόντοι
0
Μετά τη χθεσινή δημοσίευση της απόφασης της πλήρους Ολομέλειας του Αρείου Πάγου για τα funds, ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών (ΔΣΑ), με σημερινό ψήφισμά του καλεί την Πολιτεία να λάβει άμεσες νομοθετικές πρωτοβουλίες για την οριζόντια αναστολή των πλειστηριασμών της πρώτης κατοικίας.

Η πλακα ειναι οτι βγαλανε αποφαση σε δυο βδομαδες ενω θελει χρονια. Μιλαμε για απιστευτες καταστασεις. Να προλαβουν πριν τις εκλογες μηπως βγει αλλη κυβερνηση και δεν περασει.

Μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα πραγματικα και μαλιστα ενω η κυβερνηση χρωσταει 400 εκατομμυρια !
 

loukie_palouki

Νέο Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
0
Ειναι η πολιτισμενη μαφια του ελληνικου κρατους, κανει το μαυρο ασπρο σε μια μερα και σε οτι δεν βολευει καθυστερει αιωνες.
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.450
Like
4.939
Πόντοι
456
Μετά τη χθεσινή δημοσίευση της απόφασης της πλήρους Ολομέλειας του Αρείου Πάγου για τα funds, ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών (ΔΣΑ), με σημερινό ψήφισμά του καλεί την Πολιτεία να λάβει άμεσες νομοθετικές πρωτοβουλίες για την οριζόντια αναστολή των πλειστηριασμών της πρώτης κατοικίας.

Η πλακα ειναι οτι βγαλανε αποφαση σε δυο βδομαδες ενω θελει χρονια. Μιλαμε για απιστευτες καταστασεις. Να προλαβουν πριν τις εκλογες μηπως βγει αλλη κυβερνηση και δεν περασει.

Μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα πραγματικα και μαλιστα ενω η κυβερνηση χρωσταει 400 εκατομμυρια !


Ο Κουλης και συμμορία του χρωστάνε 400 μυρια και δεν ανοιγει ρουθούνι.....δεν τους ακουμπάει κανείς!
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
997
Κριτικές
4
Like
831
Πόντοι
366
πάμε παρακάτω
πήρα δάνειο 100.000€, έχασα τη δουλειά μου, μένω σε ένα σπίτι με δωρεάν ενοίκιο. γιατί να το πάρεις και να μην πάρεις το ακριβό και να με πας σε ένα φθηνότερο, ναι σε αλλη περιοχή, σε ένα μικρότερο, τόσο πήρες από τον κοσμάκη.
εσυ πηρες δανειο, δεν το πληρωσες και επειδη εισαι ανεργος θεωρεις οτι εχεις δικαιωμα να ζεις δωρεαν σε ενα σπιτι,
αυτος που ειναι ανεργος, δεν ειχε παρειι δανειο θα του δωσει το κρατος σπιτι;
οταν λοιπον το κρατος παρεχει δωρεαν ΣΕ ΟΛΟΥΣ τις ιδιες παροχες τοτε εχεις και εσυ δικαιωμα να μενεις δωρεαν σε ενα σπιτι που δεν ειναι δικο σου

Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία.

πάνω σε τι να σου απαντήσω;

το θέμα είναι πολυδιαστατο, διακρίνω όμως μια εκδικητικοτητα από μεριάς πολλών ανθρώπων είτε που ξεπληρώσαν το δάνειο, είτε δεν πήραν ποτέ γιατί ξέρανε ότι δεν θα το ξεπληρωσουν απέναντι σε αυτόν που θα το χάσει.

ναι ρε φιλε, αυτός που θα χάσει το σπίτι που θα ξεπληρωνε θα του το πάρει το fund, και αντί για 400€ ενοίκιο, θα το βάλει 800€
να απαντησεις σε αυτο που σε ρωταω,
γιατι ο ενας ανεργος να εχει σπιτι παροχη απο το κρατος και ο αλλος οχι;
γιατι ο ανεργος να μενει σε ενα σπιτι 200.000 που χρωσταει τα 150.000 και να το πληρωνων εγω που μενω στο ενοικιο ή σε σπιτι των 100.000
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

τι κατάργησε ο σύριζα; κάθε χρόνο μου έρχεται, όπως και σε συγγενείς - γνωστούς, ΕΝΦΙΑ.

πότε δεν καταργήθηκε. έχεις δικό σου ακίνητο;
εχω. το ξερω και ειρωνευομαι
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
997
Κριτικές
4
Like
831
Πόντοι
366
B
Ξεχνάς το ΤΑΠ και άλλους φόρους σχετικούς στο λογαριασμό ΔΕΗ
αν διαβασεις γραφω σε αλλο σημειο οτι η ξεφτιλα με το συστημα για τα ακινητα ειναι οτι δεν υπαρχει ΕΝΑΣ φορος. πληρωνεις ΕΝΦΙΑ αλλα παραλληλα πληρωνεις και φορο μεταβιβασης , κληρονομιας.
ας παρουν μια αποφαση να τα μαζεψουν ολα σε ενα φορο να ξερουμε τι μας γινεται
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
860
Κριτικές
1
Like
1.782
Πόντοι
206
Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία.

πάνω σε τι να σου απαντήσω;

το θέμα είναι πολυδιαστατο, διακρίνω όμως μια εκδικητικοτητα από μεριάς πολλών ανθρώπων είτε που ξεπληρώσαν το δάνειο, είτε δεν πήραν ποτέ γιατί ξέρανε ότι δεν θα το ξεπληρωσουν απέναντι σε αυτόν που θα το χάσει.

ναι ρε φιλε, αυτός που θα χάσει το σπίτι που θα ξεπληρωνε θα του το πάρει το fund, και αντί για 400€ ενοίκιο, θα το βάλει 800€

τώρα για το πόσο ηθικό είναι, να παίρνεις δάνειο για 100.000€ , να φτάνει στα 200.000€ , να το παίρνει άλλος, και μετά να μένεις χωρίς σπίτι, και να είσαι πάλι στο ενοίκιο ή άστεγος...

είναι κάποια πράγματα που είναι πολύ λεπτά...παρα πολύ λεπτά...
πλυ σωστα και εγω ειμαι ενας απο αυτους που δεν πηρα το 2004 δανειο ,αφου δεν ηταν δυνατον να βγαινω .Θα επρεπε να ακολουθηθει ας πουμε κατι σαν το παραδειγμα της Ιρλανδιας, βασικα πρεπει να εξετάζεται χωριστα ο κάθε δανειολήπτης .Ουτε ο μπαταχτζης, αλλα ουτε και ο οποιδήποτε απατεωνας τυπου Ματση Πατση να μπορει να φτιαχνει μια εταιρια με τα λεφτα αποι δανειο ψευτικο και να αγοραζει τσαμπα τα σπιτια του κοσμου και να κονομαει χοντρα.Σκεφφτηκατε πως πισω απο αυτά τα φαν μπορει να κρυβονται και πολιτικοι κορακια κλεφτες στην εΛΛΑΔΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΑς ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΎΠΩΣΗ.
 

vais77

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
1.263
Κριτικές
9
Like
5.162
Πόντοι
1.436
εσυ πηρες δανειο, δεν το πληρωσες και επειδη εισαι ανεργος θεωρεις οτι εχεις δικαιωμα να ζεις δωρεαν σε ενα σπιτι,
αυτος που ειναι ανεργος, δεν ειχε παρειι δανειο θα του δωσει το κρατος σπιτι;
οταν λοιπον το κρατος παρεχει δωρεαν ΣΕ ΟΛΟΥΣ τις ιδιες παροχες τοτε εχεις και εσυ δικαιωμα να μενεις δωρεαν σε ενα σπιτι που δεν ειναι δικο σου


να απαντησεις σε αυτο που σε ρωταω,
γιατι ο ενας ανεργος να εχει σπιτι παροχη απο το κρατος και ο αλλος οχι;
γιατι ο ανεργος να μενει σε ενα σπιτι 200.000 που χρωσταει τα 150.000 και να το πληρωνων εγω που μενω στο ενοικιο ή σε σπιτι των 100.000
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


εχω. το ξερω και ειρωνευομαι
Για πες μου το άλλο.
Ένας άνθρωπος πήρε δάνειο 150.000 πλήρωνε δόση 1700 και όταν θα έβγαινε στην σύνταξη η δόση θα πήγαινε στα 700.
Η σύνταξη που του βγήκε ήταν 2.400 με 13. 500 ένσημα βαρέα.
Δικαιούταν 90. 000 εφάπαξ.
Την σύνταξη του την πήγαν 1.100 και εφάπαξ δεν πήρε ποτέ.
Έχει υπόλοιπο 70.000 για το σπίτι ενώ έχει πληρώσει πάνω από 100.000.
Και τώρα αυτός ο άνθρωπος δικαιούται να του πάρουν το σπίτι?
Και πότε δεν είπε να μην πληρώσει. Αλλά να γίνει με τα νέα δεδομένα που τον έφερε το κράτος σε αυτήν την κατασταση
 

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.425
Like
13.699
Πόντοι
3.506

Κυπριακη ταινια σχετικη με το θεμα!
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
706
Κριτικές
1
Like
367
Πόντοι
26
Για πες μου το άλλο.
Ένας άνθρωπος πήρε δάνειο 150.000 πλήρωνε δόση 1700 και όταν θα έβγαινε στην σύνταξη η δόση θα πήγαινε στα 700.
Η σύνταξη που του βγήκε ήταν 2.400 με 13. 500 ένσημα βαρέα.
Δικαιούταν 90. 000 εφάπαξ.
Την σύνταξη του την πήγαν 1.100 και εφάπαξ δεν πήρε ποτέ.
Έχει υπόλοιπο 70.000 για το σπίτι ενώ έχει πληρώσει πάνω από 100.000.
Και τώρα αυτός ο άνθρωπος δικαιούται να του πάρουν το σπίτι?
Και πότε δεν είπε να μην πληρώσει. Αλλά να γίνει με τα νέα δεδομένα που τον έφερε το κράτος σε αυτήν την κατασταση
Τζάπα τσακώνεστε γιατί πολύ απλά έχετε και οι δυο δίκιο.Ο λόγος είναι οτι ανάμεσα στους δανειολήπτες είναι ο έντιμος που πλήρωνε τη δόση του αλλά οι οικονομικές συγκυρίες τον ανάγκασαν να μην δύναται να το αποπληρώνει όπως πρέπει , ο βλάκας που του δώσανε δάνειο που είναι πολύ πάνω από τις οικονομικές του δυνατότητες και αδύνατο εκ των πραγμάτων να το αποπληρώσει , και ο πονηρός που ενώ έχει το χρήμα να το αποπληρώσει δεν το κάνει για να το πάρει κοψοχρονιά στην υγειά των κορόϊδων.Το σύστημα όμως δεν έχει τα @@ να καθήσει να εξετάσει την κάθε περίπτωση δανειολήπτη ξεχωριστά όπως θα έπρεπε αλλά τους τσουβαλιάζει όλους.Εκεί είναι το πρόβλημα.Δεν γίνεται κοσκίνισμα (και ούτε ποτέ θα γίνει).Επειδή όμως όλοι εμείς οι υπόλοιποι υποψιασμένοι , γνωρίζουμε οτι το "κράτος" δρά πονηρά , δεν μπήκαμε καν στη διαδικασία να πάρουμε δάνεια και να πέσουμε στην παγίδα που νομοτελειακά κάποια στιγμή θα εμφανιζόταν όπως καλή(κακή) ώρα....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.987
Κριτικές
1
Like
30.673
Πόντοι
8.006
Για πες μου το άλλο.
Ένας άνθρωπος πήρε δάνειο 150.000 πλήρωνε δόση 1700 και όταν θα έβγαινε στην σύνταξη η δόση θα πήγαινε στα 700.
Η σύνταξη που του βγήκε ήταν 2.400 με 13. 500 ένσημα βαρέα.
Δικαιούταν 90. 000 εφάπαξ.
Την σύνταξη του την πήγαν 1.100 και εφάπαξ δεν πήρε ποτέ.
Έχει υπόλοιπο 70.000 για το σπίτι ενώ έχει πληρώσει πάνω από 100.000.
Και τώρα αυτός ο άνθρωπος δικαιούται να του πάρουν το σπίτι?
Και πότε δεν είπε να μην πληρώσει. Αλλά να γίνει με τα νέα δεδομένα που τον έφερε το κράτος σε αυτήν την κατασταση
Στον ανθρωπο που λες, το κρατος εδωσε την ευκαιρια να μπει στο νομο Κατσελη. Ολα αυτα που περιγραφεις, αποτελουν ορισμο της ενταξης στο νομο αυτο. Γιατι δεν το εκανε? Τι αλλο πρεπει να κανει το κρατος?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.987
Κριτικές
1
Like
30.673
Πόντοι
8.006
Ειναι η πολιτισμενη μαφια του ελληνικου κρατους, κανει το μαυρο ασπρο σε μια μερα και σε οτι δεν βολευει καθυστερει αιωνες.
Το οτι βγηκε γρηγορα η αποφαση, θα σε ωφελησει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.
Γιατι πολυ απλα χαρη σε αυτη την αποφαση, θα μπει η Ελλαδα στην επενδυτικη βαθμιδα.
Και μην εισαι τοσο σιγουρος, οτι η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου ειναι υπερ του να ανασταλουν οι πλειστηριασμοί ή να χαριστούν τα δανεια.
Πρεπει καποια στιγμη να αντιληφθειτε, οτι μεγαλυτερο πολιτικο κοστος εχει να διευκολυνεις τους δανειοληπτες, παρα να τους βλαψεις. Κι αυτο γιατι ο κοσμος που δεν εχει παρει δανεια ή πηρε και ειναι συνεπής, ειναι η πλειοψηφια. Και εχει κουραστεί πλέον να βλεπει τοση μεριμνα για τους ασυνεπείς. Και δεν ειναι "εκδικητικοτητα". Ειναι κατι το απολυτα δικαιο και φυσιολογικο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom