Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 378
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
πιθανον να εχει παιξει πολυ το θεμα και να με κλεισουν. αν οχι θα επανελθω σε λιγα λεπτα
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.060
Κριτικές
7
Like
3.771
Πόντοι
736
πιθανον να εχει παιξει πολυ το θεμα και να με κλεισουν. αν οχι θα επανελθω σε λιγα λεπτα
Τελικά πόσοι κονόμησαν ( εκτός των Καζίνο, Στοιχ. εταιρείες κτλπ ) από τον τζόγο?
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
 
Τελευταία τροποποίηση:

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.060
Κριτικές
7
Like
3.771
Πόντοι
736
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.
" γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου. "

:respect:
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
καλη φαση ο δικος σου.
δε μου επιτρεπει σε αυτη τη φαση ο εγωισμος μου να παω σε ψυχολογο. επισης δεν πιστευω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.
 

jenny99

Νέο Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2021
Μηνύματα
4
Like
6
Πόντοι
0
αν δεν έχεις το κουράγιο να πας σε ψυχολόγο, θεωρώ πως το ΚΕΘΕΑ είναι μια λύση επίσης.

Τυχερά παιχνίδια - ΚΕΘΕΑ

Κατά τη γνώμη, ένας τρίτος θα σε βοηθήσει καλύτερα ειδικά τώρα που πήρες την απόφαση να σταματήσεις,
από το να το περάσεις μόνος σου
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
εκτος απ το πηγαδι χωρις πατο απο χρηματα.

σου στερει δεκαδες στιγμες της ζωης σου αλλα και των γυρω σου.

προκαλει τρομερες μεταπτωσεις στην ψυχολογια σου.

μειωνει τις σεξουαλικες επιδοσεις λογω κακης ψυχολογιας αλλα και για εναν ακομα λογο. η αδρεναλινη που εκκρινει ο οργανισμος την ωρα που τζογαρεις συγκρινεται με την αντιστοιχη κατα την κορυφωση του σεξ.

ποσες φορες ειπες ψεμματα για να μεινεις μεσα να δεις ενα ματσ που σε καιει η δεν ειχες ορεξη η λεφτα μετα απο μια ακομα ηττα?

ποσες στιγμες και ευκαιριες εχασες παρασυροντας στο βουρκο σου και τους αθωους γυρω σου?

ποσες φορες ειπες ψεμματα και στον εαυτο σου οτι το ελεγχεις και το κανεις μονο για χομπι ενω σε κατατρωει απο μεσα?

ποσες ηττες ξεχασες με μια και μονο νικη και παραμυθιαστηκες οτι δεν χανεις πολλα και θα ρεφαρεις, βουλιαζοντας ακομα παραπανω?

ποσες φορες ξεφτιλιστικες ζητωντας δανεικα για να ξαναπαιξεις η για να πληρωσεις τις υποχρεωσεις σου?

εαν μπορω να κανω μια διαγνωση στον εαυτο μου, ο κυριοτερος λογος για τα δεινα μου αυτα ειναι ο εγωισμος και η επαρση μου. "εγω θα προβλεψω σωστα και εγω δεν δεχομαι την ηττα"
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.934
Κριτικές
5
Like
11.910
Πόντοι
3.786
εκτος απ το πηγαδι χωρις πατο απο χρηματα.

σου στερει δεκαδες στιγμες της ζωης σου αλλα και των γυρω σου.

προκαλει τρομερες μεταπτωσεις στην ψυχολογια σου.

μειωνει τις σεξουαλικες επιδοσεις λογω κακης ψυχολογιας αλλα και για εναν ακομα λογο. η αδρεναλινη που εκκρινει ο οργανισμος την ωρα που τζογαρεις συγκρινεται με την αντιστοιχη κατα την κορυφωση του σεξ.

ποσες φορες ειπες ψεμματα για να μεινεις μεσα να δεις ενα ματσ που σε καιει η δεν ειχες ορεξη η λεφτα μετα απο μια ακομα ηττα?

ποσες στιγμες και ευκαιριες εχασες παρασυροντας στο βουρκο σου και τους αθωους γυρω σου?

ποσες φορες ειπες ψεμματα και στον εαυτο σου οτι το ελεγχεις και το κανεις μονο για χομπι ενω σε κατατρωει απο μεσα?

ποσες ηττες ξεχασες με μια και μονο νικη και παραμυθιαστηκες οτι δεν χανεις πολλα και θα ρεφαρεις, βουλιαζοντας ακομα παραπανω?

ποσες φορες ξεφτιλιστικες ζητωντας δανεικα για να ξαναπαιξεις η για να πληρωσεις τις υποχρεωσεις σου?

εαν μπορω να κανω μια διαγνωση στον εαυτο μου, ο κυριοτερος λογος για τα δεινα μου αυτα ειναι ο εγωισμος και η επαρση μου. "εγω θα προβλεψω σωστα και εγω δεν δεχομαι την ηττα"
Το πρώτο και σημαντικό βήμα είναι η συνειδητοποίηση του προβλήματος,της παραδοχής του,καθώς και τα επακόλουθα.Είσαι σε καλό δρόμο.Επειδή όμως μιλάς για 2 ολόκληρες δεκαετίες εξάρτησης,όσες νέα ξεκινήματα και αν κάνεις,αν δεν πας σε ειδικούς για την απεξάρτηση για τον τζόγο (και όχι οποιονδήποτε ψυχολόγο),δύσκολα θα ξεφύγεις από το λούκι
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Το πρώτο και σημαντικό βήμα είναι η συνειδητοποίηση του προβλήματος,της παραδοχής του,καθώς και τα επακόλουθα.Είσαι σε καλό δρόμο.Επειδή όμως μιλάς για 2 ολόκληρες δεκαετίες εξάρτησης,όσες νέα ξεκινήματα και αν κάνεις,αν δεν πας σε ειδικούς για την απεξάρτηση για τον τζόγο (και όχι οποιονδήποτε ψυχολόγο),δύσκολα θα ξεφύγεις από το λούκι
δε μπορω να πω οτι εχεις αδικο αλλα προτιμω να ζητησω βοηθεια απο το θεο οπως εχω ξανακανει στο παρελθον.
εχω καταφερει να κανω καποια δειαλειμματα και θα το ξανακανω. θελω να πιστευω αυτη τη φορα οριστικα.
μια κινηση που σιγουρα θα βοηθησει ειναι να στειλω μειλ ζητωντας οριστικο αποκλεισμο απ ολες τις στοιχηματικες εταιριες.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.934
Κριτικές
5
Like
11.910
Πόντοι
3.786
δε μπορω να πω οτι εχεις αδικο αλλα προτιμω να ζητησω βοηθεια απο το θεο οπως εχω ξανακανει στο παρελθον.
εχω καταφερει να κανω καποια δειαλειμματα και θα το ξανακανω. θελω να πιστευω αυτη τη φορα οριστικα.
μια κινηση που σιγουρα θα βοηθησει ειναι να στειλω μειλ ζητωντας οριστικο αποκλεισμο απ ολες τις στοιχηματικες εταιριες.
Κάνε όλες αυτές τις κινήσεις που λες,αλλά αν ξαναπέσεις,κάποιος ειδικός θα είναι μετά μονόδρομος
 

Gianis717

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2020
Μηνύματα
112
Like
106
Πόντοι
1
φιλε τι ακριβως στοιχηματα επαιζες(τι αγορες και τι πονταρισματα) και τι τραπεζια ποκερ?
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
φιλε τι ακριβως στοιχηματα επαιζες(τι αγορες και τι πονταρισματα) και τι τραπεζια ποκερ?
ποκερ τα τελευταια χρονια κυριως ον λαιν αλλα παλαιοτερα εχω περασει και απο πολλες λεσχες και καζινο.
εχω παιξει σχεδον ολα τα ειδη αλλα καλος ημουν κυριως στα sng-spin.
οσο για το στοιχημα οτι και να γραψω θα ειναι λιγο. οταν με πιανει η κριση να ρεφαρω παιζω κυριολεκτικα οτι βρω μπροστα μου και οσα λεφτα εχω η μπορω να βρω. εχω παιξει ακομα και marbles χωρις καν να ξερω τους κανονες.
 

Gianis717

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2020
Μηνύματα
112
Like
106
Πόντοι
1
ποκερ τα τελευταια χρονια κυριως ον λαιν αλλα παλαιοτερα εχω περασει και απο πολλες λεσχες και καζινο.
εχω παιξει σχεδον ολα τα ειδη αλλα καλος ημουν κυριως στα sng-spin.
οσο για το στοιχημα οτι και να γραψω θα ειναι λιγο. οταν με πιανει η κριση να ρεφαρω παιζω κυριολεκτικα οτι βρω μπροστα μου και οσα λεφτα εχω η μπορω να βρω. εχω παιξει ακομα και marbles χωρις καν να ξερω τους κανονες.
καλα στα σπινς εχω φαει και γω κατι ευρουλακια...κοντα στα 3-4k....στοιχημα ομως βγαζω κατι.Μονο με αποκλεισμο απο εταιριες ισως σωθεις.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
καλα στα σπινς εχω φαει και γω κατι ευρουλακια...κοντα στα 3-4k....στοιχημα ομως βγαζω κατι.Μονο με αποκλεισμο απο εταιριες ισως σωθεις.
στα σπιν εχω κερδισει τα περισσοτερα γυρω στα 100κ υπολογιζω αλλα εχω χασει και 15κ σε μια μερα στο στοιχημα.
επισης επειδη δουλευα και στο χωρο για χρονια εχω κανει πονταρισμα (πελατη) 200κ χαμενο.
 

Gianis717

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2020
Μηνύματα
112
Like
106
Πόντοι
1
στα σπιν εχω κερδισει τα περισσοτερα γυρω στα 100κ υπολογιζω αλλα εχω χασει και 15κ σε μια μερα στο στοιχημα.
επισης επειδη δουλευα και στο χωρο για χρονια εχω κανει πονταρισμα (πελατη) 200κ χαμενο.
καλα εσυ εχεις να πεις πολλες ιστοριες
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
οποιος εχει χρονο και διαθεση ας διαβασει αυτο και θα καταλαβει πολλα.
ισως βρει και κομματια του μεσα.

 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.939
Κριτικές
27
Like
4.267
Πόντοι
1.446
Ρε εγω πεταγα κατι πενηνταλεπτα στο ΚΙΝΟ οταν ημουν στο πανεπιστημιο χαχαχαχαχαχαχ. Μια φορα μονο θυμαμαι ειχα πεταξει ενα 10ευρω σε Blackjack στην Παρνηθα και νευριασα και σηκωθηκα και εφυγα. Συμπερασμα του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε:confused::confused::confused:
 

panbar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2017
Μηνύματα
775
Κριτικές
1
Like
3.541
Πόντοι
446
Αδερφέ, μην σε πιάνουν τα εγωιστικά! Πήγαινε σε ειδικούς. Είσαι σε σωστό δρόμο (αναγνώρισες το πρόβλημα και πήρες μια απόφαση) αλλά, στο σημείο που έχεις φτάσει δυστυχώς μόνος σου δεν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις. Ο τζόγος είναι η χειρότερη εξάρτηση, ακόμη χειρότερη κι από τα ναρκωτικά! Μην έχεις αυταπάτες. Άλλωστε το είπες και μόνος σου, διαλείμματα έκανες. Μην ξανακάνεις διάλειμμα, απαλλάξου οριστικά από το μαρτύριο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom