Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 378
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Εχεις δίκιο μύστη μου ! Παλιότερα δούλεψα σε μια ψυχολόγο (στα 50 ήταν) και κουβέντα στην κουβέντα την ρώτησα κάποια πράγματα για την δουλειά της, η αλήθεια είναι οτι δεν μου άρεσαν αυτά που άκουσα, από την άλλη μεριά έχω δει αρκετές ομιλίες του Γιωσαφατ και είναι πολύ εύστοχος σε όσα λέει. Συμφωνώ σε αυτό που λες για την οικογένεια, εκέι ''χτίζεται'' ο χαρακτήρας μας από μικρή ηλικία, νομίζω πως αρκετοί τα κουβαλάμε για χρόνια ! Εμένα με βοήθησε η ανατολική φιλοσοφία και ο διαλογισμός, αλλα σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω την επιστημή και δεν θέλω να τα τσουβαλιάζω όλα :hi:
Είσαι μυστης!!
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
Παντως το τελευταιο που λες ειναι πολυ βασικο.Ειναι πολυ κριμα οταν καταλαβουμε οτι η ζωη δεν περναει με μοναξια,ειδικα αν περασουν τα χρονια και οι ευκαιριες χαθουν ανεπιστρεπτι.
Φαντάζεστε πράγματα ότι η σχέση θα λύσει το πρόβλημα της μοναξιάς. Η ζωη δεν περνάει γενικώς.
 

torpili

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2015
Μηνύματα
182
Like
54
Πόντοι
1
things that never happened
-Την πηδηξα τοσο καλα που μου εδωσε τα λεφτα πισω, και
- εβγαλα λεφτα απο τον τζογο
Ο τζογαδορος παιζει για τον τζογο ,για την αδρεναλινη .Αν αποφασισει να βγαλει λεφτα ,πρεπει να παιζει με σφικτο συστημα, Λιγα χρηματα ,σιγα-σιγα και να ξερει ποτε να σταματησει ... Αυτο ομως δεν ικανοποιει την εξη του .Δεν το φχαριστιετε . Οποτε τζογαδορος και κερδος δεν υφιστανται ποτε μαζι .
Η μονη σωστη προσεγγιση για εναν τζογαδορο ειναι ,να το αντιληφθει ως ενα ακριβο χομπι. Οπως ξοδευεις πολλα για να κανεις πχ. ιστιοπλια ,σε εξοπλισμους ,σκαφος, βενζινες και ξερεις οτι θα σου τρωει λεφτα με μοναδικο αντικρισμα τις εμπειριες , ετσι πρεπει να αντιμετωπιζετε και ο τζογος . Το κακο ειναι οτι ακομη και ετσι χανετε ευκολα ο έλεγχος.
Να το κοψεις μονος σου μπορεις. Αλλα να το ξεφορτωθεις απο το μυαλο σου δεν μπορεις μονος. Και ειναι βασανο να το σκεφτεσε καθε φορα που περνας μπροστα απο ενα πρακτορειο ή googlareis κατι και σου πεταει σχετικη διαφήμιση . Καλο θα ηταν λοιπον να απελευθερωθεις με την βοηθεια καποιου ειδικου.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
Αυτος που παει σε γυναικες, ποτε δε θα χαλασει το τελευταιο του 20ρικο για εκει, ποτε δε θα δανειστει απο φιλο για να παει να γαμησει, ποτε δε θα κανει απατη για τον ιδιο λογο, ποτε δε θα στησει φιλους και παρεα για να παει στις πουτανες, ποτε δε θα επηρεαστει η αποδοση του στη δουλεια.

Νομίζω συγκρίνεις ανόμοιους βαθμούς εθισμού. Υπάρχουν και μπουρδελιάρηδες που "χρωστάνε της μοιχαλούς".

Στην τελικη, στην πουτανα θα πας αντε μια ωρα το πολυ. Με τον τζογο μπορει να φας τετοιο κολλημα που να ξυπνας στις 7 το πρωι να δεις τι εκανε η Μποταφογκο το προηγουμενο βραδυ και να αρχισεις να πονταρεις μεχρι τα αγρια μεσανυχτα, κολλημενος σε μια οθονη, ξεχνωντας φιλους, παρεες, σχεσεις, συγγενεις, ακομα και δουλεια και ακομα και τα ιδια σου τα παιδια

Κάποιοι κάνουνε 5ωρη μπουρδελότσαρκα και ξενυχτάνε μελετώντας τις αγγελίες του kanesex. Κι εδώ πριν κάποιο καιρό τύποι ρωτάγανε ποια μπουρδέλα είναι ανοιχτά στις 5 το πρωί.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
Δε συγκρινεται ο τζογος με τον αγοραιο, σε κανενα επιπεδο
Η διαρκεια του τζογου, το στρες, η κοπωση, η συναισθηματικη μεταβολη αλλα και οι απενταριες, τα δανεικα, η ροπη προς απατες σε βαριες περιπτωσεις, το γκρεμισμα φιλιων, σχεσεων, κλπ τα εμποδια που σου προκαλει στο να εργαστεις σωστα και οπως πρεπει, αλλα και η υστεροφημια και το ονομα σου γενικοτερα, δε μπορουν να συγκριθουν με το συγκριτικα απειρως ασφαλεστερο σπορ του αγοραιου σεξ.

Πάντως σύφιλη από τον τζόγο δεν κόλλησε κανένας. Μιλάμε για τα τελικά στάδια εθισμού μπουρδελιάρη που είναι τα ακάποτα στην Καλύμνου. Ενώ ο τελειωμένος τζογαδόρος όποτε αποφασίσει να κόψει τα ξενύχτια την υγεία του θα την έχει.

Η ρετσινιά του μπουρδελιάρη είναι πολύ χειρότερη, σιχαίνεται γυναίκα να τον ακουμπήσει όχι και να παντρευτεί.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
Ο τζόγος είναι πολύ πιο ασφαλής εθισμός από τις πουτάνες, τα ναρκωτικά, τις κόντρες. Άσε που μπορεί να κερδίσεις και λεφτά κάποτε.
 

hellroach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
407
Πόντοι
280
Με τον τζογο αγοραζεις κυριως ελπιδα. Ελπιδα να βγαλεις λεφτα και να βγεις απο το οικονομικο λουκι που ζεις και να σταματησεις να κανεις την απαισια δουλεια που κανεις.
Βεβαια συνηθως επιδεινωνεται η οικονομικη σου θεση, πολλες φορες δραματικα και αρχιζεις να χανεις πραγματα σε πολλους τομεις. Αλλα ο πυρηνας ειναι σχεδον παντα ο ιδιος, τουλαχιστον στις νεαρες ηλικιες. Παιζεις γιατι σιχαινεσαι να εισαι μονιμως χωρις λεφτα, να χρωστας σε φιλους, ενοικια, κλπ να μη μπορεις να βγαλεις τη γκομενα εξω, σιχαινεσαι τη Δευτερα που ερχεται που πρεπει να σηκωθεις και να πας στη σκατοδουλεια να δεις ξανα τις ιδιες σκατοφατσες, πονηρους, γλυφτες, πουστρακια, το ιδιο σκατοαφεντικο, να γαμιεσαι σαν τον πουστη στη δουλεια για να βγαλεις ενα 20ρικο, ενω μπορεις απλα να παιξεις μονο αποδεκτο το Αγιαξ - Ουτρεχτη στο 1.20 και να το βγαλεις το 20ρικο αραχτος απο τον καναπε του σπιτιου σου, κλπ
Συνηθως αυτη ειναι η νοοτροπια του τζογαδορου, κυριως στο ξεκινημα οταν ειναι νεος. Γι αυτο και ο τζογος ανθει περισσοτερο στα φτωχα κρατη, επειδη ο κοσμος παιζει για να εχει μια ελπιδα να βγει απ τη μιζερια. Κι εγω πχ αν ημουν 25 χρονων χωρις λεφτα και δουλευα σερβιτορος να γαμιεμαι ολη μερα για 25 ευρω, ολη μερα μπροστα στην οθονη της βετ365 θα την περνουσα. Ως αντιδραση στο τρυπακι που θελει ολο το συμπαν και η γαμημενη κοινωνια-οικονομια να σε βαλει. Σιγα μην σκυψεις το κεφαλι και να πηγαινεις στη δουλεια για 25 ευρω, και να βλεπεις τεμπελχαναδες συνταξιουχους 50ρηδες στα καφενεια να σε χλευαζουν και να γελανε με την παρτη σου. Χιλιες φορες τζογος και οτι γινει, παρα αυτη τη σκλαβια. Βλεπω στο τουιτερ ολη μερα μηνυματα απογνωσης απο ανθρωπους ανεργους για χρονια, αλλοι δουλεουν για 500 και τους ερχεται ΔΕΗ 700 ευρω, κλπ Σε τετοιες καταστασεις ο τζογος θεωρω πως οχι απλα επιτρεπεται αλλα επιβαλλεται γιατι αυτη η μικρη ελπιδα μπορει να σωσει απο σοβαροτερα προβληματα ακομα και υγειας, καταθλιψης, κλπ
Αντι να καθεσαι να κλαιγεσαι ολη μερα δεν εχω και τι θα γινει, κλπ καλυτερα να ριξεις ενα 20ρικακι σε ενα κυριακατικο τουρνουα της ποκερσταρς με επαθλο πρωτης θεσης πχ 20.000 ευρω και για καποιες ωρες να ζησεις με την ελπιδα πως θα σε παει η τυχη και αυριο πρωι θα ξυπνησεις με αυτα τα 20.000 η εστω με λιγοτερα, αλλα θα εχεις ξεφυγει απο το λουκι που ζεις.
Προσοχη, δε θελω να παροτρυνω κανεναν να παει να παιξει στοιχημα, αλλα εξηγω το σκεπτικο που οδηγει καποιον στο να διαλεξει αυτον τον τροπο ζωης.

Εσύ μπορείς να αγοράζεις ελπίδα, και αυτό είναι καλό για σένα γιατί μια ΄μέρα θα καταλάβεις ότι είναι ψεύτικη ελπίδα.
Γιατί είναι ψεύτικη? Πιθανότητες. Φαντάσου το πιο απλό, και στην θεωρία τίμιο παιχνίδι τζόγου. Το νόμισμα. Φαντάσου ότι παίζεις ένα παιχνίδι που έχεις
πάντα 50% πιθανότητες να κερδίσεις? Καλές είναι? Μην απαντήσεις, σκέψου το.
Τώρα σε όλα τα παιχνίδια του τζόγου, έχεις λιγότερες ακόμα πιθανότητες να κερδίσεις, γιατί παίζει και ο παράγοντας ικανότητα, καθώς και ο παράγοντας
παιχνίδι.

Και για να κλείσω, εσύ μπορεί να αγοράζεις ελπίδα φίλε μου, ο τζογαδορος αγοράζει τζόγο. Για αυτό έχει χάσει ήδη.
Εγώ και εσύ άμα κερδίσουμε το τζόκερ, μπορεί να φάμε 100.000 στις πουτάνες, μπορεί να χαλάσουμε και άλλα, μπορεί να κρατήσουμε και μερικά.
Ο τζογαδόρος...το μάντεψες. Θα πάει πάλι να τα παίξει. Ο τζογαδόρος αγοράζει αδρεναλίνη και τζόγο.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, έχω κακή άποψη για τους ψυχολόγους αλλά και τους παπάδες
συμφωνούμε και εγώ έχω κακή άποψη για τους ψυχολόγους αλλά και τους παπάδες αλλά και τους ταξιτζήδες.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαράθεση μαζι σου,αλλωστε ξερεις οτι εισαι απο τους λιγους που εκτιμω εδω μεσα,για τους ψυχολόγους οχι...η τουλάχιστον οχι για ολους.Στα 35 μου πηγα σε μια 60ρα ψυχολογο-παιδοψυχολογο με 35 χρονια εμπειρια...10 συνεδρίες αρκουσανε για να καταλάβω πολλα ¨γιατι¨της ζωης μου,και αφου τα εντόπισα,μετα με βοηθησε να βρω και ενα "πως" για να δυναμώσω. Ενα πραγμα θα σου πω...ολα ξεκινάνε και τελειωνουν απο την οικογενεια.
Όχι ρε φίλε, τι φταίει η οικογένεια, δεν χρειάζεται ούτε να την παρατήσεις ή να τους σκοτώσεις όλους, όχι δεν ξεκινάνε όλα απο την οικογένεια, πρώτα πρώτα να δεις την θετική πλευρά. η γυναίκα όταν κοιμάται δεν γκρινιάζει.
 

corfugreece2018

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Like
180
Πόντοι
1
Όλοι οι τζογαδόροι έχουν καταστραφεί στο τέλος .είναι μεγάλη αρωστια ...έχω και γνωστούς προσωπικά ..αλλά και άλλους που ήξερα ...αλλά και άλλους που έβλεπα στα καζίνο. Εγώ δεν παίζω καζίνο απλά πάω να κάνω βόλτα .μέχρι 20 ευρώ έχω παίξει .αλλά έχω δει πόλους να τα χάνουν όλα .και γνωστούς μου που καταστρέψανε όλη τη ζωή τους την οικογένεια τους .είναι παιχνίδι του διαβόλου. Παιχνίδι της καταστροφής .δεν ξέρω πως κάποιος μπορεί να το κόψει .όσους έχω δει να το κόψουν το έκοψαν απλά γιατί δεν έχουν μια. Να παίξουν ξανά.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Όχι ρε φίλε, τι φταίει η οικογένεια, δεν χρειάζεται ούτε να την παρατήσεις ή να τους σκοτώσεις όλους, όχι δεν ξεκινάνε όλα απο την οικογένεια, πρώτα πρώτα να δεις την θετική πλευρά. η γυναίκα όταν κοιμάται δεν γκρινιάζει.
Τυπε όχι καμια σχεση. Αλλο λεμε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

συμφωνούμε και εγώ έχω κακή άποψη για τους ψυχολόγους αλλά και τους παπάδες αλλά και τους ταξιτζήδες.
Και γω τους ταριφες δε τους γουστάρω με τίποτα. Μουνοπανα
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Ο τζόγος είναι πολύ πιο ασφαλής εθισμός από τις πουτάνες, τα ναρκωτικά, τις κόντρες. Άσε που μπορεί να κερδίσεις και λεφτά κάποτε.
Πάντως σύφιλη από τον τζόγο δεν κόλλησε κανένας. Μιλάμε για τα τελικά στάδια εθισμού μπουρδελιάρη που είναι τα ακάποτα στην Καλύμνου. Ενώ ο τελειωμένος τζογαδόρος όποτε αποφασίσει να κόψει τα ξενύχτια την υγεία του θα την έχει.

Η ρετσινιά του μπουρδελιάρη είναι πολύ χειρότερη, σιχαίνεται γυναίκα να τον ακουμπήσει όχι και να παντρευτεί.
Νομίζω συγκρίνεις ανόμοιους βαθμούς εθισμού. Υπάρχουν και μπουρδελιάρηδες που "χρωστάνε της μοιχαλούς".



Κάποιοι κάνουνε 5ωρη μπουρδελότσαρκα και ξενυχτάνε μελετώντας τις αγγελίες του kanesex. Κι εδώ πριν κάποιο καιρό τύποι ρωτάγανε ποια μπουρδέλα είναι ανοιχτά στις 5 το πρωί.

Tο καταλαβαμε τυπε,ο μπουρδελιαρης ειναι ο χειροτερος ολων.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
Tο καταλαβαμε τυπε,ο μπουρδελιαρης ειναι ο χειροτερος ολων.

Χειρότεροι όλων είναι οι ναρκομανείς. Ο πρεζάκιας, ο αλκοολικός, ο κοκάκιας ... Έχει και πιο κάτω από τον μπουρδελιάρη.
Ο τζόγος είναι μια πιο ευγενής μορφή εθισμού.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.957
Κριτικές
15
Like
11.750
Πόντοι
3.846
Ο τζόγος είναι πολύ πιο ασφαλής εθισμός από τις πουτάνες, τα ναρκωτικά, τις κόντρες. Άσε που μπορεί να κερδίσεις και λεφτά κάποτε.
Τελείως άκυρο ποστ.
Δεν έχεις ιδέα τυπε από το τι σημαίνει εθισμένος στον τζόγο.

Μιλάμε ο άλλος να παίρνει τα λεφτά από το νοίκι που πρέπει να πληρώσει και να τα δίνει στο καζίνο. Να μην παίρνει τρόφιμα για το σπίτι και να τα παίζει.
Ποια λεφτά να κερδίσει; Ξέρεις πώς δουλεύουν τα καζίνο;;
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
things that never happened
-Την πηδηξα τοσο καλα που μου εδωσε τα λεφτα πισω, και

Πολλοί αναφέρουν ότι έχουν καταφέρει δωρεάν γλειφομούνι. Μετράει αυτό;

- εβγαλα λεφτα απο τον τζογο
Ο τζογαδορος παιζει για τον τζογο ,για την αδρεναλινη .Αν αποφασισει να βγαλει λεφτα ,πρεπει να παιζει με σφικτο συστημα, Λιγα χρηματα ,σιγα-σιγα και να ξερει ποτε να σταματησει ... Αυτο ομως δεν ικανοποιει την εξη του .Δεν το φχαριστιετε . Οποτε τζογαδορος και κερδος δεν υφιστανται ποτε μαζι .
Πολύ σωστός :hi:
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Tον εύκολο πλουτισμό τον θέλουν όλοι οι άνθρωποι.
Το θέμα είναι τι μυαλό κουβαλάς για να επιβληθείς στον εαυτό σου.

Γνωρίζω ανθρώπους που λιώσανε παπούτσια δουλεύοντας γκαρσόνια σε καφετέριες, που πήγανε και τ'ακουμπήσανε στο χρηματιστήριο, εκείνες τις εποχές.

Ο τζόγος είναι πολύ πιό άρρωστο γιατί συμμετέχεις.
Υπάρχει ένα καταπληκτικό βιβλίο του Ντοστογιέφσκι που περιγράφει την ψυχολογία του χαρτοπαίκτη

Αρρωστιάρικη μανία
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.748
Like
2.087
Πόντοι
456
Ποια λεφτά να κερδίσει; Ξέρεις πώς δουλεύουν τα καζίνο;;
Να πάει στο χρηματιστήριο να παίξει. Τα καζίνο ξέρω, δουλεύουν με πιθανότητες και όσο περισσότερο παίζει κάποιος τόσο πιο σίγουρο ότι θα χάσει.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.957
Κριτικές
15
Like
11.750
Πόντοι
3.846
Να πάει στο χρηματιστήριο να παίξει. Τα καζίνο ξέρω, δουλεύουν με πιθανότητες και όσο περισσότερο παίζει κάποιος τόσο πιο σίγουρο ότι θα χάσει.
Χαχαχα, συνεχίζεις τα αστεία.
Ενώ στο Χρηματιστήριο θα κερδίσει Δηλαδή! :D: :buck2:
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Εχεις δίκιο μύστη μου ! Παλιότερα δούλεψα σε μια ψυχολόγο (στα 50 ήταν) και κουβέντα στην κουβέντα την ρώτησα κάποια πράγματα για την δουλειά της, η αλήθεια είναι οτι δεν μου άρεσαν αυτά που άκουσα, από την άλλη μεριά έχω δει αρκετές ομιλίες του Γιωσαφατ και είναι πολύ εύστοχος σε όσα λέει. Συμφωνώ σε αυτό που λες για την οικογένεια, εκέι ''χτίζεται'' ο χαρακτήρας μας από μικρή ηλικία, νομίζω πως αρκετοί τα κουβαλάμε για χρόνια ! Εμένα με βοήθησε η ανατολική φιλοσοφία και ο διαλογισμός, αλλα σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω την επιστημή και δεν θέλω να τα τσουβαλιάζω όλα :hi:
Πουτανιάρηδες τάχα βλέπετε Γιωσαφατ, όλο κάτω απο το τραπέζι τα καλσον και τις γοβες της βίκυς Φλέσσα, ζουμάρετε.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom